Copernicanum w Bydgoszczy


Copernicanum to imponujący budynek z początku XX wieku, zlokalizowany w Bydgoszczy, który w 1992 roku został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa kujawsko-pomorskiego. Jego budowa rozpoczęła się w 1903 roku i trwała do 1906 roku, a architektoniczne rysy tego obiektu opracowali berlińscy projektanci – Carl Zaara oraz Rudolf Vahl.

W ciągu kilku lat od zakończenia budowy, wyjątkowy gmach przeszedł istotne zmiany, w tym rozbudowę o skrzydło wzdłuż ulicy Paderewskiego. Budynek w swojej długiej, ponadstuletniej historii zmieniał właścicieli i pełnił wiele różnych ról. W przeszłości na jego terenie mieściło się między innymi gimnazjum realne, miejskie gimnazjum matematyczno-przyrodnicze oraz technikum kolejowe. W okresie niemieckiej okupacji był także wykorzystywany jako szpital wojskowy.

W 1923 roku, z okazji 450. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, zdobył on nowe imię – użytkowane przez ówczesne gimnazjum, które później przejęło technikum kolejowe z siedzibą w tym obiekcie. Obecnie budynek jest własnością Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego od 2005 roku, który, po przejęciu, przeprowadził jego gruntowny remont, na który wydano łącznie 13 milionów złotych.

W wnętrzu budynku od 1959 roku znajduje się tablica pamiątkowa, poświęcona pamięci profesorów Miejskiego Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego, którzy zostali zamordowani podczas II wojny światowej. Warto dodać, że 18 czerwca 2018 roku dokonano ponownego odsłonięcia tej tablicy, uwzględniając tym razem, że część pedagogów tej szkoły padła ofiarą NKWD.

Przypisy

  1. "To ofiary dwóch systemów". 15 zamordowanych nauczycieli.
  2. Jarosław Reszka Ucieczka do przodu.
  3. Michał Sitarek Copernicanum wizytówką dzielnicy.
  4. Copernicanum. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. [dostęp 03.10.2012 r.]

Oceń: Copernicanum w Bydgoszczy

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:24