Michał Kubiak, urodzony 9 stycznia 1946 roku w Bydgoszczy, jest uznawanym polskim rzeźbiarzem, który swoją twórczością przyczynił się do rozwoju sztuki w Polsce.
Jego dzieła odzwierciedlają bogatą różnorodność form i technik, które pozwalają dostrzec nie tylko kunszt artysty, ale również jego indywidualną wizję świata.
Życiorys
Michał Kubiak jest rzeźbiarzem, który swoje życie związane ma z Bydgoszczą, gdzie przyszedł na świat w dzielnicy Szwederowo. Jego edukacja rozpoczęła się w II Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, które ukończył z sukcesami. W latach 1967–1972 studiował na PWSSP w Poznaniu. Jego edukacja w zakresie Wydziału Malarstwa, Rzeźby i Grafiki zakończyła się uzyskaniem dyplomu z wyróżnieniem, w pracowni rzeźby prowadzonej przez doc. Olgierda Truszyńskiego.
W 1975 roku artysta zainicjował działalność Grupy Bydgoskiej – Galeria 1+X, którą współtworzył z Ignacym Bullą oraz Januszem Bałdygą. Jego twórczość została doceniona w licznych konkursach rzeźbiarskich, w których zdobywał prestiżowe nagrody. Wystawiał swoje prace zarówno w Polsce, jak i za granicą, w tym we Francji (1973), Stanach Zjednoczonych (1974), Niemczech (1987, 1990) oraz Norwegii (1991).
Niektóre rzeźby Michała Kubiaka znalazły swoje stałe miejsce w Bydgoszczy, w zbiorach Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego oraz Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Inne jego dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz przestrzeniach publicznych miasta. Michał Kubiak wykonał również tablice portretowe biografii ważnych bydgoszczan, takich jak Władysław Bełza, Adam Grzymała-Siedlecki oraz Wiktor Dega, które zostały umieszczone w miejscach poświęconych ich pamięci w latach 1998–2003.
Rok 2016 przyniósł Michałowi Kubiakowi zaszczyt, gdyż jego podpis został uwieczniony w granicie w ramach Bydgoskiej Alei Autografów, umiejscowionej na ulicy Długiej. W 2019 roku, we współpracy z Biblioteką Główną UKW oraz Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy zorganizowano wystawę prac medalierskich artysty. W jubileuszowym roku 2022, z okazji 50-lecia jego pracy twórczej, Miasto Bydgoszcz oraz Fundacja Fotografistka wydały „Spacerownik śladami rzeźb Michała Kubiaka” oraz zorganizowały wystawę fotografii jego rzeźb, uchwyconych w obiektywie Patryka Chenca.
Bydgoskie realizacje
W Bydgoszczy możemy podziwiać znakomite prace Michała Kubiaka, który tworzył portrety rzeźbiarskie znanych postaci, m.in. Artura Rubinsteina, Czesława Miłosza, Adama Grzymały-Siedleckiego, Jerzego Waldorffa oraz Stefana Kisielewskiego. Te dzieła znajdują się między innymi w foyer Filharmonii Pomorskiej oraz w Hotelu Pod Orłem.
W 1990 roku Michał Kubiak wykonał Drogę Krzyżową, przebudowując całkowicie wystrój kościoła św. Maksymiliana Kolbe w Bydgoszczy, zlokalizowanego w Osowej Górze. W 1997 roku stworzył natomiast Drzwi Błogosławieństw, które możemy zobaczyć w Bazylice św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy.
Kolejne jego dzieła to baptysterium, które znajduje się w Kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w 2000 roku. W tym samym roku Kubiak zaprojektował również Drzwi Jubileuszowe do Katedry św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy.
Rok 2005 przyniósł kolejne osiągnięcia artysty, w tym popiersie Felicji Krysiewiczowej, które znajduje się w foyer Opery Nova. W tym czasie powstała również Ławeczka Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, znajdująca się przy ul. Gdańskiej, oraz rzeźba Wędrowiec, która usytuowana jest na skrzyżowaniu ul. Dworcowej w Bydgoszczy.
