Roma Gąsiorowska


Roma Gąsiorowska-Żurawska, urodzona 18 listopada 1981 roku w Bydgoszczy, to wszechstronnie utalentowana osobowość polskiej kultury.

Jako aktorka teatralna, filmowa oraz telewizyjna, przyciąga uwagę publiczności swoimi niezapomnianymi rolami.

Jednakże jej osiągnięcia sięgają znacznie dalej – Roma jest także reżyserem, producentem, projektantką mody oraz menedżerem kultury, co czyni ją jedną z najbardziej wszechstronnych postaci w branży.

Dodatkowo, jako coach, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi, inspirując ich do rozwoju.

Życiorys

Wykształcenie

Roma Gąsiorowska, podczas swojej edukacji w I Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, zafascynowała się światem aktorstwa, co skłoniło ją do stworzenia amatorskiego kółka teatralnego z przyjaciółmi. Następnie kontynuowała swoją edukację na PWST w Krakowie, gdzie uzyskała dyplom w 2005 roku. Warto zaznaczyć, że do tej prestiżowej szkoły dostała się dopiero za drugim podejściem. Jej debiutanckim spektaklem dyplomowym było „Zimne dziecko”, w reżyserii Jana Peszka, co przyniosło jej zwieńczenie sukcesem w postaci nagrody dla młodego aktora na XLV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. W trakcie studiów rozpoczęła współpracę z TR Warszawa, biorąc udział w projekcie „Teren Warszawa” (2003/2004), gdzie wkrótce zaproponowano jej stałe miejsce w zespole. Z tego powodu, w krakowskiej PWST musiała najpierw wziąć urlop dziekański, a następnie skorzystać z indywidualnego toku studiów. Już wówczas zyskała również zaproszenie do Teatru Starego w Krakowie.

Kariera aktorska

W swoim debiucie filmowym, zrealizowanym w 2003 roku, zagrała drugoplanową rolę w filmie Jerzego Stuhra, zatytułowanym „Pogoda na jutro”. Jej kariera nabrała tempa, gdy zaczęła otrzymywać kolejne propozycje, w tym te dotyczące głównych ról. Aktorka występowała w znanych projektach reżyserów, takich jak Jan Komasa (w „Oda do radości” oraz „Sala samobójców”), Andrzej Wajda (w „Tatarak”) czy Xawery Żuławski (w „Wojna polsko-ruska”). Do jej uznawanych ról zalicza się także występy w filmach Barbary Sass („W imieniu diabła”), Agnieszki Smoczyńskiej („Córki dancingu”) oraz Kingi Dębskiej („Plan B”). W 2011 roku, za główną rolę w filmie Leszka Dawida „Ki”, uzyskała prestiżową nagrodę Złotych Lwów podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Złotą Kaczkę przyznawaną przez miesięcznik „Film”. W 2012 roku uhonorowano ją Złotym Szczeniakiem za drugoplanową rolę w „Sali samobójców” na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Dodatkowo, była nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł”. W 2019 roku miała zaszczyt uczestniczyć w 72. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Na teatrze aktorka skupiła swoje siły, współpracując z uznanymi reżyserami, takimi jak Grzegorz Jarzyna, Przemysław Wojcieszek, René Pollesch, Kornél Mundruczó, Mikołaj Grabowski czy Michał Borczuch. W zespole TR Warszawa przez dwanaście lat stworzyła ponad dwadzieścia intrygujących ról, za które była nagradzana na licznych festiwalach teatralnych.

Kariera reżyserska

Jako współreżyserka oraz producentka spektaklu teatralno-muzycznego „Płyń” współpracowała z Pią Partum oraz Wojtkiem Urbańskim. Scenariusz oraz muzykę do tego projektu stworzył Piotr Rogucki, a w rolach głównych zobaczyliśmy Agatę Kuleszę, Matyldę Damięcką, Irenę Melcer oraz Tomasza Schuchardta. Premiera spektaklu miała miejsce w lutym 2017 roku, a Roma odpowiedzialna była również za scenografię i kostiumy do tego przedsięwzięcia.

