Jutrzenka to przedsiębiorstwo przemysłu spożywczego, które ma swoją historię sięgającą 1951 roku, kiedy to zostało założone w Bydgoszczy. Powstało z połączenia znacjonalizowanych firm prywatnych o przedwojennym rodowodzie. Przez wiele lat Jutrzenka działała jako samodzielna jednostka, a jej dynamiczny rozwój zaowocował notowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 16 maja 1995 roku.
W 2008 roku Jutrzenka przekształciła się w zakład produkcyjny w ramach grupy kapitałowej Jutrzenka Holding S.A. Od 2014 roku należy do Colian Holding sp. z o.o., który ma swoją siedzibę w Opatówku koło Kalisza. Przemiany, jakie przeszło to przedsiębiorstwo, pokazują jego elastyczność oraz zdolność do adaptacji w zmieniającym się rynku.
Warto również zaznaczyć, że Jutrzenka to nie tylko przedsiębiorstwo, ale także rozpoznawalna marka słodyczy, której właścicielem jest grupa kapitałowa Colian. Produkty sygnowane marką Jutrzenka cieszą się uznaniem wśród konsumentów, a ich różnorodność sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Grupa kapitałowa
Zakład jest częścią grupy kapitałowej Colian Holding S.A., która jest jedną z wiodących firm działających na polskim rynku słodyczy. Rywalizuje ona z międzynarodowymi koncernami, co świadczy o jej mocnej pozycji na rynku.
W skład portfela Colian wchodzą znane marki słodyczy, takie jak:
- Grześki,
- Familijne,
- Jeżyki,
- Akuku! (produkcję prowadzi się w Bydgoszczy),
- Goplana (produkcja w Poznaniu),
- Solidarność (produkty z Lublina),
- napoje Hellena,
- przyprawy i bakalie marki Appetita i Siesta.
Warto zaznaczyć, że w 2015 roku obroty koncernu wyniosły około miliarda złotych, a zatrudnienie przekraczało 2 tys. pracowników. Zakłady produkcyjne rozmieszczone są w różnych lokalizacjach, w tym w:
- Bydgoszczy,
- Kaliszu,
- Lublinie,
- Opatówku,
- Poznaniu,
- Wykrotach.
Produkty
Wśród wyrobów marki „Jutrzenka”, które zdobyły popularność na rynku w latach 90. XX wieku, można wymienić szereg słodkości, takich jak „Czarna porzeczka w czekoladzie”, „Lentilki” oraz „Rajskie mleczko”. Do oferty należały również żelki „Miśki”, pyszne rodzynki, a także orzechy laskowe w czekoladzie, draże chińskie, galaretki „Puchatki” oraz herbatniki „Kokosanki”. Produkty te przyczyniły się do sukcesu handlowego marki w tamtym okresie.
W 2015 roku asortyment oznaczony marką „Jutrzenka” obejmował m.in. ciastka i wafle „Familijne”, herbatniki „Petit Beurre” oraz maślane „Elitki”. W ofercie znajdowały się także żelki „Miśki” i „Akuku !”, draże, a także bakalie takie jak rodzynki, wiśnie. Tutejsza produkcja obejmowała również migdały w czekoladzie, kamyki orzechowe oraz galaretki w czekoladzie „Mella”, a także wafle o różnych smakach.
W tegorocznym katalogu Jutrzenki znajdują się również produkty wytwarzane w zakładzie w Bydgoszczy, gdzie powstają słodycze innych marek należących do grupy Colian. Wśród tych produktów wyróżniają się wafle „Grześki”, ciastka w czekoladzie „Jeżyki”, batony „Alibi” oraz różnorodne czekolady „Chopin”.
Wyroby bydgoskiej Jutrzenki trafiają zarówno na rynek krajowy, jak i na eksport do aż 30 krajów, obejmujących Europę, Azję, Amerykę Północną oraz Bliski Wschód. W skład katalogu produktów eksportowych wchodzą galaretki „Mella”, wafle „Familijne”, czekolady „Chopin”, ciastka „Jeżyki” oraz batony „Alibi”.
