Bocianowo (Bydgoszcz)


Bocianowo, znane również jako Brenkenhof, to wyjątkowe osiedle znajdujące się w Bydgoszczy, usytuowane na Dolnym Tarasie. Jest to obszar, który zyskał na popularności ze względu na swoje dogodne położenie oraz bogatą infrastrukturę.

Osiedle Bocianowo graniczy z innymi interesującymi lokalizacjami, takimi jak Jachcice, Rynkowo, Zawisza, Leśne, Bielawy oraz Śródmieściem.

To osiedle jest doskonałym przykładem harmonijnego połączenia nowoczesnej architektury z korzystnym sąsiedztwem natury oraz dostępem do wszelkich udogodnień miejskich. Warto tu przyjechać i doświadczyć jego unikalnego charakteru.

Historia

Na początku XIX wieku na terenach obecnego osiedla znajdowały się zabudowania folwarku Bocianowo. W 1851 roku, w wyniku uruchomienia linii kolejowej Bydgoszcz-Krzyż przez Towarzystwo Królewskich Kolei Wschodnich, obszar otaczający ulice: Dworcową, Zygmunta Augusta, Artyleryjską i Pomorską włączono do granic Bydgoszczy. W następnym roku zaplanowano urbanistyczną zabudowę tego obszaru. Pozostała część folwarku, w rejonie ul. Artyleryjskiej, znana była jako kolonia Małe Bocianowo.

Na tym terenie wówczas znajdował się gminny cmentarz na placu Zbawiciela przy ul. Warszawskiej, na którym na przełomie XIX wieku powstał luterański kościół Zbawiciela, usytuowany obecnie w południowo-zachodniej części osiedla, a także na placu Kościuszki.

W 1867 roku kolej zakupiła tereny potrzebne do budowy nieistniejącej już linii kolejowej do Torunia. W tym czasie utworzono obecne ulice: Sienkiewicza, Rycerską, Racławicką oraz Bocianowo, które stały się miejscem zamieszkania głównie pracowników kolei. Natomiast wzdłuż ul. Pomorskiej zlokalizowane były koszary, należące do cywilnego właściciela ziemskiego; kolejne takowe powstały w latach 1874-1876 w rejonie ulic Warszawska – Zygmunta Augusta – Sowińskiego – Sobieskiego, zbudowane ze środków, które Francja wypłacała jako kontrybucję (niedawno rozpoczęto ich renowację, w 2020 roku).

W początkach XX wieku na osiedlu powstały przemysłowe zakłady, takie jak Fabryka Chleba Szwedzkiego (znana później jako „Jutrzenka”) oraz Fabryka Obuwia Weynerowskiego (późniejsza „Kobra”). W 1959 roku rozpoczęto budowę Zakładów Urządzeń Okrętowych „Famor”.

W drugiej dekadzie XXI wieku firma Moderator przekształciła tereny o powierzchni 5 ha, zawierające opuszczone obiekty przemysłowe oraz dawną siedzibę urzędu celnego. Tereny te, zlokalizowane w rejonie ulic Rycerskiej, Pomorskiej oraz Świeckiej, przeznaczone zostały na budowę osiedla mieszkaniowego, które nosić będzie nazwę Industria. W celu realizacji tego projektu, latem 2020 roku usunięto zniszczone magazyny kolejowe, a historyczny budynek dworca towarowego z 1912 roku (Rycerska nr 22) pozostał jako znak tożsamości nowego Bocianowa oraz pamiątka przemysłowej historii. Niestety, 24 sierpnia 2023 roku budynek został uszkodzony pożarem, który zniszczył znaczną część dachu.

Równolegle, w latach 2022-2024, Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczęło budowę wielorodzinnego budynku przy ul. Zygmunta Augusta 30–38. 25 listopada 2020 Rada Miejska uchwaliła nowy plan miejscowy dotyczący 35 ha w północnej części dzielnicy, między ul. Rycerską, Bocianowo i Chocimską, w ramach którego przewidziano m.in. budowę nowej ulicy Nowoświeckiej (rozbudowy ul. Chocimskiej od Pomorskiej do Rycerskiej) oraz linii tramwajowej od ul. Gdańskiej do Dworca Głównego.

W XXI wieku przeprowadzono szereg remontów zabytkowych budynków mieszkalnych z przełomu XIX i XX wieku, na przykład przy ul. Bocianowo 33 z symetryczną elewacją frontową, w której znajdują się dwa wejścia w niewielkich ryzalitach, lub budynku przy ul. Bocianowo 32, wybudowanego około 1907 roku, który ma trzy kondygnacje oraz półkolisty wykusz w narożniku z wieżyczką i iglica.

W 2022 roku zakończono remonty budynków przy ul. Chocimskiej 5 (ozdobionym secesyjnymi detalami), przy ul. Chocimskiej 10 (z portalem reliefującym orły i lwa), przy ul. Chocimskiej 26 (dwukondygnacyjnym z centralną bramą dekorującą w naczółku, a także rzeźbą kobiecej głowy) oraz przy zbiegu ulic Pomorskiej i Hetmańskiej (powstałym w latach 1892-1893, zaprojektowanym przez Karla Bergnera).

Na wielu budynkach utrzymują się historyczne napisy w języku niemieckim (np. na kamienicy przy ul. Chrobrego 21), które również poddawane są renowacji. Co więcej, w 2022 roku, na przecięciu ulic Pomorskiej i Chocimskiej, zrealizowano projekt miejskiego sadu.

