Błonie (Bydgoszcz)


Błonie to jednostka urbanistyczna, która stanowi osiedle w granicach miasta Bydgoszczy. Znajduje się w malowniczej południowo-zachodniej części tego dynamicznie rozwijającego się miasta.

Osiedle to jest istotnym elementem struktury miejskiej, oferującym mieszkańcom wiele udogodnień i możliwości, co czyni je atrakcyjnym miejscem do życia i pracy.

Położenie

Błonie znajduje się w południowo-zachodniej części Bydgoszczy i jest uważane za jedno z osiedli tzw. Górnego Tarasu tego miasta. Od północnej strony graniczy z osiedlami Jary oraz Wilczak, natomiast od południa sąsiaduje z Szwederowem, Górzyskowem oraz Lotniskiem. Wschodnią część osiedla stanowi graniczący z dawnym przedmieściem Poznańskim (Chwytowo), a od zachodu przebiega linia kolejowa, która wyznacza granice Błonia i samego miasta Bydgoszczy.

Pod kątem fizyczno-geograficznym, osiedle umiejscowione jest w obrębie makroregionu Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, które obejmuje doliny i tereny nizin. W skład regionu wchodzi mezoregion Kotlina Toruńska oraz mikroregion Miasto Bydgoszcz Południowe, charakteryzujący się górną terasą o wysokości około 68–70 m n.p.m.

Historycznie, osiedle Błonie obejmuje także fragment zwany Koszary Ułańskie Błonie, zajmującym obszar 32 ha, który znajduje się między ulicami: Szubińską, 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, Koszarową, Wysoką oraz Seminaryjną. Ten teren został włączony do Bydgoszczy w latach 1867-1875. Dodatkowo, południowa część gminy Wilczak została dołączona do miasta w 1920 roku, a las przy ul. Szubińskiej, o powierzchni 66 ha, został wcielony w 1961 roku.

Nazwa

Nazwa dzielnicy Błonie ma swoje korzenie w słowie błonie, które oznacza łąkę, pastwisko bądź równinę. Wyraz ten odnosi się do historycznego miejsca, które w latach 1920–1939 pełniło funkcję placu ćwiczeń dla ułanów, a w szczególności 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, który był związany z tym terenem.

Charakterystyka

Błonie to jednolite architektonicznie osiedle w Bydgoszczy, które odznacza się wyjątkowym charakterem. Granice tego osiedla są dobrze określone: ulica Szubińska stanowi wyznacznik od południa, natomiast na północy osiedle ograniczają ulice Stawowa, Wysoka oraz Seminaryjna. Zachodnią granicę wyznacza linia kolejowa nr 131. Centralnym punktem Błonia jest blokowisko z lat 60. XX wieku, obok którego rozciąga się infrastruktura, w tym szkoły, sklepy, targowisko oraz dom kultury.

Osiedle jest głównie zabudowane przez czteropiętrowe budynki, a na jego terenie można znaleźć 16 punktowców o wysokości 11 pięter. W obszarze pomiędzy ulicami Stawową a Jana Ostroroga zlokalizowano zabudowę jednorodzinną z ogrodami. Cały teren osiedla jest wzbogacony o liczne tereny zieleni i kwietne dywany, co dodaje atrakcyjności temu miejscu. W Błoniu wyróżniają się także charakterystyczne budowle, takie jak tzw. „Falowiec” oraz „Mrówkowiec”. Wschodnia część osiedla jest miejscem, w którym ulokowano istotne budynki użyteczności publicznej, takie jak Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii, Wydział Chemiczny Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Zachodnią część Błonia wypełnia park leśny z alejkami, obok którego znajdują się zarówno prywatne, jak i komunalne przedsiębiorstwa.

