Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka to nowoczesny kompleks onkologiczny, który ma swoją siedzibę w Bydgoszczy, w dzielnicy Fordon. Od momentu udostępnienia placówki w 2002 roku, centrum rozwija swoją działalność, wprowadzając nowatorskie rozwiązania w diagnostyce oraz leczeniu chorób nowotworowych.
Dodatkowo, od 2002 roku, Centrum Onkologii prowadzi filię we Włocławku, co pozwala na szerszy dostęp do specjalistycznej opieki zdrowotnej dla pacjentów z regionu.
Charakterystyka
Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy to nowoczesna placówka medyczna, dysponująca 300 łóżkami. Co roku hospitalizowanych jest w niej około 17 tysięcy pacjentów, co świadczy o dużym zaufaniu i znaczeniu tego szpitala. W strukturze szpitala znajdują się m.in. 11 oddziałów, w tym 7 klinicznych, a także 12 zakładów oraz 22 poradnie specjalistyczne.
W szpitalu znajdują się także 9 sal operacyjnych, które są nowocześnie wyposażone w najnowszą aparaturę medyczną, a także 5-stanowiskowa sala wybudzeń. Komfort pacjentów jest priorytetem – każdy pokój jest zaopatrzony w osobną łazienkę, toaletę, telewizor oraz dostęp do Internetu. Co więcej, pacjenci mają możliwość korzystania z eleganckiej restauracji, gdzie sami wybierają składniki posiłków oraz decydują o ilości, jaką chcą zamówić.
Centrum wyróżnia się na tle innych polskich szpitali, będąc jednym z nielicznych w kraju oraz jedynym w województwie z unikalnym wyposażeniem w PET-CT Biograph. Dzięki wysokiej jakości świadczonych usług, szpital od lat 90. XX wieku zdobywa liczne certyfikaty jakości oraz czołowe miejsca w krajowych i międzynarodowych rankingach. W 2003 roku jako pierwszy w Polsce szpital został uhonorowany godłem promocyjnym Teraz Polska. Z kolei w latach 2004-2007 był uznawany za najlepszy szpital w Polsce w rankingu „Bezpieczny Szpital”.
W 2016 roku przeprowadzono 5427 operacji, natomiast w 2018 roku ta liczba wzrosła do 6182 operacji. W marcu 2019 roku administracja ogłosiła ambitny plan rozbudowy szpitala, który obejmował m.in. gruntowną modernizację bloku operacyjnego, w który mają być wprowadzone 8 nowe sale operacyjne oraz 16 dodatkowych stanowisk intensywnej opieki. Plany rozbudowy obejmują również dział anestezjologii, centralną sterylizację, apteki, zakład patologii nowotworów, zakład diagnostyki obrazowej oraz endoskopii.
Organem tworzącym dla tego szpitala jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, co zapewnia stabilność i ciągły rozwój placówki.
Historia
Historia onkologii w Bydgoszczy sięga 1945 roku, kiedy to w Zakładzie Radiologii rozpoczęto wykorzystywanie radem oraz promieniowaniem rentgenowskim. Z kolei od roku 1949 ruszył Oddział Rentgenoterapii w Szpitalu Miejskim im. dr A. Jurasza. W 1963 roku doczekano się utworzenia pawilonu Oddziału Onkologii, na co fundusze zapewniła fundacja Sue Ryder. W krótkim czasie w szpitalu zainaugurowano 22-łóżkowy pododdział chirurgii onkologicznej, nim kierował dr Jacek Śniegocki.
Na koniec 1975 roku zadecydowano o budowie Regionalnego Centrum Onkologii w Bydgoszczy, które miało służyć województwom: bydgoskiemu, toruńskiemu, włocławskiemu, olsztyńskiemu i pilskiemu. Koncepcję budynku opracował mgr inż. arch. Marian Parysek z bydgoskiego „Miastoprojektu”. Pomimo trudności związanych z kryzysem gospodarczym oraz brakiem materiałów, do budowy przystąpiono w maju 1983 roku w dzielnicy Fordon, zgodnie z miejskim planem, który przewidywał kompleks leczniczy obejmujący szpitale: dziecięcy, onkologiczny, psychiatryczny oraz kolejowy.
