Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy


Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w skrócie AMFN, jest renomowaną polską uczelnią muzyczną, która koncentruje się na kształceniu wykwalifikowanych artystów muzyków. Uczelnia oferuje szeroki wachlarz programów edukacyjnych, umożliwiających zdobycie dyplomów w takich dziedzinach jak:

  • instrumentaliści,
  • wokaliści,
  • dyrygenci,
  • kompozytorzy,
  • teoretycy muzyki,
  • pedagodzy,
  • reżyserzy dźwiękowi,
  • aranżerzy,
  • animatorzy kultury.

Uczelnia przyznaje zarówno tytuły licencjata, jak i magistra sztuki, a oferta edukacyjna obejmuje różnorodne gatunki muzyczne, w tym:

  • muzykę klasyczną,
  • jazzową,
  • rozrywkową,
  • estradową,
  • kościelną.

Na czołowej pozycji w strukturze akademickiej tej instytucji znajduje się rektor, którym jest prof. Elżbieta Wtorkowska (2020–2024). Geneza Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego sięga roku 1974, kiedy to rozpoczęła swoją działalność jako filia Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi.

Na przestrzeni lat uczelnia przeszła kilka znaczących transformacji. Jej historia kształtowała się w następujący sposób:

  • 1974–1979: Filia Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi z dwoma wydziałami: Instrumentalnym i Wychowaniem Muzycznym,
  • 1979–1981: Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna realizująca kształcenie na czterech wydziałach,
  • od 1981: Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego.

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy przez wszystkie te lata dostosowywała swoje programy nauczania, aby sprostać rosnącym wymaganiom w dziedzinie muzyki i sztuk performatywnych.

Historia

Tradycje przedwojenne

Początki wyższej edukacji muzycznej w Bydgoszczy to osiągnięcie wielu lat tradycji muzycznej tego regionu. Wysokiej jakości zinstytucjonalizowana edukacja artystyczna rozpoczęła się tu na początku XX wieku. Zanim to nastąpiło, już w czasach staropolskich muzyka była nauczana w szkole parafialnej oraz w szkolnictwie klasztornym karmelitów i jezuitów. W 1904 roku Arnold Schattschneider oraz Wilhelm von Winterfeld założyli Bydgoskie Konserwatorium Muzyczne, znane wówczas jako Bromberger Konservatorium für Musik, które funkcjonowało do końca II wojny światowej, w 1945 roku.

Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości, rozpoczął się dynamiczny rozwój polskiego szkolnictwa muzycznego. W latach 1925-1927 działał Miejski Instytut Muzyczny, który stał się fundamentem dalszego rozwoju edukacji muzycznej w regionie. Kluczową rolę odegrało Miejskie Konserwatorium Muzyczne założone przez Zdzisława Jahnke w 1927 roku, które prowadziło zajęcia na trzech poziomach: niższym, średnim i wyższym, z ośmioma wydziałami, w tym wydziałem fortepianu i muzyki kościelnej.

W międzywojniu Miejskie Konserwatorium Muzyczne stało się wiodącą instytucją edukacyjną, przyciągając połowę młodzieży muzycznej w mieście oraz zyskując uprawnienia akademickie. Uczniowie tych konserwatoriów, tacy jak Alfons Rezler oraz Marta Suchecka, wpłynęli na rozwój bydgoskiej kultury muzycznej. W tym czasie wykładał tu również Józef Paderewski, akustyk i brat słynnego pianisty Ignacego Jana Paderewskiego.

W okresie II wojny światowej Miejskie Konserwatorium Muzyczne zostało przekształcone w instytucję niemiecką, a działalność Konserwatorium Winterfelda dobiegła końca w 1944 roku po śmierci jego dyrektora.

Powojenne starania o utworzenie wyższej szkoły muzycznej (1945–1974)

Po zakończeniu II wojny światowej, rozpoczęto odbudowę szkolnictwa muzycznego w Bydgoszczy. W pierwszej kolejności przywrócono Miejskie Konserwatorium Muzyczne, które posiadało infrastrukturę, czyli własny budynek przy ul. Gdańskiej 71 oraz pełną kadra pedagogiczną. W nowej rzeczywistości społecznopolitycznej szkolnictwo muzyczne zostało upaństwowione, a z Konserwatorium wyłoniła się Podstawowa Szkoła Muzyczna oraz Państwowe Liceum Muzyczne.

