Jarosław Jakubowski


Jarosław Jakubowski, urodzony 6 marca 1974 roku w Bydgoszczy, jest znanym polskim twórcą literackim, specjalizującym się w różnych formach sztuki słowa. Jako poeta, prozaik i dramatopisarz, Jakubowski wykształcił szerokie umiejętności, które pozwoliły mu na znaczące osiągnięcia w dziedzinie literatury.

Oprócz twórczości literackiej, pełni także rolę krytyka literackiego oraz dziennikarza, co pozwala mu na dogłębne analizowanie zjawisk kulturowych i literackich. Jego wszechstronność i zaangażowanie w różnorodne dziedziny sztuki wymagają od niego nieustannego rozwijania swoich umiejętności oraz refleksji nad otaczającą rzeczywistością.

Od grudnia 2015 roku Jarosław Jakubowski pełni funkcję rzecznika prasowego wojewody kujawsko-pomorskiego, co świadczy o jego aktywności także w sferze publicznej i administracyjnej. Jego praca w tym obszarze łączy aspekty literackie z obowiązkami komunikacyjnymi, co czyni go postacią o wszechstronnych zainteresowaniach.

Życiorys

Jarosław Jakubowski to wszechstronny twórca, który ma swoje korzenie w różnych dziedzinach nauki i sztuki. Swoje akademickie kształcenie rozpoczął na Politechnice Gdańskiej, gdzie studiował budownictwo lądowe, a następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Gdańskim, zgłębiając zagadnienia związane z politologią.

Jakubowski jest autorem wielu tomów poetyckich, w tym takich jak Wada wymowy (Klub Poetycko-Wydawniczy Arkona, Bydgoszcz 1996), Kamyki (Wydawnictwo Akwilo, Bydgoszcz 1998), Marta (Instytut Wydawniczy Świadectwo, Bydgoszcz 2001) oraz Wyznania ulicznego sprzedawcy owoców (IW Świadectwo, Bydgoszcz 2003). W ciągu swojej kariery opublikował także Wszyscy obecni (Galeria Autorska Jana Kai i Jacka Solińskiego, Bydgoszcz 2006), Pseudo (Biblioteka Toposu, Sopot 2007), Ojcostych (Wydawnictwo Mamiko, Nowa Ruda 2007) i wiele innych.

Niedawno, w 2020 roku, w Warszawie i Krakowie ukazał się jego zbiór dramatów Witaj Barabaszu, wydany przez Agencję Dramatu i Teatru ADiT oraz Instytut Literatury. Ponadto Jakubowski jest współautorem antologii literackiej Mówi Bydgoszcz (Wydawnictwo Misty, Bydgoszcz 2005) oraz Poza słowa. Antologii wierszy 1976-2006, zredagowanej przez Tadeusza Dąbrowskiego.

W 2007 roku zdobył stypendium przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego twórczość została wielokrotnie doceniona; otrzymał wyróżnienie za Wyznania… w konkursie na Bydgoską Książkę Roku 2003, a także nagrody za tomy Pseudo i Slajdy, za które został uhonorowany Strzałami Łuczniczki w 2007 i 2009 roku. Jakubowski trzykrotnie był nominowany do Orfeusza, prestiżowej Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego.

Ciekawym aspektem działalności Jakubowskiego jest jego aktywność w teatrze. W 2007 roku, w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka, miało miejsce czytanie jego sztuki Dom matki. Jego prace znalazły swoje miejsce na polskich scenach teatralnych w postaci premier takich jak Generał, Życie, Koncert na rożek, bęben i violę, czy Wieczny kwiecień. Sztuka Generał zdobyła pierwszą nagrodę podczas 6. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych „Raport” w Gdyni w 2011 roku.

W 2012 roku jego dramat Wieczny kwiecień przyniósł mu zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie dramaturgicznym „Metafory Rzeczywistości” w Poznaniu. Jakubowski nieustannie zaskakuje nowymi projektami, na 2014 zapowiedziano premiery sztuk Magik i Licheń Story.

Od 2006 roku jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a w latach 2009–2011 pełnił funkcję prezesa bydgoskiego oddziału SPP. Na stałe mieszka w Koronowie, gdzie poświęca się twórczości literackiej i teatralnej.

Przypisy

  1. Ogłoszono nominacje do Nagrody Orfeusza [online], wirtualnywydawca.pl, 04.05.2023 r. [dostęp 04.05.2023 r.]
  2. Znamy nominacje do Nagrody Orfeusza [online], wirtualnywydawca.pl, 25.04.2018 r. [dostęp 25.04.2018 r.]
  3. Orfeusz - Nagroda Poetycka im. K. I. Gałczyńskiego - nominowani 2016 [online], www.orfeusz-nagroda.pl [dostęp 18.02.2017 r.]
  4. Wydawnictwo [online], Instytut Literatury [dostęp 06.03.2021 r.]

Oceń: Jarosław Jakubowski

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:22