Plac Poznański, znajdujący się w Bydgoszczy, to miejsce o ogromnym znaczeniu dla lokalnej społeczności. Usytuowany wŚródmieściu, pełni kluczową rolę jako jedno z najważniejszych skrzyżowań w tym dynamicznym mieście.
To właśnie tutaj krzyżują się główne arterie komunikacyjne, co sprawia, że plac jest nie tylko punktem orientacyjnym, ale również miejscem, gdzie odbywają się różnorodne wydarzenia społeczne i kulturalne.
Charakterystyka
Plac Poznański w Bydgoszczy, który kiedyś funkcjonował jako rynek, obecnie jest zorganizowany jako miejsce pojedynczego skrzyżowania o ruchu okrężnym, gdzie ruch jest regulowany światłami sygnalizacyjnymi. Z północnej strony na placu spotykamy dwupasmową ulicę Kruszwicką, podczas gdy od południowego zachodu znajduje się również dwupasmowa ulica Szubińska. W południowej części placu kończy się ulica Stroma, a z kierunku wschodniego dociera do placu ulica Grudziądzka, z której wlotem z tej strony jest ulica Poznańska.
Ulica Lubelska, zaplanowana już w 1797 roku, oraz ulica Seminaryjna są obecnie w dużej mierze odizolowane od placu, zaledwie możliwy jest dojazd do tych ulic od strony ul. Kruszwickiej. Z kolei ul. Kordeckiego oraz ul. Chwytowo (nazwa, która zdradza, że obszar ten był niegdyś zamieszkany przez rzemieślników i murarzy) dobijają do placu od północno-wschodniej strony, kończąc się na parkingach, które nie są połączone z innymi drogami w okolicy skrzyżowania.
Pod ulicą Kruszwicką znajduje się przejście podziemne, które sprzyja ruchowi pieszych w kierunku ulicy Dolina. Niestety, ta ostatnia również została odcięta od całości infrastruktury skrzyżowania. Warto zauważyć, że wspomniany tunel zawiera zamurowane wyjścia, które prowadzą na powierzchnię ul. Kruszwickiej i są zaplanowane do wykorzystania w kontekście budowy nowej linii tramwajowej łączącej rondo Grunwaldzkie z osiedlem Błonie.
Obecnie przez Plac Poznański przebiega droga krajowa nr 25, a do końca 2015 roku w tym miejscu funkcjonowała również droga krajowa nr 80. Warto dodać, że znajduje się tam jedna z nielicznych stacji monitoringu powietrza, co czyni to miejsce istotnym punktem w kontekście jakości powietrza w mieście.
Historia
Plac wytyczono w I połowie XIX wieku, a jego pierwotna forma miała postać trójkąta. Wylot ulicy Poznańskiej stanowił początek, który oplatał się i stopniowo rozszerzał do wylotów ulic Lubelskiej oraz Szubińskiej. Na terenie placu, który początkowo nosił nazwę Studzienny (Brunnenplatz) aż do 1868 roku, a także był nazywany Rynkiem Świńskim, organizowane były targi trzody chlewnej, zanim jeszcze powstała rzeźnia miejska.
W miejscu, gdzie dziś znajduje się nowa arteria, do połowy XIX wieku funkcjonowała rogatka miejska, zlokalizowana przy przebudowanej i zmodernizowanej ulicy Grudziądzkiej, która przeszła rewitalizację w latach 1975-1976. W okresie rządów niemieckich w Bydgoszczy, trwających od 1868 do 1920 roku oraz w czasie II wojny światowej (1939-1945), plac zyskał oficjalną nazwę Posener Platz.
W 1987 roku plac przeszedł znaczną transformację, uzyskując formę skrzyżowania z ruchem okrężnym. To zamiany wiązały się z wyburzeniem południowej pierzei oraz zmianą układu przestrzennego, co było konieczne w związku z podniesieniem niwelety i odcięciem ulic Kordeckiego i Dolina.
W marcu 2020 roku rozpoczęto budowę dróg rowerowych, które mają na celu połączenie placu z rondem Grunwaldzkim, przebiegających wzdłuż ulicy Kruszwickiej. Termin realizacji projektu wyznaczono na 2 sierpnia 2020, a całkowity koszt inwestycji wyniósł blisko 9 milionów złotych. W toku tych prac zlikwidowano przystanek autobusowy znajdujący się na wlocie ulicy Kruszwickiej, a na początku ulicy Szubińskiej zbudowano nowy przystanek, który został uruchomiony 20 sierpnia 2020 roku.
Ważniejsze obiekty
Wokół Placu Poznańskiego w Bydgoszczy znajduje się szereg istotnych obiektów, które mają znaczenie historyczne oraz architektoniczne.
- Sąd Rejonowy, usytuowany przy ulicy Grudziądzkiej 45, otworzył swoje podwoje 29 lipca 1928 roku przy udziale prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Początkowo pełnił funkcję Domu Starców, gdzie mogło zamieszkiwać 80 pensjonariuszy,
- Wojskowa Komenda Uzupełnień to z kolei obiekt z końca XIX wieku, a na attyce budynku widnieje data 1884. Od 1957 roku pełni rolę siedziby WKU,
- Ponadto, ważnym punktem jest Pomnik Najświętszego Serca Jezusa, zlokalizowany przy ulicy Seminaryjnej. Wybudowany w 1932 roku, został zniszczony w 1939, a następnie zrekonstruowany w 2010 roku.
Przypisy
- Kończy się remont siedziby WKU w Bydgoszczy. Widać efekty
- Nowe przystanki autobusowe w Bydgoszczy. W Myślęcinku i przy pl. Poznańskim
- Był przystanek przy Kruszwickiej, będzie przy Szubińskiej. Kontrowersyjny pomysł
- Na budowie nowej drogi rowerowej w Bydgoszczy robota pali się w rękach
- Budują drogi rowerowe przy ul. Kruszwickiej. Są utrudnienia w ruchu
- Podstawowe informacje o stacji Bydgoszcz, Plac Poznański - GIOŚ. powietrze.gios.gov.pl.
- Stanisław Sitarek, Dariusz Walczak "Bydgoskie tramwaje w latach 1888-2012", Wydawnictwo Eurosprinter, Rybnik 2012
- Dom Starców
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Plac Zbawiciela w Bydgoszczy | Ulica Ferdynanda Focha w Bydgoszczy | Ulica Wojska Polskiego w Bydgoszczy | Ulica Świętego Ojca Maksymiliana Marii Kolbego w Bydgoszczy | Ulica Przy Zamczysku w Bydgoszczy | Ulica Tadeusza Malczewskiego w Bydgoszczy | Ulica Zaułek w Bydgoszczy | Ulica Pod Blankami w Bydgoszczy | Plac Wolności w Bydgoszczy | Ulica Emilii Plater w Bydgoszczy | Bydgoska Aleja Autografów | Aleja Jana Pawła II w Bydgoszczy | Wenecja Bydgoska | Wełniany Rynek | Ulica Teofila Magdzińskiego w Bydgoszczy | Ulica Świętej Trójcy w Bydgoszczy | Ulica Szubińska w Bydgoszczy | Ulica Stefana Batorego w Bydgoszczy | Ulica Stary Port w Bydgoszczy | Ulica Spichlerna w BydgoszczyOceń: Plac Poznański w Bydgoszczy