Pomnik Lotników Polskich, znany również jako symbol oddania i bohaterstwa, został odsłonięty w 1980 roku na bydgoskim Błoniu. Upamiętnia on walczących i poległych lotników, którzy oddali swoje życie w trakcie dramatycznych wydarzeń II wojny światowej.
Inicjatywa powstania tego ważnego miejsca pamięci zrodziła się wśród członków Bydgoskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, którzy pragnęli uhonorować tych, którzy w lotnictwie nie tylko służyli, ale również zginęli w imię wolności. Pomnik został zaprojektowany przez utalentowanego artystę Józefa Makowskiego, którego wizja doskonale oddaje charakter patriotycznej służby lotników.
Pomnik
Pomnik Lotników wyróżnia się unikalną formą, która łączy klasyczny kamień pamiątkowy z nowoczesną rzeźbą. Na cokołach wykonanych z betonu, które mają postać zaokrąglonych, cofających się schodów, umieszczono głaz. Do tego monumentalnego elementu przymocowane są metalowe detale plastyczne, w tym orzeł pikujący w dół, trzymający w dziobie wieniec, a także krzywa linia otaczająca całość pomnika. Symbolika orła z wieńcem jest głęboko osadzona w tradycji i oddaje hołd ofiarności polskich pilotów. Abstrakcyjny kształt krzywej nawiązuje do lekkości i dynamiki myśliwców.
Po lewej stronie od pomnika znajduje się inskrypcja: POLEGŁYM LOTNIKOM CZEŚĆ, która jest otoczona miejscem przeznaczonym na znicze i kwiaty, co umożliwia respektowanie pamięci o poległych. Ten niezwykły monument jest jedną z kilku rzeźb powstałych z koncepcji artysty Józefa Makowskiego, znanego twórcy takich dzieł jak: Ryb w misie po Fontannie Potop, Złamanej róży, a także pomników zlokalizowanych w Dolinie Śmierci.
Pamięć
Bydgoszcz to miasto z bogatą historią lotniczą. W okresie I wojny światowej powstało lotnisko w Bydgoszczy, które z czasem dynamicznie się rozwijało, zwłaszcza w okresie międzywojennym. Już od 1921 roku funkcjonowały tam ośrodki, które zajmowały się szkoleniem technicznym oraz pilotów. Wiele z tych osób brało udział w zmaganiach II wojny światowej.
W hołdzie tym, którzy walczyli na różnych frontach, wzniesiono pomnik, przy którym odbywają się uroczystości związane z rocznicami powstania ośrodka lotniczego w Bydgoszczy, a także Świętem Lotnictwa Polskiego oraz Dniem Wszystkich Świętych, 1 listopada. Na Błoniu znajduje się nie tylko kamień pamiątkowy, ale także upamiętniająca poległych w czasie II wojny światowej płyta w Kościele Garnizonowym.
Dodatkowo, istnieje również Pomnik Ikara, który oddaje hołd pilotom szybowców. Został on ulokowany na Górze Szybowników w Fordonie. Te miejsca stanowią istotny element pamięci o historii lotnictwa w Bydgoszczy i są ważnym punktem odniesienia dla mieszkańców oraz odwiedzających to piękne miasto.
Przypisy
- JakubJ. Kisiel, Ryby z bydgoskiej fontanny Potop trafią na Wyspę Młyńską [zdjęcia] [online], Express Bydgoski, 23.10.2021 r. [dostęp 14.02.2022 r.]
- Polskie RadioP.R. PiK, 100 lat polskiego lotnictwa w Bydgoszczy [online], 22.08.2018 r. [dostęp 14.02.2022 r.]
- Fordońska „Dolina Śmierci” [online], dzieje.pl [dostęp 14.02.2022 r.]
- a b Bydgoski Klub Seniora [online], web.archive.org, 26.08.2010 r. [dostęp 14.02.2022 r.]
- Chudziński Kazimierz, Szkoła szybowcowa w Fordonie. [w.] Kalendarz Bydgoski 2003.
Pozostałe obiekty w kategorii "Pomniki":
Pomnik św. Jana Nepomucena w Bydgoszczy | Pomnik Henryka Sienkiewicza w Bydgoszczy | Pomnik Wolności w Bydgoszczy | Galeria pomników kompozytorów i wirtuozów w Bydgoszczy | Dolina Śmierci (Bydgoszcz) | Łuczniczka (pomnik w Bydgoszczy) | Pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w Bydgoszczy | Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej | Pomnik Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy | Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego w Bydgoszczy | Pomnik Leona Barciszewskiego | Ławeczka Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy | Złamana różaOceń: Pomnik Lotników w Bydgoszczy