Jan Pyszka


Jan Pyszka, znany również pod pseudonimem „Zbigniew”, to postać, której historia ma duże znaczenie dla Polski. Urodził się 26 października 1924 roku w Bydgoszczy, a jego życiorys jest zaznaczony walką o niepodległość kraju.

Jako żołnierz podziemia niepodległościowego podczas drugiej wojny światowej, Jan Pyszka dał się poznać jako aktywny uczestnik działań Armii Krajowej, organizacji, która walczyła o wolność Polski w trudnych czasach okupacji.

Jego życie zakończyło się 26 kwietnia 2015 roku, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii Polski oraz w sercach tych, którzy cenią sobie wolność i niepodległość.

Życiorys

Jan Pyszka przyszedł na świat w rodzinie Antoniego oraz Bronisławy Pyszka. W 1903 roku rozpoczęły się jego losy, które uformowały się w dobie wielu przełomowych wydarzeń historycznych. Miał dwoje rodzeństwa, w tym dwie siostry, a swoje dzieciństwo spędził w Bydgoszczy, gdzie zakończył edukację podstawową i aktywnie uczestniczył w harcerstwie.

W obliczu II wojny światowej, jego młodsza siostra, o dwa lata od niego młodsza, została przymusowo wywieziona przez Niemców na prace robotnicze. Po dramatycznych wydarzeniach, pod koniec marca 1940 roku, Jan wraz z rodziną osiedlił się w Warszawie, dokładniej w dzielnicy Włochy. Tam ukończył dwuletnią średnią szkołę techniczną, co w czasach okupacji było nie lada osiągnięciem.

Jan był zaangażowany w działalność konspiracyjną, co doprowadziło do jego uczestnictwa w powstaniu warszawskim. Walczył tam jako kapral w plutonie 172, należącym do 5. kompanii „Wysocki-Philips” w batalionie „Kiliński” Armii Krajowej. Po upadku powstania, został wzięty do niewoli niemieckiej, a jego numer jeniecki to 298896, co było smutnym świadectwem tragicznych czasów, które przeżył w Stalagu IV B Mühlberg.

Jan Pyszka zmarł 26 kwietnia 2015 roku. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Parafii Świętych Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich we Włochach, w sektorze B3-22-51, gdzie spoczywają nie tylko jego prochy, ale także pamięć o jego heroicznej postawie w obliczu trudnych wyzwań, z jakimi przyszło mu się zmierzyć w ciągu życia.

Ordery i odznaczenia

Jan Pyszka został uhonorowany wieloma odznaczeniami, które świadczą o jego odwadze oraz poświęceniu. Oto lista jego najważniejszych nagród:

  • krzyż srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari,
  • warszawski krzyż powstańczy.

Przypisy

  1. a b c d Powstańcze Biogramy - Jan Pyszka [online], www.1944.pl [dostęp 13.09.2024 r.] (pol.).
  2. a b Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie-Włochach - wyszukiwarka osób pochowanych [online], warszawawlochy.grobonet.com [dostęp 13.09.2024 r.] .
  3. a b Archiwum Historii Mówionej - Jan Pyszka [online], www.1944.pl [dostęp 13.09.2024 r.] (pol.).
  4. Jan Pyszka [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 05.05.2015 r.] (pol.).
  5. Lista odznaczonych Warszawskim Krzyżem Powstańczym. „Stolica”. Rok XXXVII, Nr 26 (1799), s. 15. Warszawa: Warszawskie Wyd. Prasowe RSW „Prasa-Książka-Ruch”. [dostęp 13.09.2024 r.] .

Oceń: Jan Pyszka

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:21