Ulica Jatki w Bydgoszczy


Ulica Jatki w Bydgoszczy to interesująca lokalizacja, która zasługuje na uwagę. Znajduje się ona na tereniemiasta lokacyjnego Bydgoszczy, co czyni ją częścią bogatego dziedzictwa kulturowego regionu.

Po długim okresie, wynoszącym prawie 50 lat, kiedy to ta ulica nie była obecna na mapie miasta, w marcu 2015 roku nastąpiło jej otwarcie. Jest to znaczący krok w kierunku ożywienia miejskiej przestrzeni oraz przywrócenia historycznych tras w Bydgoszczy.

Położenie

Ulica Jatki usytuowana jest w północnej części Starego Miasta, co czyni ją jednym z kluczowych miejsc w tym urokliwym rejonie. Jej układ biegnie w kierunku północ-południe, zaczynając od Starego Rynku i prowadząc aż do ulicy Grodzkiej. Długość ulicy wynosi około 70 metrów, co czyni ją dość krótką, ale bardzo interesującą.

Historia

Ulica Jatki, mimo że ulokowana na terenie bydgoskiego miasta lokacyjnego, zyskała swoje miejsce w XIX wieku. Nie figuruje ani na planie Gretha z 1774 roku, ani na planie Lindnera z 1809 roku. W okresie od XV do XVIII wieku obszar, na którym znajduje się obecnie ulica, był zagospodarowany w sposób mieszkalny i gospodarczy.

Po raz pierwszy ulicę Jatki uwieczniono na planie miasta w 1854 roku. Wówczas łączyła ona północno-wschodni narożnik Starego Rynku z ulicą Grodzką, prowadząc wzdłuż zaplecza kamienic, które przylegały do ul. Mostowej i Podwale. Zdecydowanie wyrazistszy kształt ulica Jatki uzyskała na planie katastralnym z 1876 roku. Jej pierzeje składały się w dużej mierze z niskiej zabudowy, w tym oficyn oraz przybudówek przyległych kamienic.

W XIX wieku oraz w pierwszej połowie XX wieku kramy sprzedające mięso znajdowały się po obu stronach ulicy. Po wybudowaniu w 1904 roku miejskiej hali targowej, która przejęła handel mięsem i rybami, oferowane były głównie wyroby wikliniarskie.

W wyniku działań hitlerowskich w 1940 roku, część zabudowy między ul. Mostową a Jatkami została rozebrana, co pozostawiło po sobie niezagospodarowany obszar. Od tej pory jedynie zachowana zabudowa wschodniej strony ulicy Jatki była dostrzegalna z Starego Rynku i z ruchliwej ul. Mostowej.

Ostateczna likwidacja ulicy miała miejsce w latach 1967–1968, związana była z budową baru szybkiej obsługi „Kaskada” w narożniku Starego Rynku i ul. Mostowej. W 2008 roku, w kontekście planów związanych z przebudową wschodniej pierzei ul. Mostowej oraz likwidacją baru „Kaskada”, pojawiły się propozycje odtworzenia historycznej ulicy Jatki. Postulaty te zostały wzięte pod uwagę w projektowaniu nowej zabudowy, która ma zastąpić wspomniany bar.

Nazwy

  • 1876–1920 – Fleichscharren,
  • 1920–1939 – Jatki,
  • 1939–1945 – Scharrenstraße,
  • 1945–1967 – Jatki.

Przypisy

  1. Siwiak Wojciech: Wykopaliska archeologiczne przy ulicy Mostowej 4. [w.] Kronika Bydgoska XXVIII 2006. Bydgoszcz 2007 r.
  2. http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/1,78943,5061849.html [dostęp 04.10.2010 r.]
  3. Czachorowski Antoni red.: Atlas historyczny miast polskich. Tom II Kujawy. Zeszyt I Bydgoszcz. Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Toruń 1997 r.

Oceń: Ulica Jatki w Bydgoszczy

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:6