Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, które do dnia 24 listopada 2004 roku funkcjonowało jako Akademia Medyczna w Bydgoszczy, jest integralną częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczelnia ta, zlokalizowana w sercu Bydgoszczy, koncentruje się na kształceniu przyszłych specjalistów w dziedzinie nauk medycznych. Z uwagi na swoje osiągnięcia, według rankingu Wprost z 2012 roku, Collegium Medicum zajmuje 9. miejsce w kategorii uczelni medycznych w Polsce.
Dodatkowo, w Webometrycznym Rankingu Uniwersytetów Świata, przeprowadzonym w styczniu 2015 roku, uczelnia uzyskała zaszczytne 3. miejsce w Polsce w dziedzinie medycyny, a na arenie międzynarodowej uplasowała się na 3673. pozycji wśród wszystkich typów instytucji edukacyjnych. Te wysokie lokaty potwierdzają znaczenie Collegium Medicum na polskiej oraz światowej mapie akademickiej.
Wszystkie trzy wydziały składujące się na Collegium Medicum w Bydgoszczy cieszą się doskonałą reputacją, zdobywając najwyższe noty w ewaluacji działalności naukowej, prowadzonej przez ministerstwo ds. nauki i szkolnictwa wyższego. W latach 2012–2017 zarówno Wydział Lekarski, jak i Wydział Farmaceutyczny uzyskały prestiżową kategorię naukową A. Oceniając parametryzację z okresu 2017-2021, wydziały te otrzymały kategorię B+ w dziedzinach nauk farmaceutycznych, nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu.
Rozpoczęcie roku akademickiego 2024/2025 przyniesie nową jakość kształcenia, wraz z uruchomieniem innowacyjnego kierunku lekarsko-dentystycznego, co z pewnością zwiększy możliwości edukacyjne studentów i wzmocni pozycję Collegium Medicum w Bydgoszczy w Polsce i na świecie.
Charakterystyka
Collegium Medicum UMK, znane jako część Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, znajduje się w Bydgoszczy. Uczelnia ta składa się z trzech wydziałów:
- Wydział Lekarski,
- Wydział Farmaceutyczny,
- Wydział Nauk o Zdrowiu.
Oferuje szeroki wachlarz kierunków oraz specjalności, co zapewnia studentom możliwość wyboru ścieżki kształcenia zgodnie z ich zainteresowaniami.
Obiekty uczelni
Podstawowymi obiektami Collegium Medicum są dwa szpitale w Bydgoszczy:
- Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza,
- Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela.
Oprócz tego, uczelnia posiada jednostki organizacyjne, które funkcjonują w różnych placówkach w Bydgoszczy, takich jak:
- Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka,
- Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki,
- Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii,
- Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym im. Tadeusza Browicza.
Uczelnia ma również placówki w Toruniu, w tym:
Równocześnie, Collegium Medicum organizuje działalność dydaktyczną w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy. Warto także zaznaczyć, że uczelnia dysponuje wieloma budynkami dydaktycznymi oraz administracyjnymi.
Domy studenckie
Na terenie Bydgoszczy znajdują się trzy domy studenckie przypisane uczelni:
- DS nr 1 w dzielnicy Fordon, ul. Bartłomieja z Bydgoszczy 6,
- DS nr 2 przy ul. Jagiellońskiej 13, w centrum miasta (blisko Rektoratu),
- DS nr 3 przy al. Powstańców Wielkopolskich 46 (w pobliżu kampusu SU nr 1 im. Jurasza).
Dodatkowo, uczelnia dysponuje dwoma akademikami:
- DA nr 1 przy al. Powstańców Wielkopolskich 44,
- DA nr 2 w Fordonie, ul. Osiedlowa 3.
Statystyki
W roku 2024 Collegium Medicum kształciło 4 691 studentów, co stanowi pewien spadek w porównaniu do 2010 roku, kiedy to liczba studentów wynosiła 5,26 tys. spośród których 3,78 tys. uczestniczyło w studiach stacjonarnych. W 2004 roku zatrudnionych było 495 nauczycieli akademickich, w tym 85 profesorów, 148 adiunktów oraz 181 asystentów. Natomiast w 2024 roku w Collegium Medicum pracowało około 1444 pracowników, w tym około 872 nauczycieli akademickich.
Pracownicy Collegium Medicum w Bydgoszczy stanowią 33% całego potencjału Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, natomiast studenci – 28%. Ponadto, znaczna część studentów obcojęzycznych UMK o liczbie ponad 400 studiuje w bydgoskim kampusie, z dominacją tych uczących się na Wydziale Lekarskim, którzy stanowią ponad 30% wszystkich studentów zagranicznych.
Proces dydaktyczny
Uczelniaprowadzi różnorodne programy edukacyjne, w tym studia licencjackie (I stopnia), magisterskie uzupełniające (II stopnia), jednolite studia magisterskie oraz doktoranckie (III stopnia w szkole doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu). Realizowane są również studia podyplomowe oraz specjalistyczne kształcenie podyplomowe dla medyków: lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek, położnych, diagnostów laboratoryjnych oraz psychologów. Wyjątkowym programem jest akredytowane szkolenie psychoterapeutyczne prowadzone przez Oddział Zaburzeń Lękowych i Afektywnych z Katedry i Kliniki Psychiatrii. Dodatkowo, Wydział Nauk o Zdrowiu organizuje kursy dokształcające w zakresie technik radiologicznych oraz fizjoterapeutycznych.
