Klub sportów wodnych Bydgostia Bydgoszcz to instytucja o bogatej historii i sukcesach, specjalizująca się w wioślarstwie. Jego powstanie miało miejsce 4 grudnia 1928 roku, kiedy to zainaugurowano działalność pod nazwą Kolejowy Klub Wioślarski w Bydgoszczy.
Chlubą klubu jest to, że jest on najbardziej utytułowanym klubem wioślarskim w Polsce, zdobywającym liczne tytuły mistrzowskie. Bydgostia może poszczycić się prestiżowymi osiągnięciami, takimi jak 35-krotne zdobycie tytułu Drużynowego Mistrza Polski w Wioślarstwie.
Wśród lat, w których klub zdobywał tytuł mistrza, wyróżniają się: 1938, 1966, 1967, 1970. Jednak największym osiągnięciem jest nieprzerwane dominowanie w latach 1993-2024, kiedy to klub utrzymał tytuł mistrza przez 31 lat z rzędu.
Charakterystyka
Bydgostia Bydgoszcz to regionalne towarzystwo wioślarskie, które pełni rolę wielosekcyjnego klubu sportowego, koncentrując się na sportach wodnych, w szczególności na wioślarstwie. Klub ten ma status najbardziej utytułowanego w Polsce, a jego siedziba zlokalizowana jest przy ul. Żupy 4 w Bydgoszczy, gdzie znajduje się również przystań. W ramach działalności klubu funkcjonują różnorodne sekcje:
- wioślarska – Regionalne Towarzystwo Wioślarskie Bydgostia Bydgoszcz (www),
- żeglarstwa morskiego (www).
Sekcja wioślarska
Sekcja wioślarska jest od początku istnienia klubu jego wizytówką. Pierwsze sukcesy wyczynowych wioślarzy KKW zaczęły się już w latach 30. XX wieku. Od 1993 roku RTW Bydgostia regularnie zajmuje czołowe miejsce w polskim wioślarstwie, zdobywając liczne nagrody zarówno na krajowej, jak i międzynarodowej arenie sportowej. W 2017 roku sekcja zrzeszała 165 zawodników w różnorodnych kategoriach wiekowych, takich jak seniorzy, młodzieżowcy, juniorzy, juniorzy młodsi, młodzicy oraz sportowcy z niepełnosprawnościami. Edukacją sportową zajmowało się 10 trenerów, wielu z nich to byli zawodnicy, tacy jak Aneta Bełka, Marian Drażdżewski czy Bartłomiej Pawełczak.
W czołówce reprezentacji Polski znalazło się 17 zawodników klubu, w tym 9 seniorów:
- Magdalena Fularczyk-Kozłowska oraz Natalia Madaj – dwójka podwójna,
- Monika Ciaciuch i Dariusz Radosz – czwórka podwójna,
- Mikołaj Burda – ósemka,
- Anna Wierzbowska oraz Maria Wierzbowska – dwójka bez sternika,
- Martyna Mikołajczak – jedynka kategorii lekkiej,
- Łukasz Siemion – czwórka bez sternika w kategorii lekkiej.
Od 2000 roku w klubie trenują również wioślarze z Litwy, tacy jak Rolandas Maščinskas czy Mindaugas Griškonis, którzy zdobywali liczne medale olimpijskie oraz mistrzostwa świata i Europy. W celu promowania wyczynowego wioślarstwa, klub współpracuje z lokalnymi szkołami: gimnazjum nr 9, szkołami średnimi oraz uczelniami wyższymi. Od 1993 roku z tej formy wsparcia skorzystało ponad 200 zawodników.
Aktualnie klub prowadzi nabory do wioślarskich klas sportowych w Gimnazjum nr 6 oraz XI Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego. Klub posiadał różnych patronów w przeszłości, takich jak Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego w Bydgoszczy i Bydgoska Fabryka Kabli, a od 2004 roku wspiera go Totalizator Sportowy.
Sekcja kajakowa
Sekcja kajakowa została utworzona w 1928 roku i początkowo skupiała się na turystyce, z członkami rekrutującymi się z zawodników kończących karierę w wioślarstwie. Organizowano spływy Brdą z Koronowa do Bydgoszczy oraz odbywały się wyścigi kajakowe o mistrzostwo Bydgoszczy i imprezy ogólnopolskie. Po 1950 roku sekcja przekształciła się w turystykę kajakową, koncentrując się na wydarzeniach organizowanych przez PZK i PTTK. W latach 70. XX wieku polskie ekipy, prowadzone przez instruktorów KKW, brały udział w międzynarodowych spływach kajakowych, zdobywając uznanie i nagrody.
Każdego roku sekcja turystyki kajakowej uczestniczy w kilkudziesięciu imprezach, nawet zimą, a w latach 90. była na czołowej pozycji w punktacji PTTK oraz PZK.
Sekcja żeglarstwa morskiego
Początki sekcji żeglarstwa morskiego sięgają 1967 roku, kiedy to pod przewodnictwem inż. Aleksandra Kaszowskiego w ZNTK rozpoczęto budowę jachtu „Euros”. Jacht ten stał się symbolem wypraw oceanicznych, przeprowadzając m.in. historyczne opłynięcie Islandii. Po wielu latach działalności, jacht zatonął w 1984 roku, a po jego sprzedaniu powstał nowy projekt – jacht „Solanus”, zwodowany w 1992 roku w porcie jachtowym Górki Zachodnie.
„Solanus” zrealizował wiele niezwykłych rejsów, a w latach 2010–2011 przebiegł wraz z uczestnikami „Morskim szlakiem Polonii”, pokonując obie Ameryki. Dodatkowo, w 2016 roku sekcja liczyła około 40 członków oraz wielu sympatyków, w tym znanego dziennikarza sportowego i żeglarza Zbigniewa Urbanyi, który wspierał promocję regionu podczas rejsów.
Działania promocyjne
Kiub angażuje się również w szereg działań promocyjnych dotyczących sportów wodnych. Organizowane są coroczne regaty Wielka Wioślarska o Puchar Brdy, z metą przy Rybim Rynku, w których uczestniczą czołowe osady z Polski i zagranicy. W pierwszej kolejności zaczęto wprowadzać wyścigi osad uniwersytetów brytyjskich: Oxford i Cambridge. Klub organizuje Otwarte Mistrzostwa Bydgoszczy na Ergometrze Wioślarskim oraz coroczny Trening Noworoczny Wioślarzy 1 stycznia. W ramach współpracy międzynarodowej, klub współpracuje z wioślarską Federacją Litwy oraz niemieckimi klubami.
