Na terenie Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim, znajduje się Bydgoszcz Błonie – istotny przystanek kolejowy. Jego lokalizacja umiejscowiona jest na granicy dzielnic Błonie oraz Miedzyń, co zapewnia dogodny dostęp do okolicznych obszarów.
Dojazd do tego przystanku możliwy jest od ulicy Madalińskiego, co czyni go łatwym do zlokalizowania dla mieszkańców oraz podróżujących.
Od 12 czerwca 2016 roku odbywają się tu regularne zatrzymania pociągów osobowych, kursujących na trasie Bydgoszcz – Inowrocław oraz Bydgoszcz – Poznań. Dzięki temu, Błonie staje się kluczowym punktem komunikacyjnym w regionie.
Ruch pasażerski
W Bydgoszczy Błonie, ruch pasażerski jest zróżnicowany w zależności od roku. Oto dane dotyczące wymiany pasażerskiej, które ukazują zmiany w liczbie podróżnych w ciągu ostatnich kilku lat.
Rok | Wymiana pasażerska na dobę |
---|---|
2017 | 100 do 149 |
2022 | 50 do 99 |
2023 | 150 do 199 |
Historia
Budowa stacji na Błoniu rozpoczęła się w lipcu 2015 roku w ramach ambitnego projektu BiT City. Jednak historia inwestycji w tym obszarze sięga znacznie dalej, gdyż pierwsze prace związane z budową kładki nad torami, która miała zapewnić dostęp do trzech niewybudowanych wówczas peronów, zrealizowano już w 1989 roku. Pomimo wcześniejszych planów, które przewidywały intensyfikację ruchu pasażerskiego, na linii 356 nie wprowadzono budowy trzeciego peronu.
W podobny sposób zaniechano budowy nowego odgałęzienia od linii 131 do Portu Lotniczego w Bydgoszczy, które miało mieć długość od 4,3 do 5 km i planowane było w rejonie stacji Trzciniec. Powód tej decyzji był związany z szacowanymi kosztami, które wyniosłyby około 63 mln zł oraz z przewidywaną niską frekwencją pasażerów, co skłoniło władze wojewódzkie do przełożenia realizacji tego projektu na okres po 2015 roku.
Podczas prac budowlanych wykonano rozbiórkę dotychczasowej nawierzchni przejścia nad torami. W jej miejsce zainstalowano nową, żelbetową płytę pokrytą specjalną żywicą. Po zakończeniu inwestycji kładka nad torowiskiem, mająca długość 124 metrów, z windami na obu końcach, zapewniła bezpieczny dostęp do peronów kolejowych o długości 200 m oraz umożliwiła przejście na drugą stronę torów. Należy podkreślić, że dotychczasowa stalowa konstrukcja kładki została oczyszczona, zabezpieczona antykorozyjnie oraz pomalowana, a także wymienione zostało oświetlenie. Warto nadmienić, że zrealizowany projekt nie przewidywał wprowadzenia pierwotnie planowanych pochylni.
Uroczyste otwarcie stacji miało miejsce 26 kwietnia 2016 roku, a pierwsze pociągi zaczęły zatrzymywać się tutaj już 12 czerwca, co było znaczącym przyspieszeniem, ponieważ wcześniej planowano, że rozkład pociągów wejdzie w życie dopiero w grudniu tego samego roku. Na stacji Bydgoszcz Błonie zatrzymują się wszystkie pociągi osobowe kursujące do oraz z Inowrocławia i Poznania.
Komunikacja miejska
W Bydgoszczy, od 16 stycznia 2016 roku, nastąpiły znaczące zmiany w komunikacji miejskiej. Trasa linii autobusowej 53 została wydłużona do stacji, umożliwiając kursowanie przez Szwederowo na Kapuściska. Dodatkowo, linia 32N (Dworzec Błonie – Tatrzańskie/Łoskoń-Zajezdnia) również korzysta z tej trasy.
Aby dostosować infrastrukturę do nowych potrzeb, w trakcie przebudowy ul. Schulza, od 9 lipca do 15 listopada 2015 roku, powstała pętla autobusowa z dyżurką dla kierowców oraz parkingiem dla samochodów i rowerów. Taki rozwój ma na celu poprawę wygody pasażerów oraz organizacji transportu publicznego.
Co więcej, zaledwie kilkaset metrów od stacji znajduje się przystanek linii autobusowej 57, łączący Błonie z Dworcem Głównym. Ta lokalizacja sprzyja dostępowi do kluczowych punktów w Bydgoszczy.
Warto dodać, że w czasach PRL planowano, by rejon stacji Błonie stał się miejscem, w którym zlokalizowana będzie główna pętla autobusowa tej części miasta. Ponadto, rozważano budowę linii tramwajowej, która połączyłaby centrum Bydgoszczy z planowaną stacją przy ul. Kruszwickiej, Szubińskiej oraz ks. Schulza. W 1975 roku zaprezentowano projekt tego połączenia, jednak nie doczekał się on realizacji.
Przypisy
- Urząd Transportu Kolejowego: Wymiana pasażerska – Dane o stacjach 2023. [dostęp 11.07.2024 r.]
- Urząd Transportu Kolejowego: Wymiana pasażerska – Dane o stacjach 2022. [dostęp 17.09.2023 r.]
- Największe i najmniejsze stacje w Polsce. [w:] utk.gov.pl [on-line]. [dostęp 18.12.2019 r.]
- Stacja kolejowa Bydgoszcz Błonie już prawie gotowa.
- Dwie ulice na Błoniu będą od środy nieprzejezdne.
- Nie tylko dworzec Bydgoszcz Główna. Inne stacje też czeka remont.
- Grzegorz Kotlarz, Jerzy Pawłowski, Węzeł kolejowy Bydgoszcz, Wydawnictwo Eurosprinter, Rybnik 2014, s. 241.
- Anna Stankiewicz, Ruszyła budowa przystanków.
- Ruszyła budowa nowoczesnej stacji na Błoniu.
- BiT City na ostatniej prostej. Stacje coraz ładniejsze.
- Stacja już gotowa, ale odjedziemy z niej dopiero w grudniu. [dostęp 10.12.2017 r.]
- Szybciej i z nowymi przystankami – wchodzi korekta rozkładu jazdy. [dostęp 14.06.2016 r.]
- Przebudowane stacje kolejowe otwarto w Bydgoszczy. 26.04.2016 r. [dostęp 26.04.2016 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Stacje i przystanki":
Bydgoszcz Osowa Góra | Dworzec autobusowy w Bydgoszczy | Rynkowo Wiadukt | Bydgoszcz Główna | Bydgoszcz Brdyujście | Bydgoszcz Leśna | Bydgoszcz Politechnika | Bydgoszcz Zachód | Bydgoszcz Fordon | Bydgoszcz Wschód (stacja kolejowa) | Bydgoszcz ŁęgnowoOceń: Bydgoszcz Błonie