Andrzej Chłopecki, który przyszedł na świat 21 stycznia 1950 roku w Bydgoszczy, był nie tylko muzykologiem, ale również teoretykiem i krytykiem muzycznym. Jego wpływ na polskie życie muzyczne był nieodłączny, jako publicysta oraz animator rozwoju tego obszaru kultury.
W swojej wieloletniej karierze Chłopecki stał się znaczącą postacią w środowisku muzycznym, będąc aktywnym członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Jego wkład w muzykę oraz teorię muzyki zostaje zapamiętany jako istotna część polskiej kultury muzycznej.
Niestety, Andrzej Chłopecki zmarł 23 września 2012 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek oraz niezatarte ślady w pamięci melomanów i muzyków.
Życiorys
W 1975 roku Andrzej Chłopecki zrealizował swoje studia w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obronił pracę magisterską dotyczącą Pasji według św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego, pod czujnym okiem Zofii Lissy. Od 1975 do 1981 roku oraz ponownie od 1991 był związany z Polskim Radiem, gdzie jego twórczość przyczyniła się do powstania około 2000 audycji radiowych. Od 2005 roku pełnił rolę komentatora w Redakcji Muzyki Poważnej Polskiego Radia.
Warto zaznaczyć, że od 1994 roku programował udział Polskiego Radia w Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO, która odbywała się w Paryżu. Jako doktor sztuki muzycznej, pracował od 1996 roku na stanowisku adiunkta Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie nauczał historii, literatury i estetyki muzyki XX–XXI wieku. Równolegle, od 2000 roku, prowadził zajęcia w Studium Podyplomowym Instytutu Badań Literackich przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Chłopecki jest autorem wielu recenzji, artykułów, esejów oraz komentarzy. Jego felietony ukazywały się regularnie w „Gazecie Wyborczej” pod tytułem Słuchane na ostro. Pełnił też ważne funkcje w branży muzycznej, między innymi był prezesem Fundacji Przyjaciół Warszawskiej Jesieni oraz przewodniczącym Rady Programowej Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego.
Dodatkowo, jego uczestnictwo w Komisji Repertuarowej festiwalu Warszawska Jesień oraz w Radzie Programowej pisma MusikTexte. Zeitschrift für Neue Musik w Kolonii podkreśla jego istotną rolę w polskim życiu muzycznym. W latach 2001–2006 prowadził autorski projekt Förderpreise für Polen, który był finansowany przez Fundację Muzyczną im. Ernsta von Siemens z Monachium. Projekt ten zaowocował tworzeniem i realizacją 34 utworów młodych kompozytorów z Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Chłopecki był także dyrektorem programowym festiwali takich jak Aksamitna kurtyna (Kraków 2000 i Lwów 2006) oraz Festiwalu Muzyki Pawła Szymańskiego (Warszawa 2006).
Publikacje
Andrzej Chłopecki, znany krytyk muzyczny i teoretyk, ma na swoim koncie szereg znaczących publikacji.
- PostSłowie, Warszawa 2013 (Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego),
- Alban Berg. Człowiek i dzieło czasu młodości. Od pieśni solowej do orkiestrowej, Kraków-Katowice 2013 (PWM/Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach),
- Dziennik ucha. Słuchane na ostro, Kraków 2014 (PWM/Wydawnictwo Krytyki Politycznej) – cykl felietonów,
- Muzyka wzwodzi. Diagnozy i portrety, Kraków 2014 (PWM/Fundacja Polskiej Rady Muzycznej) – cykl felietonów.
Nagrody i odznaczenia
Andrzej Chłopecki, wybitny twórca radiowy i propagator kultury, otrzymał wiele znaczących nagród oraz odznaczeń, które świadczą o jego wkładzie w rozwój sztuki i muzyki. Wśród przyznanych mu wyróżnień znajdują się:
- 1998 – Nagroda Specjalna Kapituły Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za wyjątkową twórczość radiową oraz działania kulturotwórcze, które realizował na antenie Programu 2 Polskiego Radia,
- 2003 – Medal Mozartowski przyznawany przez Międzynarodową Radę Muzyki przy UNESCO,
- 2003 – Medal – Odznaka Honorowa Związku Kompozytorów Polskich,
- 2005 – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
- 2006 – Krzyż Rycerski Orderu Zasługi Republiki Litwy,
- 2007 – Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”,
- 2007 – Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury,
- 2007 – Medal Siemensa,
- 2008 – Złoty Mikrofon.
Od 2008 roku Chłopecki był także członkiem jury Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie współczesnej muzyki poważnej OPUS, co podkreśla jego znaczenie w kręgach artystycznych i medialnych.
Przypisy
- Muzyka wzwodzi. Felietony Andrzeja Chłopeckiego. 27.11.2014 r. [dostęp 23.02.2015 r.]
- Zmarł muzykolog Andrzej Chłopecki. rp.pl, 23.09.2012 r. [dostęp 04.12.2012 r.]
- Andrzej Chłopecki. polskieradio.pl, 23.09.2012 r. [dostęp 04.12.2012 r.]
- Zmarł dziennikarz Dwójki, Andrzej Chłopecki. polskieradio.pl, 23.09.2012 r. [dostęp 04.12.2012 r.]
- CHŁOPECKI ANDRZEJ. rmfclassic.pl. [dostęp 04.12.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jerzy Ridan | Jacek Michalski | Jacek Szymczak | Stefan Czyżewski | Lech Jęczmyk | Eleonora Harendarska | Łukasz Porębski | Łukasz Żyta | Piotr Iwicki | Zbigniew Gostomski | Wojciech Gryniewicz | Zdzisław Giżejewski | Jan Tomaszewski (muzyk) | Danuta Michałowska (plastyk) | Jerzy Sulima-Kamiński (pisarz) | Danuta Mancewicz | Piotr Górny (fotograf) | Roma Buharowska | Elżbieta Wenda | Tomasz SzafrańskiOceń: Andrzej Chłopecki