Historia
Okres przed 1945
Początkowe dzieje przedsiębiorstwa sięgają roku 1920, kiedy to w Bydgoszczy została założona Fabryka Cukrów, Czekolady i Kakao „Lukullus” Franza Lehmanna, mieszcząca się przy ul. Poznańskiej 16. Wkrótce, w 1922 roku, powstała również Fabryka Wyrobów Cukierniczych Braci Tysler przy ul. Warmińskiego 9. Warto również wspomnieć o fabryce założonej w 1907 roku, zlokalizowanej przy ul. Zduny, a mianowicie Fabryce Wyrobów Cukrowych i Marmolady „Kama”. Przed wybuchem II wojny światowej zakład „Lukullus” zatrudniał aż 600 pracowników i prowadził intensywną działalność, która wkrótce została poddana niemieckiemu nadzorowi, z częścią wyrobów przekazywanych na potrzeby Wehrmachtu.
Okres PRL
Po zakończeniu działań wojennych, w kwietniu 1945 roku, Fabryka Cukiernicza „Lukullus” znalazła się na liście obiektów gospodarczych w Bydgoszczy, przeznaczonych do demontażu i wywozu do ZSRR. Dzięki interwencji polskich władz udało się uniknąć tego losu w maju 1945 roku. W tym samym roku doszło do upaństwowienia fabryk przemysłu cukierniczego w Bydgoszczy, a zakład przy ul. Warmińskiego zyskał nową nazwę – Fabryka Wyrobów Cukierniczych „Jutrzenka”. Zakład rozwijał produkcję, w tym karmelków oraz cukierków czekoladowych. W 1949 roku połączono zakłady przy ul. Poznańskiej i Warmińskiego, tworząc Pomorskie Zjednoczone Fabryki Cukrów i Czekolady. W 1951 przedsiębiorstwo przekształcono w Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Jutrzenka”, a w 1954 roku zatrudniano tam 640 pracowników, w tym większość kobiet. W latach 1956-1966 nastąpił znaczący wzrost produkcji, 2,5-krotna ekspansja w asortymencie produktów, w tym herbatników w czekoladzie.
W latach 60. XX wieku zakład składał się z trzech głównych wydziałów produkcyjnych: piekarni, drażetek oraz galanterii czekoladowej. Mimo zmian strukturalnych, zmagano się z chronicznym brakiem surowców, co przekładało się na zmniejszenie jakości wyrobów. W 1966 roku „Jutrzenka” połączyła się z Fabryką Pierników i Wafli „Kopernik” w Toruniu, co zaowocowało powstaniem Pomorskich Zakładów Przemysłu Cukierniczego, jednego z największych producentów w Polsce. W 1969 roku oferta obejmowała 150 typów wyrobów, z czego 5% produkcji było eksportowane, a znacząca część personelu stanowiły kobiety.
W roku 1982 przedsiębiorstwo oddzieliło się od toruńskiego „Kopernika” i stało się znanym Przedsiębiorstwem Przemysłu Cukierniczego „Jutrzenka”. W tym okresie zajmowało miejsce wśród 10 największych producentów w Polsce, a jego udział w rynku wynosił około 5%. Część produkcji przeznaczano na eksport do ZSRR, NRD oraz krajów zachodnich.
Okres III Rzeczypospolitej
W dniu 13 lutego 1993 roku powstała spółka akcyjna pod nazwą Przedsiębiorstwo Cukiernicze „Jutrzenka” S.A., z akcjonariuszami w liczbie 624 pracowników. Od tego momentu zakład systematycznie się rozwijał, osiągając coroczny wzrost sprzedaży o 40-100%. Oferta była poszerzana o nowe produkty, które zyskały estetyczne opakowania. Wzmocniono również handel hurtowy i detaliczny, a eksport wzrósł do krajów Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych. W latach 90. zatrudnienie wzrosło do 1100 osób, a przedsiębiorstwo zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie 16 maja 1995 roku, co było ważnym krokiem w jego rozwoju.
Reklama oraz promocja wyrobów zyskały nową jakość, co zaowocowało współpracą z popularnymi sportowcami i sponsoringiem drużyn żużlowych. Zwiększono inwestycje w nowoczesne technologie, a w połowie lat 2000, po przejęciu większościowego pakietu akcji przez Jana Kolańskiego, Jutrzenka rozwijała dalsze plany ekspansji.