W 1946 roku bydgoska społeczność muzyczna zainicjowała starania o utworzenie wyższej szkoły muzycznej. Choć minister Stefan Dybowski powołał Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Sopocie, to Bydgoszcz doczekała się nowych instytucji muzycznych takich jak Filharmonia Pomorska oraz Orkiestra Symfoniczna, co podniosło potrzeby lokalnego środowiska w zakresie wyższego kształcenia muzycznego. Niestety, mimo starania pedagogów Liceum Muzycznego i wniosków kierowanych do Ministerstwa Kultury, nie udało się utworzyć uczelni.

W 1971 roku koncepcja utworzenia Wydziału Muzycznego na Wyższej Szkole Nauczycielskiej, przedstawiona przez rektora Wyższej Szkoły Nauczycielskiej doc. Bogdana Głębowicza, została odrzucona przez ministerstwo oraz przez głównego zwolennika powołania szkoły muzycznej w Bydgoszczy, Andrzeja Szwalbego, z uwagi na braki w profesjonalnym kształceniu.

Filia Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi (1974–1979)

Dopiero w lipcu 1974 roku, starania o powołanie uczelni muzycznej w Bydgoszczy otrzymały wsparcie władz centralnych. Dyrektor Filharmonii, Andrzej Szwalbe, zapewnił finansowanie z budżetu instytucji na rozpoczęcie działalności uczelni. Współpraca z rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi doc. Zenonem Płoszajem umożliwiła utworzenie Filii Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi, która rozpoczęła działalność 1 października 1974 roku.

25 studentów rozpoczęło naukę na Wydziale Instrumentalnym, kierowanym przez doc. Mirosława Pietkiewicza. Początkowo zajęcia odbywały się w salach Filharmonii Pomorskiej oraz w Zespole Szkół Muzycznych, a wykłady prowadzili profesorowie przyjeżdżający z Łodzi. W miarę upływu czasu, uczelnia zyskała wsparcie kadry nauczycielskiej z Orkiestry Symfonicznej oraz Capelli Bydgostiensis Filharmonii Pomorskiej.

W 1976 roku powołano nowy Wydział Wychowania Muzycznego, a władze wojewódzkie przekazały budynek w dzielnicy muzycznej przy ul. Słowackiego, który stał się nową siedzibą uczelni. W 1977 roku kierownik Filii uzyskał status prorektora, a w 1979 roku zakończono pełny cykl kształcenia na Wydziale Instrumentalnym oraz Wydziale Wychowania Muzycznego. Obiekt przy ul. Libelta 14 stał się domem akademickim dla studentów, a w latach 1977-1979 przeprowadzono remont budynku przy ul. Słowackiego, jego wnętrza dostosowano do specyfiki uczelni, wzbogacono o meble w stylu henrykowskim.

Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Bydgoszczy (1979–1981)

27 listopada 1979 roku Rada Ministrów uruchomiła na bazie Filii nowe instytucje, tworząc Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną. Jej rektorem został doc. Roman Suchecki. Wkrótce uczelnia uzyskała pełną czterowydziałową strukturę, która odpowiadała innym szkołom muzycznym w kraju; do Wydziału Instrumentalnego dołączono Wydział Kompozycji oraz Teorii Muzyki oraz Wydział Wokalno-Aktorski. W tym roku powołano także zaoczne Studium Pedagogiki Instrumentalnej.

W roku akademickim 1979/1980 studiowało 120 osób, a Akademicka Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała swoją działalność koncertami.

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy (od 1981)

W dniu 1 grudnia 1981 roku, uczelnia została przekształcona w Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego, co zakończyło proces jej formalnego kształtowania. Na frontonie pojawiła się sentencja „Musica spiritus movens” oraz orzeł stanisławowski z koroną.

W czasie lat 80. XX wieku kontynuowano prace nad tworzeniem kadry wykładowców oraz rozwijaniem jednostek naukowych. Pierwotnie wielu instruktorów pochodziło z uczelni w Łodzi, Poznaniu, Gdańsku oraz Warszawie. Proces budowy własnej kadry wykładowców zakończono w latach 90. XX wieku.