W 2007 roku Kubiak zaprezentował posąg Andrzeja Szwalbego, które można zobaczyć na Placu Krzysztofa Pendereckiego, u wylotu ulicy Andrzeja Szwalbego, przed budynkiem Filharmonii Pomorskiej. Natomiast w 2008 roku artysta stworzył cykl rzeźb zatytułowany Biegacze – multiplikacja, upamiętniający IAAF Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkoatletyce, rzeźby te są rozmieszczone w wielu lokalizacjach w przestrzeni miasta, zwrócone w kierunku bydgoskiego stadionu „Zawiszy” przy ul. Gdańskiej.
Ponadto, w 2017 roku powstała rzeźba Flisak (znany również jako Flisak – hrabiego Czakiego), która znajduje się na Wybrzeżu Brdy im. Prezydenta Gabriela Narutowicza przy Moście Staromiejskim im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego w Bydgoszczy.
Realizacje poza Bydgoszczą
Twórczość Michała Kubiaka jest niezwykle różnorodna i obejmuje szereg realizacji artystycznych, które znajdują się poza Bydgoszczą. Oto przykłady jego prac:
- W roku 2003 powstała rzeźba Karolina Młoszowa, która obecnie jest w zbiorach znanego poety Czesława Miłosza w Krakowie,
- W 2004 roku artysta stworzył Krucyfiks, który zdobi ołtarz w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu,
- W roku 2006 zrealizował rzeźbę Wędrowiec II, która znajduje się w prywatnej kolekcji w Warszawie.
Przypisy
- a b Biografia [online], Michał Kubiak Rzeźbiarz [dostęp 01.02.2023 r.]
- Tablice [online], Michał Kubiak Rzeźbiarz [dostęp 01.02.2023 r.]
- JW WebJ.W. Development, Bydgoszcz, Przewodnik po Bydgoszczy [online], www.turystyka.bydgoszcz.pl [dostęp 01.02.2023 r.]
- Tygodnik T. Bydgoski, Znany rzeźbiarz tworzy także medale. Wystawa prac Michała Kubiaka [ZDJĘCIA] [online], tygodnikbydgoski.pl [dostęp 01.02.2023 r.]
- Michał Kubiak świętuje jubileusz pracy twórczej [online], www.bydgoszcz.pl [dostęp 01.02.2023 r.]
- Droga Krzyżowa [online], Michał Kubiak Rzeźbiarz [dostęp 01.02.2023 r.]
- Plac Krzysztofa Pendereckiego [online], www.bydgoszcz.pl [dostęp 01.02.2023 r.]
- Redakcja, Już biegną [online], Gazeta Pomorska, 15.03.2008 r. [dostęp 01.02.2023 r.]
- Marta M. Mikołajska, „Flisak Czakiego” oficjalnie ochrzczony na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy [zdjęcia] [online], Bydgoszcz Nasze Miasto, 28.09.2021 r. [dostęp 01.02.2023 r.]
- Klub Kierunki Bydgoszcz, luty 1975 Grupa Bydgoska Galeria 1+X. „Słowo Powszechne”, 28.11.1975 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Michał Dworzyński | Maria Springer | Maciej Cuske | Wojciech Jachna | Wolfgang Schmieder | Robert Wichrowski | Kamil Maćkowiak | Maciej Grzywacz | Franciszek Gajewski (malarz) | Jerzy Grundkowski | Marek Szczęsny | Jarosław Pijarowski | Maria Kondek | Michał Daniel Mordarski | Kazimierz Karabasz | Joanna Niemirska | Sebastian Górski | Bohdan Butenko | Jan Kaja (artysta) | Michał ProtasiukOceń: Michał Kubiak (rzeźbiarz)