Park Milenijny w Bydgoszczy


Park Milenijny w Bydgoszczy to niezwykłe miejsce, które zachwyca swoją urodą oraz przyrodniczym bogactwem. Zajmujący 15 hektarów, ten malowniczy park rozciąga się od ul. Fordońskiej aż po brzeg zbiornika wodnego.

Warto podkreślić, że sama zieleń w zakresie parku zajmuje 3,50 hektara, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców oraz turystów.

Lokalizacja

Park Milenijny znajduje się w malowniczej dzielnicy Fordon w Bydgoszczy, oferując mieszkańcom oraz turystom miejsce do relaksu i rekreacji. Jego rozległy teren ma wymiary 300 x 700 m, co zapewnia przestrzeń do różnorodnych aktywności.

Park ten ulokowany jest pomiędzy ulicą Fordońską a rzeką Wisłą, co stanowi atrakcyjną lokalizację dla amatorów przyrody. W dodatku, w odległości około 500 m na południowy zachód od parku znajduje się średniowieczne grodzisko Wyszogród, co czyni to miejsce jeszcze bardziej interesującym krajobrazem historycznym. Na dodatek, w promieniu około 200 m od parku usytuowany jest most drogowo-kolejowy, który ułatwia komunikację w regionie.

Historia

„Zbiornik wodny, który obecnie znajduje się na terenie parku, ma swoje korzenie jako miejsce poeksploatacyjne cegielni, która rozpoczęła działalność w 1889 roku. W 1895 roku zakład ten był jednym z największych w regionie bydgoskim, zatrudniając 85 pracowników. Co ciekawe, w 1922 roku produkcja cegielni była na poziomie równym całemu wysiłkowi wszystkich cegielni działających w Bydgoszczy. Okres od 1922 do 1938 roku zaznaczył się znacznym wzrostem, w którym produkcja wzrosła z 5 do 17 milionów cegieł, a liczba pracowników zwiększyła się do 200.

Pierwsze wzmianki o zbiorniku wodnym można znaleźć na mapach topograficznych z lat 30. XX wieku. Z czasem, miejsce to stało się ulubionym punktem rekreacyjnym dla lokalnych mieszkańców, którzy z radością wykorzystywali okoliczną przestrzeń.

W 2000 roku rozpoczęto prace związane z zagospodarowaniem akwenu oraz jego otoczenia. W latach 2001–2003, dzięki funduszom w wysokości 317 tys. zł, przeprowadzono szereg prac porządkowych i ziemnych w okolicach stawu. Wytyczono nowy trakt spacerowy, łączący się z ulicą Fordońską oraz przeprowadzono zieleń, co stanowiło pierwszy krok w kierunku budowy parku.

Kolejne fazy rozwoju znalazły się w projekcie o nazwie: „Rewitalizacja terenu wraz ze zbiornikiem wodnym w Starym Fordonie pomiędzy ul. Nad Wisłą a ul. Fordońską”, który został zapisany w Programie Rozwoju Bydgoszczy na lata 2009–2014. Plan ten obejmował m.in. korektę ukształtowania terenu oraz linii brzegowej zbiornika, nowe nasadzenia zieleni, a także budowę ścieżek, alejek, schodów, oświetlenia oraz elementów małej architektury, takich jak pomosty, place zabaw i boiska.

Charakterystyka

Park Milenijny w Bydgoszczy to miejsce, które w przyszłości ma szansę stać się wielofunkcyjnym kompleksem rekreacyjnym. Jego pełne wykorzystanie potencjału nastąpi dopiero po zakończeniu wszystkich prac budowlanych. W obrębie parku znajduje się staw o powierzchni czterech hektarów, który jest dostępny z różnych stron, co zapewnia wygodny dostęp dla odwiedzających.

W szczególności od strony południowo-wschodniej znajduje się dodatkowy atut – brzeg rzeki Wisły, który stwarza wyjątkowe możliwości do relaksu i aktywnego wypoczynku. Warto nadmienić, że pomiędzy stawem a rzeka Wisłą rośnie starodrzew, który dodaje wyjątkowego charakteru temu miejscu. W parku znajdują się również cztery topole czarne, uznawane za pomniki przyrody, co podkreśla jego znaczenie ekologiczne oraz przyrodnicze.

Przypisy

  1. Gorączko Marcin: Wybrane problemy funkcjonowania małych zbiorników wodnych na obszarach zurbanizowanych. [w.] Nauka Przyroda Technologie 2007, tom 1, zeszyt 2, 2007 r. ISSN 1897-7820
  2. Marcin Gorączko: Zbiorniki wodne na obszarze Bydgoszczy w ujęciu historycznym. [w.] Kronika Bydgoska XXV 2003. Bydgoszcz 2004 r.
  3. Plan Rozwoju Bydgoszczy na lata 2009 - 2014. Załącznik do Uchwały XLV/632/09 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 01.04.2009 r.
  4. Dzieje Fordonu i okolic. Praca zbiorowa, Zdzisław Z. Biegański (red.), Bydgoszcz: Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne, 1997 r.
  5. Renata R. Kaja, Bydgoskie pomniki przyrody, Bydgoszcz: Instytut Wydawniczy „Świadectwo”, 1995 r.
  6. https://web.archive.org/web/20161001124043/http://www.czystabydgoszcz.pl/czysta-bydgoszcz,menu,27,65.html [dostęp 13.04.2010 r.]

Oceń: Park Milenijny w Bydgoszczy

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:24