Lechosław Lameński


Lechosław Jan Lameński to znana postać w polskiej historii sztuki, który urodził się 22 czerwca 1949 roku w Bydgoszczy. Jego działalność akademicka jest ściśle związana z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, gdzie pełni funkcję profesora oraz kierownika Katedry Historii Sztuki Nowoczesnej.

Warto podkreślić, że Lameński pełni również rolę prezesa Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój tej dziedziny w Polsce.

Życiorys

Lechosław Lameński jest uznawanym redaktorem od 1985 roku, kiedy to rozpoczął pracę w dziale plastyki i historii sztuki w kwartalniku literackim „Akcent”. Jego dorobek obejmuje ponad 160 publikacji, w tym artykułów, recenzji oraz wstępów do katalogów. Warto wspomnieć, że napisał dwie znaczące książki: „Tomasz Oskar Sosnowski, 1810-1886, rzeźbiarz polski w Rzymie” (1997) oraz „Stach z Warty Szukalski i Szczep Rogate Serce” (2007).

W swoich pracach, zamieszczanych zarówno w publikacjach zbiorowych, jak i na łamach „Akcentu”, Lameński dokonał analizy twórczości wielu uznawanych artystów, w tym Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy Gracza, Jerzego Jarnuszkiewicza, Rafała Malczewskiego, Grzegorza Mazurka, Antoniego Michalaka, Stanisława Szukalskiego, Stanisława Bałdygi, Jacka Wojciechowskiego oraz Tomasza Zawadzkiego.

Jego współprace z takimi wydawnictwami jak „Znakiem”, „Biuletyn Historii Sztuki” oraz „Tygodnik Powszechny” zaowocowały wieloma ciekawymi artykułami, w tym na temat Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Dwurnika, Jana Lebensteina oraz Aliny Szapocznikow.

Od 2009 roku Lechosław Lameński jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), co świadczy o jego zaangażowaniu w ochronę dziedzictwa kulturowego.

Wyróżnienia

Lechosław Lameński otrzymał wiele prestigious wyróżnień w uznaniu za swoje osiągnięcia. Wśród nich znajduje się:

  • srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2014 roku,
  • srebrny Krzyż Zasługi,
  • trzykrotne wyróżnienie imienia ks. prof. Szczęsnego Dettloffa, uzyskane w latach 1975, 1980 i 1983.

Przypisy

  1. Prof. dr hab. Lechosław Jan Lameński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 17.06.2022 r.]
  2. Encyklopedia 100-lecia KUL. Tom 1, wyd. KUL, Lublin 2018 r., s. 613.
  3. Artyści uhonorowani medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. mkidn.gov.pl, 12.12.2014 r. [dostęp 30.12.2014 r.]
  4. a b Katedra Historii Sztuki Nowoczesnej. kul.pl. [dostęp 13.04.2010 r.]

Oceń: Lechosław Lameński

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:12