Jerzy Bolesław Sulima-Kamiński, urodzony 20 września 1928 roku w Bydgoszczy, był niezwykle utalentowanym polskim pisarzem, poetą oraz dziennikarzem radiowym. Znany był ze swojej silnej więzi z Bydgoszczą, co miało istotny wpływ na jego twórczość oraz działalność literacką.
Jego życie zakończyło się 19 marca 2002 roku w tym samym mieście, które przez wiele lat stanowiło dla niego inspirację oraz miejsce pracy. Jerzy Sulima-Kamiński pozostawił po sobie znaczący dorobek literacki, który wciąż jest doceniany przez miłośników literatury w Polsce.
Życiorys
Jerzy Sulima-Kamiński przyszedł na świat 20 września 1928 roku w Bydgoszczy, w rodzinie urzędnika państwowego Bolesława Kamińskiego oraz Marty z Kilichowskich. W okresie międzywojennym uczęszczał do szkoły powszechnej w swoim rodzinnym mieście. Czasy okupacji niemieckiej spędził jako uczeń w zawodzie ślusarskim na kolei w latach 1943-1945. Po wojnie kontynuował naukę, uczęszczając do gimnazjum. Następnie przez dwa lata kształcił się w bydgoskiej Wieczorowej Szkole Inżynierskiej. W latach 1948-1951 pracował w Bydgoskiej Fabryce Maszyn jako konstruktor, a potem w różnych innych instytucjach, w tym w Bydgoskim Biurze Projektowo-Badawczym w latach 1951-1952, Zakładach Rowerowych „Romet” (1953-1954), Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz w Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy w latach 1955-1990.
W latach 1955-1956 brał udział w kursie dla pracowników kulturalnych w Ośrodku Szkolenia Dziennikarskiego w Warszawie. W bydgoskiej rozgłośni zajmował szereg stanowisk, od redaktora po redaktora odpowiedzialnego w Redakcji literackiej, a także był zastępcą kierownika Redakcji Programów Literackich i Reportaży.
Początek jego działalności literackiej to rok 1953, kiedy to jego wiersz „Mleczarz” ukazał się w czasopiśmie „Nowe Tory”. Natomiast debiut radiowy miał miejsce w 1954 roku poprzez opowiadanie „Dezynfektor”, a debiutancka książka, czyli zbiór opowiadań „Czy księżyc się boi?”, wydana została w 1958 roku. Jerzy Sulima-Kamiński stworzył liczne słuchowiska radiowe, felietony i recenzje literackie, które prezentował zarówno na antenach lokalnych, jak i ogólnopolskich. Niektóre z tych utworów zebrał w tomie „Cymelium” wydanym w 1978 roku. Publikował swoje prace w czasopismach regionalnych, takich jak „Pomorze” i „Fakty”, oraz ogólnopolskich, w tym w „Życiu literackim”, „Kulturze”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Dialogu” i „Miesięczniku kulturalnym”. Oprócz tego pisał opowiadania i powieści.
Wielkie uznanie przyniosła mu trylogia bydgoska, z tytułowym dziełem „Most Królowej Jadwigi”, które zostało wydane w 1981 roku jako powieść jednotomowa. W 1984 roku autor zaprezentował wersję trzytomową, a w 1988 roku miało miejsce zmienione trzecie wydanie. Trylogia ta miała na celu ukazanie trzech ważnych okresów w dziejach Bydgoszczy, obejmujących późne lata 30. XX wieku aż do wybuchu II wojny światowej (tom 1), czas okupacji niemieckiej (tom 2) oraz lata powojenne po roku 1951 (tom 3). W 1998 roku ukazało się kolejne wydanie sagi bydgoskiej w jednym woluminie.
„Most Królowej Jadwigi” przedstawia życie bydgoskiego drobnomieszczaństwa, a dzieło to zyskało także walory uniwersalne. Powieść doczekała się adaptacji teatralnej w 2000 roku, kiedy to na scenie wystąpił Andrzej Maria Marczewski. Należy również wspomnieć, że nieformalnym czwartym tomem sagi bydgoskiej była powieść „Bilet do Singapuru”, wydana w 1991 roku.
