Kamienica Cieszkowskiego 12 w Bydgoszczy


Kamienica Cieszkowskiego 12 w Bydgoszczy to zabytkowa perełka, która przyciąga wzrok swoim wyjątkowym stylem architektonicznym.

Znajduje się w sercu miasta, kształtując jego niepowtarzalny charakter.

Położenie

Budynek usytuowany jest w północnej części pierzeiul. Cieszkowskiego, w samym sercu tej ulicy. Jest to atrakcyjna lokalizacja, która przyciąga uwagę mieszkańców oraz turystów.

Historia

Kamienica Cieszkowskiego 12 w Bydgoszczy posiada bogatą historię, która sięga początku XX wieku. Została wzniesiona w latach 1902–1903, na zlecenie przedsiębiorcy budowlanego Victora Petrikowskiego, przy znacznym wkładzie architekta Rudolfa Kerna.

Całkowity koszt budowy obiektu wynosił około 55 tys. marek, co w tamtym czasie było znaczną inwestycją. W 1915 roku nowym właścicielem kamienicy został rentier Rudolf Frisch, który zrealizował szereg ulepszeń, w tym budowę werandy.

W 1926 roku właścicielstwo przeszło na Bolesława Hartunga, natomiast w 1935 roku budynek znalazł się w rękach M. Gniewkowskiego i jego spadkobierców.

Obecny stan kamienicy jest wynikiem prac konserwatorskich przeprowadzonych około 2010 roku, co pozwoliło zachować jej historyczny charakter oraz przywrócić pierwotną świetność.

Architektura

Kamienica Cieszkowskiego 12 w Bydgoszczy to imponujący czterokondygnacyjny budynek, który posiada poddasze mieszkalne. Jego forma została zaprojektowana na planie w kształcie litery „T”. W centrum elewacji frontowej znajduje się mały ryzalit, który zwieńczony jest charakterystycznym szczytem.

Dach budynku wzbogacony jest o pulpitowe wystawki oraz facjaty, które zostały pokryte eleganckimi hełmami. Na dolnej kondygnacji widać wyraźne akcenty wykonane z cegły licówki, co nadaje mu dodatkowego uroku.

Jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów jest styl eklektyczny, w którym utrzymana jest cała koncepcja architektoniczna tego obiektu. Secesyjne detale ozdabiają budynek, z szczególnym uwzględnieniem nadświetla przy wejściu, które zdobi dekoracja z stylizowanymi liśćmi kasztanowca oraz wizerunkiem głowy kobiety.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 28.02.2014 r.]
  2. a b c Winter Piotr: Ulica Augusta Cieszkowskiego w Bydgoszczy. Zespół architektoniczny z przełomu XIX i XX wieku, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, Bydgoszcz 1996 r.

Oceń: Kamienica Cieszkowskiego 12 w Bydgoszczy

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:18