Oprócz aspektów dydaktycznych, uczelnia angażuje się w działalność naukowo-badawczą i podejmuje specjalistyczne usługi medyczne dla regionu kujawsko-pomorskiego. W 2010 roku uczelnia dysponowała pięcioma uprawnieniami do nadawania stopnia doktora (w obszarze nauk medycznych, biologii medycznej, pielęgniarstwa, zdrowia publicznego, fizjoterapii) oraz dwoma uprawnieniami do doktoryzowania i habilitowania.
Po nowej klasyfikacji dziedzin nauki w 2018 roku, Collegium Medicum zdobyło dodatkowe uprawnienia w zakresie nauk medycznych, o zdrowiu oraz farmaceutycznych. Uczelnia zdobyła status uczelni badawczej, co potwierdza jej jakość edukacji oraz innowacyjność.
Collegium Medicum aktywnie uczestniczy w międzynarodowych projektach naukowych oraz praktykach dydaktycznych, a także organizuje krajowe i międzynarodowe konferencje naukowe. Nawiązuje współpracę z licznymi ośrodkami badawczymi w takich krajach jak Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Francja, Szwecja, Norwegia, Belgia oraz USA.
Inicjatywy uczelniane
Uczelnia podejmuje także znaczące inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności. Przykładem może być coroczny Festiwal Nauki „Medicalia”, który odbywa się w listopadzie w Bydgoszczy, a także regularne wykłady popularnonaukowe w cyklu „Medyczna Środa”. Collegium Medicum aktywnie współorganizuje Bydgoski Festiwal Nauki oraz Toruński Festiwal Nauki.
W 1991 roku uczelnia została przyjęta do rejestru członków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co potwierdza jej międzynarodowy status. Uczelnia przystąpiła do różnych programów, takich jak:
- Erasmus+ (staże dla kadry dydaktycznej, studentów oraz pracowników administracyjnych na terenie takich krajów jak Hiszpania, Portugalia, Francja, Turcja, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Rumunia, Bułgaria, Słowacja, Czechy, Słowenia, Włochy, Niemcy, Macedonia Północna),
- projekt „Better treatments for breathlessness in palliative and end of life care (Better-B)” w ramach programu Horizon2020,
- projekt „Strategic Innovative Educational Network for Healthy Ageing” w ramach KA203 „Strategic Partnerships for higher education”.
Historia
Zakład Doskonalenia Lekarzy
Historia Akademii Medycznej w Bydgoszczy, która obecnie funkcjonuje jako Collegium Medicum UMK, sięga 1951 roku, kiedy to powstał pierwszy w Polsce Zakład Doskonalenia Lekarzy z siedzibą w bydgoskim Szpitalu im. dr Antoniego Jurasza. Po ustanowieniu w 1953 roku w Warszawie Instytutu Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich, w Bydgoszczy powołano dziewięć zakładów klinicznych oraz diagnostycznych, zlokalizowanych w wojewódzkich szpitalach. W latach 1953-1957 kierownikiem bydgoskiego oddziału Instytutu był prof. Jan Szymański, który został zastąpiony w 1957 roku przez prof. Jana Małeckiego.
W 1959 roku przekształcono ten Instytut w Studium Doskonalenia Lekarzy i włączono do Akademii Medycznej w Warszawie. To właśnie w tym okresie powstała II Klinika Otolaryngologii, a prowadzenie szkoleń podyplomowych dla lekarzy powierzono ordynatorom oddziałów szpitali. W 1960 roku, na sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej z udziałem przedstawicieli UMK oraz ministra szkolnictwa wyższego zapadła decyzja o utworzeniu w Bydgoszczy Akademii Medycznej, bazując na Oddziale Studium Doskonalenia Lekarzy.
W 1962 roku WRN wyznaczyła budynki znajdujące się przy ulicy Chodkiewicza (obecnie siedziba UKW) oraz inne obiekty, które były wtedy pod zarządem Wyższej Szkoły Inżynierskiej i Instytutów Rolniczych, na siedzibę nowej uczelni. Przeszkodą w utworzeniu takiej instytucji była jednak zbyt mała liczba samodzielnych pracowników naukowych, co skłoniło lokalne środowisko do działania. W ciągu następnych dziesięciu lat udało się pięciu lekarzom oraz jednemu farmaceucie uzyskać stopnie doktora habilitowanego, co stworzyło solidne podstawy do powstania wyższej uczelni medycznej.
Zespół Nauczania Klinicznego
W 1971 roku utworzono w Bydgoszczy Zespół Nauczania Klinicznego Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku, który wprowadził rotacyjne szkolenie dla studentów V roku. W 1972 roku zorganizowano Studium Farmaceutyczne przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, które prowadziło edukację farmaceutów z całej Polski. Pierwszym szefem tego Studium był doc. Jan Kubalski.