W okresie swojej działalności, RTW Bydgostia wydano wiele publikacji promujących wioślarstwo oraz osiągnięcia sportowe klubu, w tym:
- „65 lat z biegiem Brdy” – 1993,
- „Z wiosłem w herbie” – 1996,
- „Dziesięć diamentów w wioślarskiej koronie” – 1998,
- „Olimpijskie złoto” – 2001,
- „Droga do mistrzostwa” – 2003,
- „Wiosła na Olimpie” – 2005,
- „Stolica polskiego wioślarstwa” – 2006,
- „Zwycięskie wiosła” – 2008,
- „Port macierzysty Bydgoszcz” – 2010 wersja online,
- „Morskim szlakiem Polonii 2010-2011″ – 2012 wersja online,
- „Olimpijska medalowa passa” – 2012,
- „25. triumf LOTTO-Bydgostii” – 2013,
- „Po morzach i oceanach. Złoty jubileusz bydgoskich żeglarzy” – 2016 wersja online.
Historia sekcji wioślarskiej
Okres międzywojenny
W dniu 4 grudnia 1928 roku doszło do powołania sekcji wioślarskiej w Kolejowym Klubie Sportowym „Sparta” na czoło z inż. Kazimierzem Stabrowskim, Franciszkiem Hoffmannem oraz Stanisławem Thienelem. Już 12 kwietnia 1929 roku klub ten dołączył do Kolejowego Przysposobienia Wojskowego, a jednocześnie przemianowano sekcję wioślarską na Kolejowy Klub Wioślarski (KKW). Na starcie liczył on 79 aktywnych członków, co niewątpliwie stanowiło solidną podstawę dla przyszłych sukcesów.
W ramach organizacji przyjęto nową banderę klubową oraz wprowadzono odpowiedni strój sportowy i galowy. Dzięki zbiórce wśród pracowników Warsztatów Kolejowych dokonano zakupu 6 łodzi, które umożliwiły rozpoczęcie regularnych treningów. Pierwszym trenerem został Franciszek Brzeziński, który sprawował tę funkcję aż do września 1929 roku. W czerwcu tego samego roku pracownicy Warsztatów Kolejowych zbudowali pierwszą przystań klubową przy ul. Żeglarskiej na Jachcicach.
W roku 1930 w klubie założono sekcję żeńską, której zadedykowano osobny szałas. Od 1933 roku KKW zaczęło odnosić liczne sukcesy zarówno w Bydgoszczy, jak i w regionie, wzrastając do 150 członków, z flotą składającą się z 10 łodzi i 27 kajaków. W 1934 roku na zaproszenie niemieckich władz, wzięli udział w Międzynarodowym Spływie Wioślarskim w rejonie Berlina. W latach 1934 i 1936 klub plasował się na 6. miejscu, a w 1935 i 1937 roku zajął 4. miejsce w klasyfikacji Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.
Tabor klubu wzbogacono o nowe jednostki, w tym ósemkę „Marszałek Piłsudski”, motorówkę „Żbik” oraz łódź półwyścigową „Grażyna”. W latach 1938–1939 zawodnicy KKW osiągnęli znaczne sukcesy w skali ogólnopolskiej, a klub uznawany był za czołowy w Bydgoszczy. Ósemka i czwórka ze sternikiem zdobyły tytuły mistrzów Polski, a w 1938 roku klub zdobył 1. miejsce w klasyfikacji PZTW. W 1939 roku osady wywalczyły tytuły wicemistrzowskie, a czwórka KKW zdobyła dla kraju pierwszy raz „Puchar Bałtyku”. Przed wybuchem II wojny światowej klub mógł pochwalić się 271 członkami oraz flotą w składzie 7 łodzi klepkowych, 3 wyścigowych, motorówki oraz 8 kajaków. W tym samym roku zawodnicy wzięli udział w 21 startach, zdobywając 9 złotych medali, 9 srebrnych oraz jedną brązową, czwartą i piątą lokatę. Czwórka zawodników – Dondajewski, Czarkowski, Parzysz oraz Chodziński – zakwalifikowali się na igrzyska olimpijskie, które miały odbyć się w 1940 roku w Helsinkach, lecz z powodu wybuchu wojny nie doszły do skutku.
Okres powojenny
Ożywienie klubu nastąpiło natychmiast po zakończeniu II wojny światowej. W latach 1946–1948, podczas mistrzostw Polski odbywających się w Brdyujściu oraz Kruszwicy, KKW zdobywał tytuły wicemistrza, przegrywając z BTW. W 1949 roku, w ramach reorganizacji polskiego sportu, klub przyłączono do zrzeszenia „Kolejarz”. W Bydgoszczy działały dwa kluby: Związkowy KS Kolejarz-Brda oraz wioślarski ZKS Kolejarz, który liczył około 500 członków. W 1950 roku ósemka klubu zdobyła złoto podczas mistrzostw Polskich w Brdyujściu. Mężczyźni zajmowali 2. miejsce, a kobiety – 5. miejsce w kraju. W latach 1951-1958 w rozgrywkach okręgu pomorskiego wioślarze KKW często stawali na drugim miejscu za rywalami z Stali (BTW), jednak kobiety odnosiły większe sukcesy, zdobywając w 1953 roku tytuł mistrzyń Polski w ósemkach. W 1956 roku czwórka kobiet, w składzie Maria Dopierała, Anna Gołębiewska, Sabina Matuszewska-Zdziennicka i Maria Kowalska, z Danutą Migocką jako sternikiem, zdobyła pierwszy srebrny medal Mistrzostw Europy w historii żeńskiego wioślarstwa w Polsce.
