Michał Zieliński, który przyszedł na świat 28 marca 1965 roku w Inowrocławiu, był niezwykle utalentowanym muzykiem, którego życie przyniosło wiele inspiracji i twórczych osiągnięć. Niestety, jego obecność na tej ziemi zakończyła się 2 lutego 2024 roku.
Jako teoretyk muzyki, Michał rozwijał swoje zainteresowania w dziedzinie harmonii i struktury muzycznej, co miało ogromny wpływ na jego twórczość. Odgrywał także znaczącą rolę jako kompozytor, tworząc oryginalne utwory, które wciąż wzbudzają podziw wśród miłośników muzyki.
W jego karierze ważną funkcję pełnił również aranżer, a jego umiejętności w tym zakresie przyczyniły się do sukcesu wielu projektów muzycznych. Michał był także utalentowanym wokalistą, który z pasją dzielił się swoim głosem z publicznością.
Ważnym elementem jego działalności artystycznej była rola kierownika artystycznego w zespole muzyki dawnej Collegium Vocale Bydgoszcz, gdzie swoją wizją i kreatywnością kształtował repertuar oraz interpretacje utworów muzyki klasycznej.
Działalność
W latach 1986–1991 Michał Zieliński kształcił się w zakresie kompozycji oraz teorii muzyki pod okiem Franciszka Woźniaka w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Po zakończeniu studiów, w 1991 roku, rozpoczął pracę na macierzystej uczelni, gdzie uczył takich przedmiotów jak analiza instrumentacji, kształcenie słuchu oraz harmonia modalna.
W roku 2004 obronił swoją dysertację doktorską na temat „Twórczość orkiestrowa Tadeusza Bairda w kontekście techniki instrumentacji” w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, będąc pod kierunkiem prof. Macieja Gołąba. Zaledwie kilka lat później, w 2011 roku, uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy „Model mozartowskiej orkiestry symfonicznej”, którą obronił na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie.
Zieliński jest również autorem książki zatytułowanej „Odrodzony renesans. Historia Collegium Vocale Bydgoszcz” oraz wielu artykułów naukowych, które pojawiały się m.in. w kwartalniku „Muzyka”. Obok tego, napisał szereg recenzji oraz esejów dotyczących różnych zjawisk muzycznych.
W jego twórczości kompozytorskiej znaleźć można wiele utworów chóralnych, takich jak „Laudate Dominum”, „Alleluja”, „Stabat Mater”, „Magnificat”, „Modlitwa, gdy dziatki spać idą”, „Msza na chór mieszany a cappella”, „Missa super cantiones profanae” czy „Na fraszki Jana z Czarnolasu”. Tworcał także utwory kameralne, w tym „Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową”, „Pieśń nad pieśniami” na kontratenor, flet, fortepian i perkusję oraz „Wariacje na bardzo znany temat” na wibrafon i fortepian. W repertuarze solowym znajdują się „Sonatina na fortepian” oraz „Skarbczyk marimbafonisty, czyli dość trudne kawałki na cztery pałki”.
W latach 1992–2017 Michał Zieliński pełnił rolę kierownika artystycznego oraz wokalisty zespołu muzyki dawnej Collegium Vocale Bydgoszcz, co znacząco wpłynęło na rozwój jego kariery artystycznej.
Nagrody i wyróżnienia
Michał Zieliński zdobył wiele wyróżnień oraz nagród w swojej karierze muzycznej, co świadczy o jego wybitności i zaangażowaniu w promowanie kultury muzycznej.
- W 2001 roku otrzymał Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” w kategorii „Album Roku ― Muzyka Dawna” za płytę Collegium Vocale Bydgoszcz, na której znalazły się nagrania utworów Wacława z Szamotuł i Marcina Leopolity (DUX 0248),
- w 2004 roku był nominowany do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” (kategoria „Album Roku ― Muzyka Wokalna”) za album Collegium Vocale Bydgoszcz i Ars Nova, zawierający polskie pieśni pasyjne (DUX 0469),
- W roku 2010 uhonorowano go Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za „twórczą obecność, pomnażanie piękna i bogactwa życia muzycznego Regionu”,
- W 2012 roku zdobył Nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy,
- Również w 2012 roku przyznano mu Indywidualną Nagrodę II stopnia Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy,
- Tego samego roku otrzymał Medal Archikonfraterni Literackiej w Bydgoszczy dla Collegium Vocale Bydgoszcz „za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”,
- W 2014 roku wyróżniono go Medalem Starosty Bydgoskiego „za zasługi dla powiatu”,
- Ostatnia z nagród to Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którą otrzymał w 2017 roku.
Przypisy
- Nie żyje Michał Zieliński.... polmic.pl, 05.02.2024 r. [dostęp 06.02.2024 r.]
- RAD-on (wiarygodne źródło raportów, analiz i danych o szkolnictwie wyższym i nauce w Polsce) [online] [dostęp 13.07.2022 r.]
- Polskie Centrum Informacji Muzycznej [online], www.polmic.pl [dostęp 13.07.2022 r.]
- Fryderyki 2001 [online] [dostęp 13.07.2022 r.]
- Fryderyki 2004 [online] [dostęp 13.07.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Dariusz Tomasz Lebioda | Grzegorz Kardaś | Mateusz Mosiewicz | Jacek Pelc | Grzegorz Bednarski | Maciej Koczorowski | Janusz Pietkiewicz | Tadeusz Oszubski | Tadeusz Kłobucki | Barbara Szeliga | Jerzy Riegel | Aleksander Kuźba | Zbigniew Gostomski | Piotr Iwicki | Łukasz Żyta | Łukasz Porębski | Eleonora Harendarska | Lech Jęczmyk | Stefan Czyżewski | Jacek SzymczakOceń: Michał Zieliński (muzyk)