W 1974 roku wprowadzono studia stacjonarne dla studentów V roku i wybudowano Dom Nauki, w którym mieszczą się dom studencki oraz mieszkania dla kadry akademickiej. 1 września 1975 roku powołano Filie Akademii Medycznej w Gdańsku, która miała swoją siedzibę w Bydgoszczy, obejmując także IV rok kształcenia. Na czoło tej fili stanął doc. dr hab. Jan Domaniewski, a do 1977 roku powstało 19 klinik oraz zakładów, w tym nowy budynek dla Zakładu Patomorfologii oraz Medycyny Sądowej.
W 1979 roku w Bydgoszczy zainaugurowano Zamiejscowy II Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku, którego dziekanem został prof. dr hab. Jan Domaniewski. Ministerstwo Zdrowia w tym czasie zadecydowało o wprowadzeniu pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia nowego modelu kształcenia medycznego w Bydgoszczy, który miał wzorować się na holenderskim systemie edukacji. W 1980 roku wojewódzkie władze podjęły decyzję o przekazaniu uczelni budynku na siedzibę sześciu zakładów teoretycznych, jednak działalność komitetów rekrutacyjnych na kierowników wykładów w 1981 roku nie zakończyła się sukcesem w rezultacie zamieszania politycznego, które miało miejsce w kraju.
Akademia Medyczna w Bydgoszczy
W 1984 roku na bazie Zamiejscowego Wydziału Lekarskiego gdańskiej Akademii Medycznej stworzono w Bydgoszczy Akademię Medyczną, co zostało potwierdzone w Dz. U. z 23 lipca 1984 r. Za pierwszy rektor uczelni został mianowany prof. dr hab. Jan Domaniewski, a wicekanclerzami zostali: prof. dr hab. Bogdan Romański, doc. dr hab. Zygmunt Mackiewicz oraz doc. dr hab. Stanisław Betlejewski. Na czele Wydziału Lekarskiego stanęła prof. dr hab. Anna Balcar-Boroń. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 1984/1985 stanowiła pierwsze w Polsce centralne otwarcie dla wszystkich akademii medycznych.
W 1984 roku zainaugurowano również Wydział Farmacji, który zostało utworzony po tym, jak długo prowadzone negocjacje z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie na przyłączenie jego Studium Farmacji do Akademii zakończyły się niepowodzeniem. Na początku działalności Wydział Lekarski oferował 15 klinik oraz 13 zakładów, a kadra akademicka wynosiła 189 osób, w tym 6 profesorów oraz 12 docentów.
W 1985 roku Akademia Medyczna przejęła Szpital Wojewódzki w Bydgoszczy (obecnie Szpital im. dr. Biziela) i przekształciła go w szpital kliniczny. W tym okresie rozpoczęto także rozbudowę istniejącego szpitala klinicznego im. dr Antoniego Jurasza oraz zakończono budowę teoretycznych zakładów dydaktycznych. Akademia uzyskała także dom akademicki oraz nowe mieszkania dla nauczycieli akademickich.
W 1986 roku uczelnia otrzymała uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk medycznych w obszarze medycyny, a w 1987 roku również w zakresie biologii medycznej oraz doktora habilitowanego. To miało ogromne znaczenie dla rozwoju kadr naukowych. W 1987 zainaugurowano działalność Wydziału Farmaceutycznego, na którym rozpoczęto naukę w kierunku analityki medycznej, a rok później zorganizowano Oddział Terenowy Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
W 1989 roku Sejm nadał Akademii Medycznej w Bydgoszczy imię Ludwika Rydygiera, a uczelnia zyskała również Szpital Kliniczny im. dr Antoniego Jurasza. Rozpoczynała działalność nowe kliniki oraz zakłady, powołano Katedrę i Klinikę Chirurgii w Toruniu. W 1990 roku akademia pozyskała budynek przy ul. Jagiellońskiej (po byłym Komitecie Wojewódzkim PZPR), w którym zorganizowano rektorat oraz administrację uczelni, w tym również sale wykładowe oraz stołówkę.
W 1992 roku zorganizowano Katedrę i Klinikę Balneologii oraz Chorób Przemiany Materii w Szpitalu Uzdrowiskowym w Ciechocinku, a Zakład Balneotechniki zaistniał w strukturze. W 1994 roku Akademia Medyczna w Bydgoszczy dysponowała 445 nauczycielami akademickimi, w tym 48 doktorami habilitowanymi, docentami i profesorami.
Po licznych reformach oraz reorganizacji w 1996 roku Katedra i Klinika Psychiatrii przeniosła się do nowego obiektu przy ul. Kurpińskiego, a utworzono także Międzyuczelniane Centrum Fizyki Medycznej. W 1998 roku rozpoczęto nabór na nowo powołany Wydział Pielęgniarski, a dwa lata później powstały nowe obiekty dydaktyczne na terenie Szpitala Klinicznego oraz Zespół Poradni Przyklinicznych. W 1999 roku na Wydziale Lekarskim uruchomiono studia doktoranckie, a w Włocławku stworzono zamiejscowy ośrodek dydaktyczny Wydziału Pielęgniarskiego.
W 2000 roku Wydział Pielęgniarski zmienił nazwę na Wydział Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, dodając nowy kierunek zdrowie publiczne z kilkoma specjalizacjami, w tym medycyną ratunkową, która była pionierska w Polsce. Przy współpracy z Wyższą Szkołą Zarządzania i Finansów w Bydgoszczy rozpoczęto Międzyuczelniane Podyplomowe Studium Organizacji i Zarządzania w Ochronie Zdrowia.
