Dom Towarowy Jedynak w Bydgoszczy


Dom Towarowy „Jedynak” w Bydgoszczy to zabytkowy budynek, który zachwyca swoim wyjątkowym stylem oraz bogatą historią. Zlokalizowany przy ul. Gdańskiej 15, stanowi istotny punkt w architekturze miasta. Jego charakterystyczne cechy przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Warto zwrócić uwagę na elementy architektoniczne, które dopełniają całości tej niezwykłej budowli. Jedynak nie tylko pełni funkcję handlową, ale także stanowi symbol bydgoskiej przeszłości, odzwierciedlając rozwój miasta na przestrzeni lat.

Położenie

Obiekt usytuowany jest w zachodniej części ulicy Gdańskiej, w miejscu, gdzie krzyżuje się z ulicą Dworcową.

Historia

W II połowie XIX wieku na terenie, gdzie obecnie znajduje się dom towarowy, istniał hotel prowadzony przez rodzinę Pawlikowskich, który funkcjonował aż do 1909 roku. W latach 1910-1911 działkę tę zakupiła zamożna żydowska rodzina kupców Conitzer, która zainicjowała budowę nowoczesnego obiektu handlowego.

Na mocy projektu autorstwa Otto Waltera z Berlina wzniesiono dom towarowy, znany jako „Kaufhaus Conitzer & Söhne”. Architektura obiektu nawiązywała do nowatorskich rozwiązań stosowanych w Berlinie i Paryżu. Walter inspirował się znaczącymi budynkami handlowymi rodziny Wertheim znajdującymi się w Stralsundzie oraz w stolicy Niemiec, w tym na ulicach Rosenthalerstrasse, Leipzigerstrasse, Oranienstrasse i Koenigstrasse, które zostały zaprojektowane przez Alfreda Messela.

Na uwagę zasługuje fakt, że ten budynek był pierwszym w Polsce nowoczesnym domem handlowym, który reprezentował nową koncepcję handlu poprzez wykorzystanie dużej powierzchni handlowej. W Niemczech budynki tego typu zaczęły powstawać już w 1894 roku, a w Berlinie zyskiwały popularność na początku XX stulecia. W Bydgoszczy był to pierwszy obiekt korzystający z innowacyjnej konstrukcji żelazobetonu.

W okresie międzywojennym dom towarowy nosił nazwę Be-De-Te, co oznaczało Bydgoski Dom Towarowy. W 1938 roku jego finansowa pozycja i uzyski zysku ustawiły go w czołówce największych domów handlowych w Polsce. „Be-De-Te” słynął nie tylko z szerokiej oferty handlowej, ale również z organizowanych pokazów mody, a na drugim piętrze mieściła się atrakcyjna kawiarnia.

Jednak wydarzenia historyczne wpłynęły na wygląd budynku. W wyniku pożaru, który miał miejsce w 1945 roku, zniszczono wiele detali, a dach obiektu, wcześniej spadzisty z okrągłymi oknami, uległ zniszczeniu. Remont i przebudowę konieczne do przystosowania budynku na biura oraz magazyny przeprowadzono w 1947 roku przez PSS „Społem”.

W 1949 roku obiekt został przejęty przez Powszechny Dom Towarowy, co przywróciło mu pierwotne funkcje handlowe. W latach 60. XX wieku zmieniono jego nazwę na Domy Towarowe Centrum, a w latach 1978-1979 budynek przeszedł kolejne przebudowy. Na przestrzeni około 40 lat na dachu widniał napis „Jedynak”, który został zdjęty około 2000 roku.

W 2009 roku nowy właściciel, firma Centrum Development and Investment z Warszawy, zainicjował projekt generalnej modernizacji i odrestaurowania budynku, który został uzgodniony z konserwatorem zabytków. Celem tej współpracy było ożywienie działalności handlowej w obiekcie. W roku 2012 wykonano renowację fasady, w wyniku której wyeksponowano płaskorzeźby przedstawiające kota oraz trzy sowy po lewej stronie budynku, a także Faunę oraz małpy po prawej stronie. Niestety, pomimo wykonanych prac, dalsze prace nad renowacją obiektu zostały odłożone.

W latach 2002-2017 parter budynku zajmował pierwszy w Bydgoszczy salon Empiku, a od 2013 roku tylko jego część. W latach 2016-2020 w pobliżu budynku, przed numerem 13, znajdował się stylizowany na początek XX wieku słup ogłoszeniowy, który informował mieszkańców o różnych wydarzeniach kulturalnych.

Architektura

Gmach został zrealizowany w nowoczesnym stylu, który przywołuje rozwiązania architektoniczne z berlińskich i paryskich domów towarowych.

Elewacja tej imponującej struktury w górnej części została harmonijnie ukształtowana w formie falistej. W jej centru znajduje się wgłębnym portyk filarowy, który ozdabiają pełnoplastyczne rzeźby alegorycznych postaci kobiecych:

  • Afrodytę – boginię piękna i miłości,
  • Eris – boginię niezgody,
  • Herę – matkę bogów,
  • Atenę – boginię mądrości i wojny.

Dodatkowo, tympanon usytuowany nad ważną narożną witryną ozdobiony jest reliefem z wizerunkiem Sylena.

Budynek charakteryzuje się dużym atrium, które pokrywa szklany dach, stropy wspierają kolumny, a na czterech poziomach znajdują się przestrzenie handlowe, które są otwarte na atrium. Komunikacja pomiędzy kondygnacjami odbywa się za pomocą dwóch wind osobowych, jednej windy towarowej oraz klatki schodowej, która umożliwia przejście z parteru na czwarte piętro, co zapewnia efektywną komunikację wewnętrzną w części handlowej obiektu.

Warto zauważyć, że dzięki zastosowaniu układu trójbiegowego, który obejmuje szeroki ciąg środkowy i dwa węższe po bokach, wielu klientów mogło komfortowo dotrzeć do wybranej kondygnacji.

Wnętrze domu towarowego łączyło prostotę z funkcjonalnością. Niestety, nie zachowały się do dzisiaj sztukaterie, które kiedyś nadawały mu wyjątkowego wdzięku i elegancji.

Przypisy

  1. Co pamiętają mury na Gdańskiej. [dostęp 12.02.2016 r.]
  2. Jedynak po remoncie. Zobacz architektoniczne detale http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/1,48722,12684224,Jedynak_po_remoncie__Zobacz_architektoniczne_detale.html [dostęp 17.10.2012 r.]
  3. Marta Leszczyńska: Dramat głównej ulicy Bydgoszczy. Gdańska ciągle pustoszeje.
  4. Stylizowany słup ogłoszeniowy zniknął z ul. Gdańskiej w Bydgoszczy. Daleko nie uciekł.
  5. a b c Bręczewska-Kulesza Daria, Derkowska-Kostkowska Bogna, Wysocka A., [i inni]: Ulica Gdańska. Przewodnik historyczny, Bydgoszcz 2003.
  6. a b Puzowska Iwona: Bydgoskie domy towarowe z początku XX w. [w.] Kronika Bydgoska X (1986-1988). Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Bydgoszcz 1990.
  7. a b http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20091107/BYDGOSZCZ01/742674899 [dostęp 22.02.2010 r.]

Oceń: Dom Towarowy Jedynak w Bydgoszczy

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:17