Ulica Podwale w Bydgoszczy


Ulica Podwale w Bydgoszczy to niezwykle interesująca ulica, znajdująca się we wschodniej części Starego Miasta.

Rozciąga się ona w kierunku północ-południe i łączy ul. Grodzką z ul. Długą.

Długość tej ulicy wynosi około 230 metrów, co czyni ją stosunkowo krótką, ale niezwykle malowniczą częścią bydgoskiego krajobrazu.

Historia

Ulica Podwale ma bogatą historię, sięgającą połowy XIV wieku. Wtedy to została wytyczona, co miało miejsce równocześnie z tworzeniem bydgoskiego miasta lokacyjnego. Przebiegała ona na wschodnim skraju Bydgoszczy, wzdłuż fosy zamku. Była istotnym punktem granicznym między miastem lokacyjnym a starym zespołem grodowym. To właśnie tam, na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego, w połowie XIV wieku wzniesiono zamek starościński.

W trakcie prac archeologicznych prowadzonych przy ul. Podwale (w miejscu skrzyżowania z ulicami Grodzką i Krętą) odkryto relikty średniowiecznej zabudowy drewnianej i ceramikę datowaną na koniec XIV i XV wiek. Znaleziono także relikty konstrukcji drewnianych, takich jak palisada, które były datowane na okres nowożytny, po XVI wieku.

Ulica Podwale odgrywała kluczową rolę w transporcie handlowym, będąc częścią szlaku, który prowadził z Gdańska przez Świecie, do Inowrocławia i dalej w głąb kraju. Szlak ten zajmował ważne miejsce w strukturze miasta, wiodąc od Bramy Gdańskiej do mostu na Brdzie oraz Bramy Kujawskiej.

W planach miasta z doby staropolskiej widoczna jest szeroka zabudowa zlokalizowana głównie po zachodniej stronie ulicy. Po wschodniej stronie natomiast lokalizowano wał ziemny, usypany przez mieszkańców w II połowie XVII wieku. Jednak badania archeologiczne z 2005 roku wykazały, że istnienie tego wału w tym miejscu było mylnie interpretowane. Faktycznie, znajdowało się tam nabrzeże fosy, które zmieniało swój kształt w toku wylewów rzeki aż do XV wieku, do momentu wybudowania pierwszych drewnianych struktur.

Z biegiem lat na starorzeczu gromadzono odpady komunalne z mieszkańców Bydgoszczy, co przyczyniło się do zamulania fosy oraz zwiększania powierzchni miasta. Prace budowlane położone były na łagodnie opadającym stoku w kierunku starorzecza, co ostatecznie spowodowało, że w XVIII wieku powstały pierwsze murowane budynki.

Najwcześniejsze wzmianki o zabudowie przy ul. Podwale (Żabiej) pochodzą z 1560 roku. W XVII wieku były tam domy, browary oraz puste działki, a także murowane kamienice. Mieszkańcy posiadali ogrody, które znajdowały się na wale za miastem Przedmieścia Kujawskiego lub u stóp skarpy szwederowskiej.

Po przyłączeniu Bydgoszczy do Królestwa Prus w 1772 roku, ul. Podwale zmieniła swoją nazwę na Wałową, co mogło być rezultatem długotrwałej tradycji w świadomości mieszkańców. W. Siwiak zauważa, że nieprzerwane zasypywanie starorzecza, jak i zakładanie ogrodów w jego obszarze, skutkowało przekształcaniem granicy wschodniej ulicy, co doprowadziło do ukształtowania nowej nazwy.

Na szczegółowym planie miasta, sporządzonym przez pruskiego geometrę Gretha w 1774 roku, wzdłuż ulicy widoczna była już część istniejącej zabudowy. Częściowo wolne działki znajdowały się blisko ulic: Długiej, Zaułek i w rejonie ulicy Grodzkiej. Natomiast na zachodniej pierzei zabudowa jedynie wspierała narożniki ulicy Grodzkiej i przy Bramie Kujawskiej.

W 1787 roku w okolicy ul. Podwale, na wysokości ul. Magdzińskiego zbudowano miejską farę ewangelicką. Do 1809 roku w południowej części ulicy, w obecnych posiadłościach nr 11-15, powstała dalsza zabudowa. Wzmianki o nowej zabudowie na całej długości ulicy rozpoczęły się w połowie XIX wieku, z wyjątkiem środkowego odcinka, gdzie mieściły się ogrody.

Rok 1899 przyniósł rozpoczęcie prac mających na celu uporządkowanie dawnego wzgórza zamkowego po wschodniej stronie ul. Podwale. W wyniku tych działań, w miejscu wyburzonej starej fary ewangelickiej, w 1904 roku wzniesiono miejską halę targową. Jednocześnie przedłużono ul. Magdzińskiego, której perspektywę zamknęła nowa świątynia ewangelicka pw. św. Krzyża.

Charakter ulicy Podwale, ukształtowany na początku XX wieku, nie uległ znaczącym zmianom w następnych dziesięcioleciach. W 2016 roku na ścianie pojawił się mural zatytułowany „Bydgoszcz – rzeka możliwości”, który przedstawia lokalne symbole, takie jak marina, opera, spichrze oraz rzeźba „Przechodzący przez rzekę”.