Stworzenie odpowiednich warunków kadrowych pozwoliło na powoływanie nowych jednostek naukowych. W 1982 roku powstały Katedry: Fortepianu, Instrumentów Smyczkowych oraz Prowadzenia Zespołów Muzycznych. Kolejne wydziały i studia podyplomowe zainaugurowano w następnych latach, m.in. w 1987 roku Katedra Teorii Muzyki oraz Kompozycji, w 1989 roku Podyplomowe Studium Emisji Głosu.

W 1983 roku uczelnia zakupiła kompleks budynków przy ul. Staszica i Kołłątaja, które po sześciu latach renowacji oddano do użytku jako nową salę koncertową. W trakcie tego okresu uczelnia pozyskała instrumenty, takie jak fortepiany, instrumenty strunowe i dęte oraz perkusyjne, a także nowoczesny sprzęt komputerowy, co umożliwiło prowadzenie innowacyjnych form nauczania. W 1996 roku Akademia uzyskała pełną autonomię i prawo do przeprowadzania przewodów doktorskich.

W latach 1999-2004 uczelnia kształciła 1127 dyplomantów, a w 2004 roku kadrę tworzyło 133 nauczycieli akademickich. Całość studentów wzrosła o 40% w latach 2002-2009, a liczba nauczycieli zwiększyła się z 120 do 150.

W 2007 roku Akademia Muzyczna przejęła od Opery Nova zabytkowy budynek przy ul. Gdańskiej 20, który obecnie przebudowywany jest na nowoczesny obiekt dydaktyczny. Rozpoczęte w 2009 roku europejskie projekty inwestycyjne mają na celu dostosowanie budynku, a także przywrócenie jego XIX-wiecznego wyglądu.

Strategicznym celem uczelni jest przekształcenie w uniwersytet artystyczny, co wymaga rozwoju kadry naukowej oraz uprawnień do prowadzenia szkoleń na poziomie doktoranckim.

Podstawowe statystyki

W 2010 roku akademia edukowała 474 studentów, wliczając w to 93 osoby na studiach podyplomowych. Program nauczania obejmował 7 kierunków oraz szereg specjalności. W tym samym okresie uczelnia zatrudniała 135 pracowników naukowych, w tym 55 profesorów, 29 adiunktów i 13 asystentów.

W roku akademickim 2018/2019 uczelnia rozpoczęła nowy semestr z 656 studentami, doktorantami oraz słuchaczami, a także z 180 nauczycielami akademickimi, co wskazuje na stały rozwój i wzrost liczby studentów oraz kadry edukacyjnej.

Program dydaktyczny

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy to renomowana instytucja edukacyjna, która prowadzi kształcenie artystów muzyków w różnych dziedzinach. Uczelnia posiada cztery wydziały, które oferują programy dla instrumentalistów, adeptów sztuki wokalnej, kompozytorów, teoretyków muzyki oraz dyrygentów. Specjalizacje umożliwiają przygotowanie studentów do pracy w teatrach muzycznych, takich jak opera, czy operetka, a także do aktywności koncertowej.

W trakcie studiów, słuchacze mają szansę rozwinąć swoje umiejętności w zakresie życia muzycznego, szczególnie w roli animatorów, nauczycieli wychowania muzycznego i reżyserów dźwięku. Proces dydaktyczny jest realizowany poprzez:

  • studia pierwszego stopnia, których ukończenie pozwala na uzyskanie dyplomu licencjata,
  • studia magisterskie, kończące się zdobyciem tytułu magistra sztuki.

Warto także zaznaczyć, że od 2008 roku uczelnia oferuje studia doktoranckie na Wydziale Instrumentalnym, co stanowi kolejną możliwością rozwoju akademickiego. Dodatkowo, Akademia umożliwia odbywanie studiów podyplomowych w ramach czterech kierunków, co jeszcze bardziej poszerza ofertę edukacyjną.

Wydziały

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oferuje różnorodne programy studiów, które odpowiadają na potrzeby młodych muzyków i artystów. Uczelnia składa się z następujących wydziałów:

  • wydział kompozycji, teorii muzyki i reżyserii dźwięku,
  • wydział instrumentalny,
  • wydział wokalno-aktorski,
  • wydział dyrygentury, jazzu, muzyki kościelnej i edukacji muzycznej.

