Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Bydgoszczy to miejsce wyjątkowe, które pełni rolę kaplicy publicznej oraz szensztackiego Sanktuarium Zawierzenia. To jedno z sześciu sanktuariów w diecezji bydgoskiej, a także jedno z sześciu sanktuariów Ruchu Szensztackiego w Polsce. W skali globalnej, jest to jedno z 180 istniejących sanktuariów tego rodzaju.
Świątynia została wzniesiona jako dar Roku Jubileuszowego 2000. Jej uroczyste poświęcenie miało miejsce 16 czerwca 2001 roku, a dokonał go arcybiskup Henryka Muszyńskiego. Sanktuarium to stanowi ważny ośrodek duchowy, gromadzący wiernych pragnących oddać się pod opiekę Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.
Położenie i forma zewnętrzna
Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej usytuowane jest w malowniczej leśnej polanie, znajdującej się na wschodniej krawędzi doliny rzeki Brdy, w pobliżu osiedla Piaski w Bydgoszczy.
Budowla ta została zaprojektowana na wzór kaplicy w Schönstatt, która znajduje się w Vallendar, niedaleko Koblencji. To właśnie tam w 1914 roku ojciec Józef Kentenich ustanowił Ruch Szensztacki. Jego jednym z głównych założeń jest tworzenie kaplic o identycznym designie, które są stawiane w miejscach, gdzie rodzą się nowe wspólnoty zdolne do ich utrzymania.
Sanktuarium jest położone na obrzeżach Bydgoszczy, w otoczeniu niezurbanizowanym. Bliskość rzeki oraz rozległego kompleksu leśnego sprawia, że jest to miejsce o wyjątkowym charakterze, sprzyjające refleksji i modlitwie. W środku znajduje się niewielka, ale urokliwa świątynia, która jest dostępna dla wiernych przez całą dobę.
Wnętrze
Wnętrze sanktuarium zachwyca barokowym ołtarzem, na którym umieszczono wspaniały obraz Matki Bożej. W jego otoczeniu znajdują się również figury Apostołów Piotra i Pawła, a także wizerunek św. Michała Archanioła.
Obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, Zwycięskiej Królowej z Szensztatu stanowi wierną kopię dzieła, które powstało na przełomie XIX wieku, a jego autorem był włoski artysta Luigi Crosio (1835 – 1915). Jego twórczość przywołuje głęboką więź między Chrystusem a Maryją, co czyni to dzieło jeszcze bardziej znaczącym.
Historia
Historia Ruchu Szensztackiego w Bydgoszczy ma swoje korzenie w czasach powojennych, a jego bardziej zorganizowane formy zaczęły się kształtować w roku 1985. To właśnie wtedy, na zaproszenie ks. Prymasa Józefa Glempa oraz ks. biskupa Jana Nowaka, do Bydgoszczy przybyły Siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. Ich obecność oznaczała rozpoczęcie działalności wspólnoty życia konsekrowanego, która jest częścią międzynarodowego Dzieła Szensztackiego. Siostry osiedliły się na terenie parafii farnej i zaangażowały się w działalność formacyjną oraz apostolską skierowaną do dziewcząt, matek i rodzin.
Ruch szybko zyskał popularność, prowadząc do powstania wspólnoty, która stała się duchowym centrum Szensztackiego dzieła w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W odpowiedzi na rozwijające się potrzeby lokalnej społeczności, w 2000 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Budowy i Utrzymania Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej oraz Diecezjalnego Centrum Szensztackiego w Bydgoszczy, zrealizowano projekt budowy kaplicy. Prace budowlane zyskały wsparcie ze strony arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, który 27 czerwca 2000 roku poświęcił kamień węgielny, a całe sanktuarium zostało oddane do użytku 16 czerwca 2001 roku.
W przyszłości planowane jest stworzenie ośrodka formacyjnego, który będzie dedykowany dzieciom, młodzieży oraz rodzinom. Każde sanktuarium w ruchu szensztackim ma swoje unikalne przesłanie. Bydgoskie Sanktuarium nosi nazwę Sanktuarium Zawierzenia, co odróżnia je od już istniejących miejsc kultu. Do innych sanktuariów, które powstały wcześniej, należą:
- Wierności w Otwocku (1981 r.),
- Syjonu w Józefowie k. Warszawy (1988 r.),
- Wieczernika w Winowie k. Opola (1988 r.),
- Przymierza na Górze Chełmskiej w Koszalinie (1991 r.),
- Jedności w Zabrzu-Rokitnicy (2000 r.).
Patronka sanktuarium
W sanktuarium szensztackim w Bydgoszczy czczona jest Matka Boża Trzykroć Przedziwna (łac. Mater Ter Admirabilis), która ukazana jest na obrazie jako niezwykła Matka i Wychowawczyni nowego człowieka oraz wspólnoty, zgodnie z nauką Ewangelii. Tytuł ten podkreśla niezwykłe działanie Trójcy Świętej w osobie Maryi, ukazując ją jako:
- wybraną Córkę Boga Ojca,
- Matkę Syna Bożego,
- Oblubienicę Ducha Świętego.
Specjalną rolą Matki Bożej z tego sanktuarium jest wypraszanie pielgrzymom trzech łask:
- łaski zadomowienia,
- łaski wewnętrznej przemiany,
- łaski skutecznego apostolstwa.
W dniu 18 czerwca 2011 roku biskup bydgoski Jan Tyrawa dokonał ukoronowania obrazu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, nadając Maryi tytuł Królowej Zawierzenia.
Charyzmat
Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Bydgoszczy stanowi niezwykle ważne miejsce dla Ruchu Szensztackiego. To nie tylko symbol wewnętrznego zadomowienia, ale także spotkania ze Zbawicielem oraz Jego Matką. W tej świątyni adorowany jest Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie, a Maryja czczona jest w wizerunku Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.
Znajdujące się na Piaskach sanktuarium funkcjonuje jako duchowe centrum Ruchu Szensztackiego dla diecezji bydgoskiej oraz okolicznych diecezji: gnieźnieńskiej i toruńskiej. To miejsce pielgrzymkowe przyciąga zarówno osoby przybywające indywidualnie, jak i zorganizowane grupy z kraju, a także z zagranicy.
W każdą niedzielę o godzinie 15:00 odbywa się wyjątkowe nabożeństwo zawierzenia, w którym uczestniczą różnorodne wspólnoty szensztackie oraz wierni. W maju do sanktuarium przybywają pielgrzymki wiernych z katedry w Bydgoszczy, organizowane są tam także różnorodne nabożeństwa oraz imprezy religijne.
Osoby oraz rodziny związane z Ruchem Szensztackim aktywnie uczestniczą w życiu sanktuarium, zawierając akty Przymierza Miłości z Maryją. Odpust przypada na 16 czerwca, co stanowi rocznicę poświęcenia tego świętego miejsca.
Przypisy
- Sanktuaria Diecezji Bydgoskiej. diecezja.bydgoszcz.pl. [dostęp 30.03.2016 r.]
- Nowe sanktuarium na ziemi bydgoskiej. niedziela.pl. [dostęp 30.03.2016 r.]
- Rudnicki Daniel Bernard. Zakony i zgromadzenia zakonne pracujące w Bydgoszczy w latach 1945-1995 cz. 2. In. Kalendarz Bydgoski 1997.
- http://bydgoszcz.szensztat.pl/ [dostęp 30.06.2011 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":
Kaplica sióstr klarysek w Bydgoszczy | Cerkiew św. Mikołaja w Bydgoszczy | Parafia św. Mikołaja w BydgoszczyOceń: Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Bydgoszczy