Budynek Plac Kościeleckich 8 w Bydgoszczy


Budynek Plac Kościeleckich 8 w Bydgoszczy to interesujący przykład zabytkowej architektury oświatowej. Początkowo pełnił funkcję szkoły powszechnej, co czyni go ważnym elementem historycznym w tej dzielnicy.

Od roku 2010 budynek znajduje się pod zarządem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, co podkreśla jego aktualną rolę w edukacji i życiu akademickim miasta.

Położenie

Budynek zlokalizowany jest w południowej pierzei Placu Kościeleckich, w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania z ulicą Bernardyńską.

Historia

Budynek zwany placem Kościeleckich 8 w Bydgoszczy ma bogatą historię, która sięga lat 1890–1892. Został zaprojektowany przez miejskiego radcę budowlanego Carla Meyera. Do roku 1920 pełnił funkcję pierwszej żeńskiej szkoły ludowej, znanej jako Erste Mädchen von Volkschule.

W 1921 roku miało miejsce przeniesienie do budynku Polskiej Szkoły Powszechnej im. Księdza Piramowicza. Była to szkoła koedukacyjna, której oferta edukacyjna obejmowała 7 klas. Na stanowisku kierownika w 1925 roku zasiadał pan Smarzyk, a w roku 1933 – pan Menzel. Funkcjonowanie tej szkoły miało miejsce wspólnie z niemiecką, ewangelicką szkołą powszechną, mieszczącą się w skrzydle budynku aż do 1930 roku.

W 1933 roku zdecydowano o utworzeniu dwóch niezależnych szkół – męskiej i żeńskiej. W okresie okupacji, budynek pełnił różne role, w tym przez pewien czas był miejscem więzienia, a w 1945 roku przekształcono go na szpital wojskowy.

Po zakończeniu działań wojennych w obiekcie zaczęła funkcjonować szkoła podstawowa nr 8 im. Tadeusza Kościuszki. Likwidacja tej instytucji nastąpiła w 2004 roku, a pomieszczenia budynku przeznaczono dla Sądu apelacyjnego, którego lokalizacja w Bydgoszczy była przez pewien czas rozważana. Po niepowodzeniu tych planów, budynek był użytkowany przez Szkołę Policealną Organizacji i Zarządzania, a od roku 2007 również przez Muzeum Wolności i Solidarności w Bydgoszczy.

W roku 2010 budynek trafił w ręce Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, co otworzyło nowy rozdział w jego historii. Remont elewacji obiektu przeprowadzono w drugiej połowie 2021 roku, co przyczyniło się do odświeżenia jego wyglądu.

Architektura

Architektura tego obiektu niezwykle przypomina styl XIX-wiecznych budynków użyteczności publicznej, typowych dla Bydgoszczy, gdzie dominuje połączenie neogotyckich oraz neoromańskich elementów.

Budynek charakteryzuje się zdobioną ceglaną elewacją, co dodaje mu wyjątkowego uroku. Jego forma opiera się na planie, przypominającym literę „L”, z dwoma skrzydłami oraz dwiema kondygnacjami, a także z dostępem do piwnic oraz użytkowym poddaszem.

Elewacje, podzielone są lizenami, co nadaje im harmonijnego wyglądu, a fryz ceglany, zdobiony wzorem czwórliścia, biegnący tuż pod gzymsem, stanowi jeden z kluczowych elementów dekoracyjnych. Ryzality znajdujące się na fasadzie, kończą się trójkątnymi szczytami schodkowymi, co wzbogaca całą architekturę o kolejny, interesujący detal.

Przypisy

  1. Gmach UKW przy placu Kościeleckich jak nowy. Zakończyła się renowacja.
  2. Gmach UKW przy placu Kościeleckich będzie jak nowy. Trwa renowacja.
  3. Efektowny gmach UKW przy placu Kościeleckich będzie jak nowy. Ruszyła renowacja.
  4. Parucka Krystyna. Zabytki Bydgoszczy – minikatalog. „Tifen” Krystyna Parucka. Bydgoszcz 2008 r., str. 51.
  5. Derenda Jerzy. Piękna stara Bydgoszcz – tom I z serii Bydgoszcz miasto na Kujawach. Praca zbiorowa. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Bydgoszcz 2006 r., str. 211.
  6. Historia Bydgoszczy. Tom II. Część pierwsza 1920-1939: red. Marian Biskup: Bydgoszcz: Bydgoskie Towarzystwo Naukowe 1999 r., str. 651-700.
  7. https://web.archive.org/web/20150928035042/http://express.bydgoski.pl/165960,Na-placu-Koscieleckich-humanisci-na-swoim.html [dostęp 24.03.2010 r.]

Oceń: Budynek Plac Kościeleckich 8 w Bydgoszczy

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:23