Jednostki ogólnouczelniane i międzywydziałowe

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oferuje różnorodne jednostki, które wspierają rozwój edukacji muzycznej i artystycznej, obejmując szeroki wachlarz specjalizacji. W ramach programu uczelni można znaleźć:

  • Studium Pedagogiczne,
  • Studium Języków Obcych,
  • Studium Muzyki Dawnej,
  • Studium Muzyki Współczesnej,
  • Studium Jazzu i Muzyki Estradowej,
  • Zakład Kameralistyki Fortepianowej,
  • Studio Nagrań i Fonoteka.

Kampusy i budynki uczelniane

Wszystkie obiekty edukacyjne są zlokalizowane w sercu Bydgoszczy, w obrębie tak zwanej dzielnicy muzycznej. W 2010 roku nasza uczelnia dysponowała dwoma uprawnieniami do nadawania stopni naukowych doktora (w obszarze instrumentalistyki oraz dyrygentury) oraz jednym uprawnieniem do nadawania stopnia doktora habilitowanego.

Od 1975 roku główną siedzibą uczelni jest budynek mieszczący się przy ul. Słowackiego. W otoczeniu tej siedziby znajdują się Filharmonia Pomorska, Zespół Szkół Muzycznych oraz kompleks studentów, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie parku Jana Kochanowskiego, w którym ulokowana jest galeria pomników kompozytorów i wirtuozów. W ten sposób tworzy się jeden z najbardziej intrygujących zespołów architektonicznych w mieście, znany jako dzielnica muzyczna.

W roku 2010 baza materialna naszej uczelni obejmowała budynki dydaktyczne zlokalizowane przy ulicach: Słowackiego, Staszica 7, Warmińskiego 13 oraz gmach przy ul. Gdańskiej 20. Te obiekty jednocząco dysponowały m.in. 14 salami wykładów zbiorowych, 42 salami do zajęć indywidualnych i ćwiczeń, salą organową, aulą pomieszczającą 100 osób oraz salą koncertową na 140 miejsc, która od 1992 roku jest wyposażona w organy. Znajdowały się tu także budynek Biblioteki Głównej i dwa akademiki (na ul. Szwalbego 4 i ul. Staszica 7) z 90 miejscami dla studentów.

Aktualnie realizowana jest budowa nowego, ośmiokondygnacyjnego gmachu uczelni, który zajmie powierzchnię 4500 m² i będzie zawierać cztery sale koncertowe oraz akademik. Nowy obiekt, z elewacją z szarej, ręcznie formowanej cegły, powstaje na terenach zielonych, przekazanych przez miasto, które znajdują się między ulicami Kamienną, Chodkiewicza i Gdańską. Powierzchnia tego obszaru wynosi 3 ha, a jego wartość szacuje się na około 9 milionów złotych. W przeszłości teren ten był miejscem, gdzie hurtownik branży metalowej Ludwig Kolwitz uruchomił kompleks magazynów oraz plac składowy, a w XX wieku został pokryty płytami betonowymi i zyskał bocznicę kolejową, prowadzącą w stronę rzeźni oraz gazowni, w pobliżu nabrzeża Brdy przy ul. Uroczej.

Projekt architektoniczny jest realizowany przez warszawską pracownię Plus3 Architekci. Wartość całej inwestycji w pierwotnej formie, określonej w Kontrakcie Terytorialnym, wynosiła 100 milionów złotych, z czego 55 milionów miało pochodzić z budżetu państwa. W maju 2018 roku władze uczelni oszacowały wartość inwestycji na 163 miliony złotych. Natomiast zgodnie z wnioskiem złożonym do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 22 listopada wartość została określona na 290 milionów złotych. We wrześniu 2019 roku uczelnia wystąpiła o pozwolenie na budowę.