Na terenie osiedla przebiegają wojewódzka droga – ulica Szubińska oraz powiatowa ulica Władysława Broniewskiego. W infrastrukturze osiedla można znaleźć wiele instytucji edukacyjnych, w tym żłobek, trzy przedszkola, dwie szkoły podstawowe, trzy gimnazja oraz dwa licea ogólnokształcące. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oferuje także akademiki dla studentów. W kontekście kultury wyróżnia się Młodzieżowy Dom Kultury nr 3. W rejonie ul. Seminaryjnej działa wspomniane wcześniej Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii – jeden z najstarszych szpitali w Bydgoszczy, którego historia sięga 1886 roku i który posiada oddział sanatoryjny w Smukale Górnej.

W określonym programie „Planu Rozwoju Bydgoszczy na lata 2009-2014” uwzględniono m.in. rozbudowę Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, rewitalizację zabytkowych obiektów Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego oraz modernizację budynku Zespołu Szkół nr 7.

Ludność

W latach 70. XX wieku Błonie miało populację wynoszącą 24,4 tys. osób. Dwadzieścia lat później liczba ta spadła do 19,0 tys. mieszkańców, a w dalszych latach utrzymywała trend spadkowy: w 1998 roku było tylko 18,0 tys. mieszkańców, w 2004 już 16,0 tys., a w 2010 roku – 15,6 tys. Jednakże w 2012 roku nastąpił wzrost ludności do 16,7 tys.

Rekreacja

Błonie dysponuje około 14 hektarami uporządkowanej zieleni oraz 7 hektarami zieleni naturalnej. Dominującym miejscem do wypoczynku jest park leśny zajmujący 6 hektarów, znajdujący się na zachodnich obrzeżach osiedla. Po przekroczeniu linii kolejowej można wyruszyć na wschód w kierunku Puszczy Bydgoskiej (Lasu Miedzyńskiego). Pętla autobusowa przy ul. Szubińskiej stanowi punkt startowy dla dwóch pieszych szlaków turystycznych, które są częścią grupy „szlaków Noteci”: szlaku Powstania Kościuszkowskiego, prowadzącego do Łabiszyna, i szlaku im. red. W. Rzeźniackiego, który wiedzie przez lasy do wsi Tur.

Pomniki

W 1921 roku w Błoniu wzniesiono obelisk ku czci poległych żołnierzy 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Niestety, w 1939 roku został on zniszczony przez okupantów niemieckich. Odbudowano go w 1973 roku, a w 1996 roku przeszedł przebudowę. Nową formę zyskał 29 lipca 2005 roku. Obok niego zlokalizowany jest obelisk Lotników Bydgoskich, a 27 kwietnia 2017 roku w parku 2 Korpusui Obrony Powietrznej odsłonięto tablicę pamiątkową, która upamiętnia bydgoskie jednostki lotnicze. Natomiast w lipcu 2020 roku przy Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 przy ulicy Szubińskiej 107 postawiono pomnik samolotu Su-22M4 o numerze taktycznym 2028.

Historia

Pole Ułańskie

Obszar, na którym obecnie znajduje się Błonie, był pierwotnie znany jako Pole Ułańskie. To spory, zajmujący 70 ha teren z płaskim ukształtowaniem, pokryty trawą, ulokowany pomiędzy Szwederowem, Jarami a Wilczakiem. Graniczył on z ulicami: Szubińską oraz św. Jerzego (dzisiejsza ul. Jana Ostroroga), żadaniem toru kolejowego prowadzącego do Inowrocławia oraz koszarami ułańskimi, które zbudowano w połowie XIX wieku. Teren ten doskonale nadawał się do odbywania ćwiczeń wojskowych, podjazdów i szarż.

W drugiej połowie XIX wieku, pruskie władze militarne zdecydowały się na urządzenie tutaj placu ćwiczeń dla 3 Pułku Dragonów. W miarę wzrostu liczby wojska, pole to stało się niewystarczające więc w 1882 roku wojsko zakupiło dodatkowy teren od folwarku Wilczak Wielki. Wkrótce obszar Koszar Ułańskich Błonie (od ul. Dolina do ul. 16 Pułku Ułanów Wlkp) o łącznej powierzchni 32 ha został włączony w granice administracyjne Bydgoszczy.