Po tzw. odwilży październikowej w 1956 roku klub wrócił do samodzielności, stając się ogólnie dostępną organizacją. W latach 1956-1980 zawodnicy KKW odnotowywali szereg międzynarodowych sukcesów. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku do czołowych osad wioślarskich należała dwójka bez sternika w składzie Jerzy Broniec oraz Alfons Ślusarski, którzy zdobyli w 1970 roku wicemistrzostwo świata, a w 1971 roku brąz na mistrzostwach Europy, reprezentując Polskę w igrzyskach olimpijskich w 1968, 1972 i 1976. W 1972 roku ich osada wygrała Królewskie Regaty w Henley-on-Thames, zdobywając wieczystą nagrodę „Silver Goblets”, ustanowioną w 1939 roku. W latach 60., 67. i 70. drużyna młodzieżowa KKW wywalczyła tytuł drużynowego mistrza Polski. Niestety, lata 1975-1990 to okres spadku sportowego, spowodowany m.in. zmniejszającym się wsparciem finansowym kolei oraz brakiem popularności wioślarstwa. W 1991 roku w klubie trenowało około 40 zawodników.
Nowa era bydgoskiego klubu zaczęła się w połowie lat 90. XX wieku, kiedy to klub oddzielił się od patronatu kolei i związał się z miastem. W 1996 roku sponsorem klubu została Bydgoska Fabryka Kabli, a w 2004 roku dołączył Totalizator Sportowy. Dzięki komercyjnej reorganizacji klub osiągnął szereg znaczących sukcesów. Od 1993 roku nieprzerwanie melduje się na najwyższej pozycji w polskim wioślarstwie, a zawodnicy regularnie zdobywają medale na międzynarodowych zawodach. Wśród najbardziej znanych zawodników Bydgostii są: Robert Sycz, Magdalena Fularczyk-Kozłowska oraz Natalia Madaj, wszyscy zdobywcy złotych medali olimpijskich oraz laureaci Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski. Klub wypromował 28 olimpijczyków, a medalistów igrzysk olimpijskich zdobyło 8 z nich, natomiast ich osiągnięcia w międzynarodowych rozgrywkach oscylują w granicach kilku setek, zaś w mistrzostwach Polski osiągnęli oni tysiące medali.
Lista osiągnięć zawodników Bydgostii w latach 1928-2016:
Impreza | ZŁOTO | SREBRO | BRĄZ |
Letnie Igrzyska Olimpijskie | 3 | 2 | 3 |
Mistrzostwa Świata seniorów | 1 | 7 | 6 |
Mistrzostwa Europy seniorów | 5 | 8 | 4 |
Akademickie Mistrzostwa Świata | 12 | 6 | 6 |
Mistrzostwa Świata w Wioślarstwie Morskim | – | 1 | 3 |
Młodzieżowe Mistrzostwa Świata U23 | 6 | 6 | 5 |
Mistrzostwa Świata Juniorów | 2 | 2 | 5 |
Akademickie Mistrzostwa Europy | 18 | 14 | 12 |
Mistrzostwa Świata na Ergometrze Wioślarskim | 1 | – | – |
Mistrzostwa Europy na Ergometrze Wioślarskim | 5 | 5 | 1 |
Mistrzostwa Polski | 715 | 537 | 491 |
Nazwy
- 1928-1949 – Kolejowy Klub Wioślarski,
- 1949-1956 – Kolejowy Klub Wioślarski Kolejarz,
- 1956-1991 – Kolejowy Klub Wioślarski,
- 1991-1996 – Kolejowy Klub Wioślarski – Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Bydgoszcz,
- 1996-2004 – Regionalne Towarzystwo Wioślarskie Bydgostia-Kabel,
- 2004-2007 – Lotto-Bydgostia-Wyższa Szkoła Gospodarki-Gazeta Pomorska,
- 2007-2011 – LOTTO-Bydgostia-Wyższa Szkoła Gospodarki–Bank Pocztowy,
- 2011–2012 – LOTTO-Bydgostia-Wyższa Szkoła Gospodarki,
- od 2013 – LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz.
Prezesi klubu
Poniżej znajduje się niekompletna lista prezesów klubu:
- 1928-1931 – Kazimierz Stabrowski,
- 1932 – Franciszek Hoffman,
- 1933-1939 – Stanisław Thienel,
- …-1991 – Tadeusz Jasiński,
- 1991-2022 – Zygfryd Żurawski.
Baza sportowa
Historia przystani KKW ma swoje korzenie w Bydgoszczy, gdzie pierwsza jej lokalizacja została zbudowana na nabrzeżu rzeki Brdy na Jachcicach, w bliskim sąsiedztwie kolejowych mostów Dworcowych. Ta uroczysta inauguracja miała miejsce 23 czerwca 1929 roku, a obiekt wówczas oferował różnorodne udogodnienia, w tym miejsce do przechowywania łodzi, szatnię, łazienki, natryski, warsztat, a także biuro administracyjne. W roku 1930 powstał dodatkowy szałas wioślarski przeznaczony dla sekcji żeńskiej, a teren przystani był stopniowo rozwijany, obejmując także przygotowania do strzelnicy oraz kręgielni, która zaczęła funkcjonować w 1933 roku.
Rok 1931 był znaczący, jako że minister komunikacji, Alfons Kühn, miał okazję wizytować bazę klubu, co podkreślało znaczenie tego obiektu w regionie. Z kolei w 1936 roku, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na sprawną organizację treningów, wzniesiono dodatkowy szałas letni w dzielnicy Bydgoszcz Wschód.
Po zakończeniu II wojny światowej, w 1960 roku, w tzw. „dzielnicy wioślarzy” stanęła nowa stacja wodna, w której zlokalizowano centralę klubu. Ten rozbudowany kompleks obejmował różnorodne obiekty, takie jak biura, siłownię, saunę, bar, basen, a także hangar na łodzie oraz salę ergometrów. Przystań wzbogacono o awanport i nabrzeże, które ułatwiały cumowanie nie tylko łodzi, ale także motorówek.
W grudniu 2015 roku ogłoszono konkurs dotyczący koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowej przystani klubowej. Zwyciężającą pracą była „YachtClub – przystań wioślarska”, stworzona przez Andrzeja Głąba z Gliwic. Planowano zmodernizować istniejącą przystań do 2018 roku, a projekt obejmował oszklony budynek z hangarem, strefą recepcyjną, salą ćwiczeń, szatniami oraz pokojami hotelowymi. Całkowity koszt tej inwestycji był początkowo szacowany na 15 mln zł, a ostatecznie wzrósł do 24 mln zł, przy czym finansowanie miało pochodzić z miasta Bydgoszczy oraz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Ostatecznie prace budowlane ruszyły w 2018 roku, począwszy od rozbiórki starych obiektów oraz porządkowania terenu pod powstanie nowej przystani. W grudniu tego samego roku przystąpiono do budowy fundamentów nowego projektu oraz łącznika pomiędzy starym a nowym obiektem. Po formalnym oddaniu do użytku, zmodernizowano także obiekt z 1959 roku. W rezultacie tej inwestycji, kosztem 29 mln zł, przystań zyskała nowy hangar na łodzie, sale ćwiczeń, siłownie, pokoje rehabilitacyjne w nowej części budynku, a także zaplecze biurowe, noclegowe, sanitarne, salę do szkoleń oraz pomieszczenia techniczne, jak również parking.
