Stadion im. Czesława Kobusa


Stadion im. Czesława Kobusa to ważny obiekt sportowy, który znajduje się w malowniczej Bydgoszczy. Jest to stadion przeznaczony głównie do rozgrywek piłkarskich, na którym odbywają się emocjonujące mecze i wydarzenia sportowe.

Warto odnotować, że na tej arenie swoje mecze rozgrywa drużyna Chemika Bydgoszcz, która jest jednym z lokalnych zespołów rywalizujących na regionalnej scenie piłkarskiej.

Historia

W początkowych latach 70. XX wieku, w Bydgoszczy rozpoczęto ambitną budowę dużych kompleksów mieszkaniowych na Wyżynach oraz Kapuściskach. Władze miejskie, wspierające wysiłki zakładów chemicznych Zachem, postanowiły zainwestować w nowy obiekt sportowo-rekreacyjny, mający służyć mieszkańcom nowo powstałych osiedli.

W szczególności taka inwestycja była istotna dla BKS Chemik, klubu, który do tej pory dysponował jedynie ograniczonymi zasobami, takimi jak boisko przy ul. Hutniczej i przystań żeglarską w Łęgnowie. Wyznaczono obszar o powierzchni 17 hektarów na budowę nowego ośrodka. W latach 1971–1973 zespół „Miastoprojektu Bydgoszcz” opracowywał układ techniczny budowli, inspirowany m.in. sportowym kompleksem Petrochemii w Płocku, z doktorem inżynierem Aleksandrem Pietrzakiem na czołowej pozycji w zespole projektowym.

W miarę postępu prac, powołano Społeczny Komitet Budowy Ośrodka, którego przewodniczącym został prezydent miasta, Wincenty Domisz. Projekt podzielono na dwa etapy, z których pierwszy, zapoczątkowany w 1974 roku, obejmował budowę stadionu oraz hali sportowej. Znaczną część działań, takich jak formowanie trybun czy budowa płyty stadionu, wykonano dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności oraz pracowników zespołów przemysłowych, takich jak Zachem, Romet, Foton, Pollena, Makrum oraz Polgaz.

Stadion piłkarski, z boiskiem o wymiarach 105 na 70 metrów, został oddany do użytku 16 października 1977 roku. Był otoczony 8-torową bieżnią lekkoatletyczną oraz ziemnymi trybunami, mogącymi pomieścić 15 tysięcy widzów. Dodatkowo w jego otoczeniu wybudowano dwa boiska do piłki nożnej o wymiarach 95 na 65 metrów, boisko dla trampkarzy, a także cztery korty tenisowe oraz zestaw boisk do gier małych, a także parking dla 500 samochodów. Uroczystość otwarcia przyciągnęła uwagę przedstawicieli miasta, klubu oraz lokalnej społeczności.

Pierwszym meczem, jaki odbył się na nowym stadionie, było towarzyskie spotkanie Chemika z Polonią Bydgoszcz, które zakończyło się remisem 1:1. W 1980 roku, w celu pozyskania funduszy na budowę hali sportowej oraz budynku socjalno-biurowego, na parkingu klubowym utworzono giełdę samochodową oraz towarową. Wiosną roku 1983 uruchomiono budynek administracyjny, w którego wnętrzach znajdowały się restauracja oraz gabinety odnowy biologicznej, natomiast w 1984 roku otwarto halę sportową z widownią na 700 miejsc.

Jednakże z powodu niedoboru środków nie udało się zrealizować obiektów zaplanowanych w II etapie budowy, w tym krytej pływalni oraz otwartego basenu kąpielowego. Projekt całości obiektu przewidywał możliwość pomieszczenia około 10 tysięcy osób, w tym kąpielisko dla 4 tysięcy. W latach 2009–2015 stadion przeszedł modernizację, obejmującą aktualizację trybun i sali sportowej, jak również budowę nowego boiska piłkarskiego z sztuczną nawierzchnią.

Od 2004 roku stadion nosi nazwisko Czesława Kobusa, prezesa Chemika z lat 70. i 80. XX wieku, który był kluczowym inicjatorem budowy tego ośrodka sportowego. Obiekt ten służy m.in. drużynie seniorów Chemika Bydgoszcz, która występowała w II lidze w sezonach 1979/1980, 1991/1992 oraz 1992/1993, a w pozostałych latach grała głównie w III lidze.

Przypisy

  1. a b c d http://chemikbydgoszcz.pl/stadion [dostęp 12.03.2017 r.]
  2. Ewa Szumska: Bydgoskie Balatony. [w:] Kalendarz Bydgoski 1975.
  3. Jerzy Derenda: Stadion „Chemika” i kartodrom w czynie społecznym [w:] Kalendarz Bydgoski 1980.
  4. Informacje o stadionie. bkschemik.com.pl. [dostęp 19.01.2011 r.]

Oceń: Stadion im. Czesława Kobusa

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:5