Klub Literacko-Artystyczny, który został założony przez Zygmunta Felczaka oraz Mariana Turwida, powstał w maju 1945 roku w Bydgoszczy. Jego lokalizacja mieściła się w budynku przy ulicy Gdańskiej 20. Klub zrzeszał artystów oraz pasjonatów kultury z całego Pomorza, odegrał istotną rolę przed formalnym utworzeniem stowarzyszeń artystycznych oraz towarzystw kulturalnych.
Jego działalność była kluczowa w kontekście budowania fundamentalnych instytucji dla bydgoskiej kultury. Wśród zadań, które podejmował, można wymienić tworzenie publikacji literackich, współpraca z wydawnictwami oraz kształtowanie środowiska artystycznego. Warto zaznaczyć, że z inicjatywy Klubu w Bydgoszczy powstał oddział Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik", a także czasopismo Arkona oraz Pomorski Dom Sztuki.
Klub początkowo korzystał z dużych dotacji państwowych, co umożliwiło odbudowę budynku siedziby, który stał się centrum życia kulturalnego oraz artystycznego w Bydgoszczy w latach 1945-1956. Świadectwem aktywnej działalności Klubu jest fakt, iż w 1946 roku w Pomorskim Domu Sztuki odbyło się imponujące: 50 koncertów, 50 odczytów i prelekcji, 6 wystaw plastycznych, oraz liczne wieczory dyskusyjne i spotkania.
W Pomorskim Domu Sztuki, pod patronatem Klubu Literacko-Artystycznego, ulokowano również Filharmonię Pomorską (do momentu budowy jej nowej siedziby przy ulicy Libelta), a także Państwowe Liceum Technik Plastycznych oraz Ognisko Kultury Plastycznej. Po śmierci Zygmunta Felczaka, wicewojewody pomorskiego oraz publicysty w 1946 roku, Klubem artystyczno-literackim kierowali Marian Turwid i A. Kowalkowski.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Zapora wodna Smukała | Pałac II WSG Bydgoszcz | Aeroklub Bydgoski | Budynek oddziału NBP w Bydgoszczy | Budynek kina Adria w Bydgoszczy | Bank Pocztowy | Budynek Prewencji Policji w Bydgoszczy | Zakład Karny w Bydgoszczy-FordonieOceń: Klub Literacko-Artystyczny w Bydgoszczy