W roku 1913, wojska podjęły decyzję o użyciu tego terenu na potrzeby lotnictwa wojskowego, planując zbudować lotnisko oraz hangar. Jednak te zamysły przerwał wybuch I wojny światowej. Niemieckie władze wróciły do tych planów w 1916 roku, ale ostatecznie wybrano teren na lotnisko po drugiej stronie ul. Szubińskiej (tzw. Müllershof – w Polsce znane jako Biedaszkowo), a Pole Ułańskie na Błoniu pozostało w swojej pierwotnej funkcji.

W kwietniu 1920 roku zaszły zmiany administracyjne związane z wcieleniem gminy Wilczak Wielki do Bydgoszczy, co sprawiło, że fragment tego obszaru (miedzy ul. 16 Pułku Ułanów Wlkp, ul. ks. Schulza i ul. Szubińską) stał się częścią Błonia. W okresie międzywojennym, pole ćwiczeń wykorzystywał między innymi stacjonujący w Bydgoszczy 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich, dowodzony przez Gustawa Orlicz-Dreszera. Obszar ćwiczeń stopniowo się kurczył; w 1933 roku wojsko przekazało 4 ha na cmentarz parafialny Św. Trójcy, a 6 ha przeznaczono na budowę domków jednorodzinnych. Dla wojska pozostało 60 ha, które nadal pełniło rolę pola ćwiczeń dla ułanów oraz służyło jako miejsce zabaw dla młodzieży z miejscowości takich jak Wilczak, Górzyskowa i Szwederowo. Jak wspomina Wincenty Gordon, w słoneczne dni unosiły się tu latawce, a mieszkańcy Szwederowa określali teren jako „piaszczystą pustynię”, trudną do przejścia pieszo do dzielnicy Jary.

Osiedle Błonie

Po zakończeniu II wojny światowej władze miasta postanowiły przeprowadzić reorganizację i podzielić Bydgoszcz na nowe jednostki urbanistyczne. W wyniku tego z Wilczaka Wielkiego wydzielono osiedla Jary oraz Błonie. W 1957 roku ogłoszono konkurs architektoniczno-urbanistyczny dotyczący zagospodarowania osiedla Błonie, który rok później został wygrany przez zespół architektów z Warszawy. Projekt wyróżniał się uwzględnieniem terenów zielonych oraz ośrodków usługowych, co czyniło go unikalnym w Bydgoszczy.

Budowa osiedla rozpoczęła się w 1960 roku na terenie, który nie posiadał wcześniejszej zabudowy, ale był wcześniej wyposażony w niezbędne instalacje takie jak wodociągi, kanalizacja czy ciepłociąg. Realizowane przez spółdzielnie mieszkaniowe, głównie Bydgoską Spółdzielnię Mieszkaniową inwestycje, przechodziły przez różne etapy i zmiany. Pierwotnie planowano, że osiedle będzie mogło pomieścić 15 tys. osób; ostatecznie zrealizowano projekt dla około 20 tys. mieszkańców. W lutym 1963 roku oddano do użytku 24 szeregowe budynki jednorodzinne przy ul. Ludwika Waryńskiego 3-49, i mimo rozpoczęcia zasiedlania już w lecie 1962, dalsze plany adaptacji budynków uwzględniały wzniesienie mieszkań w wyższej, 3-piętrowej i 4-piętrowej formie.

Dnia 22 marca 1963 roku, Miejska Rada Narodowa nadała nazwy pierwszym ulicom osiedla: Bojowników PPR, Marcelego Nowotki oraz Ludwika Waryńskiego. Błonie było pionierem w Bydgoszczy, jeśli chodzi o nowoczesne technologie budowlane; budynki o wysokości 5 i 11 kondygnacji były tworzone z prefabrykowanych elementów, co miało na celu przyspieszenie realizacji robót budowlanych. Elementy te dostarczano z oddalonych o około 3 km Zakładów Prefabrykacji w Białych Błotach.