W 2008 roku miała miejsce konsolidacja działalności i przeniesienie siedziby do Opatówka. W ramach holdingu powstała spółka Jutrzenka Colian, oferująca wiele znanych marek. W kolejnych latach Jutrzenka przejmowała inne marki, w tym Fabrykę Cukierniczą „Solidarność” w Lublinie. W dniu 19 września 2014 roku otworzono nowoczesny zakład produkcyjny w Bydgoszczy, w dzielnicy Osowa Góra, gdzie zintegrowano całą produkcję słodyczy, wcześniej rozproszonej w różnych lokalizacjach w Śródmieściu. Cała inwestycja zamknęła się w kwocie 60 milionów złotych, przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej.
Zakłady
Przedsiębiorstwo Jutrzenka posiada kilka zakładów, z których każdy ma swoją historię i znaczenie. Oto szczegóły dotyczące poszczególnych lokalizacji:
- nr 1 – ul. Kościuszki 53, aktualnie przeniesiony do zakładu nr 5,
- nr 2 – ul. E. Warmińskiego 7-9; ten zakład również przeniesiono do zakładu nr 3. W 2019 roku zabudowania, które zostały wpisane do gminnej ewidencji zabytków, nabyła firma GM Architekci,
- nr 3 – ul. Garbary 5, z datą początkową 1878, przeniesiony do zakładu nr 5. W 2019 roku na terenie dawnej fabryki rozpoczęto prace przygotowawcze, a w latach 2020-2022 zrealizowano nowoczesny pięciopiętrowy budynek mieszkalny, który oferuje 162 mieszkania. Masywny komin fabryczny, który znajdował się na tym terenie, został rozebrany, a następnie zrekonstruowany bliżej ulicy,
- nr 4 – ul. św. Trójcy 2, historyczna siedziba przedwojennej firmy Lukullus, obecnie przeniesiona do zakładu nr 1,
- nr 5 – ul. Srebrna 22, ulokowany w dzielnicy składowo-przemysłowej Osowa Góra.
Przypisy
- sza, Okole zmienia swoje oblicze. Garbary 5 już prawie gotowe [online], Gazeta Wyborcza, 25.09.2022 r. [dostęp 09.03.2024 r.]
- MałgorzataM. Czajkowska, Wędrujący, pofabryczny komin przy ul. Garbary 5. Był i go nie ma [online], Gazeta Wyborcza, 30.04.2021 r. [dostęp 09.03.2024 r.]
- JacekJ. Glugla, Mieszkania w Bydgoszczy. Nie tylko Nowy Port, Garbary już się zmienia [online], Gazeta Wyborcza, 30.12.2020 r. [dostęp 09.03.2024 r.]
- bor, Była tam Jutrzenka, powstanie budynek mieszkalny. Z fabrycznym kominem [online], Gazeta Wyborcza, 10.09.2020 r. [dostęp 09.03.2024 r.]
- MałgorzataM. Czajkowska, Jest nowy projekt apartamentów w miejscu fabryki Jutrzenki. Przesuną komin [online], Gazeta Wyborcza, 07.10.2019 r. [dostęp 09.03.2024 r.]
- MałgorzataM. Czajkowska, Ruina po fabryce Jutrzenki ożyje. "Wizualizacja jest bardzo atrakcyjna" [online], Gazeta Wyborcza, 26.06.2019 r. [dostęp 09.03.2024 r.]
- agat, Kujawsko-pomorski biznes rusza coraz dalej w świat. Daleko jeżdżą na naszych oponach. Wcinają nasze ptysie i galaretki [online], Gazeta Pomorska, 21.09.2015 r. [dostęp 09.07.2020 r.]
- Nowy zakład produkcyjny Grupy Colian w Bydgoszczy [online], Colian, 20.09.2014 r. [dostęp 09.07.2020 r.]
- d-ka, 19 września Grupa Colian, właściciel Jutrzenki, otwiera w Bydgoszczy swój największy zakład produkcyjny [online], Gazeta Pomorska, 19.09.2014 r. [dostęp 09.07.2020 r.]
