Zdzisław Biegański (historyk)


Zdzisław Tomasz Biegański, który przyszedł na świat 2 lipca 1954 roku w Bydgoszczy, jest znanym polskim historykiem. Posiada on tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych oraz pełni funkcję profesora uczelni.

Obecnie jest także kierownikiem Katedry Dydaktyki Historii i Badań Regionalistycznych, która działa w ramach Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Życiorys

W roku 2004 Zdzisław Biegański uzyskał habilitację na podstawie swojej pracy, która nosi tytuł Sądownictwo i skazani na śmierć z przyczyn politycznych w województwie pomorskim (bydgoskim) w latach 1945-1956. Jego kariera akademicka rozpoczęła się od zatrudnienia na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie, gdzie pracował na Wydziale Zamiejscowym w Człuchowie oraz w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Obecnie pełni funkcję profesora oraz kierownika Katedry Dydaktyki Historii i Badań Regionalistycznych na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W przeszłości Zdzisław Biegański sprawował również urząd dyrektora w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Humanistycznym oraz pełnił rolę dziekana w Wyższej Szkole Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Człuchowie.

Przed 1990 rokiem był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, gdzie pełnił różne funkcje, w tym lektora oraz wykładowcy w zakresie szkolenia partyjnego. W 1980 roku został kierownikiem Gminnego Ośrodka Pracy Ideowo-Wychowawczej w Białych Błotach, natomiast od 1981 roku działał jako instruktor w Wojewódzkim Ośrodku Informacji i Kształcenia Ideologicznego Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Bydgoszczy.

W 2018 roku Zdzisław Biegański został uhonorowany Odznaką Honorową „Wierni Tradycji”, co podkreśla jego wkład w historię i edukację. Jego działalność w obszarze nauki oraz dydaktyki miała istotny wpływ na rozwój świadomości historycznej w regionie.

Przypisy

  1. Sławomir S. Łaniecki, Wojciech W. Zawadzki, Powstanie Wielkopolskie w regionie bydgoskim. Refleksje 100. lat później, „Wielkopolski Powstaniec”, 25, 2019, s. 66–68, ISBN 978-83-932353-7-7 [dostęp 02.11.2022 r.]
  2. a b Informacje w BIP IPN. [dostęp 19.02.2022 r.]
  3. Wykaz 3.123 haseł biograficznych (biogramów) ujętych w Nowym słowniku biograficznym Ziemi Dobrzyńskiej Mirosława Krajewskiego, Dobrzyńskie Towarzystwo Naukowe, t. 1-2: Rypin 2014.
  4. a b c d e f Dr hab. Zdzisław Tomasz Biegański, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.04.2020 r.]

Oceń: Zdzisław Biegański (historyk)

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:22