W 1967 roku powstały pierwsze wysokie budynki przy ul. Janusza Korczaka 2 i 4. W kolejnych latach, w latach 1968-1969, wzniesiono zespół mieszkaniowy w rejonach ulic Wysoka, Koszarowa oraz Stawowa, które stały się istotną częścią Błonia. Do końca lat 60. zrealizowano ambitne plany budowy mieszkań, a w latach 1971-1975 zbudowano centrum handlowo-usługowe projektu inż. arch. Zdzisława Kozłowskiego. Tereny zielone w osiedlu zostały zaprojektowane przez dr inż. Aleksandra Pietrzaka.

W 1966 roku oddano do użytku szkołę przy ul. Stawowej 41, której otwarcia dokonał Kazimierz Maludziński – wówczas przewodniczący Prezydium MRN, patronując placówce imieniem Jana Kasprowicza. Ta szkoła była jedną z 11 budowanych w Bydgoszczy, znanych jako „szkoły tysiąclecia”, które powstawały z okazji obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Błonie było jednym z nielicznych bydgoskich osiedli, które zrealizowano w sposób kompleksowy, włączając w to szkoły, przedszkola, żłobki, służbę zdrowia, pocztę oraz instytucje kultury. Niemniej jednak w latach 70. występowały trudności z komunikacją z miastem. Początkowo jedyną trasą była ul. Szubińska, znajdująca się w przebudowie, a komunikacja autobusowa była niewystarczająca w obliczu rosnącej liczby pasażerów. Pomimo znacznego postępu w budowie, nie ukończono planowanej linii tramwajowej wraz ul. Szubińską, a wykopane torowiska zostały rozebrane na początku lat 80. XX wieku.

Na osiedlu rozwijały się również placówki kulturalno-oświatowe, a wśród nich na szczególną uwagę zasłużyły Klub „Czołówka” przy ul. Stefana Okrzei oraz Dom Kultury „Orion”, założony w 1975 roku, który znany był w całej Bydgoszczy i miał swoją siedzibę w najstarszym w Polsce klubu szaradzistów, założonym w 1956 roku. Tereny zielone były skrupulatnie zagospodarowywane; na przykład, w centrum osiedla urządzono skwery im. Władysława Dunarowskiego oraz przed tzw. falowcem (od ul. Broniewskiego do ulicy 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich).

W latach 70. osiedle Błonie cieszyło się uznaniem z powodu spokoju oraz szerokich przestrzeni rekreacyjnych. Zdobywało liczne nagrody w konkursach dotyczących piękna, zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym, takie jak: w 1975 roku w rankingu „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”, w 1977 roku zajęło 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie oraz w 1984 roku zdobyło I nagrodę w kategorii „Sport-rekreacja w naszym osiedlu”. Przez wiele lat wyróżniały je również restauracja „Michał” i kawiarnia „Baśka”, których otwarcie zapowiedziano na koniec 1971 roku, jednak z uwagi na opóźnienia, klienci przyjęto z końcem 1973 roku; lokal „Michał” został zamknięty w 2011 roku.

Obecnie Błonie stanowi zintegrowaną jednostkę administracyjną Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w której zamieszkuje ponad 15 tysięcy osób. Dominującą formą zabudowy są budynki czteropiętrowe, a także występują bloki jedenastopiętrowe (12 zarządzanych przez BSM). Od połowy lat 90. XX wieku przeprowadzono liczne remonty, w tym wymianę okien, drzwi oraz modernizację budynków, które poprawiły komfort mieszkania.