Ważniejsze obiekty

W Bydgoszczy, w szczególności w dzielnicy Bocianowo, znajdują się istotne obiekty oświatowe, które pełnią ważną rolę edukacyjną i kulturalną. Wśród nich wyróżnia się Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, która mieści się przy ul. Mazowieckiej. Na uczelni tej można znaleźć Zakłady zajmujące się m.in. Histologią Zwierząt oraz Hodowlą Koni i Zwierząt Futerkowych, a także Katedry takiej jak Biologia Małych Przeżuwaczy, Biotechnologia Zwierząt oraz Higiena Zwierząt i Mikrobiologia Środowiska.

Kolejnym istotnym miejscem jest Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którego siedziba znajduje się przy ul. Świętojańskiej. W tej placówce działają Katedry i Zakłady, w tym Antropologii oraz Muzykoterapii, które przyczyniają się do rozwoju nauk medycznych w regionie. Wśród innych instytucji edukacyjnych, warto wspomnieć o Gimnazjum nr 24 im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego usytuowanym przy ul. Kościuszki oraz dwóch szkołach podstawowych: Szkoła Podstawowa nr 2 przy ul. Hetmańskiej, zbudowana w 1958 roku oraz Szkoła Podstawowa nr 37 znajdująca się przy ul. Gdańskiej.

Bocianowo to także obszar bogaty w tereny zielone. Można tu znaleźć Plac Kościuszki, który stanowi centrum rekreacyjne dla mieszkańców. W skład zabytkowych obiektów osiedla wchodzą m.in. Kamienica Carla Bradtke, Kamienica Carla Peschela, oraz Kamienice Hugona Hechta, które można podziwiać przy ul. Gdańskiej. Dodatkowo, na tym obszarze znajduje się Willa Carla Grosse oraz Willa Fritza Heroldta, a także Willa Hugona Hechta, które stanowią ważne świadectwo architektury regionu.

Nie można także zapomnieć o kamienicy przy ul. Mazowieckiej 19, z ok. 1900 roku, znanej z bogato zdobionej elewacji. Jest to przykład lokalnej architektury, w której gzymsy oddzielają piętra oraz okna z naczółkami dodają niepowtarzalnego charakteru budowli.

W aspekcie obiektów produkcyjnych, wyróżnia się Famor, usytuowany przy ul. Kaszubskiej, który jest znanym przedsiębiorstwem w regionie. Ponadto, nieopodal przy ul. Ogrodowej mieści się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który świadczy usługi dla lokalnej społeczności.

Warto wspomnieć także o kreatywności artystycznej w tym obszarze, jak na przykład kamienica przy ul. Mazowieckiej 5, która zyskała lustrzaną instalację artystyczną autorstwa Joanny Rajkowskiej z 2012 roku. Ta ważąca 700 kg instalacja została poddana rewitalizacji w 2021 roku, co dodatkowo wzbogaciło przestrzeń miejską o nową wartość artystyczną.

W północno-zachodniej części osiedla usytuowana jest pętla autobusowo-tramwajowa „Rycerska”, co pozwala mieszkańcom na łatwy dostęp do komunikacji miejskiej. Dodatkowo, wzdłuż zachodniej granicy osiedla przebiegają linie kolejowe 18 i 131, co sprzyja dalszemu rozwojowi transportu w tym rejonie.

Przypisy

  1. Bydgoska brama z luster będzie błyszczeć jak nowa. Rewitalizacja dzieła Joanny Rajkowskiej.
  2. Narożna kamienica w Śródmieściu Bydgoszczy pięknieje.
  3. Zmienia się ważny budynek na Bocianowie. Będzie ładniej i cieplej.
  4. Uniwersytet Mikołaja Kopernika: Wydziały i jednostki Collegium Medicum. [dostęp 07.04.2010 r.]
  5. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy: Wydziały. [dostęp 07.04.2010 r.]
  6. Po owoce do miejskiego sadu.
  7. W centrum Bydgoszczy powstanie miejski sad. Dzięki BBO.
  8. Dbamy o zabytki. Metamorfozy wiekowych kamienic.
  9. Dbamy o zabytki. Kapitalna zmiana przy ważnym skrzyżowaniu.
  10. Kolejna kamienica na tej ulicy pięknieje. Efekt domina?
  11. Narożna kamienica z wieżyczką po remoncie. W tej części Bydgoszczy ostatnio wypiękniało więcej budynków.
  12. Bocianowo też staje się coraz ładniejsze. Odnawianie elewacji kamienic trwa.
  13. Bocianowo zyskało świeżo wyremontowaną, efektowną kamienicę.
  14. Nowy plan dla Śródmieścia. Rewolucja na Bocianowie i Londynku.
  15. Nowe mieszkania z BTBS do wzięcia. W samym centrum Bydgoszczy.
  16. Duże zmiany w okolicy dworca PKP. BTBS zaczyna inwestycję, Komunalni już budują.
  17. Grupa Moderator wydała oświadczenie w sprawie pożaru dawnego dworca towarowego. Niewiele z niego wynika.
  18. Powstaje nowe Bocianowo. Industria - czyli start mieszkaniowej inwestycji.
  19. Industria Dworzec przy Rycerskiej w Bydgoszczy. Tak zmieni się stara stacja towarowa.
  20. Ta część Bydgoszczy odżyje. Powstanie postindustrialne BociaNowe.
  21. Kilkaset propozycji na nazwę nowego bydgoskiego osiedla.
  22. Czarne, pruskie orły na znanym budynku. Odnowić czy dać polskie godło?
  23. Oficjalny Serwis Bydgoszczy - Liczba ludności w jednostkach urbanistycznych. [dostęp 29.07.2012 r.]
  24. Rada Osiedla Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto: Skład Rady. [dostęp 07.04.2010 r.]
  25. bydzia.pl, opracowanie na podstawie Kalendarza bydgoskiego: Bocianowo. 18.02.2005 r. [dostęp 07.04.2010 r.]

Oceń: Bocianowo (Bydgoszcz)

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:20