Kamienica przy ul. Augusta Cieszkowskiego 11 w Bydgoszczy


Kamienica usytuowana pod adresem ulica Augusta Cieszkowskiego 11 w Bydgoszczy jest obiektem o bogatej historii, a jednocześnie cennym zabytkiem architektury.

Znajduje się w centralnej części południowej pierzei tej ulicy, w otoczeniu innych interesujących budynków, co podkreśla jej znaczenie w kontekście miejskim.

Historia

Kamienica przy ul. Augusta Cieszkowskiego 11 w Bydgoszczy to obiekt o bogatej historii, który został wzniesiony w latach 1898–1899. Jej projekt stworzył Józef Święcicki, który realizował zlecenie od zamożnego rentiera Gustawa Reschke. Prace budowlane były realizowane przez firmę należącą do samego architekta, a prace murarskie zlecono Emilowi Heidemannowi, z kolei prace ciesielskie prowadził Friedrich Lork.

W roku 1902 kamienicę wykupił jej budowniczy, Józef Święcicki, który postanowił na nowo zaaranżować wnętrza oraz mieszkańcy. Okres od lat 1912 do 1915 przypadł na czas, kiedy właścicielem budynku był Schmidt, natomiast w latach 1926–1935 obiektem zarządzał budowniczy Karol Weber.

Obecny stan kamienicy to rezultat licznych prac konserwatorskich, które miały miejsce w latach 90. XX wieku oraz po roku 2000.

Architektura

Budynek przy ul. Augusta Cieszkowskiego 11 w Bydgoszczy zachwyca swoją architekturą, w której szczegóły przyciągają wzrok każdego miłośnika sztuki budowlanej. To czterokondygnacyjne dzieło z użytkowym poddaszem zaprojektowano na planie przypominającym literę „U”, składającym się z dwóch skrzydeł oficyn.

Elewacja frontowa budynku jest symetryczna i ośmioosiowa, co nadaje jej harmonijny wygląd. Szereg detali architektonicznych wzbogaca jej charakter, w tym dwukondygnacyjne loggie w osiach skrajnych, na których znajdują się trójkątne wykusze, a powyżej nich balkonowe konstrukcje. Dodatkowo, skrajne osie wyróżnione są pozornymi ryzalitami, pełniącymi funkcję estetycznego zwieńczenia z półkolistymi naczółkami.

Budynek reprezentuje eklektyczny styl z elementami neogotyckimi, łącząc różnorodne style w jedno spójne dzieło. Wyraziste wykusze drugiego piętra są ozdobione dekoracjami roślinnymi oraz kartuszami herbowymi, na których można dostrzec głowę kobiety, herb Bydgoszczy, a także postacie takie jak kogut i Herkules.

Interesującym detalem architektonicznym jest portal, w którym umieszczono scenę alegoryczną przedstawiającą putta dmuchające w chmury, symbolizujące odpędzanie problemów i trosk mieszkańców. Ten misternie wykonany element dodaje budowli wyjątkowego charakteru.

Warto podkreślić, że w budynku zachowały się w większości oryginalne elementy stolarki drzwiowej i okiennej, a także częściowo sztukaterie w mieszkalnych wnętrzach, co jeszcze bardziej podkreśla jego historyczną wartość i piękno.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 01.03.2014 r.]
  2. Parucka Krystyna. Zabytki Bydgoszczy – minikatalog. „Tifen” Krystyna Parucka. Bydgoszcz 2008 r. ISBN 978-83-927191-0-6
  3. a b Winter Piotr: Ulica Augusta Cieszkowskiego w Bydgoszczy. Zespół architektoniczny z przełomu XIX i XX wieku, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, Bydgoszcz 1996 r., str. 51-52

Oceń: Kamienica przy ul. Augusta Cieszkowskiego 11 w Bydgoszczy

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:5