W 2007 roku na terenie osiedla utworzono nową siedzibę Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (ang. Joint Force Training Centre), a w 2013 roku zbudowano siedzibę Prokuratury Okręgowej. W 2020 roku położono nowo powstałe rondo na skrzyżowaniu ulic Stawowej i Broniewskiego, które nadano imię Grażyny Kufel, wieloletniej radnej miejskiej z Błonia. W 2021 roku, między ul. Szubińską a Morcinka, wzrosła topola czarna, która została uhonorowana tytułem bydgoskiego drzewa roku. W 2022 roku mural o wymiarach niemal 12 metrów szerokości i ponad 34 metry wysokości, który przedstawia parasol z drzew, powstał na budynku przy ul. Szubińskiej 22. Projekt, ogłoszony przez Nadleśnictwo Bydgoszcz, miał na celu przybliżenie mieszkańcom cyklu życia drzewa i korzyści płynących z troski o środowisko, przy użyciu farb, które neutralizują tlenki azotu z powietrza.

Rada Osiedla

Błonie, jako obszar administracyjny, stanowi ważną jednostkę pomocniczą w ramach samorządu Miasta Bydgoszczy. Warto zaznaczyć, że Rada Osiedla Błonie znajduje się przy ulicy Broniewskiego 1, a jej siedziba ulokowana jest w filii Biblioteki Miejskiej.

Infrastruktura

Edukacja

Osiedle Błonie w Bydgoszczy oferuje szereg instytucji edukacyjnych, które kształcą młodzież w różnych dziedzinach. W skład tych placówek wchodzi Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, a także Zespół Szkół Elektrycznych, który obejmuje Technikum Elektryczno-Energetyczne oraz Branżową Szkołę I stopnia. Kolejną istotną instytucją jest Zespół Szkół nr 7 im. 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, w skład którego wchodzą szkoła podstawowa, gimnazjum oraz XVII LO. Warto wspomnieć również o IV LO oraz Międzynarodowym Zespole Szkół UKW, który dedykowany jest dzieciom oficerów NATO, a dawniej funkcjonował jako MDK nr 3. Dodatkowo, w osiedlu odnajdziemy Zespół Szkół i Placówek Nr 1, SP 62 i MDK nr 3.

Budynki użyteczności publicznej

Błonie jest także domem dla wielu ważnych instytucji użyteczności publicznej. Wśród nich wymienić można Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii, które zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną w zakresie pulmonologii. Istnieje tutaj również Komisariat Policji Bydgoszcz – Południe oraz Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy, które zapewniają bezpieczeństwo i porządek publiczny. Mieszkańcy mogą również korzystać z usług Przychodni Rejonowej NZOZ „Błonie” oraz hotelu „Ikar”.

Zabytki

W Błoniu znajduje się wiele interesujących zabytków, które mają duże znaczenie historyczne. Na szczególną uwagę zasługuje Zespół katolickiego seminarium nauczycielskiego, obecnie pod zarządem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, zbudowany w latach 1905–1907. Kolejnym wartościowym obiektem jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii, które pierwotnie pełniło funkcję szpitala diakonisek założonego w 1886 roku.

Przemysł i handel

W dziedzinie przemysłu i handlu osiedle również odgrywa ważną rolę. Znajduje się tu Bazy i Systemy Bankowe Sp. z o.o. – firma zajmująca się produkcją oprogramowania, będąca częścią NBP. Oprócz tego, w Błoniu działają Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., Spółdzielnia Produkcji Spożywczej „Tosta” oraz popularne sklepy jak Cukiernia „Sowa” i Targowisko Błonie. Mieszkańcy mają także łatwy dostęp do różnych dyskontów spożywczych, takich jak Netto, BSS, Biedronka, Pepco, Mila, Rossmann czy Żabka.

Obiekty sakralne

W obrębie Błonia znajdują się również obiekty sakralne, które pełnią istotną rolę w życiu społeczności. Zarówno kościół parafialny Chrystusa Króla, jak i cmentarz katolicki Trójcy Świętej, zlokalizowane są jednak poza granicami osiedla, w pobliżu Wilczaka i Jary. W przeszłości obszar ten należał do Parafii Miłosierdzia Bożego.