Działalność edukacyjna i promocja kultury

W 2012 roku Gąsiorowska postanowiła zrealizować swoje marzenie i założyła szkołę aktorską AktoRstudio. W ramach tej instytucji prowadzi kursy dla dorosłych, młodzieży oraz dzieci, angażując swoich kolegów po fachu. Warto dodać, że to właśnie ta szkoła była miejscem, gdzie przygotowano aktorskie odtwórczynie głównych ról w filmie „Córki dancingu”, w którym Roma zagrała drugoplanową rolę.

W ramach swojego studia W-arte! Open Art Space aktywnie organizuje różnorodne wydarzenia kulturowe, takie jak wystawy, pokazy filmowe, koncerty, targi oraz projekty ART-Brandingowe. Na ulicy Łowickiej w Warszawie stworzyła showroom, w którym prezentuje prace oraz działania różnych artystów.

Pozostałe przedsięwzięcia

Kreatywność Gąsiorowskiej przejawia się również w dziedzinie mody, gdzie jest autorką kilku modowych kolekcji, takich jak „Amor Amor”, „7 Grzechów” oraz „Stygmaty”. W 2011 roku otrzymała nominację do Róży Gali za „debiut w świecie mody i stworzenie sklepu internetowego dla własnej marki ubrań Natinaf”. Ponadto, współpracując z Sylwią Stano, opracowała książkę „Całe szczęście jestem kobietą”, która została wydana przez Agorę w 2019 roku. Publikacja zawiera rozmowy z dziesięcioma inspirującymi kobietami, które osiągnęły sukcesy w przeróżnych dziedzinach, takich jak sztuka, media czy biznes.

Gąsiorowska jest również aktywna w dziedzinie coachingu, promując filozofię życia „Slowfastlife”, która koncentruje się na osiągnięciu równowagi między miejskim tempem życia a satysfakcją czerpaną z codzienności. Wspólnie z Sylwią Stano wprowadziła warsztaty zatytułowane „Jestem kobietą”, które mają na celu wspieranie rozwoju zawodowego kobiet.

Życie prywatne

10 kwietnia 2010 roku Roma Gąsiorowska wzięła ślub z aktorem Michałem Żurawskim. Ich związek zyskał dużą popularność, co potwierdza fakt, że w 2016 roku zdobyli pierwsze miejsce w 23. edycji plebiscytu Srebrne Jabłko. W tym plebiscycie czytelnicy miesięcznika „Pani” wybierają swoje ulubione pary z show-biznesu.

Para doczekała się dwóch uroczych dzieci. Ich syn, Klemens, przyszedł na świat w 2012 roku, a córka Jadwiga urodziła się w 2014 roku. Warto również dodać, że Roma jest wegetarianką, co pokazuje jej dbałość o zdrowie i środowisko.

Filmografia

Filmy fabularne

W 2003 roku Roma Gąsiorowska zadebiutowała w filmie Pogoda na jutro, grając rolę Kingi Kozioł, córki Józefa. W następnym roku, w Karol. Człowiek, który został papieżem, wcieliła się w młodą kobietę, uczestniczącą w spektaklu Teatru Rapsodycznego. W 2005 roku wystąpiła w dwóch produkcjach: Oda do radości, gdzie zagrała Martę, dziewczynę Michała oraz Wieża, jako Magda, dziewczyna Mateusza.

W 2007 roku Gąsiorowska wystąpiła w filmie Futro jako Olenka, gosposia w domu Makowieckich. Dwa lata później zagrała asystentkę Remigiusza w Kochaj i tańcz, a także Karolinę, przyjaciółkę Bartka w Rozmowy nocą. W 2009 roku zrealizowała siedem ról, m.in. w filmie Jestem twój, gdzie zagrała Alicję, siostrę Marty oraz w Wojna polsko-ruska, jako Magda, dziewczyna „Silnego”.

