Stanisław Streich, urodzony 27 sierpnia 1902 roku w Bydgoszczy, był nie tylko duszpasterzem, ale też osobą, która tragicznie zakończyła swoje życie w wyniku brutalnego zamachu. Jego morderstwo miało miejsce 27 lutego 1938 roku w Luboniu, podczas mszy św. z udziałem dzieci. Ten smutny incydent został spowodowany przez komunistycznego zamachowca, Wawrzyńca Nowaka.
Streich miał niespecjalnie długą, ale pełną zaangażowania służbę duszpasterską. Z pretensjonalnym świadectwem wiary, można go uznać za Czcigodnego Sługę Bożego w Kościele katolickim. Tragedia, która go spotkała, miała miejsce w kościele św. Jana Bosko w Luboniu, miejscu, które na zawsze pozostanie w pamięci tych, którzy go znali.
Życiorys
Stanisław Streich przyszedł na świat 27 sierpnia 1902 roku w Bydgoszczy, w miejscu przy ulicy Pomorskiej 53, jako syn Franciszka oraz Władysławy z domu Birzyńskiej. Jego droga do kapłaństwa rozpoczęła się, gdy przyjął święcenia kapłańskie 6 czerwca 1925 roku po ukończeniu seminarium w Poznaniu. Od 1925 do 1927 roku podejmował studia z zakresu filozofii klasycznej na Uniwersytecie Poznańskim.
Streich pełnił również rolę kapelana sióstr elżbietanek oraz nauczał religii w szkole handlowej w Poznaniu. W 1927 roku objął posadę wikariusza w parafii św. Floriana w Poznaniu. W następnym roku, 1928, wyjechał do Koźmina, gdzie miał przywilej nauczać religii w męskim seminarium nauczycielskim, a w 1929 roku został wikarym w parafii Bożego Ciała w Poznaniu.
W dalszych latach, w 1932 roku, Streich został wikarym w parafii św. Marcina w Poznaniu. Następnie, w 1933 roku, po zdaniu egzaminu proboszczowskiego 1 lipca, został proboszczem parafii w Żabikowie (pw. św. Barbary). Na tym stanowisku rozpoczął starania o nowy kościół w sąsiedniej miejscowości Luboń.
W 1935 roku, w wyniku jego działań, powstała parafia św. Jana Bosko, która została wyodrębniona z parafii żabikowskiej, a oficjalnie stał się jej proboszczem 1 października 1935 roku.
Okoliczności śmierci
27 lutego 1938 roku, podczas przedpołudniowej mszy świętej, w której uczestniczyły dzieci, doszło do tragicznego incydentu. Ksiądz, zmierzając w kierunku ambony, aby odczytać Ewangelię oraz wygłosić kazanie, został dwukrotnie postrzelony przez nieznanego mężczyznę, który miał na sobie czarny płaszcz. Jedna z kul trafiła w twarz duchownego, natomiast druga utkwiła w ewangeliarzu. Morderca, nie zadowalając się tym, oddał jeszcze dwa strzały w plecy księdza.
Zgodnie z relacją kościelnego Franciszka Krawczyńskiego oraz innych świadków zdarzenia, zamachowiec wbiegł na ambonę, krzycząc hasła: „Niech żyje komunizm!” oraz „Wynoście się z kościoła, to za waszą wolność!”. Kościelny, słysząc strzały, natychmiast wybiegł z zakrystii i rzucił się na napastnika, próbując odebrać mu broń. W trakcie tej chaotycznej szamotaniny padły kolejne strzały, w wyniku których Krawczyński został ranny w prawą skroń i lewy bark, a pociski zraniły także dwie inne osoby obecne w kościele.
Po nieudanej ucieczce przez niewykończoną nawę główną, morderca został szybko ujęty i rozbrojony przez trzech mężczyzn. W momencie, gdy tłum chciał wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę, napastnika zaprowadzono do poczekalni dworcowej znajdującej się w pobliżu kościoła. Zatrzymany, skuty w kajdanki, został następnie przewieziony pociągiem do Poznania.
