Ewa Spychaj-Fabisiak


Ewa Urszula Spychaj-Fabisiak, urodzona 22 października 1953 roku w Bydgoszczy, jest wybitnym profesorem nauk rolniczych. Swoje umiejętności i wiedzę przekazuje jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

W zakresie jej specjalności naukowych znajdują się chemia gleb oraz chemia rolna, które są kluczowe dla zrozumienia interakcji zachodzących w ekosystemach rolniczych.

Życiorys

W 1977 roku Ewa Spychaj-Fabisiak ukończyła studia na kierunku chemia w Akademii Techniczno-Rolniczej im. J. J. Śniadeckich, mieszczącej się w Bydgoszczy. Po dziewięciu latach, w 1986 roku, obroniła pracę doktorską na Wydziale Rolniczym, na temat: Ulatnianie amoniaku z gleby jako jedna z możliwości strat azotu, co umożliwiło jej uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk rolniczych.

Na tej samej uczelni, w 2001 roku, po przedstawieniu swojego dorobku naukowego oraz monografii zatytułowanej Modelowanie procesów wymywania przyswajalnych związków azotu w zależności od właściwości gleb, Ewa uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia, specjalizując się w gleboznawstwie. W 2012 roku, jej osiągnięcia zostały uhonorowane nadaniem tytułu profesora nauk rolniczych.

W swoim zawodowym życiu Ewa Spychaj-Fabisiak objęła stanowisko profesora na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, pracując na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii, w Katedrze Biogeochemii i Gleboznawstwa. W przeszłości pełniła funkcję kierownika Katedry Chemii Rolnej oraz dziekana tegoż wydziału.

Dodatkowo, Ewa była zastępcą przewodniczącego Komitetu Gleboznawstwa i Chemii Rolnej Polskiej Akademii Nauk. W 2019 roku została członkiem Rady Doskonałości Naukowej I kadencji, specjalizując się w dziedzinie rolnictwa i ogrodnictwa.

Przypisy

  1. Lista kandydatów wybranych na członków RDN, odrębna dla każdej dyscypliny, zawierająca nazwiska i imiona wybranych kandydatów wraz z nazwami podmiotów ich zgłaszających. konstytucjadlanauki.gov.pl. [dostęp 24.06.2019 r.]
  2. a b Prof. Ewa Urszula Spychaj-Fabisiak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 15.06.2019 r.]
  3. Who is who w Polsce. Encyklopedia biograficzna z życiorysami znanych Polek i Polaków, Hübners blaues Who is Who, Zug 2007.

Oceń: Ewa Spychaj-Fabisiak

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:18