Nazwy

  • XVI w. – I poł. XVIII w. – platea dicta Żabia (Wałowa),
  • 1800-1920 – Wallstraße,
  • 1920-1939 – Podwale,
  • 1939-1945 – Wallstraße,
  • od 1945 – Podwale.

Architektura

Ulica Podwale w Bydgoszczy oferuje niezwykły widok na architekturę, gdzie dominują budynki wzniesione głównie od końca XVIII wieku aż do początku XX wieku. Warto zwrócić uwagę na jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów, którym jest miejska hala targowa. Została ona zbudowana w 1904 roku przez berlińską firmę Boswau & Knauer i od tego czasu pełni swoją pierwotną funkcję.

Niektóre budynki

Na ulicy Podwale w Bydgoszczy można znaleźć wiele interesujących budynków, które charakteryzują się różnorodnymi stylami architektonicznymi oraz bogatą historią. Poniżej przedstawiamy zestawienie niektórych z nich.

NumerLokalizacjaRok budowyTyp architekturyRejestr zabytkówInformacje dodatkoweObrazek
1.Podwale 41904neogotykbrakMiejska hala targowabrak
2.Podwale 111782-1785, 1879eklektyzmbrakKamienica naprzeciw ul. Zaułek, przebudowana w 1879 roku.brak
3.Podwale 121873eklektyzmbrakKamienica wzniesiona na podstawie projektu Gustawa Weihe w 1873 roku na fundamentach wcześniejszych budynków. Wybudowana dla fabryki mydła J.G. Böhlkego, która rozpoczęła działalność w 1849 roku. Obiekt czteroskrzydłowy, z elementami neorenesansowymi i neobarokowymi, posiada wewnętrzny dziedziniec. Jest to największy budynek mieszkalny w obrębie Starego Miasta, wpisany do gminnej ewidencji zabytków. W 2017 roku przeprowadzono remont dachu, a w 2021 roku przywrócono historyczną kolorystykę elewacji.brak
4.Podwale 133 ćw. XIX wiekueklektyzmbrakW podziemiach obiektu zlokalizowane są studnie, z których mieszkańcy czerpali wodę w przeszłości. Budynek został wyremontowany w 2014 roku z odtworzeniem balkonów.brak
5.Podwale 15XVIII wiek, 1883eklektyzmbrakSkrzydło mieszkalne w kamienicy zaprojektowane przez Józefa Święcickiego. Na początku XIX wieku w budynku, który przylegał do Bramy Kujawskiej i miejskiego muru, znajdowały się Miejski zarząd oraz komisariat policji.brak
6.Kręta 3II połowa XIX wiekubrakbrakDawny budynek magazynowo-przemysłowy na rogu ul. Krętej i Podwale, obecnie siedziba klubu muzycznego Eljazz.brak
7.Grodzka 141875-1876brakbrakKamienica na rogu ul. Podwale, w latach 1961-1989 mieścił się w niej Teatr Kameralny – druga scena teatru dramatycznego w Bydgoszczy.brak
8.Magdzińskiego 181924modernizm, neorenesansbrakKamienica na rogu ul. Podwale i ul. Magdzińskiego, jednokondygnacyjna, modernistyczna z attyką w stylu renesansowym. Została zbudowana jako pawilon handlowo-usługowy. Po 1974 roku powiększono jej powierzchnię. Do lat 90. XX wieku mieścił się tu sklep Zakładów Rowerowych Romet, następnie restauracja. W 2018 roku przeprowadzono ocieplenie ścian i remont elewacji.brak

Przypisy

  1. Małgorzata Czajkowska: W narożnej kamienicy będzie restauracja. Wcześniej był Sphinx. 08.08.2018 r. [dostęp 10.08.2018 r.]
  2. Dawniej tu był Sphinx. Efektowny remont kamienicy. 12.10.2018 r. [dostęp 22.10.2018 r.]
  3. Katarzyna Idczak "Wiosna starych murów", Express Bydgoski 02.07.2012 r. [dostęp 23.02.2015 r.]
  4. a b c Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bydgoszczy. [w:] Program Opieki nad Zabytkami miasta Bydgoszczy na lata 2013-2016.
  5. Te budynki wypiękniały w 2014 r. dzięki dotacji z ratusza.
  6. Elżbieta Dygaszewicz: Bydgoszcz przedlokacyjna i lokacyjna w świetle nadzorów i archeologicznych badań ratowniczych. [w.] Materiały do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu. 1996 r.
  7. a b c d e f Wojciech Siwiak, Anna Siwiak: Wschodnie „umocnienia" obronne Bydgoszczy w świetle badań archeologicznych ulicy Podwale. [w.] Kronika Bydgoska XXXIX 2007. Bydgoszcz 2008 r.
  8. Robert Grochowski. Bramy, wały i fortyfikacje bastionowe dawnej Bydgoszczy. Kronika Bydgoska XXIII (2001). Bydgoszcz 2002 r.
  9. a b c Antoni Czachorowski (red.): Atlas historyczny miast polskich. Tom II Kujawy. Zeszyt I Bydgoszcz. Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Toruń 1997 r.

Oceń: Ulica Podwale w Bydgoszczy

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:7