Piotr Iwicki


Piotr Iwicki, urodzony 31 stycznia 1965 roku w Bydgoszczy, jest wszechstronnym artystą i osobą publiczną. Jako polski muzyk, jego umiejętności obejmują grę na perkusji oraz pianinie, co czyni go wyjątkowym w świecie muzyki. Iwicki jest również kompozytorem i producentem nagrań, co świadczy o jego kreatywności i zdolności do tworzenia różnych projektów muzycznych.

Nie ogranicza się jedynie do muzyki, ponieważ Piotr Iwicki pełnił także rolę dziennikarza oraz copywritera, mając zatem szeroką gamę doświadczeń w różnych dziedzinach sztuki i mediów. W latach 2002–2006 był aktywnym samorządowcem, zajmując stanowisko wójta gminy Raszyn, gdzie angażował się w sprawy lokalne.

W jego karierze zawodowej wyróżnia się również okres od lutego 2016 roku do czerwca 2017 roku, kiedy to Iwicki był dyrektorem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Dodatkowo, od stycznia 2019 do stycznia 2024 roku, pełnił funkcję sekretarza w mieście Milanówka, co pokazuje jego zaangażowanie w życie społeczne i kulturalne regionu.

Życiorys

Wykształcenie

Piotr Iwicki jest absolwentem renomowanej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie formował swoje muzyczne umiejętności. Ponadto, ukończył studia podyplomowe w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. Warto również podkreślić, że jest synem Jerzego Iwickiego, który był zarówno muzykiem, jak i inżynierem, a jego dziadek Jan Iwicki był uznawanym wiolonczelistą w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Działalność samorządowa

W czasie swojej kariery Piotr Iwicki zaangażował się w lokalne sprawy społecznościowe, zdobywając w 2002 roku mandat wójta gminy Raszyn, działając w tej roli do 2006 roku z ramienia PiS. Po zakończeniu kadencji wójtowskiej, w latach 2005-2012 był członkiem PiS oraz pełnomocnikiem partii w gminie. W latach 2008-2012 pełnił funkcję sekretarza powiatowego koła PiS. Pomimo niepowodzenia w walce o reelekcję na wójta w wyborach 2006-2010, zdobył miejsce w Radzie Gminy, a w 2010 roku z najlepszym wynikiem w powiecie pruszkowskim został wybrany na radnego powiatu. Od stycznia 2019 roku sprawuje funkcję sekretarza w Milanówku.

Działalność muzyczna

Jako artysta, Piotr Iwicki odznacza się szeroką gamą występów zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Można go było spotkać na scenach USA, Libanu, Omanu, Japonii oraz wielu krajów europejskich. Jego talent zaowocował licznymi nominacjami do prestiżowej nagrody Fryderyka, a z różnymi zespołami zdobył ją w latach 1995 (musical Metro) oraz 1999 (muzyka poważna). Współpracował z wieloma znanym orkiestrami, w tym z Filharmonią Narodową, Polską Orkiestrą Kameralną, Sinfonią Varsovią, Penderecki Festival Orchestra i Warsaw Camerata. Pracował z takimi osobistościami jak Krzysztof Penderecki, Marc Minkowski, Simon Standage oraz Witold Lutosławski.

W latach 1987-2016 był pierwszym perkusistą Warszawskiej Opery Kameralnej, a także długoletnim członkiem Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Jako perkusista i specjalista od syntezatorów miał zaszczyt grać z takimi artystami jak Chris Botti, Marcus Miller, Kenny G, oraz wieloma innymi, w tym Tomaszem Stańko i Edyta Bartosiewicz. Jego występy miały miejsce w prestiżowych salach koncertowych, takich jak Orchard Hall w Tokio, Beethoven Halle w Bonn, czy Sala Kongresowa w Warszawie (Sala Kongresowa w Warszawie).

Piotr Iwicki jest również założycielem Loud Jazz Band oraz liderem Virtual J@zz Reality. W swojej dyskografii posiada ponad 60 albumów, które obejmują różne gatunki muzyczne, takie jak jazz, pop, rock oraz world music. Jego twórczość obejmuje wiele ważnych nagrań archiwalnych, które są dostępne w Polskim Radiu. Od 2018 roku współpracuje z zespołem Oddział Zamknięty Krzysztofa Jaryczewskiego w wersji akustycznej.

Działalność dziennikarska

Piotr Iwicki pełni funkcję dziennikarza kulturalnego oraz recenzenta płyt w takich gazetach jak Gazeta Wyborcza, gazeta.pl czy Jazz Forum. Napisał także wiele artykułów dla Polityki i Gazety Polskiej Codziennie, a także dla katolickiego magazynu RuaH. Jest autorem niezależnego serwisu muzycznego www.jazzgazeta.pl. Jako redaktor współpracował z Polskim Radiem, w tym z Radiem dla Ciebie, Radiem „Bis”, Programem III, oraz udziałem w radiowej Jedynce i Radiu w Nowym Jorku. Jest również komentatorem dla TVP, Polsatu, TVN i TVP Kultura. Przez okres trzech lat pełnił obowiązki dyrektora programowego jazzowej stacji radiowej w Warszawie, Jazz Radio. W 2024 roku został nagrodzony Grand Prix Jazz Melomani 2023 dla najlepszego krytyka-dziennikarza.

Działalność kulturalna

Oprócz działalności muzycznej, Iwicki organizuje liczne festiwale zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, takie jak Il Nuovo Jazz Polacco w Rzymie oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie. Od 2012 roku jest przewodniczącym Rady Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie oraz ekspertem ds. kultury miasta Warszawy. Ponadto, jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych – SAWP, gdzie pełni rolę sekretarza.

Iwicki aktywnie uczestniczy w pracach Rady Nagrody Fryderyk w kategorii Jazz oraz został uhonorowany tytułami „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz „Zasłużony dla Warszawy”. W 2014 roku zdobył Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego zasługi zostały również docenione przez przyznanie mu Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2017 roku oraz nagrody jubileuszowej SAWP za trzydzieści lat twórczości artystycznej. W 2018 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, wręczony przez prezydenta RP.

Również pełnił rolę szefa Agencji Muzycznej Polskiego Radia i dyrektora Polskiej Orkiestry Radiowej po przekształceniach tej agencji. Ponadto, zajmował stanowisko rzecznika prasowego Warszawskiej Opery Kameralnej oraz był członkiem jury Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Międzynarodowego Konkursu Piosenki Eurowizji.

Przypisy

  1. Władze PSJ [online], psjazz.pl [dostęp 31.07.2024 r.]
  2. Jan Iwicki [online], archiwummuzyczne.pl [dostęp 25.06.2020 r.]
  3. Warszawska Opera Kameralna | WOK kontakty, operakameralna.pl [dostęp 26.07.2018 r.]
  4. Piotr Iwicki odznaczony, „Gazeta Polska Codziennie” [dostęp 12.06.2017 r.]
  5. LidiaL. Dudkiewicz LidiaL., „Gloria Artis” i nagroda SAWP-u dla Piotra Iwickiego, „niedziela.pl” [dostęp 19.06.2017 r.]
  6. Piotr Iwicki: koncertowanie z Pendereckim to duże przeżycie – Jedynka – polskieradio.pl [online], polskieradio.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
  7. Wyniki naboru [online], milanowek.pl [dostęp 16.01.2019 r.]
  8. Członkowie Rad Akademii Fonograficznej wybrani na nową kadencję. [dostęp 14.02.2015 r.]
  9. Polskie Radio Program 1 [online], polskieradio.pl, 11.02.2016 r.

Oceń: Piotr Iwicki

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:15