Pałcz


Pałcz to malownicze osiedle znajdujące się w północnej części bydgoskiej dzielnicy Fordon. Ten obszar wyróżnia się nie tylko swoją lokalizacją, ale także wyjątkowym charakterem, który przyciąga mieszkańców oraz odwiedzających.

Osiedle Pałcz oferuje bogate możliwości dla tych, którzy szukają zarówno spokoju, jak i dostępu do miejskich udogodnień. Warto zwrócić uwagę na otaczającą przyrodę oraz rozwiniętą infrastrukturę, co czyni to miejsce atrakcyjnym zarówno dla rodzin, jak i dla osób starszych.

Położenie

Pałcz jest usytuowany w odległości około 3 km na północ od Starego Fordonu. Teren ten graniczy z wieloma osiedlami, takimi jak Powiśle, Nad Wisłą, Niepodległości oraz Łoskoń.

Granice osiedla Pałcz są wyznaczone przez kilka charakterystycznych punktów:

  • od wschodu: starorzecze Wisły,
  • od południa: ul. Bortnowskiego oraz linia, która stanowi jej przedłużenie do alei Piłsudskiego, a następnie do skrzyżowania z ul. Andersa,
  • od zachodu: ul. Andersa oraz ul. Tomaszewskiego,
  • od północy: ul. Braci Bażańskich i linia będąca jej przedłużeniem w kierunku wschodnim do starorzecza Wisły.

Ulice Pałcza

W Pałczu wiele ulic nosi imiona zasłużonych osób, które miały istotny wkład w rozwój bydgoskiego środowiska kulturalnego. Wśród patronów ulic znajdują się biblioteczni, drukarscy oraz księgarscy działacze, którzy działali w okresie zaboru pruskiego oraz w pierwszej połowie XX wieku.

Na szczególną uwagę zasługują następujące postacie:

  • gen. Tadeusz Bora-Komorowski,
  • Bracia Bażańscy (Władysław, Kazimierz i Marian),
  • Konstanty Chmielewski,
  • Narcyz Gieryn,
  • Piotr Karowski,
  • Franciszek Kiedrowski,
  • Bolesław Marcińczak,
  • Leon Posłuszny,
  • Tomasz Śniegocki,
  • Stanisław Tomaszewski.

Warto zaznaczyć, że niektóre z tych nazwisk są jedynie obecne na dostępnych mapach, a ich znaczenie dla lokalnej historii jest wciąż odkrywane (stan na 01.05.2013).

Etymologia

Nazwa osiedla ma swoje korzenie w historii sięgającej końca XIII wieku, kiedy to na jego terenie po raz pierwszy wzmiankowano wieś Pałcz. W starych dokumentach pojawiała się również pod różnymi formami, takimi jak Palcze, Palisz, Palsze oraz Pelze, a w okresie zaborów była znana jako Palsch.

Kluczowym aspektem jest to, że termin pałcz pochodzi od słowa pałuki, które stosowano w dawnych czasach w odniesieniu do osad usytuowanych w zakolach rzek lub w ich pobliżu. Takie położenie doskonale odzwierciedla geografia Pałcza, ulokowanego nad Wisłą.

Odnośnie słowa pałuki, zgodnie z badaniami Jana Karłowicza i Aleksandra Brücknera, wyraz ten jest zapożyczeniem z języka czeskiego. Oznacza on łąkę, a w szerszym znaczeniu odnosi się również do łęgu, czyli podmokłej łąki zlokalizowanej nad zakolem rzeki.

Historia

Na terenie Pałcza można odnaleźć jedne z najstarszych oraz najbardziej licznych świadectw życia prehistorycznych osadników, które datowane są na obszar obecnego Fordonu. Wśród odkryć wyróżniają się przedmioty krzemienne sprzed około 9 000 lat p.n.e., stworzone przez łowców reprezentujących kulturę świderską, którzy prowadzili półosiadły tryb życia. Następnie, na miejscu tym pozostawili swoje ślady także przedstawiciele kultury pucharów lejkowatych, żyjący w okresie od 5500 do 5000 lat temu. Ponadto, z wczesnej epoki żelaza, datowanej na 700 do 400 roku p.n.e., pochodzą ciałopalne pochówki popielnicowe ludzi należących do kujawsko-chełmińskiej kultury łużyckiej.

