Osiedle Piaski to nowoczesna dzielnica położona w północnej części Bydgoszczy, która jest znana z kameralnych domków jednorodzinnych. Jest to jedno z młodszych osiedli w tym regionie, które zyskuje na popularności dzięki atrakcyjnemu położeniu oraz bliskości do przyrody.
Sąsiedztwo z kompleksem lasów sosnowych nie tylko zapewnia możliwości rekreacyjne, ale również tworzy przyjemną atmosferę dla mieszkańców. Dla these, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek, dostępny jest szlak pieszy oznaczony na czarno, prowadzący do jednego z lokalnych skarbów - Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. To miejsce stanowi idealną okazję do relaksu i naładowania baterii w otoczeniu natury.
Położenie
Jednostka urbanistyczna Piaski znajduje się w północno-zachodniej części Bydgoszczy, otoczona przez osiedla: Opławiec oraz Czyżkówko od zachodu, Smukała od północy oraz Jachcice na wschodzie i południu. Granicę na zachodzie wyznacza rzeka Brda, natomiast na wschodzie znajduje się ulica Smukalska.
Pod względem fizyczno-geograficznym, osiedle jest podzielone na dwa makroregiony: Pojezierze Południowopomorskie oraz Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Granicą między tymi obszarami jest około 30-metrowe zbocze doliny Brdy, które jest kontynuacją pradoliny Wisły w kierunku wschodnim. Zbocze Fordońskie sięga Doliny Dolnej Wisły.
W północnej części jednostki dominują mezoregion Dolina Brdy oraz mikroregiony, takie jak Dolina Sandrowa Brdy (wysokość tarasu wynosi 75 m n.p.m.) oraz Dolina Smukalska (niższy taras). Niższe partie osiedla są z kolei częścią mezoregionu Kotliny Toruńskiej, a dokładniej mikroregionu Dolina Miejska Brdy. W południowej części, blisko rzeki Brdy przy ulicy Błotnej, znajdują się jeziorka, które są pozostałością dawnych meandrów Brdy, oddzielonymi w połowie XIX wieku.
Charakterystyka
W granicach urbanistycznego obszaru Piaski, na wyniosłym tarasie, usytuowane jest zwarte osiedle mieszkalne. Osiedle to otoczone jest lasem sosnowym od północy i wschodu, natomiast od zachodu sąsiaduje ze zboczem doliny Brdy, a z południa graniczy z imponującą 30-metrową skarpą pradoliny. Otoczenie to jest stanowi wyjątkowy atut, gdyż teren jest bogaty w walory przyrodnicze oraz krajobrazowe. Można tu poczuć się z dala od zgiełku miasta, ponieważ okolica jest wolna od hałasu, przemysłu oraz nadmiernego ruchu samochodowego. W nieodległej odległości znajduje się Leśny Park Kultury i Wypoczynku, co dodatkowo podkreśla atrakcyjność rekreacyjną tego miejsca. Z wysokości skarp można podziwiać rozległe widoki na centralną oraz zachodnią część Bydgoszczy, w tym takie lokalizacje jak Osową Górę, Czyżkówko, Jachcice oraz dzielnice podnoszące atrakcyjność południowego tarasu. Wzdłuż doliny Brdy prowadzą schody wkomponowane w naturalne zbocze, a w pobliżu znajdują się urokliwe „dzikie” plaże. Ten fragment Brdy zachowuje swój naturalny charakter z rwącym nurtem oraz czystą, przejrzystą wodą.
Ulica Smukalska łączy osiedle z centrum Bydgoszczy, a dodatkowo istnieje alternatywna utwardzona droga gruntowa, prowadząca przez las, która umożliwia dojazd do obwodnicy parkowej Myślęcinka. W obrębie osiedla utworzono również ścieżki rowerowe, które zapewniają mieszkańcom bezpieczne warunki do jazdy.
W obrębie osiedla Piaski istnieją trzy ważne ośrodki związane z praktykami religijnymi:
- Parafia Świętej Rodziny (powstała w 1984 r.) – ul. Drzycimska 7, pełniąca funkcję kościoła od 1986 r.,
- Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny, dedykowany dla kapłanów diecezji bydgoskiej,
- Sanktuarium szensztackie Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej – ul. Piaski 65 (zbudowane w latach 2000-2001), w którym rezydują Siostry Szensztackie (parafia św. Rodziny).