Początkowe plany zakładały, że zakończenie budowy kampusu planowane jest na rok 2021, jednak wymogiem było rozpoczęcie prac w 2017 roku. Po drugiej połowie 2019 roku szacowano, że zakończenie inwestycji przewidziane jest na przełomie lat 2023 i 2024. W październiku 2020 roku ogłoszono przetarg na nadzór techniczny nad inwestycją oraz przygotowano się do zlecenia prac budowlanych. Ostatecznie przetarg na realizację inwestycji ogłoszono w lipcu 2021. Oferty, które wpłynęły, oscylowały w granicach niemal 393 milionów złotych (Unibep z Bielska Podlaskiego) oraz około 470 milionów złotych (Budimex), znacznie przekraczając budżet resortu kultury, który zarezerwował na ten cel 290 milionów złotych. Ostatecznie, po zwiększeniu dofinansowania przez rząd, zaakceptowano najtańszą ofertę, co pozwoliło na rozpoczęcie budowy. Umowę na realizację inwestycji podpisano 24 stycznia 2022 roku.

Badania naukowe

Uczelnia ta kładzie znaczący nacisk na badania naukowe w zakresie nauki o muzyce, obejmujące teorię oraz historię muzyki, dzieje praktyki wykonawczej, a także kulturę muzyczną w regionie. Refleksja naukowa odbywa się zazwyczaj w trakcie cyklicznie organizowanych sesji oraz sympozjów. Prace badawcze są prowadzone zarówno w ramach indywidualnych inicjatyw, jak i zespołowych projektów naukowych. W latach 1980–2004 uczelnia zgromadziła doświadczenie jako organizator 31 konferencji naukowych, które głównie skupiały się na muzyce poważnej oraz życiu muzycznym w regionach Pomorza i Kujaw.

Wyniki przeprowadzonych badań są publikowane w formie prac oraz monografii, które wchodzą w skład oferty wydawnictwa uczelnianego, a także w innych ośrodkach akademickich zarówno w kraju, jak i za granicą. W dorobku naukowym Akademii Muzycznej znajdują się m.in. zeszyty naukowe i publikacje dotyczące tematyki życia muzycznego regionu, a także seria nutowa zatytułowana „Partytury kompozytorów bydgoskich”.

Warto wspomnieć o Wykładowcach Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, którzy również przyczyniają się do rozwoju badań naukowych w tej dziedzinie.

Pracownia Kultury Muzycznej Pomorza i Kujaw

Od 1990 roku w strukturze Akademii funkcjonuje Pracownia Badań Naukowych, która koncentruje swoją działalność na badaniach regionalnych. Jej działania obejmują gromadzenie i dokumentowanie danych dotyczących kultury muzycznej Pomorza oraz Kujaw, a także organizowanie sesji naukowych, które poświęcone są tej problematyce. Efekty realizowanych prac znajdują odzwierciedlenie w corocznie wydawanych Zeszytach Naukowych, które przedstawiają ewolucję życia muzycznego od czasów staropolskich aż po współczesność.

Działalność artystyczna

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy jest instytucją, która nie tylko prowadzi działalność dydaktyczną, ale także angażuje się w szeroką działalność artystyczną, mającą wpływ na życie kulturalne całego regionu kujawsko-pomorskiego. Uczelnia dysponuje dwoma chórami: Akademickim oraz Kameralnym, a także Akademicką Orkiestrą Symfoniczną, która działa od 1976 roku. Dodatkowo, w strukturze uczelni znajdują się zespoły kameralne oraz solistów, które wspólnie tworzą różnorodne formy artystyczne.

Realizowane przez akademię przedsięwzięcia, takie jak koncerty cykliczne oraz festiwale muzyczne, odnoszą się zarówno do wydarzeń regionalnych, ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. znaczenie działań kulturotwórczych uczelni jest tak duże, że możemy ją uznać za trzecią, obok Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej, instytucję muzyczną w Bydgoszczy, która współtworzy artystyczną atmosferę miasta.

Wyjątkowość procesu kształcenia na uczelni polega na ścisłym związku między edukacją a praktyką artystyczną. Uczelniane estrady regularnie gościć będą koncerty oraz opery, w których biorą udział zarówno utalentowani studenci, jak i pedagodzy Akademii oraz zaproszeni artyści. Wśród tych cyklicznych wydarzeń, które na stałe wpisały się w kalendarium kulturalne Bydgoszczy, można wymienić:

  • Bydgoskie Wtorki Muzyczne (od 1981 r.) – organizowane raz w miesiącu w Sali Koncertowej uczelni,
  • Czwartki Organowe (od 1992 r.) – odbywające się w cyklu dwumiesięcznym w Sali Koncertowej,
  • Poranki Muzyczne dla dzieci (od 1994 r.) – comiesięczne wydarzenia,
  • Koncerty Pałacowe – organizowane co miesiąc w Pałacu Skórzewskich w Lubostroniu,
  • Koncerty Akademickie (od 2002 r.) – realizowane w cyklu dwumiesięcznym w pałacu w Ostromecku, w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Bydgoszczy,
  • Studenckie Warsztaty Operowe,
  • Wielkie Cykle,
  • Akademia w Zabytkach Bydgoszczy.

