Wełniany Rynek


Wełniany Rynek to interesujący trójkątny plac, znany również jako rynek, znajdujący się w malowniczej Bydgoszczy.

Jego unikalny kształt oraz lokalizacja sprawiają, że jest to miejsce, które przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Położenie

Wełniany Rynek znajduje się w strategicznej lokalizacji, przy zachodnim końcu ulicy Długiej, będącej istotną arterią w mieście. Jego położenie na granicy historycznego miasta lokacyjnego dodaje mu wyjątkowego charakteru.

Historia

W zachodniej części ulicy Długiej, w latach 1600–1828, wznosiła się Brama Poznańska, która stanowiła integralną część miejskich murów obronnych. Na początku XIX wieku, w budynku bramy urządzono areszt, jednak ze względu na jego niskie i wąskie przejście, zdecydowano się na jego rozbiórkę w 1828 roku. Dodatkowo, w 1835 roku usunięto rogatki towarzyszące bramie.

Na trójkątnym placu, gdzie krzyżują się ulice Długa, Poznańska, M. Wierzbickiego i Podgórna, od 1838 roku prowadzono handel drzewem opałowym oraz skup wełny (runa owczego) z okolicznych podbydgoskich folwarków. To właśnie „Towarzystwo Ekonomiczne dla Kujaw” rozpoczęło wełnianą hodowlę owiec, co miało na celu rozwój lokalnego rynku. Niestety, z czasem, wraz z pojawieniem się importowanej bawełny z krajów zamorskich, hodowla owiec zaczęła zanikać, a handel wełną stopniowo zniknął, pozostawiając jednak ślad w nazwie placu, która została oficjalnie wprowadzona w 1854 roku.

Okres, w którym w Bydgoszczy kursowały tramwaje konne (1888–1896), również wpłynął na Wełniany Rynek. Najstarsza linia tramwajowa przechodziła właśnie przez ten plac, prowadząc do przecięcia ul. Poznańskiej oraz ulicy Św. Trójcy, aby następnie dotrzeć do dworca kolejki wąskotorowej zlokalizowanego przy ul. Grunwaldzkiej. Na dole wzgórza oczekiwał chłopiec z zapasowym koniem, który wspomagał tramwaj w pokonywaniu wzniesienia. Dbałość o hałas była widoczna dzięki zastosowaniu specjalnych powrozów na podkowach, które redukowały drgania i poślizgi. Z początkiem 1896 roku tramwaje w Bydgoszczy zostały zelektryfikowane, a przez Wełniany Rynek kursowała „linia czerwona” (A), która od 1949 roku przybrała numer 1. Ostatecznie, likwidacja tramwajów na tym placu miała miejsce w 1970 roku.

Na rogu Wełnianego Rynku, przy ul. Podgórnej i ul. M. Wierzbickiego, usytuowany był tzw. „Hotel pod Żółtym Krzyżem”. To właśnie w tym miejscu, 19 lipca 1843 roku, w trakcie swojego pobytu inspekcyjnego, zmarł książę pruski August Hohenzollern. Hotel przeszedł później szereg przekształceń, zmieniając nazwę na „Moritz”, następnie „Francuski” i „Pomorski”, aż do jego zamknięcia w 1934 roku.

W okresie od 1960 do 2008 roku, Wełniany Rynek funkcjonował jako ulica przylegająca do parkingu, usytuowanego na miejscu historycznego placu. W roku 2008 dokonano gruntownego remontu nawierzchni, a obszar został wzbogacony o elementy małej architektury, m.in. o pomnik byłego prezydenta Bydgoszczy, Leona Barciszewskiego.

Nazwy

  • 1854–1920 – Wollmarkt,
  • 1920–1939 – Wełniany Rynek,
  • 1939–1945 – Wollmarkt,
  • od 1945 – Wełniany Rynek.

Zabudowa

W tej sekcji zaprezentowane zostaną szczegółowe informacje dotyczące zabudowy związanej z Wełnianym Rynkiem. Kluczowe aspekty obejmują adresy kamienic, daty ich budowy, architektoniczne style, status wpisu do rejestru zabytków oraz dodatkowe uwagi na temat architektury i historii poszczególnych obiektów.

NrAdresLata budowyStyl arch.Wpisany do rej. zabytkówUwagiZdjęcie
1.Wełniany Rynek 21896historyzm, neobarokBrakKamienica zaprojektowana przez Józefa Święcickiego dla Wilhelma Koppa, w miejsce wcześniejszej zabudowy. Posiada dwa skrzydła z bogato zdobioną fasadą, balkonami oraz efektownymi szczytami.Brak
2.Wełniany Rynek 4przed 1772neorenesansBrakKamienica z oficyną i stajnią, przekształcona w 1879 roku. Pomiędzy oknami drugiego piętra znajduje się kula armatnia, prawdopodobnie związana z insurekcją kościuszkowską z 1794 roku.Brak
3.Wełniany Rynek 71889–1890neorenesans, manieryzmBrakKamienica stworzona na zamówienie Johanna Adolfa Hoffmanna, według projektu Józefa Święcickiego. Posiada zachodnie skrzydło połączone z nadbrzeżną oficyną, która rozciąga się wzdłuż Młynówki (Wenecja Bydgoska). W frontowej części wmurowana jest kula kamienna.Brak
4.Wełniany Rynek 8I poł. XIX wiekuBrakBrakW latach 90. XX wieku w tym miejscu funkcjonował znany pub Kredens.Brak

Przypisy

  1. a b c d e f Janusz Umiński: Bydgoszcz. Przewodnik: Bydgoszcz: Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy”, 01.01.1996 r.
  2. Antoni Czachorowski (red.): Atlas historyczny miast polskich. Tom II Kujawy. Zeszyt I Bydgoszcz. Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Toruń, 01.01.1997 r.
  3. https://web.archive.org/web/20140408022717/http://www.swiecicki.bydgoszcz.pl/index.php [dostęp 30.09.2010 r.]

Oceń: Wełniany Rynek

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:21