Nazwa
Nazwa osiedla Piaski nawiązuje do piaszczystego podłoża, które znajduje się w najbardziej atrakcyjnej osadniczo, podwyższonej części osiedla.
Ludność
W roku 1970 na terenie Piasków mieszkało 400 osób, a po upływie dwudziestu lat liczba ta wzrosła do 1,6 tys.. Liczba mieszkańców osiedla systematycznie rośnie, co wiąże się z oddawaniem nowych mieszkań w zespołach zabudowy jednorodzinnej. W 2002 r. Piaski liczyły 2,2 tys. mieszkańców, a w 2010 r. już 2,4 tys..
Rekreacja
Na obszarze Piasków znajduje się około 4 hektarów zagospodarowanej zieleni oraz 113 hektarów zieleni naturalnej, co stanowi 46% całkowitej powierzchni tej jednostki urbanistycznej. Głównym obszarem rekreacyjnym są lasy otaczające osiedle od północnej i wschodniej strony, jak również tereny przybrzeżne nad Brdą.
W 2011 roku w obrębie osiedla zlokalizowane były następujące obiekty sportowe i rekreacyjne:
- boisko wielofunkcyjne przy ul. Mochelska,
- plac zabaw przy ul. Mochelska.
Osiedle dysponuje ścieżkami rowerowymi, które prowadzą wzdłuż ulic Niewieścińskiej, Drzycimskiej oraz Smętowskiej. W przewidywaniach transportowych Bydgoszczy planowane są drogi rowerowe wzdłuż ulicy Smukalskiej oraz Szamarzewskiego. Rozwój terenów zielonych według planów urbanistycznych Bydgoszczy zakłada utworzenie parku dzielnicowego w rejonie ulic Obozowej oraz Mochelskiej, który ma obejmować istniejące obiekty sportowe oraz zieleń krajobrazową.
Historia
Osiedle Piaski nie ma zbyt rozwiniętej przeszłości historycznej. Wyjątkową informacją może być to, że na mapie okolic Bydgoszczy autorstwa Schulza z 1857 roku można zaobserwować, iż w połowie XIX wieku teren ten, usytuowany na wysokim tarasie Brdy, był jeszcze niezabudowany. U podnóża zbocza doliny Brdy istniała jednak kolonia Jachcice, która składała się z kilku domostw.
Obszar, który dzisiaj tworzy jednostkę urbanistyczną Piaski, został włączony w granice miasta Bydgoszczy w kwietniu 1920 roku. W tym czasie znajdował się w ramach gminy Jachcice, która całkowicie przeszła pod zarząd Bydgoszczy. W okresie od 1920 do 1954 roku rejon ten pozostawał w stanie słabo zurbanizowanym, będąc najbardziej oddaloną ku północy częścią miasta.
Rozwój budownictwa mieszkaniowego na obszarze Piasków rozpoczął się od lat 60. XX wieku. Niemniej jednak, najsilniejsze nasilenie zabudowy miało miejsce w latach 80. i 90. XX wieku. W tym okresie dominowały domy jednorodzinne, które były generalnie finansowane z osobistych środków mieszkańców. Z ciekawostek, w roku 2010 na Piaskach wciąż istniały wolne obszary przeznaczone pod budownictwo mieszkalne, w tym szczególnie atrakcyjne krajobrazowo tereny usytuowane blisko krawędzi teras doliny Brdy.
Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej
Osobny artykuł na temat miejsca można znaleźć pod tym linkiem: Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Bydgoszczy. To niezwykłe sanktuarium zostało wzniesione jako dar z okazji Roku Jubileuszowego 2000. Znajduje się w malowniczym, leśnym zakątku, na krawędzi doliny Brdy, na osiedlu Piaski. Stanowi niewielki, urokliwy kościółek, który zachwyca swoim przytulnym wnętrzem oraz obrazem Matki Bożej, dostępnym dla odwiedzających przez cały dzień.
Wnętrze tego świętego miejsca zdobi barokowy ołtarz, na którym znajduje się obraz Matki Bożej oraz figury Apostołów Piotra i Pawła, a także figura św. Michała Archanioła. Sanktuaria Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej budowane są według wzoru kaplicy w Schönstatt (Vallendar, w pobliżu Koblencji), gdzie powstał Ruch Szensztacki.
