Bartodzieje Małe


Bartodzieje Małe, znane w niemieckiej wersji jako Klein-Bartelssee, to interesująca część miasta Bydgoszcz. Położona jest w malowniczej scenerii, tuż przy południowym brzegu rzeki Brdy.

Historia tego miejsca sięga czasów, gdy funkcjonowało jako wieś, a obecnie można dostrzec w nim ślady przeszłości, które dodają uroku tej lokalizacji.

Historia

Na początku XX wieku miejscowość Bartodzieje, w połączeniu z leśnictwem Smuga, charakteryzowała się życiem lokalnej społeczności, która liczyła około 1900 mieszkańców. Warto zaznaczyć, że na północnym brzegu rzeki Brdy istniała wtedy wieś Bartodzieje Wielkie, która znacząco wpłynęła na rozwój regionu.

W 1920 roku obie wsie, Bartodzieje Małe oraz Bartodzieje Wielkie, zostały przyłączone do Bydgoszczy, co miało istotny wpływ na ich przyszłość i organizację przestrzenną.

Obecnie obszar, który kiedyś obejmował Bartodzieje Małe, stanowi północną część osiedla Kapuściska w Bydgoszczy, co świadczy o dynamicznych zmianach w strukturze administracyjnej oraz demograficznej tego regionu.

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13.12.2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200).
  2. Dziennik Urzędowy Ministerstwa Byłej Dzielnicy Pruskiej 25.02.1920 r. R.1, Nr 8, poz. 62
  3. nakł. Filipa Sulimierskiego i Władysława Walewskiego: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1. Warszawa, 1880-1914. s. 112. [dostęp 27.03.2010 r.]

Oceń: Bartodzieje Małe

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:8