Andrzej Dyszak (językoznawca)


Andrzej Stanisław Dyszak, znany językoznawca, przyszedł na świat 15 października 1956 roku w Bydgoszczy. Jego edukacja rozpoczęła się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, gdzie uczył się w latach 1971-1975, a kontynuowana była w Wyższej Szkole Pedagogicznej w tym samym mieście, której był absolwentem w roku 1979.

Obecnie jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, gdzie uzyskał tytuł profesora. W latach 2002-2007 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Filologii Polskiej, a następnie od 2007 do 2013 roku kierował Centrum Nauczania Języka Polskiego dla Obcokrajowców. Aktualnie objetuje stanowisko kierownika Katedry Gramatyki i Semantyki, która wcześniej funkcjonowała jako Zakład Gramatyki Współczesnego Języka Polskiego.

W latach 1995–2006 pełnił również rolę prezesa Oddziału Bydgoskiego Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego. Ponadto, w okresie 2010-2014 był profesorem zwyczajnym w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie. Jako redaktor naukowy, w latach 2004-2012, współpracował z czasopismem "Linguistica Bidgostiana", które wydawane było przez UKW, a obecnie redaguje nową serię wydawniczą "Linguistica Bidgostiana. Series Nova", która jest publikowana od 2015 roku przez Wydawnictwo BEL Studio w Warszawie.

Prof. Dyszak jest także rzeczoznawcą Ministerstwa Edukacji Narodowej, odpowiedzialnym za opinie językowe dotyczące podręczników szkolnych oraz programów nauczania języka polskiego.

W zakresie swoich zainteresowań naukowych koncentruje się na semantyce, składni oraz morfologii współczesnego języka polskiego. W szczególności bada aspekty takie jak fleksja i słowotwórstwo, a także kształcenie językowe w szkole, które obejmuje naukę o języku. Dodatkowo interesuje się gwarą miejską Bydgoszczy oraz różnorodnymi gwarami środowiskowymi, znanymi jako socjolekty.

Najważniejsze publikacje

Andrzej Dyszak, znakomity językoznawca, posiada imponujący dorobek publikacyjny, który wpływa na rozwój i zrozumienie języka polskiego. Poniżej przedstawiamy jego najważniejsze dzieła:

  • 1992: Orzeczenia analityczne z wykładnikami predykatów przykrych doznań fizycznych we współczesnej polszczyźnie, WSP Bydgoszcz,
  • 1992: Orzeczenia syntetyczne wyrażające cierpienia fizyczne we współczesnym języku polskim, WSP Bydgoszcz,
  • 1997: Fonetyczny i fonologiczny opis współczesnej polszczyzny, WSP Bydgoszcz (współautor),
  • 1999: Językowe wyrażenia zjawisk emisji światła, WSP Bydgoszcz,
  • 1999: Mały słownik rzeczowników osobliwych, Kraków – Warszawa,
  • 2002: Język ojczysty w szkole podstawowej i w gimnazjum, Akademia Bydgoska,
  • 2007: Mały słownik rzeczowników osobliwych – wydanie poprawione i uzupełnione, Warszawa,
  • 2007: Mały słownik czasowników osobliwych, Warszawa,
  • 2009: Od głoski do zdania, UKW Bydgoszcz,
  • 2010: Językowe wyrażenia zjawisk jasności i ciemności, UKW Bydgoszcz,
  • 2008: Jak mówili bydgoszczanie, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy,
  • 2015: Gwara miejska bydgoszczan, UKW Bydgoszcz (książka wyróżniona w konkursie o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Kudełki, Poznań 2016 – podczas odbywających się od 15 do 17 listopada jubileuszowych 20. Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej).

Karta IPN – Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu

W latach 1976–1979 Andrzej Dyszak był zarejestrowany jako tajny współpracownik o pseudonimie Krzysztof. Jego archiwalne sygnatury obejmują 24643/I, a obecna sygnatura archiwalna w Instytucie Pamięci Narodowej to By 00105/552.

Opracowanie akt zostało powierzane przez Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Bydgoszczy, a zarówno dokumentacja, jak i notatki są obecnie przechowywane w Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, w delegaturze znajdującej się w Bydgoszczy.


Oceń: Andrzej Dyszak (językoznawca)

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:9