Dom „Pod trzema orłami” w Bydgoszczy


Dom „Pod trzema orłami” to interesująca kamienica, która znajduje się w Bydgoszczy, wzdłuż wschodniej pierzei ulicy Podgórnej pod numerem 5, nieopodal południowego końca ulicy Grudziądzkiej. Została zaprojektowana przez Jakóba Hechlińskiego po I wojnie światowej, pełniąc funkcję studio projektowego dla fabryki mebli artystycznych, która powstała na miejscu wcześniej istniejącej fabryki mebli Menninga. To ostatnie przedsiębiorstwo zostało wykupione w 1920 roku z rąk niemieckich przez Spółkę Stolarską Hechlińskiego, w skład której wchodzili także Leon Figiel oraz Witold Kukowski.

Fabryka Hechlińskiego cieszyła się długotrwałym sukcesem aż do 1939 roku, kiedy to właścicieli zmuszono do opuszczenia swoich domów, a zakład został przejęty przez Niemców. Hechliński miał tragiczny los—zginął 12 października 1944 roku w obozie koncentracyjnym Stutthof. W 1949 roku fabrykę upaństwowiono, włączając ją do Bydgoskich Fabryk Mebli, które jednak zrezygnowały z prowadzenia działalności w tym miejscu.

Charakterystycznym elementem architektonicznym budynku są trzy pilastry, które zwieńczone są nowoczesnymi płaskorzeźbami przedstawiającymi orły. W 2021 roku, z okazji 77. rocznicy śmierci Hechlińskiego, na ścianie budynku odsłonięto tablicę pamiątkową, upamiętniającą jego dorobek.

Przypisy

  1. Katarzyna Idczak "Wiosna starych murów", Express Bydgoski, 02.07.2012 r.
  2. Waldemar Lewandowski "Niebanalna kamienica pod trzema orłami"
  3. Bydgoszcz. Przewodnik turystyczno-kulturalny, Zbigniew Wróbel, tekst Lucyna Wróbel, KRD, Multimedia Art Bydgoszcz, 2011.
  4. Pod trzema orłami. gazeta.pl. [dostęp 21.09.2011 r.]
  5. Pamięć Jakóba Hechlińskiego uczczona na kamienicy-szafie przy ul. Podgórnej 5

Oceń: Dom „Pod trzema orłami” w Bydgoszczy

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:24