W szczególności przebudowane zostały nabrzeża, na których pojawiły się nowe, pływające pomosty o długości 24 m, a także zadaszony awanport, oddzielający kluby RTW i BTW. Pierwotnie planowany termin oddania do użytku wynosił na rok 2019, jednak został przełożony na wiosnę 2020. W połowie 2019 roku nowa część budynku osiągnęła stan surowy zamknięty, a 15 listopada 2019 roku była już dostępna dla klubu. Ostatecznie, 13 sierpnia 2020 roku, oddano do użytku najstarszą część obiektu, tym samym kończąc złożoną inwestycję.
Sportowcy Bydgostii
Bydgostia, a także znana jako Bydgoszcz, laureuje wiele wybitnych osobistości związanych z wioślarstwem, które zdobyły uznanie na arenie międzynarodowej. W kategorii wioślarzy Bydgostii wyróżniają się olimpijczycy, którzy dzięki swoim osiągnięciom, zapisali się w historii sportu.
Olimpijczycy z KKW / Bydgostii
- Meksyk 1968: Jerzy Broniec, Alfons Ślusarski – dwójka bez sternika, 8 m,
- Monachium 1972: Jerzy Broniec, Alfons Ślusarski – dwójka bez sternika, 5 m, Marian Drażdżewski – członek ósemki ze sternikiem, 6 m,
- Montreal 1976: Jerzy Broniec, Alfons Ślusarski – dwójka bez sternika, 11 m,
- Sydney 2000: Robert Sycz – dwójka podwójna wagi lekkiej, złoty medal, Agnieszka Tomczak – jedynka, 8 m, Arkadiusz Sobkowiak – czwórka bez sternika, odpadł w repasażach,
- Ateny 2004: Robert Sycz – dwójka podwójna wagi lekkiej, złoty medal, Mariusz Daniszewski – czwórka bez sternika, 6 m, Wojciech Gutorski, Mikołaj Burda – ósemka ze sternikiem, 8 m,
- Pekin 2008: Bartłomiej Pawełczak, Miłosz Bernatajtys – czwórka bez sternika wagi lekkiej, srebrny medal, Wojciech Gutorski, Mikołaj Burda, Sebastian Kosiorek – ósemka, 5 m,
- Londyn 2012: Magdalena Fularczyk – dwójka podwójna, brązowy medal, Mikołaj Burda, Piotr Hojka – ósemka, 7 m, Wojciech Gutorski – dwójka bez sternika, 10 m,
Miłosz Bernatajtys, Łukasz Siemion – czwórka bez sternika, odpadli w eliminacjach, - Rio de Janeiro 2016: Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj – dwójka podwójna, złoty medal, Monika Ciaciuch – czwórka podwójna, brązowy medal, Mindaugas Griškonis, Saulius Ritter – dwójka podwójna, srebrny medal (dla Litwy),
- Tokio 2020: Joanna Dittmann, Monika Chabel, Maria Wierzbowska – czwórka bez sternika, 6 m, Mateusz Biskup – dwójka podwójna, 6 m, Mikołaj Burda – czwórka bez sternika, 7 m.
Mistrzostwa świata
Medale zdobyte przez zawodników Bydgostii w Mistrzostwach Świata seniorów są dowodem na ich wyjątkowy talent i determinację. Kolejny dowód na sportową doskonałość w tym regionie.
Rok | Miejsce | Zawodnicy | Rodzaj | Medal |
1970 | St. Catharines | Jerzy Broniec, Alfons Ślusarski | dwójka bez sternika | – |
1974 | Lucerna | Alfons Ślusarski | dwójka bez sternika | – |
2000 | Zagrzeb | Iwona Tybinkowska, Aneta Bełka, Iwona Zygmunt | czwórka bez sternika | – |
2001 | Lucerna | Robert Sycz | dwójka podwójna | – |
2002 | Sewilla | Robert Sycz | dwójka podwójna | – |
2003 | Mediolan | Robert Sycz | dwójka podwójna | – |
2004 | Banyoles | Marcin Wika | dwójka ze sternikiem | – |
2005 | Gifu | Robert Sycz | dwójka podwójna | – |
2006 | Eton | Jarosław Bielaszewski, Tomasz Kowalik, Łukasz Siemion, Rafał Woźniak | ósemka ze sternikiem | – |
2009 | Poznań | Łukasz Siemion, Miłosz Bernatajtys | czwórka bez sternika | – |
2012 | Płowdiw | Magdalena Kemnitz | czwórka podwójna | – |
2013 | Chungju | Natalia Madaj, Magdalena Fularczyk-Kozłowska | czwórka podwójna | – |
2014 | Amsterdam | Natalia Madaj, Magdalena Fularczyk-Kozłowska Mikołaj Burda | dwójka podwójna ósemka ze sternikiem |
Bydgostia również odnosiła sukcesy w wioślarstwie morskim, co podkreśla ich wszechstronność w tej dyscyplinie.
Rok | Miejsce | Zawodnicy | Rodzaj | Medal |
---|---|---|---|---|
2007 | Mandelieu-la-Napoule | Aneta Bełka, Karina Mazurowicz, Kinga Kantorska, Katarzyna Wołna, Paulina Górska | czwórka podwójna | – |
2008 | San Remo | Karol Słoma, Dariusz Radosz, Paweł Kural, Łukasz Siemion, Rafał Woźniak | czwórka podwójna | – |
2009 | Plymouth | Aneta Bełka, Iwona Zygmunt, Agata Zieleniewska, Anna Mocna, Paulina Górska | czwórka podwójna | – |
2010 | Stambuł | Natalia Maciukiewicz, Iwona Zygmunt, Agata Zieleniewska, Anna Mocna, Paulina Górska | czwórka podwójna | – |
Akademickie Mistrzostwa Świata to kolejna kategoria, w której sportowcy Bydgostii osiągnęli znaczące wyniki, pokazując swoje umiejętności na różnych poziomach rywalizacji.
