Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr Emila Warmińskiego to jednostka medyczna znajdująca się w Bydgoszczy, która działa jako Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Ten renomowany szpital jest zlokalizowany w dzielnicyKapuściska, co zapewnia łatwy dostęp do usług specjalistycznych dla mieszkańców regionu.
Jako miejski ośrodek zdrowia, szpital ten zapewnia szeroki zakres usług medycznych, które są dostosowane do różnych potrzeb pacjentów. W placówce pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy oferują kompleksową opiekę w wielu dziedzinach medycyny.
Charakterystyka
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy hospitalizowanych jest rocznie około 20 tysięcy pacjentów. Co więcej, z usług szpitalnych poradni korzysta aż 70 tysięcy osób. Taka liczba pacjentów świadczy o istotnym znaczeniu tej placówki w lokalnej społeczności.
W strukturze szpitala znajduje się 7 oddziałów, 17 zakładów i pracowni oraz 16 poradni specjalistycznych, co pozwala na szeroki wachlarz usług medycznych.
Szpital wyróżnia się również w zakresie świadczeń medycznych, takich jak:
- kompleksowa opieka nad matką i dzieckiem,
- szkoła rodzenia,
- zabiegi chirurgiczne,
- zabiegi kardiologiczne,
- poradnia rehabilitacyjna oraz zakład fizjoterapii.
Organem tworzącym dla szpitala jest Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, co podkreśla znaczenie współpracy między instytucjami w regionie.
Historia
„Budowa Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy rozpoczęła się w roku 1953 na osiedlu Kapuściska, które było położone w otoczeniu zieleni, obok nowego osiedla mieszkalnego przeznaczonego dla pracowników Zakładów Chemicznych. Projekt tego obiektu opracowała architekt Janina Czarnecka z poznańskiego Miastoprojektu, a budową zajmowało się Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego w Bydgoszczy. Po zakończeniu prac, szpital przyjął pierwszych pacjentów 30 grudnia 1959 roku, mimo iż późniejsze prace wykończeniowe trwały jeszcze jakiś czas. Na czoło placówki stanął dr Jan Masełkowski, który objął stanowisko pierwszego dyrektora.
Szpital początkowo był wyposażony w 250 łóżek oraz cztery podstawowe oddziały: wewnętrzny zarządzany przez dr. Kazimierza Jachołkowskiego, ginekologiczno-położniczy pod kierownictwem dr. Edmunda Dzionary i dr. Zenona Bardowskiego, a także oddział noworodkowy, którym opiekowała się dr Jadwiga Bobrowska-Michalak. Już w roku 1960 do struktury szpitala dołączono oddział chirurgiczny pod przewodnictwem dr. Bogumiła Suszko i laryngologiczny prowadzony przez dr. Jan Masełkowskiego, a także powstał zakład RTG.
W drugiej połowie 1960 roku oddano do użytku kolejny oddział – gruźlicy dziecięcej, na czele którego stanęli dr Wiesława Sucharska i dr Stanisław Górski, oraz laboratoria analityczne i bakteriologiczne. Sytuacja szpitala rozwijała się w szybkim tempie, a już w 1973 roku placówka dysponowała 285 łóżkami przy zatrudnieniu 450 pracowników. W 1975 roku wojewoda bydgoski włączył szpital do Zespołu Opieki Zdrowotnej nr 1 w Bydgoszczy. Następnym ważnym krokiem było utworzenie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w 1976 roku, a w kolejnych latach oddziałów dziecięcego oraz niemowlęcego.
Wynikające z tego dynamiczne zmiany przyniosły również nowe wyzwania. W czerwcu 1992 roku szpital przekształcono w Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, podporządkowując go Wojewodzie Bydgoskiemu, a od stycznia 1994 roku podległ Radzie Miasta Bydgoszczy. Z kolei w 1997 oraz 2002 roku zmieniano nazewnictwo szpitala. W 1992 roku dyrekcja szpitala przekazała jeden z pawilonów na potrzeby Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki.
W roku 2005 uruchomiono w placówce Centrum Małoinwazyjnych Technik Medycznych. Nowa struktura obejmowała różne specjalizacje, takie jak chirurgia ogólna, okulistyka, ortopedia, traumatologia, otolaryngologia, urologia oraz chirurgia onkologiczna. Powstała również pierwsza w regionie sala intensywnej terapii noworodków. W 2006 roku zakończono budowę nowego bloku operacyjnego z pięcioma salami i odpowiednim zapleczem.
W latach 2017-2020 za ponad 11 milionów złotych powstał nowoczesny trzypiętrowy budynek przeznaczony dla zakładu fizjoterapii oraz oddziałów rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej. Dotychczasowe pomieszczenia dzięki tej reorganizacji stały się dostępne dla nowej pracowni hemodynamiki.
W kwietniu 2023 roku zapadła decyzja o przekazaniu szpitala pod jurysdykcję Politechnice Bydgoskiej. Uczelnia planuje uruchomienie kierunku lekarskiego w roku akademickim 2024/2025. W dniu 24 kwietnia 2024 roku, podczas sesji rady miasta, radni na podstawie uchwały wyrazili zgodę na przekazanie placówki. Inicjalnie, planowane przejęcie miało odbyć się na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2024 roku.
Oficjalne przekazanie lecznicy odbyło się 8 listopada 2024 roku. Zgodnie z nowymi ustaleniami, szpital będzie nosił nazwę: Szpital Kliniczny im. dr. Emila Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej.