W styczniu 1985 roku Wojewoda Bydgoski ustanowił Szpital Onkologiczny w Budowie. 15 marcza 1990 roku zainaugurowano działalność Regionalnego Centrum Onkologii (RCO) – Szpitala w Bydgoszczy, a przyjmowanie pacjentów w Zakładzie Teleradioterapii ruszyło już od stycznia. W 1993 roku otwarto kilka istotnych oddziałów: Chemioterapii (dr Jerzy Tujakowski), Radioterapii (dr Benedykt Szamocki), Ginekologii Zachowawczej (dr Jerzy Sukowski), a także Brachyterapii (dr Anna Kuźmińska). Uroczyste otwarcie szpitala miało miejsce 26 marca 1994 roku, jednak prace wykończeniowe trwały aż do 1996, kiedy to uruchomiono oddziały: Chirurgii Onkologicznej oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Od 1994 roku szpital ma pod swoją opieką również placówkę opieki paliatywnej, Dom Sue Ryder w Bydgoszczy, która w roku 2000 uzyskała niezależność, stając się Regionalnym Zespołem Opieki Paliatywnej – Domem Sue Ryder. W 1999 roku rozpoczęto działalność Zakładu Medycyny Nuklearnej, a w rozszerzonym Zakładzie Teleradioterapii uruchomiono linię terapeutyczną. Zaś w 2001 roku powstał Zakład Profilaktyki i Promocji Zdrowia. Przybywało innowacji, a w 2002 roku otwarto Pracownię Rezonansu Magnetycznego i Centrum Diagnostyczno-Lecznicze – filię RCO we Włocławku. Przełomowy był 28 sierpnia 2003, gdy zmieniono nazwę na Centrum Onkologii i otwarto pierwszą w Polsce Pracownię Pozytonowej Tomografii Emisyjnej PET-CT.
W 2008 roku szpital zyskał hotel Pozyton, a w latach 2011–2013 powstał Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu (PARiS). Rok 2013 to początek budowy Innowacyjnego Forum Medycznego, a następny rok zainaugurował budowę Polikliniki Centrum oraz Zakład Radioterapii we Włocławku.
Dyrektorzy
- dr med. Jacek Śniegocki,
- dr med. Witold Czechowicz,
- dr med. Zbigniew Pawłowicz,
- prof. dr hab. Janusz Kowalewski.
Nazwy
- 1990–1994 – Regionalne Centrum Onkologii – szpital w Bydgoszczy,
- 1994–2003 – Regionalne Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy,
- od 2003 – Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.
Struktura organizacyjna
Oddziały kliniczne
W ramach centrum onkologii działają wyspecjalizowane jednostki, które mają na celu zapewnienie pacjentom kompleksowej obsługi oraz specjalistycznej opieki. Do oddziałów klinicznych należą:
- Oddział Kliniczny Onkologii,
- Oddział Kliniczny Brachyterapii,
- Oddział Kliniczny Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów,
- Oddział Kliniczny Chirurgii Onkologicznej,
- Oddział Kliniczny Ginekologii Onkologicznej,
- Oddział Kliniczny Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej,
- Oddział Kliniczny Urologii Onkologicznej.
Oddziały
Oprócz oddziałów klinicznych, szpital dysponuje różnymi jednostkami, które są niezbędne w procesie diagnostyki oraz terapii pacjentów. W skład tych oddziałów wchodzą:
- Izba Przyjęć,
- Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii,
- Oddział Chemioterapii,
- Oddział Radioterapii,
- Centrum Diagnostyczno-Lecznicze we Włocławku.