W 2001 roku uczelnia na Wydziale Lekarskim wprowadziła biotechnologię, a specjalność biomedycyna informatyczna zaczęła być dostępna na Wydziale Farmaceutycznym. Powierzchnia dydaktyczna została znacząco powiększona o dwa nowoczesne budynki, a wiele nowych klinik powstało w Bydgoszczy oraz ogromny postęp na toruńskim rynku. Według Ministerstwa Zdrowia w 2001 roku akademia była najlepiej rozwijającą się instytucją medyczną w Polsce.
W 2002 roku uruchomiono kierunek farmacji na Wydziale Farmaceutycznym, a baza Szpitala Klinicznego rozrosła się o nowy, 10-piętrowy budynek z nowymi, specjalistycznymi klinikami. W roku 2004 zakończono adaptację kolejnego budynku dla potrzeb jednostek naukowo-dydaktycznych, co stanowiło sygnał do dalszego rozwoju w instytucji. Prowadzone badania koncentrowały się głównie na chorobach nowotworowych, urazach i ich skutkach zdrowotnych, alergiach, uzależnieniach oraz ochronie zdrowia, na co zwrócono szczególną uwagę w badaniach molekularnych.
W 2004 roku akademia miała 115 jednostek organizacyjnych, zatrudniając 551 nauczycieli akademickich, z czego 113 to samodzielni pracownicy naukowo-dydaktyczni. W tym okresie studiowało na uczelni 3,72 tys. studentów, co było wynikiem wyższym niż na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi oraz innych akademiach medycznych w: Szczecinie, Białymstoku i Gdańsku.
Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy
W dniu 14 października 2003 roku Senat Akademii Medycznej w Bydgoszczy przyjął uchwałę dotycząca połączenia uczelni z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, a senat UMK potwierdził ten zamiar 28 października 2003 roku. Kluczowym elementem fuzji było zachowanie odrębnej tożsamości AM jako Collegium Medicum z własnym patronem oraz lokalizacją w Bydgoszczy. Na podstawie ustawy przyjętej przez Sejm 8 października 2004 roku, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy stało się częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dotychczasowy rektor akademii został prorektorem UMK ds. Collegium Medicum, a prorektorzy pełnią funkcje doradcze przy rektorze UMK. Trzy wydziały bydgoskiego Collegium Medicum stały się integralną częścią UMK, z zachowaniem autonomii, umożliwiającą prorektorowi ds. Collegium Medicum samodzielne prowadzenie polityki kadrowej.
W 2006 roku oddano do użytku nową siedzibę Wydziału Farmacji przy ul. Jurasza, a od 2009 roku rozpoczęła się rozbudowa Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Jurasza. Na terenie Bydgoszczy zaadaptowano również inne budynki: m.in. przy ul. Świętojańskiej i Sandomierskiej. W latach 2007-2011 wprowadzono trzy nowe kierunki studiów: dietetykę, położnictwo oraz ratownictwo medyczne. W 2005 roku na uczelni studiowało 4,46 tys. studentów, a z roku na rok rosła liczba zagranicznych studentów, którzy do 2009 roku wzrosła do ponad 400 oraz korzystali z zajęć prowadzonych w języku angielskim.
W 2012 roku powołano Centrum Kształcenia w Języku Angielskim (Centre for Medical Education in English in Nicolaus Copernicus University Collegium Medicum in Bydgoszcz), a w 2014 roku oddano do użytku centrum oraz Dom Studencki nr 3, umiejscowiony w campusie UCK przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 46. W ramach Wieloletniego Programu Medycznego Rozbudowy i Przebudowy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1, nastąpiło powiększenie i unowocześnienie bazy dydaktyczno-szpitalnej o Zespół Sal Operacyjnych, Centralną Sterylizatornię oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy. W 2015 roku w kampusie powstał kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Collegium Medicum, w którym zlokalizowane są Katedry oraz Kliniki zajmujące się psychiatrią, geriatrią, dermatologią oraz medycyną paliatywną.
Uczelnia uzyskała także pierwszą w północnej Polsce jednostkę przeszczepu szpiku kostnego w Katedrze i Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii. Collegium Medicum bierze również udział w inicjatywach, mających na celu utworzenie Regionalnego Centrum Telemedycyny, mieszczącego się w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy.
W 2016 roku, po przeniesieniu lokalizacji I Kliniki Psychiatrii do obiektu dydaktycznego przy ul. Kurpińskiego, zainaugurowano program „Nauczanie symulacyjne drogą rozwoju dydaktyki medycznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika”, co przyniosło nowe możliwości edukacyjne dla studentów kierunków medycznych.
W 2019 roku ogłoszono konkurs na koncepcję rozbudowy bazy dydaktycznej i naukowej UMK, a dalsze plany dotyczące fuzji uniwersytetów, prowadzące do utworzenia jednego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego CMUMK, wciąż prowokują dyskusje w latach 2022 i 2023, jednak kwestie tych połączeń pozostają aktualnie zawieszone.
Struktura
Organizacja Collegium Medicum jest złożona z różnych instytucji naukowych, które dzielą się na katedry oraz kliniki, a także katedry i zakłady, które obejmują zarówno dziedziny teoretyczne, jak i praktyczne.