Rok | Miejsce | Zawodnicy | Rodzaj | Medal |
1998 | Zagrzeb | Aneta Bełka, Iwona Zygmunt Arkadiusz Sobkowiak Marcin Wika Agnieszka Tomczak Iwona Tybinkowska | czwórka bez sternika czwórka bez sternika ósemka ze sternikiem jedynka dwójka podwójna | |
2000 | Poznań | Agnieszka Tomczak Iwona Tybinkowska, Aneta Bełka, Iwona Zygmunt Arkadiusz Sobkowiak, Mariusz Daniszewski Michał Tomaszewski, Mariusz Kopycki | jedynka czwórka bez sternika czwórka bez sternika ósemka ze sternikiem | |
2002 | Nottingham | Mariusz Daniszewski Iwona Zygmunt, Aneta Bełka, Magdalena Wesołowska, Dorota Gazda | czwórka bez sternika czwórka bez sternika | |
2004 | Brive-la-Gaillarde | Tomasz Kowalik | czwórka bez sternika | – |
2006 | Troki | Dariusz Radosz, Michał Wyrwał Natalia Maciukiewicz | ósemka ze sternikiem dwójka podwójna | |
2008 | Belgrad | Mikołaj Burda, Wojciech Gutorski, Sebastian Kosiorek Łukasz Siemion | ósemka ze sternikiem czwórka bez sternika | |
2010 | Segedyn | Miłosław Kędzierski, Dariusz Radosz | czwórka bez sternika | – |
2012 | Kazań | Miłosław Kędzierski, Ryszard Ablewski Ewelina Sławińska, Joanna Dittmann | ósemka ze sternikiem czwórka bez sternika | |
2014 | Gravelines | Martyna Mikołajczak | dwójka podwójna | – |
2015 | Chungju | Martyna Mikołajczak | dwójka podwójna | – |
2016 | Poznań | Rafał Nalewalski Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska Marcin Sobieraj, Adrian Pawłowski | czwórka bez sternika dwójka bez sternika ósemka ze sternikiem |
Również młodzieżowi zawodnicy Bydgostii pokazali swoje umiejętności, zdobywając medale na światowych arenach.
Rok | Miejsce | Zawodnicy | Rodzaj | Medal |
1994 | Paryż | Agnieszka Tomczak Arkadiusz Sobkowiak, Wojciech Gołuński, Grzegorz Dambecki | czwórka podwójna ósemka ze sternikiem | |
1995 | Groningen | Iwona Tybinkowska | dwójka podwójna | – |
1996 | Hazewinkel | Aneta Bełka, Iwona Tybinkowska, Agnieszka Tomczak, Iwona Zygmunt Daniel Bernatajtys, Przemysław Konecki | czwórka podwójna czwórka podwójna | |
1997 | Mediolan | Aneta Bełka, Iwona Tybinkowska, Agnieszka Tomczak, Iwona Zygmunt | czwórka podwójna | – |
1998 | Joannina | Katarzyna Weinrauder Marcin Wika, Przemysław Kotłowski | czwórka podwójna czwórka ze sternikiem | |
2000 | Kopenhaga | Mariusz Daniszewski | dwójka bez sternika | – |
2003 | Zagrzeb | Miłosz Bernatajtys, Bartłomiej Pawełczak | dwójka podwójna | – |
2004 | Poznań | Miłosz Bernatajtys, Bartłomiej Pawełczak | czwórka podwójna | – |
2008 | Brandenburg an der Havel | Paulina Górska Dariusz Radosz | ósemka ze sternikiem ósemka ze sternikiem | |
2009 | Račice | Miłosław Kędzierski, Ryszard Ablewski, Mateusz Hamerski Paulina Górska | ósemka ze sternikiem ósemka ze sternikiem | |
2013 | Linz | Monika Ciaciuch | czwórka podwójna | – |
2014 | Varese | Monika Ciaciuch, Joanna Dittmann | czwórka podwójna | – |
Nie można pominąć osiągnięć młodych talentów, którzy stanowią przyszłość polskiego wioślarstwa i mają swój udział w rywalizacjach na najwyższym poziomie.
Rok | Miejsce | Zawodnicy | Rodzaj | Medal |
1993 | Arungen | Agnieszka Tomczak | jedynka | brak |
1995 | Poznań | Aneta Bełka, Izabela Wojtaszek Przemysław Konecki, Karol Sitko, Przemysław Kotłowski | czwórka podwójna dwójka ze sternikiem | brak |
1996 | Strathclyde | Izabela Wojtaszyk | dwójka podwójna | brak |
1997 | Hazewinkel | Dorota Gazda, Magdalena Wesołowska | dwójka bez sternika | brak |
1999 | Płowdiw | Mikołaj Burda, Wojciech Gutorski | ósemka ze sternikiem | brak |
2000 | Zagrzeb | Mikołaj Burda, Wojciech Gutorski | dwójka bez sternika | brak |
2004 | Banyoles | Agata Zieleniewska | ósemka ze sternikiem | brak |
2013 | Troki | Marcin Pawłowski | dwójka podwójna | brak |
Mistrzostwa Europy
Doprowadziło to do zdobycia wielu medali na Mistrzostwach Europy, co potwierdza znaczenie Bydgostii na wioślarskiej mapie Starego Kontynentu.