Zakłady
W centrum onkologii działa także wiele zakładów, które wspierają działalność kliniczną poprzez specjalistyczne analizy i diagnostykę. Wśród nich wyróżniamy:
- Zakład Fizyki Medycznej,
- Zakład Genetyki i Onkologii Molekularnej,
- Zakład Profilaktyki i Promocji Zdrowia,
- Zakład Radioterapii,
- Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej,
- Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej,
- Zakład Endoskopii,
- Zakład Medycyny Nuklearnej,
- Zakład Mikrobiologii,
- Zakład Patologii Nowotworów i Patomorfologii,
- Ambulatorium Chemioterapii,
- Dział Centralnej Sterylizacji,
- Zakład Utylizacji Odpadów Medycznych.
Przychodnia
W obszarze szpitala funkcjonuje przychodnia, która oferuje dostęp do 12 różnych poradni specjalistycznych. W jej skład wchodzą:
- Poradnia Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów Płuc,
- Poradnia Chirurgii Onkologicznej,
- Poradnia Chorób Piersi,
- Poradnia Endokrynologiczna,
- Poradnia Gastroenterologiczna,
- Poradnia Ginekologii Onkologicznej,
- Poradnia Laryngologiczna,
- Poradnia Onkologiczna,
- Poradnia Chemioterapii,
- Poradnia Radioterapii,
- Poradnia Urologiczna,
- Poradnia Anestezjologiczna i Walki z Bólem.
Nagrody 2015
W 2015 roku Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy osiągnęło znakomite wyniki w różnych przeglądach oraz rankingach, co świadczy o wysokiej jakości świadczonych usług zdrowotnych.
- uzyskało 1. miejsce w Polsce w przeglądzie akredytacyjnym Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, z poziomem spełnianych standardów wynoszącym 98%, co stanowi najwyższą notę w historii akredytacji dla szpitali,
- zdobyło 1. miejsce w województwie kujawsko-pomorskim, a 6. miejsce w kraju w rankingu „Bezpieczny Szpital 2015”, przygotowanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Patron
Patronem placówki od 1994 roku jest profesor Franciszek Łukaszczyk (1897–1956). Był to wybitny lekarz, który miał zaszczyt być uczniem słynnej Marii Curie-Skłodowskiej, niezwykle wpływowej postaci w dziedzinie nauk przyrodniczych.
Prof. Łukaszczyk to pionier radiolecznictwa, który znacząco przyczynił się do rozwoju tej gałęzi medycyny. Jego dokonania obejmują również współzałożenie Instytutu Radowego w Warszawie, co świadczy o jego zaangażowaniu w badania i innowacje w dziedzinie onkologii.
Przypisy
- Centrum Onkologii w Bydgoszczy rozbuduje się i zmieni formułę działania.
- Encyklopedia Bydgoszczy, t. 5. Medycyna. praca zbiorowa pod red. Włodzimierza Jastrzębskiego. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Bydgoszcz 2011. ISBN 978-83-926423-3-6, s. 105.
- Encyklopedia Bydgoszczy, t. 5. Medycyna. praca zbiorowa pod red. Włodzimierza Jastrzębskiego. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Bydgoszcz 2011. ISBN 978-83-926423-3-6, s. 98.
- a b c d Oceniamy szpitale w regionie. Artykuł Gazety Pomorskiej z 01.03.2014 r.
- http://www.co.bydgoszcz.pl/ [dostęp 12.01.2016 r.]
- http://www.rankingszpitali2015.pl/#!blank/d2zz1 [dostęp 12.01.2016 r.]
- https://web.archive.org/web/20151120101904/http://www.co.bydgoszcz.pl/?page_id=17 [dostęp 12.01.2016 r.]
- Boguszyński Mieczysław: Od warsztatu balwierskiego do szpitala klinicznego. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Bydgoszcz 2008. ISBN 978-83-926423-0-5.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty edukacyjne i naukowe":
Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy | Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy | Szpital MSWiA w Bydgoszczy | Dom Sue Ryder w Bydgoszczy | Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy | Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy | Bydgoskie Towarzystwo Naukowe | Pomorski Dom Sztuki w Bydgoszczy | Instytuty Rolnicze w Bydgoszczy | Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy | Szpital Uniwersytecki nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy | Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy | Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza w BydgoszczyOceń: Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy