Miejska hala targowa w Bydgoszczy


Miejska hala targowa stanowi jedyny w swoim rodzaju zabytek w Bydgoszczy, przyciągając uwagę swoim niepowtarzalnym stylem architektonicznym oraz historycznym znaczeniem. Budynek ten jest zlokalizowany w malowniczej partii miasta, na styku ulicy Podwale oraz ulicy Magdzińskiego.

Wręcz idealnie wpisuje się w krajobraz Starego Miasta w Bydgoszczy, obszaru o bogatej historii, który jest doskonałym miejscem do spacerów oraz odkrywania uroków lokalnej architektury.

Historia

Wschodnia część tej wyjątkowej hali targowej, tworzyła niegdyś fosę zamkową, która od XVIII wieku oddzielała miasto lokacyjne Bydgoszczy od jego fortecy. Z biegiem lat, w szczególności w XVII i XVIII wieku, fosa powoli ulegała zasypywaniu odpadkami komunalnymi, co prowadziło do jej zamulenia, a następnie osuszenia. Obszar ten przeszedł wówczas proces niwelacji.

W 1787 roku z inicjatywy pruskich władz, na terenie dzisiejszej hali, usytuowanej przy ulicy Podwale oraz w sąsiedztwie ul. Magdzińskiego, powstał pierwszy w Bydgoszczy niekatolicki kościół – ewangelicka fara. Pełnił on swoje funkcje przez cały XIX wiek, a do świątyni prowadziła uliczka, która wówczas nosiła nazwę „Kościelna”, łącząc ją ze Starym Rynkiem.

Prace mające na celu uporządkowanie tego obszaru rozpoczęły się w 1899 roku. Po wyburzeniu starej fary ewangelickiej, w 1904 roku wzniesiono nową miejską halę targową. W tym czasie przedłużono także ul. Magdzińskiego, kończąc jej bieg nową świątynią pw. św. Krzyża.

Hala targowa powstała w ramach rewolucji w podejściu do zdrowia i higieny, które nabrały znaczenia w miastach w tym okresie. Inwestycję zrealizowało miasto Bydgoszcz na terenie byłego kościoła, po wcześniejszym wzmocnieniu podłoża piaskiem. Budowa rozpoczęła się w jesieni 1904 roku, a zakończenie prac nastąpiło wiosną 1906 roku. Uroczystość otwarcia odbyła się 20 lipca 1906 roku, w towarzystwie przedstawicieli lokalnych władz.

Wówczas, na stronie ul. Podwale umieszczono różne pomieszczenia administracyjne, takie jak mieszkanie inspektora hali, gabinet weterynaryjny oraz komisariat policji. Wewnątrz obiektu zasobiono miejsca dla 96 stoisk, z czego przeważającą część zajmowały stoiska mięsne. Przygotowano je w sposób wzorowany na hali berlińskiej, tworząc zarówno stoisko otwarte, jak i zamknięte z kamiennymi ladami.

Hala udostępniana była dla handlu przez wszystkie dni tygodnia, a godziny handlowe wyznaczone były przez dźwięk dzwonu. Warto podkreślić, że w hali bydgoskiej dopuszczono do sprzedaży jedynie mięso oraz ryby, w tym kraby, raki, ostrygi i homary. Pozostałe artykuły sprzedawano na cotygodniowych targach na otwartych placach.

W latach 1924–1939 hala była pod zarządem Dyrekcji Rzeźni Miejskiej, stając się centralnym punktem sprzedaży mięsa oraz ryb. W tym czasie istniało 66 jatek oraz 14 stoisk z basenami dla ryb, a w piwnicach oferowano drób i nabiał.

Mimo wielu zmian, obiekt pełnił funkcje handlowe przez wiele lat i pozostał w posiadaniu Bydgoskiej Spółdzielni Spożywców. W latach 2009–2010 przeprowadzono renowację elewacji, a w 2016 roku, hala została zakupiona przez miasto za kwotę 5 milionów złotych. W 2017 roku ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, otwierając nowy rozdział w historii hali.

W 2019 roku zrealizowano przetarg na konserwację budynku, a prace obejmowały m.in. remont dachu oraz ceglanych murów, co zakończono w 2020 roku. Otwarcie po generalnym remoncie miało miejsce 4 sierpnia 2023 roku, oferując nowe lokale gastronomiczne oraz strefę gier, chociaż nie było miejsc handlowych.