Obiekty sportowe i rekreacyjne

Błonie to również miejsce, które sprzyja aktywnemu trybowi życia. Z mieszkańcy mogą korzystać z zespołu typu Orlik 2012 przy ul. Stawowej 53 oraz hali sportowej przy ul. Waryńskiego 1. Dodatkowo, istnieje zespół basenów, który składa się z pływackiego basenu sześciotorowego, basenu rekreacyjnego oraz brodzika dla dzieci. Obiekt ten, w którym znajduje się także zjeżdżalnia i sauna, został oddany do użytku 5 marca 2015. Oprócz tego, mieszkańcy mogą korzystać z trzech placów zabaw zlokalizowanych w różnych punktach osiedla. Ścieżki rowerowe, które biegną ul. Szubińską oraz ul. ks. Schulza, są zaplanowane w Studium transportowym do 2015 roku.

Obiekty wojskowe

City military presence is marked by Centro Szkolenia Sił Połączonych NATO, w 2009 roku planowane jest, że w Błoniu powstanie siedziba Dowództwa Batalionu Łączności NATO, co niewątpliwie przyczyni się do wzmocnienia obecności wojskowej w regionie.

Kultura

Kultura i sztuka również mają swoje miejsce w Błoniu. W osiedlu działa Dom Kultury „Orion”, który organizuje różnorodne wydarzenia. Co roku odbywają się tutaj festyny i koncerty, w tym popularne Rodzinne Festyny Muzyczne pn. „Muzyczne Błonie”, które przyciągają lokalną społeczność oraz gości z innych miejscowości.

Komunikacja

Komunikacja kolejowa

Na terenie osiedla Błonie znajduje się przystanek osobowy, który został oddany do użytku 12 czerwca 2016 roku, Bydgoszcz Błonie. Korzystają z niego jedynie pociągi regionalne, znane jako Regio. Ten przystanek powstał kilkadziesiąt lat po pierwszych zapowiedziach jego budowy. W 1989 roku w okolicy torów kolejowych zrealizowano kładkę, łączącą osiedle Błonie z Miedzyniem, uznawaną za pierwszy krok w kierunku budowy stacji. Trwające przez wiele lat „ślepe” schody prowadziły do niewybudowanych peronów, co z czasem pokazało, że pierwotne plany nie doczekały się realizacji.

Do późniejszych planów powrócono w 2010 roku, w kontekście planowanej, lecz ostatecznie zarzuconej budowy linii kolejowej do portu lotniczego Bydgoszcz. Ostatecznie do realizacji przystanku podjęto się w lipcu 2015 roku, co zakończyło długi proces budowlany związany z komunikacją w tym rejonie.

Komunikacja tramwajowa

Pierwsze koncepcje wprowadzenia połączenia tramwajowego do osiedla Błonie sięgają 1960 roku, kiedy to wpisano je do uchwalonego planu urbanistycznego miasta. W 1968 roku Biuro Studiów i Projektów Komunikacji Miejskiej zaprezentowało projekt nowego układu komunikacyjnego, uwzględniający linię tramwajową na Błonie, prowadzącą od ulicy Nakielskiej do ul. Czerwonego Krzyża (o długości 1,9 km). Potwierdzenie tych założeń miało miejsce w planie z 1971 roku.

W 1975 roku pojawił się nowy pomysł na poprowadzenie linii tramwajowej wzdłuż ulic Kruszwickiej, Szubińskiej oraz księdza Schulza aż do przystanku kolejowego **Bydgoszcz Błonie**. W 1977 roku urzędnicy miasta uchwalili „Program Rozwoju Urządzeń Komunalnych w mieście Bydgoszczy do 1990 r.”, który przewidywał etapowe przekształcenie trakcji tramwajowej z toru wąskiego na normalny. Trasa z górnego tarasu miasta od Zachemu do Błonia miała mieć szerokotorowy rozstaw torów, zgodny z powszechnymi standardami w Polsce.