Jerzy Sulima-Kamiński był także aktywnym działaczem Związku Literatów Polskich od 1959 roku. Poza twórczością literacką angażował się w życie społeczne i kulturalne Bydgoszczy, wspierając m.in. odbudowę zachodniej pierzei Starego Rynku oraz uczestnicząc w działaniach mających na celu utworzenie w Bydgoszczy uniwersytetu. Pełnił również funkcję radnego w Radzie Miasta Bydgoszczy w latach 1994-2002, gdzie zajął się kwestiami związanymi z kulturą i nauką, a w latach 1998-2002 przewodniczył podkomisji do spraw nazewnictwa miejskiego.
Jerzy Sulima-Kamiński zmarł 19 marca 2002 roku w Bydgoszczy. Został pochowany na Cmentarzu Starofarnym przy ul. Grunwaldzkiej.
Rodzina
Od 1952 roku Jerzy Sulima-Kamiński był żonaty z Ireną z d. Kuligowską. Miał córkę Elżbietę, której dedykował swoją powieść „Most Królowej Jadwigi”.
Wybrane dzieła
Jerzy Sulima-Kamiński jest autorem wielu istotnych dzieł literackich, które obejmują zarówno powieści, jak i zbiór portretów. Jego twórczość charakteryzuje się bogatą różnorodnością tematów oraz form literackich. Wśród jego powieści można wyróżnić:
- „Czy księżyc się boi?” (1958),
- „Kapelusz z woalką” (1964),
- „Ktoś z jemiołą” (1968),
- „Dach mojej mamy” (1970),
- „Stan podgorączkowy” (1972),
- „Lot na uwięzi” (1974),
- „Pustaki” (1977),
- „Trzynoga” (1979),
- „Raj bez Ewy” (1982),
- „Most Królowej Jadwigi” (1981-1988),
- „Bilet do Singapuru” (1991),
- „Koktajl Dalajlamy” (1997).
Oprócz powieści, jego dorobek obejmuje także zbiór portretów bydgoskich ludzi kultury i sztuki, zatytułowany „Trzydzieści jeden lusterek” (1993). Dodatkowo, w 1989 roku ukazała się powieść skierowana do młodzieży pt. „Dokąd biegną Twoje konie?”
Nagrody i odznaczenia
Jerzy Sulima-Kamiński, ze swoją bogatą karierą literacką, został doceniony przez różnorodne instytucje za swoje osiągnięcia. Oto przegląd jego najważniejszych nagród i odznaczeń:
- nagroda artystyczna miasta Bydgoszczy, przyznana w 1959 roku „za opowiadania literackie i słuchowiska radiowe oraz zbiór opowiadań pt. „Czy księżyc się boi?”,
- indywidualna nagroda wojewódzka II stopnia w dziedzinie kultury w 1974 roku,
- indywidualna nagroda wojewódzka I stopnia w dziedzinie kultury w 1983 roku,
- nagroda Komitetu ds. Radia i Telewizji za całokształt pracy literackiej dla radia,
- nagroda im. Klemensa Janickiego w 1986 roku,
- odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”,
- nagroda literacka „Faktów” w 1983 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 1985 roku,
- złoty Krzyż Zasługi,
- medal 40-lecia Polski Ludowej,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie w 2002 roku,
- odznaka „Bydgoszcz Zasłużonemu Obywatelowi”,
- odznaka Honorowa „Za szczególne zasługi dla województwa bydgoskiego”.
Upamiętnienie
Od 2002 roku jego imię jest noszone przezMost Staromiejski w Bydgoszczy, a także przez Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy. Dodatkowo, w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Wyborczą w 2000 roku, Jerzy Sulima-Kamiński zyskał zaszczytne miejsce w gronie najwybitniejszych bydgoszczan XX wieku.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Danuta Michałowska (plastyk) | Jan Tomaszewski (muzyk) | Zdzisław Giżejewski | Wojciech Gryniewicz | Andrzej Chłopecki | Jerzy Ridan | Jacek Michalski | Jacek Szymczak | Stefan Czyżewski | Lech Jęczmyk | Danuta Mancewicz | Piotr Górny (fotograf) | Roma Buharowska | Elżbieta Wenda | Tomasz Szafrański | Krzysztof Soliński | Grażyna Szapołowska | Yach Paszkiewicz | Wiktor Żwikiewicz | Andrzej MaziecOceń: Jerzy Sulima-Kamiński (pisarz)