Przechodzący przez rzekę


Rzeźba Przechodzący przez rzekę jest niezwykłym dziełem sztuki, które zachwyca zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Bydgoszcz. Zawieszona na linie nad rzeką Brdą, stanowi efektowny element tej malowniczej okolicy. Most Jerzego Sulimy-Kamińskiego, który znajduje się w pobliżu, dodaje jeszcze więcej uroku temu miejscu.

Rzeźba wyróżnia się swoją >egzotyka i jest doskonałym przykładem jak sztuka może współgrać z naturą, stając się integralną częścią lokalnego krajobrazu.

Opis

Rzeźba autorstwa Jerzego Kędziory, utalentowanego rzeźbiarza z Częstochowy, została uroczyście odsłonięta w dniu 1 maja 2004 roku, będąc symbolicznym wydarzeniem z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Inicjatywa powstania tego dzieła narodziła się z pomysłu wiceprezydenta Bydgoszczy w latach 2003–2005, Macieja Obremskiego.

Rzeźba przedstawia młodego mężczyznę, który z przepaską na biodrach przechodzi po linie zawieszonej nad rzeką. W jednej ręce trzyma żerdź, a w drugiej strzałę, natomiast na ramieniu nosi rzymskie sandałki, identyczne jak te, które ma bydgoska „Łuczniczka”. Poniżej liny widać jaskółkę, co dodatkowo uatrakcyjnia całość kompozycji.

Figurę wykonano z kompozytów żywicznych wzbogaconych pyłem mosiężnym. Jej wysokość wynosi 2,2 metra, a waga to 50 kilogramów. Długość żerdzi to 6 metrów, podczas gdy lina, na której zawieszona jest postać, przekracza 100 metrów. Dzięki umiejętnemu zaprojektowaniu, środek masy figury znajduje się w centralnym punkcie liny, co pozwala na stabilne utrzymanie pozycji pionowej. Co interesujące, twarz „Przechodzącego przez rzekę” odwzorowuje rysy Bartłomieja, syna artysty.

Rzeźbę powszechnie łączy się z bydgoskim posągiem „Łuczniczki”. Młody mężczyzna symbolizuje adoratora pięknej „Łuczniczki”, który przenosi strzałę, wysłaną przez spiżową piękność, na drugi brzeg rzeki. Sprawia to, że dzieło to uznawane jest za jeden z najbardziej udanych przykładów nowoczesnej rzeźby w Bydgoszczy, doskonale wkomponowanej w struktury Bydgoskiego Węzła Wodnego.

Wartość artystyczna obiektu podkreśla jego wyjątkowa lokalizacja przy moście Jerzego Sulimy-Kamińskiego. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się inne zabytki oraz symbole Bydgoszczy, w tym stare spichrze, nowe spichrze oraz gmach Poczty Głównej.

Przypisy

  1. po niemiecku „Szwalbe”, jak brzmi nazwisko Honorowego Obywatela Bydgoszczy, Andrzeja Szwalbe.
  2. a b c Jerzy Derenda: Bydgoszcz w blasku symboli. Tom II z serii: Bydgoszcz miasto na Kujawach. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, Bydgoszcz 2008 r.

Oceń: Przechodzący przez rzekę

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:16