Budowa szerokotorowej linii tramwajowej na ul. Szubińskiej rozpoczęła się w 1978 roku i trwała do sierpnia 1980, częściowo przy wsparciu społecznym. Ułożono wówczas 700 metrów torów. Niestety, następny kryzys gospodarczy wstrzymał dalsze prace oraz wykazał, że zmiana szerokości torów w całym mieście jest niewykonalna i zbyt kosztowna. W końcu 1981 roku powrócono do koncepcji torów o prześwicie 1000 mm. W grudniu 1983 roku zaktualizowano projekt trasy tramwajowej na Błonie, planując budowę od węzła Grunwaldzkiego przez ul. Kruszwicką i Szubińską do skrzyżowania z ul. Gnieźnieńską, gdzie linia miała być połączona z tramwajem górnego tarasu miasta. Niestety, pomimo wcześniejszych planów, realizacja trasy nie miała miejsca, a w 1985 roku torowisko na ul. Szubińskiej zostało rozebrane, a materiał wykorzystano do renowacji innych tras tramwajowych w Bydgoszczy.

Komunikacja miejska

Osiedle Błonie, w ramach komunikacji miejskiej, obsługiwane jest przez liczne linie autobusowe, z wyjątkiem linii numer 64, która nie przejeżdża przez pętlę Osiedle Błonie. W marcu 2014 roku pętla ta przeszła kapitalny remont, trwający pięć miesięcy i kosztujący 1,55 mln zł.

  • Linie autobusowe
LiniaKierunek trasy ↔
52Błonie – Dworzec Leśne (w wybranych kursach 52M – Myślęcinek oraz 52P – Podkowa)
53Dworzec Błonie – Kapuściska
54Błonie – Piaski przez Żeglarską (w wybranych kursach 54S – Smukała i 54P – przez Pileckiego)
57Błonie – Dworzec Główny
59Błonie – Kapuściska (w wybranych kursach 59Ł – Łęgnowo)
60Błonie – Morska
64Barwna – Przemysłowa
69Błonie – Tatrzańskie (przez Centrum Onkologii)
89Błonie – Tatrzańskie (przez Politechnikę)
  • Linia Autobusowa Nocna
LiniaKierunek trasy ↔
32NDworzec Błonie – Tatrzańskie (w wyznaczonych kursach do Łoskoń/Zajezdnia)
  • Linie Autobusowe Dzienne Międzygminne
Numer liniiTrasa ↔
42Błonie – Błonie z przejazdem przez Kruszyn Krajeński
91Błonie – Przyłęki (w wyznaczonych kursach z przejazdem przez Kruszyn Krajeński)
92Błonie – Murowaniec – Drzewce (Łochowo w wybranych kursach)
96Błonie – Trzciniec – Przyłęki (w wyznaczonych kursach z przejazdem przez Kruszyn Krajeński)

Ulice znajdujące się na terenie osiedla Błonie obejmują m.in.:

  • 11 Dywizjonu Artylerii Konnej,
  • 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich (pierwotnie Bojowników PPR),
  • generała Antoniego Madalińskiego (od nr 2 do 8),
  • Eugeniusza Połtyna,
  • generała Amilkara Kosińskiego (od nr 1 do 5 i od 2 do 4) – utwardzona w 2017 przy partycypacji finansowej mieszkańców (koszt całkowity 367 tys. zł),
  • Gustawa Morcinka,
  • Jana Brzozogłowego (od nr 1 do 3 i od 2 do 6),
  • Jana Ostroroga,
  • Janusza Korczaka,
  • Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego,
  • Koszarowa,
  • księdza Józefa Schulza (pierwotnie Feliksa Dzierżyńskiego),
  • Ludwika Waryńskiego,
  • Marcina Kasprzaka,
  • Marcina Orłowity (od nr 1 do 5 i od 2 do 2a),
  • Michała Drzymały,
  • Na Wzgórzu,
  • Romana Abrahama (pierwotnie Marcelego Nowotki),
  • Romana Dmowskiego (pierwotnie Pawła Findera),
  • Seminaryjna,
  • Skwer 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich,
  • Skwer im. Władysława Dunarowskiego,
  • Słupskich (od nr 1 do 3 i od 2 do 4),
  • Stawowa,
  • Stefana Okrzei,
  • Szubińska,
  • Szwoleżerów,
  • Ułańska (od nr 26 do końca i od 29 do końca),
  • Władysława Broniewskiego,
  • Władysława IV (od nr 1 do 5a),
  • Wysoka.