Rok | Miejsce | Zawodnicy | Rodzaj | Medal |
1956 | Bled | Maria Dopierała, Anna Gołębiewska, Maria Kowalska, Sabina Matuszewska-Zdziennicka, Danuta Migocka | czwórka ze sternikiem | – |
1971 | Kopenhaga | Jerzy Broniec, Alfons Ślusarski | dwójka bez sternika | – |
1973 | Moskwa | Alfons Ślusarski | dwójka bez sternika | – |
2007 | Poznań | Mikołaj Burda, Wojciech Gutorski, Sebastian Kosiorek | ósemka ze sternikiem | – |
2008 | Ateny | Mikołaj Burda, Wojciech Gutorski, Sebastian Kosiorek | ósemka ze sternikiem | – |
2009 | Brześć | Mikołaj Burda, Wojciech Gutorski | ósemka ze sternikiem | – |
2010 | Montemor-o-Velho | Łukasz Siemion, Miłosz Bernatajtys, Mikołaj Burda | czwórka bez sternika, ósemka ze sternikiem | |
2011 | Płowdiw | Mikołaj Burda, Piotr Hojka, Dariusz Radosz | ósemka ze sternikiem | – |
2012 | Varese | Mikołaj Burda, Piotr Hojka | ósemka ze sternikiem | – |
2013 | Sewilla | Natalia Madaj, Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Mikołaj Burda, Piotr Hojka, Wojciech Gutorski | dwójka podwójna, ósemka ze sternikiem, dwójka bez sternika | |
2014 | Belgrad | Natalia Madaj, Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Monika Ciaciuch, Joanna Dittmann | dwójka podwójna, czwórka podwójna | |
2015 | Poznań | Natalia Madaj, Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Monika Ciaciuch | dwójka podwójna, czwórka podwójna | |
2016 | Brandenburg an der Havel | Monika Ciaciuch | czwórka podwójna | – |
2017 | Račice | Martyna Mikołajczak, Monika Ciaciuch, Joanna Dittmann, Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska, Mikołaj Burda, Ryszard Ablewski, Dariusz Radosz | dwójka podwójna, czwórka bez sternika, ósemka ze sternikiem, czwórka podwójna |
Akademickie Mistrzostwa Europy również przyniosły wiele zaszczytów, a zawodnicy niejednokrotnie zdobywali medale dla Bydgostii.
Rok | Miejsce | Zawodnicy | Rodzaj | Medal |
2006 | Brive-la-Gaillarde | Natalia Maciukiewicz, Karolina Świątek Michał Wyrwał, Dariusz Radosz, Marcin Badziągowski, Dominik Januszkiewicz Małgorzata Skalska, Marta Staniszewska | dwójka podwójna czwórka bez sternika dwójka bez sternika | |
2008 | Zagrzeb | Dariusz Radosz, Paweł Kural, Karol Słoma, Łukasz Siemion, Dominik Januszkiewicz Łukasz Zub Sebastian Krajewski, Michał Tobolski, Adam Mrotek, Marcin Szatkowski M.Kędzierski, R.Ablewski, D.Rosiński, P.Kwiatkowski, M.Hamerski, F.Śniadecki, K.Babik, K.Gwizdała, R.Woźniak Paweł Kural, Dariusz Radosz, Karol Słoma Natalia Maciukiewicz, Natalia Ratuszna | ósemka ze sternikiem dwójka podwójna czwórka bez sternika ósemka ze sternikiem czwórka bez sternika dwójka podwójna | |
2009 | Kruszwica | Dariusz Radosz, Ryszard Ablewski, Mateusz Hamerski, Łukasz Siemion Adam Mrotek, Marcin Szatkowski, Sebastian Krajewski, Krzysztof Gosiewski Ryszard Ablewski, Mateusz Hamerski Karol Słoma Ewelina Sławińska, Paulina Górska Natalia Maciukiewicz Łukasz Zub Krzysztof Gwizdała, Krzysztof Babik, Mateusz Rekowski, Miłosław Kędzierski K.Diabelec, P.Kwiatkowski, D.Rosiński, K.Babik, M.Rekowski, M.Kędzierski, K.Gwizdała, F.Śniadecki, R.Woźniak Łukasz Zub, Łukasz Siemion Natalia Maciukiewicz | ósemka ze sternikiem czwórka bez sternika czwórka bez sternika czwórka podwójna ósemka ze sternikiem dwójka podwójna czwórka podwójna czwórka bez sternika ósemka ze sternikiem dwójka podwójna dwójka podwójna | |
2010 | Amsterdam | Natalia Maciukiewicz, Ewelina Sławińska Natalia Maciukiewicz Adam Mrotek, Marcin Szatkowski, Sebastian Krajewski, Krzysztof Gosiewski Krzysztof Gwizdała, Filip Śniadecki, Mateusz Rekowski, Miłosław Kędzierski K.Gwizdała, F.Śniadecki, M.Rekowski, M.Kędzierski, D.Rosiński, K.Babik, J.Czeczot, A.Mrotek, R.Woźniak Piotr Kwiatkowski Krzysztof Gosiewski Łukasz Zub Piotr Kwiatkowski Marcin Szatkowski, Sebastian Krajewski | czwórka podwójna dwójka podwójna czwórka bez sternika czwórka bez sternika ósemka ze sternikiem czwórka podwójna dwójka podwójna czwórka podwójna ósemka ze sternikiem dwójka bez sternika | |
2011 | Moskwa | Natalia Maciukiewicz, Martyna Mikołajczak, Marta Grzelczak Natalia Maciukiewicz Natalia Maciukiewicz, Anna Mocna, Joanna Dittmann Martyna Mikołajczak, Marta Grzelczak Piotr Kwiatkowski Filip Śniadecki, Mateusz Rekowski, Jacek Czeczot Sebastian Krajewski, Adam Mrotek, Marcin Szatkowski | czwórka podwójna dwójka podwójna czwórka podwójna dwójka podwójna ósemka ze sternikiem czwórka bez sternika czwórka bez sternika | |
2013 | Poznań | Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Ewelina Sławińska, Martyna Mikołajczak Magdalena Fularczyk-Kozłowska Dariusz Radosz, Łukasz Siemion Ryszard Ablewski, Dariusz Radosz, Łukasz Siemion, Cezary Gościński Monika Ciaciuch, Joanna Dittmann Magdalena Kemnitz | czwórka podwójna dwójka podwójna czwórka podwójna ósemka ze sternikiem dwójka podwójna czwórka podwójna | |
2015 | Hanower | Martyna Mikołajczak Dariusz Radosz, Marcin Sobieraj Martyna Mikołajczak Dariusz Paczkowski, Dawid Wachowicz, Rafał Nalewalski | jedynka czwórka podwójna dwójka podwójna czwórka podwójna |
Osiągnięcia w Mistrzostwach Europy na Ergometrze Wioślarskim są kolejnym dowodem na talent i zaangażowanie sportowców Bydgostii.
