Henryk Skrzypiński


Henryk Skrzypiński, urodzony 4 listopada 1925 roku w Bydgoszczy, był znaczącą postacią w polskiej historii XX wieku. Jako wojskowy odznaczył się podczas drugiej wojny światowej, kiedy to służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

Jego doświadczenia wojenne obejmowały udział w kampanii włoskiej, gdzie dawał dowody odwagi oraz poświęcenia w obliczu trudnych warunków. Po zakończeniu działań wojennych, Skrzypiński zaangażował się w działalność społeczną, stając się aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK).

Jako przewodnik turystyczny, poświęcił swoje życie promowaniu turystyki i aktywnego wypoczynku, co przyczyniło się do edukacji wielu pokoleń polskich turystów. Jego osiągnięcia oraz pasja do turystyki zostały docenione zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Henryk Skrzypiński zmarł 26 kwietnia 2016 roku w Bydgoszczy, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii oraz wielu wdzięcznych uczniów i miłośników turystyki.

Życiorys

Henryk Skrzypiński, syn Alberta, swoją edukację rozpoczął w bydgoskiej Szkole Powszechnej nr 10. W okresie II wojny światowej został zmuszony do pracy w Niemczech, skąd udało mu się uciec i dotrzeć do Francji. Tam związał się z ruchem oporu, a później wstąpił do 2 Korpusu Polskiego, biorąc aktywny udział w kampanii we Włoszech. W tym czasie uczestniczył w słynnych bitwach o Monte Cassino oraz Bolonię.

Po zakończeniu działań militarnych został skierowany do szkoły 3 Dywizji Strzelców Karpackich. W 1948 roku podjął decyzję o powrocie do Polski. Kontynuował naukę, kończąc Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Poznaniu. Jego kariera zawodowa była ściśle związana z branżą budowlaną, gdzie pełnił odpowiedzialną funkcję inspektora nadzoru budowlanego w województwie bydgoskim.

Henryk miał także wielką pasję do historii, szczególnie interesowały go dzieje jego rodzinnego miasta oraz regionalistyka. W ciągu wielu lat pracował jako przewodnik, oprowadzając wycieczki krajowe i zagraniczne, posługując się przy tym językami: angielskim, niemieckim i włoskim. W 1971 roku odniósł znaczący sukces, zdobywając I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym Przewodników, który odbył się w zamku w Golubiu-Dobrzyniu.

Jako aktywny działacz organizacji kombatanckich, Skrzypiński był członkiem zarządów stowarzyszeń Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, zarówno w Bydgoszczy, jak i Warszawie. Angażował się w bydgoski oddział Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” II Bydgoszcz – Fordon, w którym otrzymał tytuł członka honorowego. Jego dorobek pisarski obejmuje publikacje w biuletynie „Kombatant” oraz w lokalnych mediach.

Henryk Skrzypiński był laureatem wielu odznaczeń, w tym Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego i Srebrnego Krzyża Zasługi, Medalu Pro Memoria, Srebrnej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Republiki Austrii oraz brytyjskiej odznaki „H.M. WWII Veteran”. Jako działacz turystyczny, został wyróżniony Medalem Za Szczególne Zasługi dla PTTK, Złotą Odznaką PTTK oraz tytułem Honorowego Członka Koła Przewodników Turystycznych Regionalnego Oddziału PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy.

Henryk Skrzypiński został pochowany na bydgoskim Cmentarzu komunalnym przy ul. Ludwikowo (sektor 6-2-5).

Przypisy

  1. Cmentarze komunalne - wyszukiwarka osób pochowanych [online], cmentarze.bydgoszcz.pl [dostęp 27.09.2020 r.]
  2. Henryk Skrzypiński. www.klub-generalagrota.pl. [dostęp 28.04.2016 r.]
  3. Zmarł Druh Henryk Skrzypiński. katolicka.bydgoszcz.pl, 27.04.2014 r. [dostęp 28.04.2016 r.]

Oceń: Henryk Skrzypiński

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:19