Przypisy

  1. Unikatowe zdjęcia pierwszych domów na bydgoskim Błoniu. Powstały na ul. Waryńskiego. Od nich się zaczęło. 06.01.2023 r. [dostęp 13.01.2023 r.]
  2. Galéria: Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w parku 2. KOP na bydgoskim Błoniu – 27.04.2017 r.
  3. DariuszD. Bloch DariuszD., Rodzinny festyn muzyczny na osiedlu Błonie w Bydgoszczy. Na scenie wystąpił zespół Żuki [zdjęcia], bydgoszcz.naszemiasto.pl, 18.06.2018 r. [dostęp 20.07.2021 r.]
  4. Plan Rozwoju Bydgoszczy na lata 2009-2015. Miejski Plan Operacyjny. Załącznik do Uchwały XLV/632/09 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 01.04.2009 r.
  5. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Bydgoszczy. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy – załącznik nr 1 do uchwały nr L/756/09 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 15.07.2009 r.
  6. Początki bydgoskiego Błonia. Zaczęło się od domów przy Waryńskiego. Tu było pole ułańskie. 06.01.2023 r. [dostęp 13.01.2023 r.]
  7. Nowy ekomural w Bydgoszczy. Oczyszcza nasze powietrze jak 408 drzew [online], Wyborcza.pl, 09.12.2021 r. [dostęp 09.01.2022 r.]
  8. Jubileuszowo w JFTC na Błoniu. 15. rocznica centrum szkolenia NATO
  9. Oficjalny Serwis Bydgoszczy – Liczba ludności w jednostkach urbanistycznych. [dostęp 21.04.2014 r.]
  10. Rogalski Bogumił: Charakterystyka i niektóre uwagi do miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Bydgoszczy. [w:] Kronika Bydgoska XVI
  11. Kaliński Arkadiusz. Bydgoskie lotnisko w latach 1916-1939 cz. 1. [w:] Kronika Bydgoska XIX
  12. Szmańda Edward: Szkoły tysiąclecia w Bydgoszczy. [w:] Kronika Bydgoska III
  13. Włodzimierz W. Bykowski Włodzimierz W., Weekend w drodze - interaktywny przewodnik rowerowy okolic Bydgoszczy, Bydgoszcz: Wydawnictwo Apeiron, 1999, ISBN 83-911441-0-0.
  14. Tereny wypoczynku i rekreacji w Bydgoszczy - diagnoza stanu istniejącego i kierunku rozwoju. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy. Załącznik do Uchwały nr XXXV/731/12 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 28.11.2012 r.
  15. a b c d e Bałachowska Maria, Gołębiewski Janusz: Rozwój gospodarczy i przestrzenny Bydgoszcz w latach 1945-1970. [w:] Kronika Bydgoska IV
  16. Kuczma Rajmund: Patroni bydgoskich ulic. Cz. 2, Południowe osiedla miasta. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, Bydgoszcz 1997.
  17. a b c d e f g h Wkrótce 120 lat Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej: Jubileusze Błonia i Wzgórza Wolności. [w:] Kalendarz Bydgoski 2009

Oceń: Błonie (Bydgoszcz)

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:19