Bogdan Fechner


Bogdan Fechner, urodzony 27 marca 1930 roku w Bydgoszczy, to postać niezwykle znacząca w polskiej nauce. Był on nie tylko fizykiem, ale także profesorem nauk fizycznych, który osiągnął wiele w dziedzinie fizyki ciała stałego oraz fizyki teoretycznej.

Fechner pracował jako nauczyciel akademicki, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami. Jego działalność naukowa miała miejsce głównie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie kształcił przyszłe pokolenia naukowców i inspirował ich do zgłębiania tajników fizyki.

Zdobyte przez niego osiągnięcia oraz zaangażowanie w rozwój nauki w Polsce pozostaną zapamiętane przez wiele lat.

Życiorys

Doktor Bogdan Fechner ukończył studia na poznańskim Wydziale Fizyki i Matematyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w 1955 roku. Już w roku 1954 rozpoczął pracę na tym wydziale, gdzie szybko zdobywał kolejne awanse w swojej karierze akademickiej. Jego praca naukowa została doceniona, kiedy w 1962 roku uzyskał stopień doktora, a następnie habilitował się w 1976 roku. W 1966 roku odbył staż podoktorski w King’s College London, co wzbogaciło jego doświadczenie badawcze.

W swojej karierze miał okazję pełnić funkcję profesora wizytującego na niemieckim Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle w latach 1971-1972 oraz 1974-1975. W 1989 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk fizycznych. Jako profesor zwyczajny pracował na swoim macierzystym wydziale, a w latach 1987-2000 pełnił rolę kierownika Zakładu Przemian Fazowych. W latach 1984–1985 był dziekanem tego wydziału.

Fechner był aktywnym członkiem wielu instytucji naukowych, w tym Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Angażował się także w działalność Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Pochodził z rodziny o bogatej tradycji naukowej, był synem Stefana i Anny z domu Apellt. W życiu osobistym był mężem Barbary Rogowskiej i miał czworo dzieci.

Za swoje wybitne osiągnięcia naukowe został odznaczony wieloma honorami, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Przypisy

  1. Prof. zw. dr hab. Bogdan Fechner, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 30.10.2015 r.]
  2. a b c d e f g h i Bogdan Fechner. prabook.com. [dostęp 30.10.2015 r.]

Oceń: Bogdan Fechner

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:20