Obraz Matki Bożej w tym sanktuarium przedstawia Matkę Trzykroć Przedziwną (łac. Mater Ter Admirabilis), która pełni rolę Matki oraz Wychowawczyni nowego człowieka i nowej wspólnoty, zgodnie z nauką Ewangelii. Wierni są przekonani, że szczególne działanie Matki Bożej z tego miejsca polega na wypraszaniu dla pielgrzymów łask takich jak: łaska zadomowienia, łaska wewnętrznej przemiany oraz łaska skutecznego apostolstwa.
Rada Osiedla
Obszar urbanistyczny, który nosi nazwę Piaski, charakteryzuje się posiadaniem własnej Rady Osiedla. Siedziba tego organu znajduje się w dogodnej lokalizacji przy ul. Drzycimskiej 7.
Ulice na Piaskach
W obszarze Piasków w Bydgoszczy znajduje się wiele ulic, które odgrywają kluczową rolę w układzie komunikacyjnym tej części miasta. Oto krótkie zestawienie tych ulic:
- baśniowa,
- bartoszcze,
- błądzimska,
- borzenkowska,
- cekcyńska,
- drzycimska,
- gościeradzka (planowane utwardzenie),
- jeżewska,
- komierowska,
- kotomierska,
- korzenna,
- kuźnicka,
- laskowicka (w 2019 utwardzona ażurowymi płytami betonowymi),
- mąkowarska,
- mochelska,
- myślęcińska,
- niewieścińska,
- obozowa,
- obrońców tobruk,
- piaski (przewidziane utwardzenie w latach 2018-2019),
- przechowska,
- rytelska,
- serocka,
- smętowska,
- szamarzewskiego,
- terespoleska,
- unisławska,
- wąwelska,
- wudzyńska,
- zbrachlińska.
Każda z wymienionych ulic ma swoje unikalne cechy, a niektóre z nich czekają na dalszy rozwój i utwardzenie, co z pewnością poprawi komunikację w tej części Bydgoszczy.
Przypisy
- Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Bydgoszczy - Rady Osiedli [online], bip.um.bydgoszcz.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
- Tereny wypoczynku i rekreacji w Bydgoszczy - diagnoza stanu istniejącego i kierunku rozwoju. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy. Załącznik do Uchwały nr XXXV/731/12 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 28.11.2012 r.
- Lokalny Program Rewitalizacji dla miasta Bydgoszczy na lata 2007-2015.
- Gorączko Marcin: Zbiorniki wodne na obszarze Bydgoszczy w ujęciu historycznym. [w:] Kronika Bydgoska XXV.
- Rogalski Bogumił: Charakterystyka i niektóre uwagi do miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Bydgoszczy. [w:] Kronika Bydgoska XVI.
- Oficjalny Serwis Bydgoszczy – Liczba ludności w jednostkach urbanistycznych. [dostęp 21.04.2014 r.]
- Plan von Bromberg und Umgegend zwischen der Weichsel und Netze sowie den Königl. Oberförstereien Wtelno u. Glinke. Berlin 1857, skala 1:25000.
- Gruntówki do utwardzenia. Na Miedzyniu, Piaskach i w Opławcu.
- Korygujemy projekty po uwagach mieszkańców.
- Dodatkowe rozwiązania po konsultacjach.
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Bocianowo (Bydgoszcz) | Babia Wieś | Bielawy (Bydgoszcz) | Bielice (Bydgoszcz) | Błonie (Bydgoszcz) | Eskulapa | Glinki (Bydgoszcz) | Janowo (Bydgoszcz) | Prądy (Bydgoszcz) | Kasztelanka (Bydgoszcz) | Mariampol (Bydgoszcz) | Jachcice | Górzyskowo | Flisy (Bydgoszcz) | Czyżkówko | Biedaszkowo (Bydgoszcz) | Bartodzieje (Bydgoszcz) | Bajka (Bydgoszcz) | Bydgoszcz Wschód (osiedle) | Nad Wisłą (Bydgoszcz)Oceń: Piaski (Bydgoszcz)