Wydział Lekarski został utworzony w 1984 roku, z siedzibą przy ul. Jagiellońskiej 13. Jego struktura obejmuje liczne katedry, w tym:
- Katedra Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych,
- Katedra Anatomii Prawidłowej,
- Katedra Anestezjologii i Intensywnej Terapii,
- Katedra Biologii i Biochemii Medycznej,
- Zakład Biochemii Medycznej,
- Zakład Biologii Medycznej,
- Zakład Ekologii i Ochrony Środowiska,
- Katedra Chirurgii Dziecięcej,
- Katedra Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów,
- Katedra Chirurgii Naczyniowej i Angiologii,
- Katedra Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej,
- Katedra Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej,
- Katedra Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej,
- Katedra Chorób Oczu,
- Katedra Chirurgii Onkologicznej,
- Katedra Chorób Płuc, Nowotworów i Gruźlicy,
- Katedra Chorób Zakaźnych i Hepatologii,
- Katedra Dermatologii i Wenerologii,
- Katedra Endokrynologii i Diabetologii,
- Katedra Farmakologii i Terapii,
- Zakład Farmakologii i Terapii,
- Katedra Fizjologii Człowieka,
- Katedra Genetyki Klinicznej,
- Zakład Genetyki Molekularnej Komórki,
- Katedra Hematologii,
- Katedra Histologii i Embriologii,
- Katedra Kardiochirurgii,
- Katedra Kardiologii i Chorób Wewnętrznych,
- Katedra Komunikacji Medycznej i Humanistyki Medycznej,
- Katedra Medycyny Rodzinnej,
- Katedra Medycyny Sądowej,
- Katedra Nefrologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych,
- Katedra Neonatologii,
- Katedra Neurochirurgii,
- Katedra Neurologii,
- Katedra Onkologii i Brachyterapii,
- Katedra Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Plastycznej,
- Katedra Otolaryngologii, Foniatrii i Audiologii,
- Katedra Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej,
- Katedra Patomorfologii Klinicznej,
- Katedra Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii,
- Katedra Pediatrii, Hematologii i Onkologii,
- Zakład Onkologii Klinicznej i Eksperymentalnej,
- Katedra Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej,
- Katedra Psychiatrii,
- Katedra Radiologii i Diagnostyki Obrazowej,
- Katedra Stomatologii Zabiegowej,
- Katedra Stomatologii Zachowawczej,
- Katedra Transplantologii i Chirurgii Ogólnej,
- Zespół Naukowo-Dydaktyczny Biotechnologii Eksperymentalnej,
- Katedra Urologii i Andrologii,
- Zakład Medycyny Regeneracyjnej, Bank Komórek i Tkanek,
- Zakład Inżynierii Tkankowej,
- Pracownia Endoskopii i Badań Czynnościowych Przewodu Pokarmowego Wieku Rozwojowego,
- Pracownia Dydaktyki Medycznej.
Wydział Farmaceutyczny powstał w 1989 roku i znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 15. W jego strukturze można wyróżnić następujące katedry:
- Katedra Biochemii Klinicznej,
- Katedra Biofizyki,
- Katedra Biofarmacji,
- Katedra Biostatystyki i Teorii Układów Biomedycznych,
- Katedra Botaniki Farmaceutycznej i Farmakognozji,
- Ogród Roślin Leczniczych i Kosmetycznych,
- Katedra Chemii Fizycznej,
- Katedra Chemii Leków,
- Katedra Chemii Nieorganicznej i Analitycznej,
- Katedra Chemii Organicznej,
- Zakład Farmakometrii i Modelowania Molekularnego,
- Katedra Diagnostyki Laboratoryjnej,
- Katedra Farmakodynamiki i Farmakologii Molekularnej,
- Katedra Farmacji Praktycznej,
- Katedra Immunologii,
- Katedra Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej,
- Katedra Mikrobiologii,
- Zakład Oceny Działań Przeciwdrobnoustrojowych,
- Katedra Patobiochemii i Chemii Klinicznej,
- Katedra Patofizjologii,
- Zakład Zaburzeń Hemostazy,
- Katedra Propedeutyki Medycyny i Profilaktyki Zakażeń,
- Katedra Technologii Postaci Leku,
- Katedra Technologii Chemicznej Środków Leczniczych,
- Katedra Toksykologii i Bromatologii,
- Studium Kształcenia Podyplomowego.
