Izba Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego


Izba Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego to ważna instytucja kulturalna, która mieści się w Bibliotece Miejskiej w Bydgoszczy. Znajduje się w historycznym miejscu, które było niegdyś domem samego pisarza.

Obiekt usytuowany jest w kamienicy przy ul. Libelta 5 w Bydgoszczy, co dodaje mu wyjątkowego charakteru. Wnętrze Izby Pamięci zostało starannie urządzone, aby w jak najlepszy sposób oddać klimat epoki oraz życie i twórczość Adama Grzymały-Siedleckiego.

Adam Grzymała-Siedlecki

Adam Grzymała-Siedlecki był wybitnym twórcą oraz krytykiem literackim i teatralnym. Jako dramatopisarz i prozaik, przez wiele lat łączył swoją twórczość z Bydgoszczą, w której mieszkał w latach 1922–1939 oraz od 1945 do 1967 roku.

Współpraca z Biblioteką Miejską w Bydgoszczy zaowocowała nie tylko jego aktywnością twórczą, ale również wielkim wkładem w rozwój kulturalny tego miasta. Grzymała-Siedlecki przekazał jej ponad pięć tysięcy dokumentów i pozycji książkowych, co znacznie wzbogaciło jej zasoby.

Na krótko przed swoją śmiercią, zapisał Bibliotece swoją spuściznę, która obejmowała nie tylko cenne rękopisy, ale także bogaty zbiór korespondencji z najbardziej znaczącymi postaciami polskiej kultury oraz zróżnicowany księgozbiór, stanowiący ważny element jego dziedzictwa.

Historia

W roku 1967, po odejściu Adama Grzymały-Siedleckiego, jego spuścizna została przeniesiona do mieszkania znajdującego się przy ulicy Libelta 5. Akcja ta miała miejsce zgodnie z ostatnią wolą pisarza oraz znawcy sceny. Uroczystość otwarcia miała miejsce w pierwszą rocznicę jego śmierci, co dodało temu wydarzeniu szczególnego znaczenia.

Pierwszym kustoszem izby pamięci została Klara Sarnowska, która miała za zadanie dbać o zachowanie tego cennego dziedzictwa. Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się rękopisy, a także prywatny księgozbiór podręczny pisarza. Około 300 dzieł książkowych, które opatrzone były dedykacjami od znanych autorów oraz osobistości związanych ze sceną, dopełniały tę wyjątkową kolekcję.

W 1972 roku kolekcja została wzbogacona o materiały teatralne, zwane teatraliami. Zostały one wyodrębnione z ogólnego zbioru biblioteki i zawierają cenne afisze oraz programy teatralne, w tym te z okresu przedwojennego Teatru Miejskiego w Bydgoszczy oraz powojennych teatrów. Te dodatki pozwoliły jeszcze bardziej zróżnicować zbiór i przybliżyć odwiedzającym historię polskiego teatru.

Charakterystyka

Izba Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego gromadzi wyjątkowe meble oraz cenne pamiątki, które kiedyś stanowiły własność tego wybitnego twórcy. W jej ramach znajduje się również Czytelnia Teatrologiczna, która została wzbogacona o bogaty zbiór książek i czasopism poświęconych zarówno polskiemu, jak i zagranicznemu teatrowi. Zgromadzono tam także cenne materiały dotyczące historii teatru w Bydgoszczy.

Wśród zebranych dokumentów można znaleźć programy teatralne, fotografie dokumentujące przedstawienia, a także bogatą kolekcję afiszy Teatru Miejskiego z lat 1835–1950.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem muzeum oraz korzystaniem z Czytelni powinny pamiętać o konieczności wcześniejszego zgłoszenia swojej wizyty w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy. Godziny otwarcia są następujące: we wtorki i piątki od 12.00 do 18.00 oraz w środy od 10.00 do 15.00. Wstęp do Izby Pamięci jest bezpłatny.

Przypisy

  1. Izba Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego [online], Archiwum Bydgoskiego Teatru [dostęp 11.06.2021 r.]
  2. Sucharska Anna: Kultura w Bydgoszczy w latach 1945-1980. [w.] Bydgoszcz wczoraj i dziś 1945-1980. Praca zbiorowa pod red. Stanisława Michalskiego. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Państwowe Wydawnictwo Naukowe Warszawa-Poznań 1988
  3. Podgóreczny Józef: Grzymała-Siedlecki - bibliofil. [w.] Kalendarz Bydgoski 1970

Oceń: Izba Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:14