Rok | Miejsce | Zawodnicy | Rodzaj | Medal |
2009 | Rzym | Tomasz Kwiatkowski | osoby niepełnosprawne | – |
2010 | Essen | Barbara Grocholska-Borkowska Tomasz Kwiatkowski | osoby niepełnosprawne osoby niepełnosprawne | |
2011 | Paryż | Barbara Grocholska-Borkowska | osoby niepełnosprawne | – |
2012 | Nottingham | Leszek Niewiarowski | osoby niepełnosprawne | – |
2014 | Kopenhaga | Paulina Szmajda | osoby niepełnosprawne | – |
2015 | Szczecin | Donata Vištartaitė Rolandas Maščinskas Łukasz Siemion | kobiety mężczyźni mężczyźni | |
2016 | Győr | Krzysztof Pikulski Katarzyna Soczewka | osoby niepełnosprawne osoby niepełnosprawne |
Osiągnięcia drużynowe
Wielu członków klubu zdobyło uznanie jako drużyna, a Bydgostia może się poszczycić tytułem 29-krotnego Drużynowego Mistrza Polski w Wioślarstwie. Osiągnięcia te odzwierciedlają wspólną pracę i determinację całego zespołu, który nieprzerwanie dominuje od 1993 roku.
Sezon | 1. miejsce (pkt.) | 2. miejsce (pkt.) | 3. miejsce (pkt.) |
2017 | LOTTO-Bydgostia (1741) | AZS UMK Toruń (840) | AZS AWF Warszawa (753) |
2016 | LOTTO-Bydgostia (1272) | AZS AWFiS Gdańsk (605) | AZS UMK Energa Toruń (560) |
2015 | LOTTO-Bydgostia (1442) | AZS UMK Energa Toruń (580) | AZS AWFiS Gdańsk (537) |
2014 | LOTTO-Bydgostia (1618) | WTW Warszawa (525) | AZS UMK Energa Toruń (512) |
2013 | LOTTO-Bydgostia (1913) | AZS AWFiS Gdańsk (685) | WTW Warszawa (663) |
2012 | LOTTO-Bydgostia (1647) | WTW Warszawa (840) | AZS AWFiS Gdańsk (671) |
2011 | LOTTO-Bydgostia-WSG-BP (1754) | WTW Warszawa (1130) | Posnania-RBW Poznań (559) |
2010 | LOTTO-Bydgostia-WSG-BP (1901) | WTW Warszawa (874) | AZS AWFiS Gdańsk (615) |
2009 | LOTTO-Bydgostia-WSG-BP (1803) | WTW Warszawa (763) | Posnania-RBW Poznań (598) |
2008 | LOTTO-Bydgostia-WSG-BP (1570) | KS Posnania-RBW Poznań (696) | WTW Warszawa (678) |
2007 | LOTTO-Bydgostia-WSG-BP (1572) | KS Posnania-RBW Poznań (930) | WTW Warszawa (633) |
2006 | LOTTO-Bydgostia-WSG-GP (1425) | WTW Warszawa (754) | Posnania-RBW Poznań (676) |
2005 | LOTTO-Bydgostia-WSG-GP (1194) | Posnania Poznań (754) | WTW Warszawa (599) |
2004 | Bydgostia-Kabel (1269) | AZS UMK Toruń (669) | Posnania Poznań (631) |
2003 | Bydgostia-Kabel (1220) | AZS UMK Toruń (716) | PTW Płock (581) |
2002 | Bydgostia-Kabel (1243) | AZS UMK Toruń (592) | Posnania Poznań (527) |
2001 | Bydgostia-Kabel (1390) | Posnania Poznań (962) | AZS UMK Toruń (906) |
2000 | Bydgostia-Kabel (1296) | AZS UMK Toruń (1123) | PTW Płock (593) |
1999 | Bydgostia-Kabel (1010) | AZS UMK Toruń (637) | AZS AWF Gdańsk (421) |
1998 | Bydgostia-Kabel (1056) | AZS Toruń (572) | WTW Warszawa (427) |
1997 | Bydgostia-Kabel (527) | AZS Toruń (392) | PTW Płock (335) |
1996 | KKW-ZNTK Bydgoszcz (618) | AZS Toruń (520) | Posnania Poznań (295) |
1995 | KKW-ZNTK Bydgoszcz (592) | AZS Toruń (418) | Posnania Poznań (326) |
1994 | KKW-ZNTK Bydgoszcz (307) | Posnania Poznań (254) | AZS Toruń (213) |
1993 | KKW-ZNTK Bydgoszcz (425) | Posnania Poznań (230) | WTW Warszawa (209) |
Osiągnięcia indywidualne
Nie można zapomnieć o wyróżniających się zawodnikach, którzy na przestrzeni lat zdobyli 1743 medale na mistrzostwach Polski. Ich poświęcenie i determinacja przyczyniły się do sukcesów klubu i ihnacie odpowiedzialni za jego dumę.