Nazwy
- Szpital Ogólny nr 2 im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy (1959–1992),
- Szpital im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy (1992–1997),
- Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego (1997–2002),
- Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bydgoszczy (od 2002).
Dyrektorzy
- Jan Masełkowski (1959–1973),
- Janusz Mąka (1973–1975),
- Andrzej Przeniewski (1975–1992),
- Jarosław Szułczyński (1992–1994),
- Czesław Świątczak (1995–1999),
- Andrzej Lipkowski (1999–2006),
- Krzysztof Tadrzak (2006–2011),
- Krzysztof Malatyński (2011–2012),
- Anna Lewandowska (od 2012).
Struktura organizacyjna
Oddziały
W strukturze organizacyjnej szpitala znajduje się wiele wyspecjalizowanych oddziałów, które mają na celu zapewnienie pacjentom kompleksowej opieki medycznej. Wśród nich można wyróżnić:
- oddział anestezjologii i intensywnej terapii,
- oddział chirurgii,
- oddział ginekologii, położnictwa i patologii ciąży,
- oddział kardiologii,
- oddział neurologii,
- oddział noworodków i intensywnej terapii,
- ogólną izbę przyjęć,
- oddział okulistyczny,
- oddział rehabilitacji,
- oddział wewnętrzny.
Poradnie
Szpital dysponuje również szeregiem poradni, która wspiera pacjentów w diagnostyce oraz leczeniu. Oto lista dostępnych poradni:
- poradnia chirurgiczna,
- poradnia ginekologiczno-położnicza,
- poradnia kardiologiczna,
- poradnia logopedyczna,
- poradnia neonatologiczna,
- poradnia neurologiczna,
- poradnia okulistyczna,
- poradnia rehabilitacyjna,
- poradnia urazowo-ortopedyczna,
- poradnia urologiczna.
Pracownie i zakłady
Ważnym elementem funkcjonowania szpitala są też specjalistyczne pracownie i zakłady, które zapewniają wszechstronną diagnostykę i leczenie. Należą do nich:
- blok operacyjny,
- zakład diagnostyki laboratoryjnej,
- zakład diagnostyki obrazowej,
- zakład endoskopii gastroenterologicznej,
- zakład hemodynamiki,
- zakład patomorfologii,
- apteka szpitalna,
- centralna sterylizacja.
Patron
Patronem placówki od momentu jej powstania w 1959 roku jest dr Emil Warmiński (1881–1909), który był nie tylko lekarzem, ale również aktywnym działaczem społecznym i narodowym. Jego największym osiągnięciem było zainicjowanie powstania Domu Polskiego w Bydgoszczy, co miało kluczowe znaczenie dla lokalnej społeczności.
Przypisy
- WojciechW. Borakiewicz WojciechW., Medycyna na Politechnice Bydgoskiej. Szpital miejski już oficjalnie przekazany PBŚ. Uczelnia ojca Rydzyka bez umowy ze szpitalem wojskowym [online], Bydgoszcz Informuje, 08.11.2024 r. [dostęp 08.11.2024 r.]
- Szpital Miejski przekazany Politechnice Bydgoskiej [online], www.bydgoszcz.pl [dostęp 08.11.2024 r.]
- Szpital Miejski w Bydgoszczy będzie częścią Politechniki Bydgoskiej. Taką decyzję podjęli radni [online], Express Bydgoski, 24.04.2024 r. [dostęp 24.04.2024 r.]
- WojciechW. Borakiewicz WojciechW., Kierunek lekarski na Politechnice Bydgoskiej. Radni przekazali uczelni szpital na Kapuściskach [online], Bydgoszcz Informuje, 24.04.2024 r. [dostęp 24.04.2024 r.]
- Radni zdecydowali. Szpital Miejski dla Politechniki [online], www.bydgoszcz.pl [dostęp 24.04.2024 r.]
- Szpital Miejski w Bydgoszczy zmieni właściciela [online], PolitykaZdrowotna.com, 26.04.2023 r. [dostęp 04.11.2023 r.]
- WojciechW. Borakiewicz WojciechW., Politechnika Bydgoska z kierunkiem lekarskim. Jest zgoda ministerstwa. 60 miejsc na pierwszym roku [online], Bydgoszcz Informuje, 28.10.2023 r. [dostęp 04.11.2023 r.]
- Urszula Jaroszek: Nowe centrum rehabilitacji w bydgoskim szpitalu. Potężny budynek przy Szpitalnej. 18.09.2020 r. [dostęp 25.09.2020 r.]
- Szpital im. Warmińskiego ma 60 lat. Budowano go sześć lat. 31.12.2019 r. [dostęp 01.01.2020 r.]
- Encyklopedia Bydgoszczy, t. 5. Medycyna. praca zbiorowa pod red. Włodzimierza Jastrzębskiego. Bydgoszcz 2011 r.
- Boguszyński Mieczysław: Od warsztatu balwierskiego do szpitala klinicznego. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Bydgoszcz 2008 r. ISBN 978-83-926423-0-5
- Oceniamy szpitale w regionie. Artykuł Gazety Pomorskiej z 01.03.2014 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty edukacyjne i naukowe":
Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy | Bydgoskie Towarzystwo Naukowe | Pomorski Dom Sztuki w Bydgoszczy | Instytuty Rolnicze w Bydgoszczy | Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy | Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy | Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy | Szpital Uniwersytecki nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy | Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy | Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy | Dom Sue Ryder w Bydgoszczy | Szpital MSWiA w Bydgoszczy | Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w BydgoszczyOceń: Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy