W Bydgoszczy znajduje się willa Lewina Aronsohna, która stanowi przykładową zabytkową budowlę tego miasta.
Obiekt ten jest nie tylko interesującym elementem architektury, ale również dźwiga na swoich barkach bogatą historię, która przyciąga uwagę nie tylko mieszkańców, ale i turystów.
Położenie
Willa Aronsohna znajduje się w niezwykle atrakcyjnej lokalizacji, usytuowana na rogu ulicy Gdańskiej oraz ulicy Śniadeckich w Bydgoszczy. W bliskim sąsiedztwie willi stoi rzeźba Mariana Rejewskiego, przedstawiająca tego znakomitego informatyka, zasiadającego na ławeczce.
Charakterystyka
Willa Aronsohna, zbudowana w latach sześćdziesiątych XIX wieku, została zaprojektowana dla Lewina Louisa Aronsohna, bankiera o żydowskich korzeniach, który żył w latach 1850–1928. Aronsohn był cenionym filantropem w Bydgoszczy, znanym z licznych działań na rzecz lokalnej społeczności. Wśród jego osiągnięć warto wymienić fundację posągu „Łuczniczki”, który stał się jednym z symboli tego miasta.
W wyniku swoich zasług, w 1918 roku został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Budynek, który nosił imię swojego fundatora, przeszedł zmiany w latach 1994–1995, kiedy to zostało przeprowadzone jego odrestaurowanie. Od tego momentu stał się siedzibą Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy. Z kolei w latach 2014–2015 obiekt przeszedł gruntowny remont, co przywróciło mu dawny blask.
Architektura
Willę Aronsohna w Bydgoszczy stworzono w stylu neorenesansu, co nadaje jej wyjątkowego charakteru. Od strony południowej obiekt otacza przestronny ogród, który dopełnia estetykę budowli.
Wschodnia fasada prezentuje taras, który został ujęty po bokach pięknymi pilastrami, a także werandę, która kończy się balkonem. Ciekawym elementem architektonicznym są dwie półkolumny rozmieszczone pomiędzy oknami, które podtrzymują dekoracyjne belkowanie zwieńczone fryzem kostkowym.
Na dachu znajduje się ozdobny, ażurowy fryz okapowy, który dodaje całości lekkości i elegancji. Do dziś na elewacjach budynku zachowały się tonda z płaskorzeźbionymi puttami, które świadczą o bogactwie detali architektonicznych.
Wnętrze willi zachwyca swoim bogatym wyposażeniem, w tym neorokokowymi piecami kaflowymi, kominkiem, oraz pięknymi sztukateriami. Oprócz tego na uwagę zasługują witraże i dębowe boazerie, a także drewniany strop kasetonowy, który zdobi gabinet, czyniąc wnętrze jeszcze bardziej stylowym.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 28.02.2014 r.]
- Parucka Krystyna. Zabytki Bydgoszczy – minikatalog. „Tifen” Krystyna Parucka. Bydgoszcz 2008.
- Bręczewska-Kulesza Daria, Derkowska-Kostkowska Bogna, Wysocka A., [i inni]: Ulica Gdańska. Przewodnik historyczny, Bydgoszcz 2003.
Pozostałe obiekty w kategorii "Wille i dwory":
Willa Carla Blumwe w Bydgoszczy | Willa Carla Grosse w Bydgoszczy | Willa Fritza Heroldta w Bydgoszczy | Willa Heinricha Dietza w Bydgoszczy | Willa Wilhelma Blumwe w Bydgoszczy | Willa Hugona Hechta w Bydgoszczy | Pałacyk Lloyda w BydgoszczyOceń: Willa Aronsohna w Bydgoszczy