Festiwale oraz konkursy muzyczne, które są organizowane przez Akademię, pełnią istotną rolę zarówno w edukacji, jak i w tworzeniu szeroko pojętej kultury muzycznej. Wśród najważniejszych z nich można wymienić:

  • Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego,
  • Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych (od 1994 r.),
  • Festiwal Młodych Organistów i Wokalistów im. Jerzego Popiełuszki (od 1996 r.),
  • Bydgoskie Wieczory Organowe (od 2001 r.),
  • Międzynarodowe Spotkania Chóralne „Arti et Amicitiae” (1994–1998),
  • Studencki Festiwal Pianistyczny „Forte-Piano” (1994–1999),
  • Konkurs Wokalny im. I.J. Paderewskiego (od 1999),
  • Ogólnopolski Międzyuczelniany Konkurs Muzyki Kameralnej na Zespoły Instrumentów Dętych,
  • Konkurs na Fugę.

Współpraca międzynarodowa i międzyuczelniana

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy prowadzi aktywną współpracę z wieloma uczelniami muzycznymi zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Wśród zagranicznych partnerów znajdują się uczelnie z takich miast jak Kijów, Bańska Bystrzyca, Strasburg, Hamburg, Ryga, Kragujevac oraz Tuluza.

W kraju, współpraca obejmuje również instytucje muzyczne z Warszawy i Bydgoszczy, w tym Mazowiecki Instytut Kultury, Filharmonię Pomorską, Operę Nova oraz Towarzystwo Muzyczne im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Poczet rektorów

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy ma bogatą historię zarówno pod względem kadr, jak i osiągnięć artystycznych. Rektorzy uczelni, pełniąc swoje funkcje na przestrzeni lat, znacząco przyczyniali się do jej rozwoju.

Każdy z wymienionych rektorów wnosił coś unikalnego do uczelni, a ich wkład w edukację muzyczną oraz kulturę muzyczną w regionie jest nie do przecenienia.

Doktorzy honoris causa

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy ma zaszczyt przyznać tytuł doktor honoris causa wybitnym osobistościom w dziedzinie muzyki. Wśród odznaczonych znalazły się następujące postacie:

  • prof. Jerzy Godziszewski, który otrzymał ten tytuł 27 listopada 2007,
  • Đặng Thái Sơn, uhonorowany 27 kwietnia 2010,
  • prof. Mieczysław Tomaszewski, który został odznaczony 28 maja 2010,
  • Jerzy Maksymiuk, który został uhonorowany 19 listopada 2021.

Znani absolwenci

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy kształci wielu utalentowanych artystów, którzy zdobyli uznanie na międzynarodowej scenie muzycznej. W gronie absolwentów można znaleźć wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin muzyki.

Wyróżniający się absolwenci to:

  • Rafał Blechacz – znany pianista, który triumfował w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2005 roku,
  • Paweł Wakarecypianista i finalista XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku, jedyny Polak w finale,
  • Dawid Jung – tenor dramatyczny oraz dyrektor Muzeum Polskich Organów Elektronicznych,
  • Krzysztof Herdzinkompozytor, aranżer i dyrygent, uznawany za jednego z najlepszych muzyków swojego pokolenia,
  • Remigiusz Kuźmińskiwokalista i dyrygent,
  • Krzysztof Książekpianista, który zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w 2015 roku,
  • Kamil Pacholec – finalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2021),
  • Anna Lasotaśpiewaczka operowa, sopranistka,
  • Krzysztof Iwaneczkowokalista, który wygrał VI edycję „The Voice of Poland”,
  • Tadeusz Seibert – wokalista, który zajął finalistyczne miejsce w X edycji „The Voice Of Poland”,
  • Kamila Abrahamowicz-Szlempowokalistka, dyrygentka oraz skrzypaczka,
  • Karol Szymanowski – słynny kompozytor,
  • Marcin Przybyłowicz – kompozytor, specjalizujący się w muzyce filmowej oraz do gier komputerowych,
  • Wojciech Waleczekpianista z doktoratem (2014), wyróżniony w wielu konkursach, oraz profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Akademia może pochwalić się wieloma laureatami nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych, wśród których znajdują się zarówno absolwenci, jak i pedagodzy oraz studenci uczelni. Są to utalentowani pianiści, kontrabasiści, skrzypkowie, dyrygenci oraz inni artyści, którzy odgrywają kluczową rolę na muzycznej scenie.