W dniu 21 marca 1938 roku, 47-letni Wawrzyniec Nowak, sprawca tego brutalnego przestępstwa, został skazany na karę śmierci przez sąd okręgowy w Poznaniu. Wyrok miał zostać wykonany oficjalnie 28 stycznia 1939 roku, jednakże istnieją spekulacje, które mogą podważać ten fakt.
Grób księdza Streicha znajduje się nieopodal kościoła parafialnego, którego był proboszczem, pozostając miejscem pamięci dla wielu osób.
Proces beatyfikacyjny
Proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Streicha zainaugurowano 28 października 2017 roku, co wiązało się z nadaniem mu tytułu sługi Bożego.
W dniu 13 kwietnia 2019, diecezjalny etap tego procesu dobiegł końca. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie procedur w Kongregacji ds. Świętych, która mieści się w Watykanie.
W ramach tegoż procesu, 20 stycznia 2024 roku, miała miejsce ekshumacja oraz kanoniczne rozpoznanie jego szczątków, które następnie przeniesiono do sarkofagu w nawie bocznej kościoła św. Jana Bosko w Luboniu.
W dniu 23 maja 2024 roku, papież Franciszek zatwierdził dekret, który stwierdza męczeństwo ks. Stanisława, co stanowi krok w stronę jego beatyfikacji. Od tej chwili można tytułować go jako Czcigodnego Sługę Bożego.
Przypisy
- Katolicka Agencja InformacyjnaK.A.I. KAI Katolicka Agencja InformacyjnaK.A.I., Odbędzie się beatyfikacja ks. Stanisława Streicha, zabitego przez komunistę w imię „wolności od religii” | eKAI [online], eKAI | Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej, 24.05.2024 r. [dostęp 25.05.2024 r.]
- Katolicka Agencja InformacyjnaK.A.I. KAI Katolicka Agencja InformacyjnaK.A.I., Polski ksiądz będzie beatyfikowany | eKAI [online], eKAI | Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej, 23.05.2024 r. [dostęp 24.05.2024 r.]
- CreoC. Multimedia CreoC., Poświęcenie sarkofagu Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha [online], archpoznan.pl [dostęp 06.03.2024 r.]
- Katolicka Agencja InformacyjnaK.A.I. KAI Katolicka Agencja InformacyjnaK.A.I., Bliżej zakończenia procesu beatyfikacyjnego ks. Stanisława Streicha [online] [dostęp 12.05.2019 r.]
- 1938 [online], newsaints.faithweb.com [dostęp 27.03.2020 r.]
- Michał Gryczyński, Ksiądz Stanisław Streich, Przewodnik Katolicki, nr 45/2004.
- Michał Gryczyński, Zbrodnia w świątyni, Przewodnik Katolicki, nr 15/2004.
- Niebywała zbrodnia komunisty. Ksiądz zastrzelony na ambonie. „Gazeta Lwowska”, 01.03.1938 r.
- Nowak skazany na śmierć. „Gazeta Lwowska”, 23.03.1938 r.
- a b Stanisław Malepszak: Luboń i okolice. Dzieje osadnictwa i dziewięciu parafii. 2002. ISBN 83-904590-6-X.
- Wieś Luboń odmieniana była jako forma rodzaju żeńskiego np. w: Poznań, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. VIII: Perepiatycha – Pożajście, Warszawa 1887, s. 901.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Wojciech z Bydgoszczy | Ryszard Otello | Franciszek Mientki | Bernardyn z Bydgoszczy | Wacław Gieburowski | Bartłomiej z Bydgoszczy | Edmund Piszcz | Wojciech Zink | Bogusław Jerzycki | Hieronim Gołębiewski | Jan Kątny | Alfred Cholewiński | Marcin Piwko | Dominik Chmielewski | Jan Michalski (duchowny) | Romuald Biniak | Zdzisław Lipiński | Ewa Jezierska | Dionizy Szyjka | Feliks WindorpskiOceń: Stanisław Streich