Rok 2011 przyniósł jej kolejne ważne role, w tym Doris w Listy do M. oraz Sylwię w Sala samobójców. W kolejnych latach także nie brakowało jej ambitnych projektów, takich jak Kochanie, chyba cię zabiłem, gdzie zagrała Lucynę, oraz Między nami dobrze jest, wcielając się w Edytę. Po tym w jej karierze pojawiły się również takie tytuły jak Córki dancingu, Plan B oraz Listy do M. Pożegnania i powroty, gdzie ponownie zagrała rolę Doris.

Seriale

W zakresie seriali, Roma Gąsiorowska zadebiutowała w 2004 roku w Klan, jako nastolatka w księgarni. Dwa lata później wystąpiła w Egzamin z życia, wcielając się w postać „Rudej”, fanki grupy „Perkoz”. W 2007 roku mogła pokazać swoje umiejętności w Pitbull, zyskując popularność jako Monika Grochowska „Władek”.

Rola w Pogoda na piątek jako opiekunka w kąciku dla dzieci oraz występ w Prawie miasta dodają do jej bogatej filmografii kolejne interesujące doświadczenia. W latach 2008–2009 grała Mariolę Monikę Biedrzycką w serialu Londyńczycy, a w 2010 roku wykreowała postać Karoliny „Lara” Kitowicz, pilotki śmigłowca w Ratownikach.

W późniejszych latach występowała w takich tytułach jak Krew z krwi, Bodo oraz Przyjaciółki. Jej występ w Echo serca oraz najnowsze role w Belfer – ostatnia lekcja oraz Morderczynie pokazują, że wciąż atramentuje swoją obecność na polskiej scenie serialowej.

Dubbing

Gąsiorowska nie stroni także od dubbingu. W 2009 roku użyczyła swojego głosu postaci Ewy w Esterhazy, a w 2011 roku w filmie Wielki niedźwiedź głos Zosi nadał jej charakteru.

Etiudy

Nie można zapomnieć o jej udziałach w etiudach, w tym w 2004 roku w 3 Love oraz Powiedz coś, gdzie wcielała się w córkę. W 2007 roku uczestniczyła w produkcji Zwierciadło, co uzupełnia jej różnorodne doświadczenie aktorskie.

Teatr

Role teatralne

Roma Gąsiorowska, uznawana za jedną z wybitnych aktorek swojego pokolenia, przez lata zrealizowała szereg ról w teatrze. W 2003 roku zadebiutowała w spektaklu Disco Pigs, którego tekst napisał Enda Walsh, a reżyserią zajął się Krzysztof Jaworski.

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem aktorskim były Sny z 2004 roku, gdzie Gąsiorowska współpracowała z Łukaszem Kosem jako reżyserem. W tym samym roku wystąpiła także w sztuce Bash autorstwa Neila LaBute, pod reżyserią Grzegorza Jarzyny.

W 2005 roku pojawiła się w wielkim hicie teatralnym Cokolwiek się zdarzy, kocham cię, w którym Przemysław Wojcieszek był zarówno autorem tekstu, jak i reżyserem, przyznając Gąsiorowskiej rolę Sugar. W tym samym roku wzięła udział w przedstawieniu Tiramisu, wg tekstu Joanny Owsianko, będąc częścią Laboratorium Dramatu.

Aktorka gościła również w Teatrze Starym w Krakowie w 2005 roku, gdzie wystąpiła w roli Duszy w spektaklu Noc według Andrzeja Stasiuka, pod okiem Mikołaja Grabowskiego. Następnie, w 2006 roku, zagrała Giny–Pyralina w sztuce Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, której tekst stworzyła Dorota Masłowska, a reżyserował ją Przemysław Wojcieszek.

Zmieniając nieco stylistykę, w 2006 roku wystąpiła jako Zerlina w Giovannim, dramatopisarza Moliera, w przedstawieniu zrealizowanym przez Grzegorza Jarzynę w Teatrze Wielkim w Warszawie. Na deskach teatralnych można było ją zobaczyć także w sztukach Między nami dobrze jest (2009) oraz Portret Doriana Graya (2009), a także w Jackson Pollesch w 2011 roku, napisanym i reżyserowanym przez René Pollescha.