Zawodnik | Lata występów | W Bydgostii | Igrzyska Olimpijskie | Imprezy międzynarodowe | Mistrzostwa Polski | Uwagi |
Alfons Ślusarski | 1960-1976 | 1966-1976 | – | 1, 2 | 17, b.d., b.d. | (1964, 1968, 1972, 1976) Zdobył tytuł MP 11 razy z rzędu w latach 1966-1976 |
Jerzy Broniec | 1962-1976 | 1966-1976 | – | 1, 1, 3 | 15 | (1968, 1972, 1976) Później był trenerem w Bydgostii |
Robert Sycz | 1988-2012 | 1999-2012 | 2 | 2, 3, 2 | 35, 14, 5 | (1996, 2000, 2004) |
Agnieszka Tomczak-Mełnicka | 1991-2001 | 1993-2001 | – | 3, 1, 3 | 49, 7, 5 | (2000) |
Aneta Bełka | 1992-2010 | 1992-2010 | – | 3, 3, 2 | 34, 16, 10 | W latach 1993-2010 zdobyła 17 razy tytuł DMP z Bydgostią |
Iwona Zygmunt | – | – | – | 3, 2, 3 | 37 | 22-krotna mistrzyni Polski seniorów |
Arkadiusz Sobkowiak | 1991-2008 | 1991-2008 | – | 1 | 2 | (2000) |
Daniel Bernatajtys | 1992-2007 | 1992-2007 | – | 1 | 31, 8, 4 | Zdobył 15 razy tytuł DMP z Bydgostią |
Mariusz Daniszewski | 1996-2010 | 1996-2010 | – | 2 | 9, b.d., b.d. | (2004) |
Wojciech Gutorski | 1998-2010 | 1998-2010 | – | 2, 5, 2 | 28, b.d., b.d. | (2004, 2008, 2012) 22-krotny MP seniorów |
Bartłomiej Pawełczak | 1998-2012 | 1998-2012 | 1 | 1, 1 | 18, 13, 10 | (2008) Zdobył 14 razy tytuł DMP z Bydgostią w latach 1998-2012 |
Miłosz Bernatajtys | 1998- | 1998- | 1 | 1, 1, 2 | 18, 20, 10 | (2008, 2012) W latach 1997-2016 zdobył 20 razy tytuł DMP z Bydgostią |
Dariusz Radosz | 2001- | 2001- | – | 1, 1 | b.d. | (2016) |
Mikołaj Burda | 2001- | 2001- | – | 5, 4, 2 | 31, b.d., b.d. | (2004, 2008, 2012, 2016) 23-krotny MP seniorów |
Sebastian Kosiorek | 2001- | 2001- | – | 4, 2 | 4, 2, 2 | (2004, 2008) |
Magdalena Fularczyk-Kozłowska | 2002- | 2011- | 1, 1 | 6, 5, 4 | 18, 5, 5 | (2012, 2016) Zdobyła 6 razy tytuł DMP z Bydgostią w latach 2011-2016 |
Natalia Madaj | 2003- | 2015- | 1 | 4, 6, 3 | b.d. | (2012, 2016) |
Piotr Hojka | 2002- | 2012- | – | 4, 3 | b.d. | (2008, 2012) |
Magdalena Kemnitz | 2003- | 2012- | – | 6, 9, 4 | b.d. | (2004) |
Łukasz Siemion | 2003- | 2003- | – | 2, 2 | b.d. | (2012) |
Martyna Mikołajczak | 2007- | 2007- | – | 1, 1 | 2, 1, 2 | (2016) |
Monika Ciaciuch | 2008- | 2008 | 1 | 3, 2 | b.d. | (2016) |
Plebiscyty Przeglądu Sportowego
Również kilku zawodników Bydgostii znalazło się w gronie nominowanych na Najlepszego Sportowca Polski. To wyróżnienie potwierdza ich znaczący wkład w sport.
- 2000 – Robert Sycz – 5 m., trenerem roku został Jerzy Broniec,
- 2003 – Robert Sycz – 12 m,
- 2004 – Robert Sycz – 3 m,
- 2005 – Robert Sycz – 19 m,
- 2010 – Magdalena Fularczyk – 19 m,
- 2012 – Magdalena Fularczyk – 10 m,
- 2014 – Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj – 24 m,
- 2015 – Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj – 20 m,
- 2016 – Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj – 5 m.
Przypisy
- Lotto-Bydgostia w remoncie. Bez rządowego wsparcia. Dlaczego?
- Rośnie nowa przystań nad Brdą. Konstrukcja jest już gotowa.
- Bydgoskie inwestycje sportowe. Przystań gotowa, hala przy I LO będzie trochę później.
- Nowa przystań Lotto/Bydgostii. To kuźnia kolejnych medalistów olimpijskich.
- Rewitalizacja siedziby Lotto Bydgostii. "Najlepszy klub w Europie ma obiekt, na jaki zasługuje".
- http://www.bydgostia.org.pl/index.php/zawodnicy/ [dostęp 28.03.2017 r.]
- http://www.bydgostia.org.pl/index.php/kadra-polski/ [dostęp 28.03.2017 r.]
- http://bydgoszcz.naszemiasto.pl/archiwum/wioslarze-z-litwy-i-regionu-w-bydgostii-kabel,309673,art,t,id,tm.html [dostęp 03.04.2017 r.]
- http://www.bwdgostia.org.pl/index.php/szkolenie/ [dostęp 28.03.2017 r.]
- http://www.bydgostia.org.pl/index.php/promocja/ [dostęp 28.03.2017 r.]
- http://www.bydgostia.org.pl/index.php/historia/ [dostęp 03.04.2017 r.]
- http://www.solanus.bydgostia.org.pl/index.php/dane-techniczne/ [dostęp 03.04.2017 r.]
- Morskim szlakiem Polonii 2010–2011. Bydgoszcz 2012. ISBN 978-83-930660-1-8
- Po morzach i oceanach. Złoty jubileusz bydgoskich żeglarzy. Bydgoszcz 2016. ISBN 978-83-930660-6-3
- Najlepszy wioślarski klub Polski zmieni prezesa. Zygfryd Żurawski odchodzi.
- Lotto-Bydgostia i oficjele żegnają Zygfryda Żurawskiego. Był prezesem klubu przez 31 lat.
- Kultura fizyczna w Bydgoszczy (1945-1956). [w:] Historia Bydgoszczy. Tom III. Część pierwsza 1945-1956. Praca zbiorowa. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe Bydgoszcz 2015. ISBN 978-83-60775-44-8, str. 493-522
- http://www.pztw.org.pl/750-magdalena-fularczyk-kozlowska-zawodniczka-miesiaca-marca-swiatowego-wioslarstwa [dostęp 14.04.2017 r.]
- http://www.pztw.org.pl/906-gwiazdy-polskiego-wioslarstwa-natalia-madaj [dostęp 14.04.2017 r.]
- http://pztw.org.pl/1425-gwiazdy-polskiego-wioslarstwa-monika-ciaciuch [dostęp 14.04.2017 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kluby sportowe":
Basket 25 Bydgoszcz | AZS UTP Bydgoszcz | Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie | Bydgoski Klub Wioślarek | Klub Wioślarski Frithjof Bydgoszcz | Zawisza Bydgoszcz (wioślarstwo) | Chemik Bydgoszcz (piłka nożna) | BKS Bydgoszcz (hokej na lodzie) | AZS UKW Bydgoszcz | BKS Bydgoszcz | Pałac Bydgoszcz | Gwiazda Bydgoszcz | UKS Kopernik Bydgoszcz | Polonia Bydgoszcz (piłka nożna) | Alfa Bydgoszcz | KKP Bydgoszcz | AZS UKW Bydgoszcz (piłka ręczna) | Zawisza Bydgoszcz (piłka nożna) | Chemik Bydgoszcz | BKS Visła BydgoszczOceń: Bydgostia Bydgoszcz