Wydział Nauk o Zdrowiu, powołany w 1997 roku, również ma swoją siedzibę przy ul. Jagiellońskiej 15. W jego obrębie funkcjonują takie jednostki jak:
- Katedra Badania Narządów Zmysłów,
- Katedra Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych,
- Katedra Chorób Wieku Rozwojowego,
- Katedra Diagnostyki Obrazowej,
- Katedra Ekonomiki Zdrowia,
- Katedra Fizjologii Wysiłku Fizycznego i Anatomii Funkcjonalnej,
- Katedra Fizjoterapii,
- Katedra Gastroenterologii i Zaburzeń Odżywiania,
- Katedra Geriatrii,
- Katedra Higieny, Epidemiologii, Ergonomii i Kształcenia Podyplomowego,
- Katedra Kardiologii i Farmakologii Klinicznej,
- Katedra Nauk Społecznych,
- Katedra Neurologii i Neurofizjologii Klinicznej,
- Katedry Neurochirurgii, Neurochirurgii Czynnościowej i Stereotaktycznej,
- Katedra Neuropsychologii Klinicznej,
- Katedra Onkologii,
- Katedra Opieki Paliatywnej,
- Katedra Pielęgniarstwa Zabiegowego,
- Katedra Pielęgniarstwa Zachowawczego,
- Katedra Podstaw Prawa Medycznego,
- Katedra Podstaw Umiejętności Klinicznych i Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych,
- Katedra Perinatologii, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej,
- Katedra Ratownictwa Medycznego,
- Katedra Rehabilitacji Kardiologicznej i Promocji Zdrowia,
- Katedra Rehabilitacji,
- Katedra Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej,
- Katedra Urologii,
- Katedra Żywienia i Dietetyki.
Na uczelni działają również jednostki międzywydziałowe, takie jak:
- Archiwum UMK – Oddział Zamiejscowy w Bydgoszczy,
- Biblioteka Medyczna,
- Centrum Badań Naukowych Chorób Klatki Piersiowej,
- Centrum Języków Specjalistycznych w Medycynie,
- Centrum Kształcenia w Języku Angielskim Collegium Medicum UMK,
- Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii (CPATT),
- Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK,
- Centrum Komunikacji Klinicznej,
- Studium Wychowania Fizycznego i Sportu CM,
- Samodzielne Stanowisko ds. Doświadczeń na Zwierzętach,
- Komisja Bioetyczna.
Dodatkowo, w ramach Wydziału Farmaceutycznego na kampusie SU nr 1 im. dr. A. Jurasza, prowadzony jest Ogród Roślin Leczniczych i Kosmetycznych.
Kierunki studiów
Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oferuje różnorodne kierunki studiów, które odpowiadają na potrzeby rynku pracy oraz wymagania edukacyjne studentów. W ramach Wydziału Lekarskiego dostępne są liczne programy, w tym:
- biotechnologia medyczna (I i II stopnia),
- kierunek lekarski (jednolite magisterskie),
- kierunek lekarsko-dentystyczny (jednolite magisterskie),
- optyka okularowa z elementami optometrii (I stopnia),
- optymetrę (II stopnia).
Wydział Farmaceutyczny proponuje natomiast studia w zakresie:
- analityki medycznej (jednolite magisterskie),
- farmacji (jednolite magisterskie),
- kosmetologii (I i II stopnia).
Na Wydziale Nauk o Zdrowiu dostępne są takie kierunki, jak:
- audiofonologia (I stopnia),
- dietetyka (I i II stopnia),
- elektroradiologia (I stopnia),
- fizjoterapia (jednolite magisterskie),
- pielęgniarstwo (I i II stopnia),
- położnictwo (I i II stopnia),
- ratownictwo medyczne (I stopnia),
- terapia zajęciowa (I stopnia),
- zdrowie publiczne (II stopnia; specjalności: administracja zdrowiem publicznym, profilaktyka społeczna).
W ramach kształcenia w języku angielskim, w tzw. English Division, funkcjonują cztery główne kierunki:
- Faculty of Medicine (Wydział Lekarski) – Medicine (kierunek lekarski),
- Faculty of Pharmacy (Wydział Farmaceutyczny) – Pharmacy (farmacja),
- Faculty of Health Science (Wydział Nauk o Zdrowiu) – Nursing (pielęgniarstwo),
- Physiotherapy (fizjoterapia).
Uczelnia oferuje również studia podyplomowe, które obejmują różnorodne specjalizacje, w tym:
- analityki medycznej,
- fizjologii stosowanej i klinicznej z elementami fizjologii wysiłku fizycznego,
- profilaktyki oraz elementów terapii muzycznej,
- fizjoterapii w geriatrii,
- organizacji opieki geriatrycznej, długoterminowej i paliatywnej,
- psychogeriatrii,
- żywienia klinicznego, zbiorowego oraz wspomagania żywieniowego w aktywności ruchowej (w sporcie i rekreacji).
Szkoła Doktorska Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu realizuje programy doktoranckie, które są dostępne w ramach:
- Interdyscyplinarnych Anglojęzycznych Studiów Doktoranckich o Zasięgu Międzynarodowym (Faculty of Medicine – Wydział Lekarski).
Kształcenie doktorantów obejmuje następujące dyscypliny naukowe:
- nauki farmaceutyczne,
- nauki medyczne,
- nauki o zdrowiu.