W 2012 roku została obsadzona w roli w Nietoperzu, stworzonym na motywach „Zemsty nietoperza” Johanna Straussa syna, pod reżyserią Kornéla Mundruczó. Ostatnią wymienioną rolą teatralną była w Męczennikach, reżyserowanych przez Grzegorza Jarzynę z 2015 roku.

Teatr Telewizji

Równolegle z działalnością teatralną, Roma Gąsiorowska brała udział w różnych projektach telewizyjnych, występując w Teatrze Telewizji. Jej pierwsze wystąpienia miały miejsce w 2004 roku, kiedy wcieliła się w postać Lali w Kluczu, a także zagrała łączniczkę w Scenach z powstania…. W roku 2006 wystąpiła jako Nina w produkcji I. znaczy inna oraz jako Iza w Zorce.

W 2007 roku zagrała Zosię w Doktorze Halinie, co przyczyniło się do jej dalszego rozwoju aktorskiego i wzmocnienia pozycji w branży.

Nagrody filmowe

Aktywność Romy Gąsiorowskiej na polu filmowym przyniosła jej szereg nagród i wyróżnień. W 2011 roku zdobyła Nagrodę Złotego Lwa w kategorii „Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca” za swoją niezapomnianą kreację w filmie Ki. W tym samym roku była także laureatką Złotych Kaczek w kategorii „Najlepsza aktorka” za tę samą rolę.

W 2012 roku została nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł”, otrzymując nominacje w dwóch kategoriach: „Najlepsza główna rola kobieca” za film Ki oraz „Najlepsza drugoplanowa rola kobieca” za rolę w Salę samobójców.

Przypisy

  1. Roma Gąsiorowska: "Robię zawsze kilka rzeczy jednocześnie" - Twój Styl [online], twojstyl.pl [dostęp 25.04.2024 r.]
  2. Serial Belfer - ostatnia lekcja fabuła obsada Canal+ kiedy premiera gdzie oglądać [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 25.04.2024 r.]
  3. „Całe szczęście jestem kobietą” już w sprzedaży! [online], Wydawnictwo Agora, 06.03.2019 r. [dostęp 29.05.2019 r.]
  4. Kulisy Kultury. Roma Gąsiorowska i Sylwia Stano o kobiecych sposobach na życie. Polskie Radio 08.03.2019 r. [dostęp 28.07.2019 r.]
  5. Roma Gąsiorowska: „Chcę pracować z artystami na całym świecie” [online], Viva.pl [dostęp 28.07.2019 r.]
  6. Roma Gąsiorowska z każdego zrobi aktora! [online], tvnstyle.pl [dostęp 28.07.2019 r.]
  7. W-Arte! Open Art Space, czyli autorski projekt Romy Gąsiorowskiej [online], label-magazine.com [dostęp 28.07.2019 r.]
  8. Orły 2012: ogłoszono nominacje [online], Onet Kultura, 07.02.2012 r. [dostęp 27.07.2019 r.]
  9. ZŁOTE KACZKI 2011 – KTO WYGRAŁ: Sala samobójców – ZDJĘCIA! [online], se.pl [dostęp 27.07.2019 r.]
  10. Znamy zwycięzców 36. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni MKiDN – 2011 [online], Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [dostęp 27.07.2019 r.]
  11. Małysz, Janda, Gessler, “Voice of Poland” nominowani do “Róż Gali” [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 28.07.2019 r.]
  12. Roma Gąsiorowska [online], TRWarszawa [dostęp 27.07.2019 r.]
  13. Ulubiony hotel gwiazd, czerwony dywan i kilka bezcennych niespodzianek [online], Viva.pl [dostęp 28.07.2019 r.]
  14. Jestem kobietą [online], Jestem kobietą [dostęp 27.07.2019 r.]
  15. „Bodo”: Roma Gąsiorowska i Michał Żurawski dostali nagrodę za... miłość! [online], swiatseriali.interia.pl [dostęp 28.07.2019 r.]
  16. Aktorzy wzięli ślub w dniu katastrofy. fakt.pl. [dostęp 11.12.2011 r.]

Oceń: Roma Gąsiorowska

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:23