- a b, 40 ton słodkości na dobę - ma wyjeżdżać z tej ogromnej fabryki Jutrzenki w Bydgoszczy. Praca dla 370 osób [online], Gazeta Pomorska, 19.09.2014 r. [dostęp 09.07.2020 r.]
- a b, Polityka władz radzieckich wobec przemysłu bydgoskiego w latach 1945–1946, [w:] Historia Bydgoszczy. Tom III. Część pierwsza 1945-1956. Praca zbiorowa. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe Bydgoszcz 2015 r.
- Życie gospodarcze miasta 1945-1955, [w:] Historia Bydgoszczy. Tom III. Część pierwsza 1945-1956. Praca zbiorowa. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe Bydgoszcz 2015 r.
- Sudziński Ryszard: Życie gospodarcze Bydgoszczy w okresie II Rzeczypospolitej, [w:] Historia Bydgoszczy tom II część druga 1939–1945. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Praca zbiorowa pod red. Mariana Biskupa. Bydgoszcz 2004 r. ISBN 83-921454-0-2.
- Sudziński Ryszard: Życie gospodarcze Bydgoszczy w okresie II Rzeczypospolitej, [w:] Historia Bydgoszczy tom II część pierwsza 1920-1939. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Praca zbiorowa pod red. Mariana Biskupa. Bydgoszcz 1999 r. ISBN 83-901329-0-7.
- Długosz Jerzy: Bydgoskie wyroby znane i cenione za granicą, [w:] Kalendarz Bydgoski 1995 r.
- a b c d Dworek Jan: Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych w Bydgoszczy po 1989 r. [w:] Kronika Bydgoska XVIII.
- KamosińskiK. Sławomir, Pracownicy przemysłu, [w:] SławomirK. Kamosiński, Mikroekonomiczny obraz przemysłu Polski Ludowej w latach 1950–1980 na przykładzie regionu kujawsko-pomorskiego, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 2007 r.
- KamosińskiK. Sławomir, Kierunki i asortyment eksportu, [w:] SławomirK. Kamosiński, Mikroekonomiczny obraz przemysłu Polski Ludowej w latach 1950–1980 na przykładzie regionu kujawsko-pomorskiego, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 2007 r.
- KamosińskiK. Sławomir, Jakość produkcji, [w:] SławomirK. Kamosiński, Mikroekonomiczny obraz przemysłu Polski Ludowej w latach 1950–1980 na przykładzie regionu kujawsko-pomorskiego, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 2007 r.
- KamosińskiK. Sławomir, Przemiany w technice i technologii produkcji, [w:] SławomirK. Kamosiński, Mikroekonomiczny obraz przemysłu Polski Ludowej w latach 1950–1980 na przykładzie regionu kujawsko-pomorskiego, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 2007 r.
- Colian. Katalog produktów [online], 2015 r.
- a b c d e f g JerzyJ. Długosz, „Jutrzenka” – słodka uwodzicielka, „Kalendarz Bydgoski”, XXVII, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, 1994 r.
- Redakcja, Jan Kolański, twórca giełdowej Grupy Colian, dynamicznie obraca miliardami [online], Gazeta Pomorska, 27.04.2014 r. [dostęp 09.07.2020 r.]
- Roczne sprawozdanie zarządu z działalności Jutrzenki Holding S.A. za 2009 rok [online], Bankier.pl, s. 3 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Przedsiębiorstwa":
Grupa kapitałowa Immobile | Ekstraliga Żużlowa (przedsiębiorstwo) | Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Bydgoszczy | ProNatura Bydgoszcz | Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 | Bydgoskie Zakłady Sklejek | Fabryka Obrabiarek do Drewna | Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe Cogifer Polska | Bydgoski Klaster Przemysłowy | Boruta-Zachem | TELDAT | Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Bydgoszczy | Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (Bydgoszcz) | „Modus” Przedsiębiorstwo Odzieżowe | Bydgoskie Zakłady Mięsne | Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” | Telfa | Stomil Bydgoszcz | Frosta (Bydgoszcz) | Bydgoskie Fabryki MebliOceń: Jutrzenka (przedsiębiorstwo)