Budynki uczelniane
W ramach Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, uczelnia zarządza wieloma kluczowymi obiektami, które odgrywają istotną rolę w procesie dydaktycznym oraz administracyjnym.^
Poniżej przedstawiamy szczegółowy przegląd wybranych budynków, które są w gestii instytucji:
Zdjęcie | Obiekt | Rok budowy | Dzielnica w Bydgoszczy | Uwagi |
_ | ul. Jagiellońska 15 | 1852 | Śródmieście | Budynek dydaktyczno-administracyjny, w zarządzie uczelni od 1990 roku; siedziba władz uczelni (prorektor), Wydział Nauk o Zdrowiu |
_ | ul. Jagiellońska 13 | około 1985 | Śródmieście | Budynek administracyjny, zawiera m.in. dziekanat Wydziału Lekarskiego, Katedrę Biofizyki oraz Dom Studenta nr 2 |
_ | ul. 3 Maja 3 | _ | Śródmieście | Klub Inicjatyw Studenckich |
_ | ul. Kurpińskiego 5 | _ | Skrzetusko | Budynek Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej oraz Dermatologii |
_ | ul. Kurpińskiego 19 | _ | Skrzetusko | Centrum Symulacji Medycznych CM |
_ | ul. Karłowicza 24 | około 1985 | Skrzetusko | Budynek Zakładów Nauk Teoretycznych; zawiera m.in. Katedrę Fizjologii, Neuroimmunologii, Biologii Medycznej, Biochemii Klinicznej oraz Katedry i Zakłady: Biochemii, Histologii i Embriologii |
_ | ul. Dębowa 3 | _ | _ | Budynek dydaktyczny |
_ | ul. Świętojańska 20 | 1888 | Śródmieście | Oferuje m.in. Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, Studium Medycyny Społecznej, Katedry i Zakłady: Podstaw Kultury Fizycznej, Terapii Manualnej i inne |
_ | ul. Techników 3 | _ | Kapuściska | Budynek dydaktyczny |
_ | ul. Sandomierska 16 | _ | Kapuściska | Budynek dydaktyczny |
_ | ul. Łukasiewicza 1 | 1955 | Kapuściska | Budynek dydaktyczny |
_ | ul. Bartłomieja z Bydgoszczy 6 | 1985 | Fordon | Dom Studenta nr 1 |
_ | ul. Curie-Skłodowskiej 9 | 2006 | Skrzetusko | Budynek Wydziału Farmaceutycznego |
Szpitale oraz centra medyczne | ||||
---|---|---|---|---|
_ | Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza – ul. Curie Skłodowskiej 9 | 1938 | Skrzetusko | Zawiera wiele zakładów i katedr oraz osobne budynki: Katedry Medycyny Sądowej, audytoryjny i bibliotekę medyczną, liczne obiekty dydaktyczne |
_ | Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza – ul. Curie Skłodowskiej 9 (budynek 10-kondygnacyjny) | 2002 | Skrzetusko | Mieści Katedry i Kliniki Chorób Dziecięcych |
_ | Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr Jana Biziela – ul. Ujejskiego 75 | 1980 | Wzgórze Wolności | Mieści wiele Katedr i Zakładów |
_ | Centrum Onkologii im. Prof. Franciszka Łukaszczyka – ul. Romanowskiej 2 | 1994 | Fordon | Mieści Katedry i Zakłady |
_ | Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii – ul. Seminaryjna 1 | 1885 | Wilczak | Mieści Katedry i Zakłady |
_ | Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza – ul. św. Floriana 12 | 1910 | Śródmieście | Mieści Katedry i Zakłady |
_ | 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką – ul. Powstańców Warszawy 5 | 1985 | Osiedle Leśne | Mieści Katedry i Zakłady |
Władze
Aktualnie, prorektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ds. Collegium Medicum jest prof. dr hab. Dariusz Grzanka.
Rektorzy Akademii Medycznej
Rektorzy Akademii Medycznej pełnili ważną rolę w kształtowaniu nauk medycznych oraz zarządzaniu młodymi adeptami medycyny. Poniżej przedstawiamy listę rektorów, którzy kierowali tą instytucją w poszczególnych latach:
- 1984–1990 prof. dr hab. Jan Domaniewski,
- 1990–1996 prof. dr hab. Józef Kałużny,
- 1996–2002 prof. dr hab. Jan Domaniewski,
- 2002–2004 prof. dr hab. Danuta Miścicka-Śliwka (po włączeniu do uczelni toruńskiej została prorektorem UMK ds. Collegium Medicum).
Prorektorzy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ds. Collegium Medicum
Na przestrzeni lat Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika miało kilku wybitnych prorektorów, którzy przyczynili się do jego rozwoju. Oto lista prorektorów tego wydziału:
- 2004–2012 – prof. dr hab. Małgorzata Tafil-Klawe,
- 2012–2016 – prof. dr hab. Jan Styczyński,
- 2016–2020 – prof. dr hab. Grażyna Odrowąż-Sypniewska,
- 2020-2024 – prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska,
- od 2024 – prof. dr hab. Dariusz Grzanka.
Doktorzy honoris causa Akademii Medycznej
W ciągu swojej działalności, Akademia Medyczna przyznała tytuł doktora honoris causa wielu wybitnym naukowcom i osobistościom z dziedziny medycyny. Poniżej przedstawiamy listę osób, które otrzymały ten zaszczytny tytuł:
- Prof. Jean Daniel Picard (1998),
- Prof. zw. dr hab. Stefan Raszeja (1998),
- Dr Miral Dizdaroglu (2000),
- Prof. zw. dr hab. Bogdan Romański (2001),
- Prof. dr Jean Natali (2001),
- Prof. zw dr hab. Tadeusz Pisarski (2002),
- Prof. Lars Norgren (2003),
- Prof. zw. dr hab. Jan Domaniewski (2004),
- Prof. zw. dr hab. Adam Bilikiewicz (2004).