Niestety, po zakończeniu działalności w styczniu 2024 roku, operator hali zmuszony był przedstawić nowy koncept na rozwój tego unikalnego miejsca. W czerwcu 2024 roku ogłoszono plany uruchomienia GWAR foodhall, składającego się z lokali gastronomicznych oraz przestrzeni handlowo-muzealnej BAZAR, a także strefy eventowo-rozrywkowej DOOM COOLTURY.

Zaplanowano, że część gastronomiczna ruszy na nowo 14 czerwca 2024 roku, a pozostałe usługi będą dostępne od jesieni 2024 roku.

Architektura

„Budynek hali targowej został zaprojektowany w formie prostokątnej i nakryty szklaną konstrukcją stalową. Elewacje, dla podkreślenia estetyki architektonicznej, zrealizowano z cegły, a dodatkowo zastosowano tynkowane płyciny. Nad głównym wejściem majestatycznie umieszczono herb Bydgoszczy.

Architektura tego obiektu harmonijnie łączy elementy neogotyckie z wpływami modernistycznymi. W narożu południowo-wschodnim znajduje się efektowna baszta, która została zwieńczona dachem namiotowym. Z kolei narożnik południowo-zachodni został zaprojektowany jako ścięty, z szczytem schodkowym, który otoczony jest cylindrycznymi wieżyczkami, które nakryto stożkowymi dachami.

W tej samej części budynku znajduje się duży otwór drzwiowy, zamknięty w formie półkolistej. Na elewacji południowej, skierowanej ku ulicy Magdzińskiego, oraz wschodniej, zastosowano okna o dużych rozmiarach, które zostały zwieńczone w formie półkolistej, dzielone laskowaniem. Natomiast elewacja zachodnia, od ulicy Podwale, jest częściowo piętrowa i nakryta dachem dwuspadowym.

Przypisy

  1. Hala targowa zamieni się w miejsce kultury, gastronomii i handlu. Miasto wyłoniło nowego operatora obiektu.
  2. W piątek otwarcie hali targowej. Będą restauracje i atrakcje.
  3. Halę Targową czeka przerwa. Patryk Maćkowiak wydał oświadczenie [online], metropoliabydgoska.pl, 22.01.2024 r. [dostęp 06.08.2024 r.]
  4. Już nie Hala Targowa, ale GWAR foodhall. Zjesz tam m.in. pierogi [online], metropoliabydgoska.pl, 04.06.2024 r. [dostęp 06.08.2024 r.]
  5. Znamy datę ponownego otwarcia hali targowej. Już w tym tygodniu! [online], metropoliabydgoska.pl, 12.06.2024 r. [dostęp 06.08.2024 r.]
  6. Hala targowa ma nowego właściciela?
  7. Hala targowa dla handlu? To błąd za 5 milionów.
  8. Halą targową od dziś zarządza ADM. Kupcy przedłużają umowy.
  9. Adam Pakieła Reanimacja Hali Targowej coraz bliżej. Zrobią dokumentację.
  10. Hala czeka na reaktywację.
  11. Hala Targowa. 2020 rok. Koszt - 2 mln zł.
  12. Jest przetarg na rewitalizacji bydgoskiej hali targowej.
  13. Tu się rodziły bydgoskie fortuny. Śladu po tym miejscu już nie ma.
  14. Hala Targowa w przebudowie. Straganów ani śladu, wieżyczki już po remoncie.
  15. Hala targowa gotowa w połowie. Jak teraz wygląda zabytek.
  16. Czachorowski Antoni red.: Atlas historyczny miast polskich. Tom II Kujawy. Zeszyt I Bydgoszcz. Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Toruń 1997.
  17. Garbaczewski Witold: Stuletnia hala targowa. [w.] Kalendarz Bydgoski 2007.
  18. Umiński Janusz: Bydgoszcz. Przewodnik. Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy”, Bydgoszcz 1996.
  19. Parucka Krystyna. Zabytki Bydgoszczy – minikatalog. „Tifen” Krystyna Parucka. Bydgoszcz 2008.

Oceń: Miejska hala targowa w Bydgoszczy

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:19