Parafia pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego jest znanym miejscem kultu w Bydgoszczy, gdzie gromadzą się wierni rzymskokatoliccy. Ta świątynia jest częścią dekanatu Bydgoszcz I oraz diecezji bydgoskiej, która z kolei wchodzi w skład archidiecezji gnieźnieńskiej.
Znajdująca się administracyjnie w obrębie Osowej Góry, parafia ta należy do dynamicznie rozwijającej się części miasta Bydgoszczy, która leży w malowniczym województwie kujawsko-pomorskim.
Historia
Ośrodek duszpasterski, który obecnie znamy, został założony 25 grudnia 1998 roku, kiedy to miała miejsce pierwsza Msza Święta podczas pasterki, odprawiona w tymczasowej kaplicy, którą poświęcił biskup Stanisław Gądecki. W kolejnych krokach, 25 marca 1999, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, parafia została oficjalnie erygowana przez arcybiskupa Henryka Muszyńskiego.
Powstanie nowej parafii zainicjowano w wyniku podziału parafii św. Maksymiliana Kolbego. Nowa parafia objęła teren zwany „górnym tarasem” osiedla Osowa Góra. W dziejach parafii, pierwszym proboszczem został Andrzej Dawidek, który postawił przed sobą ambitny cel – zbudowanie kościoła.
Spełnienie tego celu nastąpiło w 2010 roku, kiedy to na skrzyżowaniu ulic Św. Maksymiliana Marii Kolbego i Rekinowej, przy pętli autobusowej Rekinowa, powstał nowy kościół.
Grupy parafialne
W parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Bydgoszczy działa wiele aktywnych grup parafialnych, które angażują się w różnorodne formy działalności.
Wśród nich znajdują się następujące wspólnoty:
- wspólnoty Różańcowe,
- Stowarzyszenie M.B. Patronki Dobrej Śmierci,
- Kościół Domowy,
- Towarzystwo Św. Wojciecha,
- Oaza Dzieci Bożych,
- Schola Dziecięca,
- Zespół Młodzieżowy,
- Rodziny Szensztackie,
- Stowarzyszenie Wspomagania Powołań Kapłańskich,
- Poradnictwo Rodzinne,
- Ministranci,
- Lektorzy,
- Oaza Młodzieżowa,
- Rada Budowlana,
- Odnowa w Duchu Św.,
- Rada Duszpasterska,
- Rada Ekumeniczna,
- Caritas.
Te grupy są nie tylko miejscem spotkań, ale również ważnym elementem życia wspólnoty, oferującym wsparcie duchowe i organizacyjne dla jej członków.
Rejon parafii
Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego ma zasięg obejmujący nie tylko Górny Taras Osowej Góry, ale także część wschodnią miejscowości Osówiec, która leży w gminie Sicienko, w obrębie powiatu bydgoskiego. Zainteresowanie tą konkretną parafią związane jest z dynamicznym rozwojem i różnorodnością obszarów, które obejmuje.
Bydgoszcz
Na terytorium parafii w Bydgoszczy można znaleźć szereg ulic, w tym: Amurowa, Boleniowa, Certowa, Ciernikowa, Delfinowa, Dorszowa, Głębinowa, Halibutowa, Homarowa, Jazgarzowa, Jesiotrowa, Jeziorna, Karasiowa, Karmazynowa, Karpia, Kawiorowa, Kiełbikowa, Kilowa, Kleniowa, Kotwicowa, Krabowa, Kutrowa, Lagunowa, Leszczowa, Linowa, Lipieniowa, Łososiowa, Łowiskowa, Małżowa, Masztowa, Mieczykowa, Miętusowa, Mrotecka, Muszlowa, Oceaniczna, Okoniowa, Ostrygowa, Piskorzowa, Planktonowa, Płociowa, Pokładowa, Przewoźników, Przyczółek, Przystaniowa, Pstrągowa, Rekinowa, Sandaczowa, Sardynkowa, Sazanowa, Sieciowa, Skalarowa, Spławikowa, Sumowa, Szczupakowa, Sztormowa, Szuwarowa, św. Maksymiliana Marii Kolbego, Tatarakowa, Tranowa, Trzcinowa, Tuńczykowa, Uklejowa, Wędkarska, Wielorybia, Więcierzowa, Wyspowa oraz Zatokowa.
Osówiec
W ramach obszaru parafialnego, Osówiec jest miejscowością, w której występują ulice takie jak: Atolowa, Boczna, Brzozowa, Chabrowa, Cicha, Dębowa, Gwarna, Jagodowa, Konwaliowa, Makowa (odcinek od strony Bydgoszczy do drogi prowadzącej do jednostki wojskowej), Malinowa, Nasypowa, Piaskowa, Polna, Poziomkowa, Przy Lesie, Sosnowa, Spokojna, Storczykowa, Szosa Bydgoska (odcinek od strony Bydgoszczy do ul. Brzozowej), Świerkowa, Wesoła oraz Wrzosowa.
Cmentarz katolicki Wniebowstąpienia Pańskiego w Bydgoszczy
Cmentarz katolicki pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego znajduje się w malowniczym Osówcu, który ulokowany jest zaledwie o 1,3 km na zachód od granic administracyjnych Bydgoszczy. Jego lokalizacja wpisuje się w przepiękne otoczenie przyrody, nadając mu szczególnego charakteru.
Powstanie tego cmentarza ma swoje korzenie w marcu 2004 roku, kiedy to nastąpiło wydzielenie północnej części cmentarza z parafii św. Maksymiliana Kolbego. To ważne wydarzenie było odpowiedzią na rosnące potrzeby lokalnej społeczności oraz sytuację demograficzną w regionie.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że cmentarz zajmuje powierzchnię około 5 hektarów, co czyni go znaczącym miejscem pamięci i kultu dla wielu osób w okolicy.
Przypisy
- a b c i, Bydgoszcz - Parafia pw. Wniebowstąpienia Pańskiego [online], Diecezja Bydgoska [dostęp 08.11.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy | Bazylika Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy | Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy | Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bydgoszczy | Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Bydgoszczy | Kościół św. Trójcy w Bydgoszczy | Kościół Miłosierdzia Bożego w Bydgoszczy | Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy | Kościół pobernardyński Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Bydgoszczy | Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Bydgoszczy (Śródmieście) | Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bydgoszczy | Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Bydgoszczy | Kościół Zbawiciela w Bydgoszczy | Kościół św. Mikołaja w Bydgoszczy | Kościół św. Józefa Rzemieślnika w Bydgoszczy | Kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy | Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy | Kościół Klarysek Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy | Bazylika św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy | Parafia Świętej Rodziny w BydgoszczyOceń: Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Bydgoszczy