Każda z wymienionych osób przyczyniła się w znaczący sposób do rozwoju medycyny i nauk pokrewnych, niosąc inwencję i nowatorskie odkrycia, które wzbogaciły zarówno polski, jak i światowy dorobek naukowy.
Organizacje studenckie
W Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika istnieje wiele organizacji studenckich, które wspierają aktywność oraz integrację studentów. Oto wybór najważniejszych z nich:
- Samorząd Studencki Collegium Medicum UMK, dostępny na stronie samorzad.cm.umk.pl,
- Samorząd Doktorantów UMK,
- Studenckie Towarzystwo Naukowe Collegium Medicum UMK,
- Akademicka Grupa Ratownicza CM UMK,
- Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych,
- AZS – Akademicki Związek Sportowy,
- Akademicka Grupa Ratownicza Collegium Medicum UMK,
- Kosmetologiczna Organizacja Studencka,
- Chór Collegium Medicum,
- Lab&Roll – miesięcznik studentów analityki medycznej Collegium Medicum UMK,
- Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland (Oddział Bydgoszcz), dostępne pod adresem ifmsa.cm.umk.pl,
- Młoda Farmacja (Oddział Bydgoszcz),
- Teatr ACME, strona acme.cm.umk.pl,
- ACADEMIA MEDICA BYDGOSTIENSIS,
- zakładowe studenckie koła naukowe.
Te organizacje oferują różnorodne możliwości dla studentów, zarówno w zakresie naukowym, jak i kulturalnym oraz sportowym, sprzyjając rozwijaniu umiejętności oraz pasji.
Przypisy
- Dział Promocji i KomunikacjiD.P.K. CM Dział Promocji i KomunikacjiD.P.K., Rekrutacja na nowy kierunek lekarsko - dentystyczny już trwa! [online], www.cm.umk.pl [dostęp 04.09.2024 r.]
- JarosławJ. Więcławski JarosławJ., Decyzja w sprawie połączenia szpitali Biziela i Jurasza w Bydgoszczy [online], Bydgoszcz Nasze Miasto, 30.01.2023 r. [dostęp 24.03.2023 r.]
- Wydział W. Farmaceutyczny WydziałW., OGRÓD ROŚLIN LECZNICZYCH I KOSMETYCZNYCH [online], www.cm.umk.pl [dostęp 24.03.2023 r.]
- Centrum Symulacji Medycznych – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu [online], csm.cm.umk.pl [dostęp 24.03.2023 r.]
- Informacje ogólne – Szkoły doktorskie – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu [online], www.phd.umk.pl [dostęp 24.03.2023 r.]
- Kierunki – Rekrutacja [online] [dostęp 24.03.2023 r.]
- UMK w liczbach [online], Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu [dostęp 24.03.2023 r.]
- Znamy wyniki ewaluacji [online], portal.umk.pl [dostęp 24.03.2023 r.]
- Historia Szpitala – Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza [online] [dostęp 24.03.2023 r.]
- Szkolenie specjalizacyjne w ochronie zdrowia – Wydział Nauk o Zdrowiu – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu [online], www.wnoz.cm.umk.pl [dostęp 24.03.2023 r.]
- Oddziały [online], Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu [dostęp 24.03.2023 r.]
- DS iD. HA DS iD., Domy Studenckie i Akademickie [online], www.cm.umk.pl [dostęp 24.03.2023 r.]
- Wydział Nauk o Zdrowiu – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu [online], www.wnoz.cm.umk.pl [dostęp 24.03.2023 r.]
- Klasyfikacja dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce – Biuro Obsługi Badań UW [online] [dostęp 24.03.2023 r.]
- Dział Promocji i InformacjiD.P.I. CM Dział Promocji i InformacjiD.P.I., Historia [online], www.cm.umk.pl [dostęp 24.03.2023 r.]
- Wiadomości – Wydział Lekarski – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu [online], www.wl.cm.umk.pl [dostęp 24.03.2023 r.]
- „Szkoły wyższe i ich finanse w 2011 r.”, s. 209, 2012. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1506-2163.
- M.M.M.M. Bydgoszcz M.M.M.M., Zwiedzamy luksusowy akademik Collegium Medicum w Bydgoszczy. Już otwarty! [wideo, zdjęcia] [online], Bydgoszcz Nasze Miasto, 16.09.2014 r. [dostęp 24.03.2023 r.]
- Galera zdjęć – UCK [online], www.cm.umk.pl [dostęp 24.03.2023 r.]
- Ranking Szkół Wyższych.
- Ogólnoświatowy ranking uczelni CSIC.
- Dział Promocji i InformacjiD.P.I. CM Dział Promocji i InformacjiD.P.I., Organizacje studenckie [online], www.cm.umk.pl [dostęp 24.03.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Gmach główny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy | Pałac Młodzieży w Bydgoszczy | Budynek CM UMK w Bydgoszczy | Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy | Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich | Copernicanum w Bydgoszczy | Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz | Niepubliczne Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Bydgoszczy | Bydgoska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy | Budynek Seminarium Duchownego w Bydgoszczy | Akademia Kujawsko-Pomorska | Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy | Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy | Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy | Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy | Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej | Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w BydgoszczyOceń: Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika