Ryszard Otello


Ryszard Otello, urodzony 7 grudnia 1951 roku w Bydgoszczy, a zmarły 21 listopada 1978 roku, był ważną postacią w polskiej historii oraz duchowieństwie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Jako historyk, Otello wniósł znaczący wkład w rozwój badań historycznych w Polsce, łącząc swoją wiedzę akademicką z zaangażowaniem religijnym.

Życiorys

Ryszard Otello był synem Jerzego, który pełnił funkcję konseniora (czyli zastępcy seniora) w diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Ukończył szkołę średnią w Nidzicy, a następnie w latach 1969–1974 podjął studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Tematem jego pracy magisterskiej były zagadnienia związane z gromadkarstwem mazurskim.

W dniu 17 listopada 1974 roku Ryszard został ordynowany, a niedługo potem rozpoczął pracę duszpasterską w Działdowie. Jednocześnie pod opieką ks. prof. Woldemara Gastparego przygotowywał rozprawę doktorską na temat „Problemy narodowościowe w Kościele ewangelickim na Mazurach w latach 1918-1945”. Aby zgromadzić niezbędne materiały, przeprowadził kwerendę w dawnym archiwum królewieckim, które zostało przeniesione do Getyngi, oraz w archiwum Ewangelickiego Kościoła Unijnego w Berlinie.

20 listopada 1978 roku zdał wszystkie wymagane egzaminy doktorskie (uzyskując ocenę summa cum laude). Niemniej jednak plany związane z pracą naukową na Katedrze Historii Kościoła Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz przygotowanie rozprawy habilitacyjnej dotyczącej ewangelickiego piśmiennictwa polskiego nie mogły zostać zrealizowane. W dniu planowanej obrony doktoratu Ryszard Otello tragicznie zginął w wypadku samochodowym.

Rada Wydziału Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej postanowiła nadać mu tytuł doktora pośmiertnie, uznając przyjęcie jego pracy za fakt, bazując na pozytywnych recenzjach oraz zdanych egzaminach. Rozprawa dotycząca problemów narodowościowych mazurskiego Kościoła ewangelickiego przez wiele lat pozostawała w formie maszynopisu, jednak była chętnie wykorzystywana przez innych badaczy, takich jak Grzegorz Jasiński w pracy „Mazurzy w drugiej połowie XIX wieku. Kształtowanie się świadomości narodowej” z 1994 roku, czy Józef Borzyszkowski w wielotomowym dziele „Historia Pomorza”. Ostatecznie, publikację ukazała się w 2003 roku dzięki Ośrodkowi Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Do innych publikacji, które można przypisać ks. Otello, zalicza się: „Mazurski apostoł – Jan Jenczio z Markowskich” (w „Kalendarzu Ewangelickim”, 1976), „Ruch gromadkarski w Prusach Wschodnich w latach 1848-1914” (w „Komunikatach Mazursko-Warmińskich”, 1976, nr 3), „Głos Ewangelijny” (1925-1939) (w „Komunikatach Mazursko-Warmińskich”, 1977, nr 1), „Bogumił Leyk (1860-1945)” (w „Komunikatach Mazursko-Warmińskich”, 1977, nr 3-4, z Wiktorem Markiem Leykiem) oraz „Obchody żniwne na Mazurach” (w „Komunikatach Mazursko-Warmińskich”, 1978, nr 2).

Ryszard Otello współpracował z Pawłem Sową przy pracy nad książką „Tropem spadkobierców Hakaty” (1978). Jego artykuły popularnonaukowe i felietony były publikowane w takich tytułach jak „Kalendarz Ewangelicki”, „Panorama Północy” oraz „Zwiastun Ewangelicki”. W styczniu 1978 roku był jednym z organizatorów sesji naukowej w Szczytnie, która poświęcona była dziejom ludności mazurskiej w XIX wieku, gdzie wygłosił referat dotyczący problematyki wyznaniowej Mazurów w tym okresie. Oprócz badań historycznych, także podejmował się twórczości muzycznej jako kompozytor.


Oceń: Ryszard Otello

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:20