Miedzyń to interesująca część Bydgoszczy, która funkcjonowała niegdyś jako folwark. Ten urokliwy obszar znajduje się w obrębie Zbocza Fordońskiego, tuż obok Góry Szybowników, które są popularnym miejscem w bydgoskiej dzielnicy Fordon.
Miedzyń, ze swoją bogatą historią i zróżnicowaną architekturą, stanowi doskonały punkt wyjścia do odkrywania okolicznych atrakcji. Warto zwrócić uwagę na piękne krajobrazy oraz atmosferę tego miejsca, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Lokalizacja
Miedzyń, malowniczo usytuowany, znajdował się w zasięgu Zbocza Fordońskiego, blisko Góry Szybowników oraz łączył się z osiedlem Szybowników. Miedzyń Wielki rozciągał się od północy w okolicach miejscowości Szybowników oraz Tatrzańskiego, a z kolei Miedzyń Mały zlokalizowany był na południu Zbocza Fordońskiego, w pobliżu obecnego osiedla Bohaterów.
Historia
Miedzyń to nazwa dwóch historycznych osad, które dziś znajdują się w granicach Bydgoszczy. Pierwsza z nich to osiedle Miedzyń usytuowane w zachodniej części miasta, natomiast druga była usadowiona na dolnym tarasie Fordonu, w bliskim sąsiedztwie Zbocza Fordońskiego. Wzmianek na temat tej osady można doszukiwać się już w dokumentach z 1382 roku (Meczuna) oraz 1577 roku (Miedzna). W 1833 roku teren ten podzielił się na dwa folwarki: Miedzyń Duży (niem. Gross Miedzyn), w którym znajdowały się 3 domy i 34 mieszkańców (w tym 6 ewangelików i 28 katolików), oraz Miedzyń Mały (niem. Klein Miedzyn), gdzie w 10 domach mieszkało 56 osób (42 ewangelików i 14 katolików).
W „Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego” z roku 1884 można znaleźć informację, że miejscowość Miedzyń Wielki (Wilhelmshöhe an der Weichsel, nazwa nadana w marcu 1878 roku) liczyła 52 mieszkańców w 3 domostwach na powierzchni 1743 morgi. W tym samym okresie Miedzyń Mały (od 1879 roku znany jako Golddorf) miał 46 mieszkańców (w tym 45 ewangelików i 1 katolika) w 11 budynkach.
Rok 1933 przyniósł istotną zmianę, kiedy to członkowie Koła Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, działającego przy Warsztatach Kolejowych w Bydgoszczy, postanowili utworzyć bazę dla nowo zorganizowanej Fordońskiej Szkoły Szybowcowej. Wybrano teren sąsiadujący z majątkiem Miedzyń, a po uzgodnieniu z właścicielem, wydzierżawiono teren na tzw. górnym i dolnym tarasie Fordonu. W dworku należącym do majątku, jego właściciel zorganizował kwatery dla uczniów.
W latach trzydziestych XX wieku, w majątku Miedzyń spędzał wakacje między innymi Jeremi Przybora. Warto dodać, że Fordoński Miedzyń został włączony do terytorium Bydgoszczy 1 sierpnia 1977 roku.
Przypisy
- http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_VI/335 dostęp 20.10.2014 r.
- Bogdan Zakrzewski: Sportowe skrzydła [w:] Kalendarz Bydgoski 1977.
- a b Nazewnictwo miejskie. [w:] Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Wydział Nauk Humanistycznych. seria B. nr 18. Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Warszawa – Poznań 1989.
- Verzeichniss aller Ortschaften des Bromberger Regierungs-Bezirks mit einer geographisch-statistischen Uebersicht. Bromberg 1833.
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Czarnówko (Bydgoszcz) | Plątnowo | Bartodzieje Wielkie | Dzielnica muzyczna w Bydgoszczy | Łoskoń (Bydgoszcz) | Rupienica | Stare Miasto w Bydgoszczy | Śródmieście (Bydgoszcz) | Dolny Taras (Bydgoszcz) | Górny Taras (Bydgoszcz) | Fordonek | Bartodzieje MałeOceń: Miedzyń (Fordon)