Alfred Kaniecki


Alfred Franciszek Kaniecki, urodzony 9 października 1941 roku w Bydgoszczy, a zmarły 20 czerwca 2016 roku, był wybitnym polskim geografem, hydrologiem oraz kartografem. Jego wkład w nauki o Ziemi był niezwykle znaczący, co zaowocowało zdobyciem tytułu profesora. Należał do grona uznawanych autorytetów w swojej dziedzinie.

Profesor Kaniecki związany był z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie realizował swoje badania i prowadził wykłady, przekazując swoją wiedzę kolejnym pokoleniom studentów. Jego prace miały istotny wpływ na rozwój geografii i hydrologii w Polsce.

Życiorys

Alfred Kaniecki przyszedł na świat w Bydgoszczy, w rodzinie z tradycjami stolarskimi, której głową był Jan Kaniecki, a matką Łucja z d. Fojuth. W 1960 roku, jako świeżo upieczony absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, rozpoczął naukę na kierunku geograficznym na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Już w 1965 roku związał swoją karierę zawodową z branżą geologiczną, zdobywając doświadczenie jako hydrogeolog w Przedsiębiorstwie Zaopatrzenia Rolnictwa i Wsi w Wodę, a następnie w Bydgoskim Przedsiębiorstwie Badawczo-Dokumentacyjnym Przemysłu Materiałowo-Budowlanego, gdzie pełnił rolę starszego geologa.

W 1968 roku Kaniecki na stałe związał się z poznańskim uniwersytetem jako starszy asystent w Zakładzie Hydrografii Instytutu Geografii. W 1974 roku obronił pracę doktorską pt. „Dynamika rzeki w świetle osadów trzech wybranych odcinków Prosny”, pod okiem prof. dra hab. Bogumiła Krygowskiego. W 1982 roku uzyskał habilitację, przedstawiając rozprawę na temat „Pojemność retencyjna i zmienność zasobów wodnych małej zlewni nizinnej na przykładzie dorzecza Wrześnicy”. Nieco później, w 1991 roku, został mianowany przez Rektora UAM profesorem nadzwyczajnym, a tytuł profesora nauk o Ziemi otrzymał 20 listopada 1997 roku.

W latach 1984–2006 pełnił funkcję kierownika Zakładu Hydrologii i Gospodarki Wodnej w Instytucie Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego UAM. Dodatkowo, w latach 1986-1990 piastował urząd prodziekana Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, a w latach 1991-1993 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego. Jego zainteresowania badawcze obejmowały takie zagadnienia, jak sedymentacja rzeczna, hydrogeologia regionalna, jakość wód powierzchniowych, czy gospodarka wodna.

W swym dorobku naukowym Alfred Kaniecki posiada ponad 250 publikacji, w tym kilkanaście monografii oraz ponad 140 artykułów naukowych. Jest także współautorem wielu map hydrograficznych oraz hydrogeologicznych Polski. Jako współwynalazca dwóch opatentowanych urządzeń do badania współczynnika filtracji (1972, 1999) oraz promotor pięciu prac doktorskich, przyczynił się do rozwoju nauki w Polsce. Wykształcił ponad 170 magistrów geografii w obszarze hydrologii, klimatologii i meteorologii, oraz był recenzentem sześciu rozpraw doktorskich i dwóch habilitacyjnych.

Kaniecki był również aktywny w organizacjach naukowych. Był członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, a w latach 1988–1992 zasiadał w Komitecie Gospodarki Wodnej PAN. Od 1984 roku był członkiem Komisji Hydrograficznej PTG. Jego wkład w rozwój nauki został doceniony przez szereg instytucji; otrzymał m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi oraz odznakę honorową „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego”. W ciągu swojej kariery był wielu razy nagradzany przez Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz Prezesa GUGiK. W 2005 roku odebrał Nagrodę Naukową Miasta Poznania oraz Nagrodę Ministra Edukacji, Nauki i Sportu.

Alfred Kaniecki zmarł 20 czerwca 2016 roku. Został pochowany na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu.

Wybrane publikacje

Wśród wybranych publikacji Alfreda Kanieckiego znajdują się następujące pozycje:

  • Dynamika rzeki w świetle osadów trzech wybranych odcinków Prosny. Poznań: PWN, 1976. Brak numerów stron w książce,
  • Przeglądowa mapa hydrograficzna Polski 1:500 000. Warszawa: Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, 1980. Brak numerów stron w książce (współautor),
  • Wielka encyklopedia geografii świata. T. 4: Wody Ziemi. Kurpisz, 1996. Brak numerów stron w książce (współautor),
  • Poznań. Dzieje miasta wodą pisane. Poznań: Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, 2004. Brak numerów stron w książce,
  • Zmiany stosunków wodnych w czasach historycznych. Poznań: Bogucki Wydawnictwo Naukowe, 2010. Brak numerów stron w książce (współautor),
  • Hydrologia obszarów lądowych. Poznań: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2018. Brak numerów stron w książce (wydana pośmiertnie).

Przypisy

  1. E-wyszukiwarka [online], ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 08.11.2020 r.]
  2. Nagroda Naukowa 2005 – Poznan.pl [online], www.poznan.pl [dostęp 21.09.2020 r.] (pol.).
  3. a b Alfred Kaniecki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 21.09.2020 r.]

Oceń: Alfred Kaniecki

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:14