Patron

Patronem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy jest wybitny polski kompozytor, dyrygent, pedagog oraz organista – Feliks Nowowiejski. Artysta ten, który osiedlił się w Poznaniu od 1919 roku, wielokrotnie odwiedzał Bydgoszcz w okresie międzywojennym. Pełniąc rolę dyrygenta i kompozytora, przyczynił się do wzbogacenia kulturalnego życia miasta.

W szczególności, 3 kwietnia 1921 roku, dyrygował bydgoskim chórem „Halka”, występując w sali strzelnicy przy ulicy Toruńskiej. Dzień 18 listopada 1923 roku był kolejnym ważnym momentem w jego karierze, kiedy to odbył koncert w Seminarium Nauczycielskim w Bydgoszczy, aby uczcić piątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Warto także wspomnieć o wydarzeniu z 31 lipca 1927 roku, kiedy to miało miejsce odsłonięcie pierwszego w Polsce pomnika Henryka Sienkiewicza. Uroczystość ta zgromadziła wiele znakomitości, w tym prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Pomimo decyzji o wycofaniu się z działalności koncertowej, Feliks Nowowiejski poprowadził uroczysty koncert, który wykonała orkiestra reprezentacyjna 68. pułku piechoty WP oraz połączone chóry z Bydgoszczy i Poznania.

Przypisy

  1. Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2022/2023 (wyniki wstępne) [online], Główny Urząd Statystyczny [dostęp 28.09.2023 r.]
  2. Maestro Jerzy Maksymiuk doktorem honoris causa AM w Bydgoszczy. tygodnikbydgoski.pl, 21.11.2021 r. [dostęp 22.11.2021 r.]
  3. Akademia Muzyczna w Bydgoszczy ma nową panią rektor. Czy uczelnię czeka rewolucja? [online], plus.expressbydgoski.pl, 14.04.2020 r. [dostęp 23.06.2020 r.]
  4. dr hab. Karol Szymanowski, profesor uczelni [online], amuz.bydgoszcz.pl [dostęp 14.02.2020 r.]
  5. BeataB. Krzemińska BeataB., Akademia Muzyczna będzie kształcić w lepszych warunkach, kujawsko-pomorskie.pl, 18.02.2011 r. [dostęp 17.06.2011 r.]
  6. a b O Akademii. amuz.bydgoszcz.pl. [zarchiwizowane 20.08.2011 r.]
  7. a b Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. studia.biz.pl. [zarchiwizowane 19.10.2011 r.]
  8. Janiszewska-Micer Barbara: Od szkółki parafialnej do Akademii Muzycznej. [w.] Kalendarz Bydgoski 1983.
  9. Gogol-Drożniakiewicz Barbara: Muzyczny patron. [w:] Kalendarz Bydgoski 2005.
  10. Weber Alicja: Szkoła muzyków. [w.] Kalendarz Bydgoski 1996.
  11. Pruss Zdzisław, Weber Alicja, Kuczma Rajmund: Bydgoski leksykon muzyczny. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 2004, s. 468–469.
  12. Pruss Zdzisław, Weber Alicja, Kuczma Rajmund: Bydgoski leksykon muzyczny. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 2004, s. 25–27.
  13. a b c d e f g h i j k l m n Historia szkolnictwa wyższego w Bydgoszczy. Praca zbiorowa pod red. Zygmunta Mackiewicza. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Bydgoszcz 2004.
  14. gazeta.pl, Prof. Godziszewski doktorem honoris causa; dostęp 27.10.2007 r.
  15. KM9. mazowieckie.com.pl. [dostęp 15.06.2015 r.]

Oceń: Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:5