Najwcześniejsze wzmianki dotyczące wsi Pałcz sięgają przełomu XIII i XIV wieku, potwierdzając jej przynależność do parafii pw. św. Mikołaja w Fordonie. Po zniszczeniu pierwotnego grodziska Wyszogród, które miało miejsce w 1330 roku podczas konfliktów polsko-krzyżackich, w okolicy uformowała się wieś o tej samej nazwie. Już w 1382 roku książę Władysław Opolczyk nadał jej prawa miejskie, a zgodnie z aktem lokacyjnym, Pałcz został podporządkowany Wyszogrodowi, włączając się w skład jego patrymonium.

W wyniku kolejnego aktu lokacyjnego, z 1424 roku, który dotyczył nowo powstałego Fordonu, status Pałcza jako wsi miejskiej nie zmienił się. W kontekście przynależności kościelnej, Pałcz znalazł się w obrębie parafii, która została erygowana w pierwszej połowie XV wieku. W XVI wieku, obok miejskiego Pałcza, powstała nowa wieś tego samego imienia, która stała się własnością szlachecką.

Prawdopodobnie w XVII wieku nowa wieś uzyskała prawo olęderskie, co związane było z napływem protestanckiego osadnictwa niemieckiego. Wśród właścicieli tej części Pałcza w XVII i XVIII wieku można wymienić nazwiska Gałeckich oraz Wiesiołowskich. W drugiej połowie XVII wieku oraz na początku XVIII wieku, właściciele „szlacheckiego” Pałcza byli dzierżawcami dóbr wójtowskich Fordonu. Warto zaznaczyć, że jeden z nich, starosta bydgoski Franciszek Zygmunt Gałecki, użył siły, przejmując część terenów Pałcza, co doprowadziło do długoterminowego sporu sądowego z miastem.

Ostatnim przed rozbiorami właścicielem Pałcza był Ignacy Gałecki, wnuk Franciszka Zygmunta, który również piastował urząd starosty bydgoskiego. W wyniku I rozbioru Polski, Pałcz trafił pod panowanie Królestwa Prus, a „miejski” Pałcz wciąż pozostawał w granicach Fordonu. Natomiast „szlachecki” Pałcz został odebrany Ignacemu Gałeckiemu jako kara za nieuznawanie władzy króla Fryderyka Wilhelma II.

W 2018 roku, niedaleko dawnej pętli autobusowej Mariampol, pomiędzy ul. Wyzwolenia a stadniną koni, a w sąsiedztwie przystanku tramwajowego Łoskoń, powstała trasa spacerowa o długości 1 km, która upamiętnia historię czterech dawnych osad przed przyłączeniem tych terenów do Bydgoszczy: Mariampola, Zofina, Pałcza oraz Łoskonia. Inicjatywa ta została zrealizowana w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Przypisy

  1. Nowa trasa spacerowa w Fordonie. Poświęcona czterem wsiom, 13.07.2018 r. [dostęp 15.07.2018 r.]
  2. Henryk Wilk: Historia parafii, kościoła św. Mikołaja i Fordonu. [dostęp 03.05.2013 r.]
  3. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Budgoszczy: Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Osiedla Pałcz w Jednostce Fordon w Bydgoszczy. [dostęp 01.05.2013 r.]
  4. Krzysztof Mikulski. Zarys dziejów osadnictwa olęderskiego w Polsce (ze szczególnym uwzględnieniem terenu obecnego województwa bydgoskiego). „Materiały do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu”. z. 1, 1996.
  5. Jacek Woźny, Fordon w świetle źródeł archeologicznych, w: pod red. Zdzisława Biegańskiego: Dzieje Fordonu i okolic. Bydgszcz: Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo-Kulturalne, 1997.
  6. Zbigniew Zyglewski, Fordon przedrozbiorowy, w: pod red. Zdzisława Biegańskiego: Dzieje Fordonu i okolic. Bydgszcz: Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo-Kulturalne, 1997.
  7. Rajmund Kuczma: Patroni bydgoskich ulic. Cz. I.: Fordon. Bydgoszcz: Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, 1995.
  8. Józef Haliczer: Słownik geograficzny. Pochodzenie i znaczenie nazw geograficznych. Tarnopol: Podolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, 1933.
  9. Jan Aleksander Karłowicz: Imiona niektórych plemion i ziem dawnej Polski. Aleksander Brückner: Słownik etymologiczny języka polskiego. Kraków: Krakowska Spółka Wydawnicza, 1927.
  10. a b pod red. Bronisława Chlebowskiego, Władysława Walewskiego: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów Słowiańskich. T. VII. Warszawa: 1886.
  11. Władysław Konopczyński, w: pod red. Władysław Konopczyński, Polski Słownik Biograficzny, t. VII, Kraków 1948-1958.

Oceń: Pałcz

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:9